velký hledáček

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel david a poslední změna proběhla před 6 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #11959
   Honza
   Host

   Dobrý den,
   rozhoduji se pro koupi zrcadlovky „nižší střední třídy“ s dvěma objektivy cca do 30 000. I díky vašim (mj. skvěle udělaným) stránkám zatím zvažuji set Canonu 760D. Na nějaké jiné webové recenzi jsem se však dočetl, že je to skvělý foťák, ale má velmi malý hledáček. Jak je to v praxi?

   Při focení upřednostňuji hledáček před displejem a nic naplat, větší mi při komponování fotek sedí lépe a je to pro mne jeden ze stěžejních faktorů při koupi nové zrcadlovky. Je možné v této cenové kategorii najít něco s větším hledáčkem?

   Děkuji za odpověď,
   Honza

  • #11967
   Aleš
   Host

   Zdravím Honzo, v této cenové kategorii má větší hledáček například
   Pentax K-70 pokrytí 100% zvětšení 0,92x oproti Canon 760D
   pokrytí 95% zvětšení 0,82x. Oba mají pentagonální hranoly s optického
   skla. Na Pentax se dá ještě použít zvětšovací očnice O-ME 53, která obraz
   v hledáčku zvětší a komponování a manuální ostření je snadnější.

  • #11992
   Martin R.
   Host

   Souhlas s Alešem, v této cenové kategorri mají Pentaxy největší hledáček. C i N tohle nabízejí pouze u nejvyšších modelů.

  • #11994
   Jan Rybář
   Správce

   Honzo, zdravím,
   já bych Vám skoro rozmlouval nějak ten hledáček moc řešit – jasně, jak píše Martin a Aleš, Pentaxy toto hezky umí, ale v reálném životě to není nijak zásadní problém, já při testování obvykle velmi rychle zapomenu, že tam není 100% pokrytí jako u mého FF, prostě je to otázka rychlého zvyku… JR

  • #12011
   al.vlado
   Host

   …. ale veď to nie je len o pokrytí. Aj spomínané zväčšenie hrá rolu. A čím menej svetelné objektívy bude užívateľ na aparáte s horším hľadáčikom používať, tým väčšiu tmu bude v tom „kukátku“ mať.

  • #12012
   Honza
   Host

   Podle mého názoru to také není žádná tragédie a také bych hledáček spíš neřešil … Začínal jsem s Canonem 600D, který měl hledáček stejně jako 760Dčko jen soustavu zrcátek a rozhodně byl naprosto v pohodě použitelný a v ničem mne neomezoval … Při přechodu na 70D, který má hranol a lepší zvětšení než Pentax, tam byl nepatrný rozdíl (je to o kousek větší a světlejší), ale nic, kvůli čemu bych kupoval jiné tělo, a o tmě se už vůbec mluvit nedá. Naopak je tělo potom zase větší a těžší, což může někomu vadit. A kdyby to bylo 2x, 3x tolik, tak jasně, to by bylo znát a dávalo by to smysl, ale těch 10% spíš nezaznamenáte a po pár fotkách už to nebudete vnímat … Na současném Canonu 6D, který má hledáček oproti všem APS-C tělům zase někde jinde, je to sice fajn, ale pořád bych si dovolil tvrdit, že i u toho 760D bude hledáček naprosto v pohodě použitelný. A už vůbec bych neřešil pokrytí hledáčku. Těch pár pixelů máte alespoň rezervu na to, že když to máte v hledáčku, budete to mít i na fotce … Jediné, kde bych viděl využitelný smysl, je to, pokud byste používal manuální skla, tak možnost výměny matnice. Ale to využije pár lidí a Ti si pak podle toho tělo vyberou … Každopádně pokud chcete mít dobrý pocit, že jste při výběru fotoaparátu vše důkladně zvážil, zajděte si do nějaké prodejny a vyzkoušejte se podívat do různých těl a uvidíte, jaký v tom je nebo není rozdíl …

  • #12015
   Honza
   Host

   Pánové, mockrát děkuji za tipy. Není to určitě stěžejní faktor při výběru fotoaparátu, ale chtěl jsem znát názor znalejších. Vyzkouším co mi bude sedět a uvidím…

  • #12073
   david
   Host

   Záleží jak kdo to má. Spousta lidí dnes fotí na displej. Ale já to třeba neumím, nebo spíš mi to není příjemné.
   Dobrý hledáček je super. Mám třeba pomalejší ale světelný objektiv 70-200 f/2,8. Fotím auta, motorky, koně a tak. V pohybu. Většinou si situace žádá manuální korekce zaostření. Cloním spíš méně, málo kdy nad f/11 , spíš kolem 8. Časy 1/500 až 800, víc ne, aby se nevykreslilo co nemá ( třeba vrtule , kola). A chodím blízko, nedělám z toho dalekohled, když nemusím.
   Bez dobrého hledáčku a příjemné velké očnice si to moc neumím představit. I tak to často ulítne a zaostřím dozadu nebo dopředu, nebo někam do… víte kam až. A taky čím je oko starší, tím víc času to chce…
   Velký světlý hledáček s velkým pokrytím mi dá víc času na to, abych doladil co jde, než mi ta věc co chci vyfotit zmizí z dohledu.
   Mám dvě možnosti, jedna je Sony A77. Má elektronický luxusní hledáček, kde ale je vychytávka elektronického zvýraznění zaostřené hrany ( barevně) . To je super berlička pro slepce, hodně toho zachrání.
   A mám i starou A900, ta má spíš okno než hledáček… To je paráda, je to příjemný.
   Kdepak, na velikosti záleží… 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Téma ‚velký hledáček’ nepřijímá nové odpovědi.