Výběr foťáku – začátečník

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Výběr foťáku – začátečník

 • Toto téma obsahuje celkem 30 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tadek a poslední změna proběhla před 7 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 19 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #7890
   Michal S.
   Host

   Zdravím,
   je tu spousta témat podobně vyznívajících, nicméně přesto si myslím, že mám jistá specifika, která mne nutí založit další takové.
   Dovolte mi napřed několik vět na úvod. Poslední cca 2 roky ve mne vzrostl zájem o focení, a to poté, co jsem si pořídil telefon Nokia Lumia 930, který jsem si pořizoval mj. především právě kvůli kvalitnímu foťáku, který mi dodnes dělá radost a jsem s ním spokojený (už jen schopností fotit do RAWu). Fotím tak nějak co mě napadne, ale prioritu u mě doposud má příroda a krajina, sem tam trochu městské tématiky.

   Začal tedy ve mě hlodat červík, jestli bych třeba tímhle svým zájmem neuživil přeci jenom nakonec i tu zrcadlovku. Na stranu druhou mi trochu zase nahlodává ten fakt, že přeci jenom mobil je mobil – sice nedává tak kvalitní výsledky jako zrcadlovka, ale zase je to věc ultraskladná, kterou mám stále při sobě. U zrcadlovky se bohužel nestane, že člověk jde na nákup, zastaví se a řekne si „hele, dostal jsem chuť si jít jen tak zafotit, nákup nechám na potom!“. Přesto si ale stále říkám, že když se mi líbí fotky z mobilu, tak co pak teprve jaké by to bylo se zrcadlovkou?
   Nicméně tohle jsou veskrze úvahy, které za mne nikdo jiný než já sám nerozřeší, takže přejdu k věci.

   Svým způsobem jsem to rozřešil tak, že se blíží Vánoce, a že si tedy udělám nějakou radost pod stromeček. A tak poslední dny a týdny stále na internetu čtu a hlavně koukám, co by to tak mohlo být. Veskrze hlavním výchozím bodem v mém pátrání byly tyto stránky (za kteréž tímto zároveň děkuji, protože je to řekl bych patrně nejobsáhlejší „příručka“ pro začínající fotografy (a nejen je)).
   V zásadě jsem nakonec došel k několika možným volbám, při nichž jsem vycházel i ze zde uváděných žebříčků jaký foťák vybrat.
   Významným parametrem, stejně asi jako u většiny začátečníků, je pro mě cena. Zprvu jsem se rozhodoval mezi dvěma kandidáty, a to Canon EOS 100D a Nikon D3300 – na ty jsem snad na všech webech našel samou chválu. Leč rozdíly mezi nimi jsou.
   U Canonu se mi líbí dotykový display a možnost časosběrů (s těmi bych si rád chtěl pořádně pohrát).
   U Nikonu je to zase údajně o něco málo vyšší cit pro detail, a i obecně o něco novější technika než u Canonu, a lepší schopnost natáčet videa (taky bych si rád zkusil zaexperimentovat s videem). D3300 ale má prý zase tu vadu, že mechanismus ovládající ono zrcátko údajně až příliš vibruje, což má za následek částečně rozmazané fotografie. Jestli je to pravda, tím se poněkud vytrácí výhoda oproti Canonu v detailech. Když bych kupoval D3300, tak bych určitě sáhl po setu s objektivem 18-55 VR II, na který jsem narazil za více než pěknou cenu 10 990 Kč. Popravdě se teď výrazně více přikláním k Nikonu.
   Ale aby to nebylo tak jednoduché. Dnes jsem tu zase při toulání fotografickým světem zabrouzdal do vod CSC fotoaparátů a zaujaly mne kompakty Sony Alpha (přesněji A5000, A5100 a A6000). V některých ohledech mi přišla obrazová kvalita o stupeň výš než u 100D a D3300, přinejmenším co se ostrosti týče. Ale hlavně – skladnost. V zásadě se jedná o kvalitu zrcadlovky v těle podobajícím se tomu telefonu. Ale už by byla zase problém cena. A5000 se sice pohybuje v té mojí cenové hladině do těch cca 11 000 Kč, nicméně asi bych raději sáhl po té A5100 (novější, dotykový displej), ale svědí mě ruka k výraznému prolomení cenového stropu a jít rovnou do té A6000, kde se mi líbí elektronický hledáček. A hlavně mně u těchto modelů láká větší možnost propojení s mobilem (můj telefon nemá slot na (micro)SD karty, takže v případě publikování fotek na sociální sítě (u mě běžná záležitost) bych musel počkat až doma na počítači.
   A teď babo raď…

   Asi nejpraktičtější by bylo si zajít do megapixelu a přinejmenším si ty modely osahat, abych věděl, do čeho vlastně jdu.
   A abych shrnul, k čemu by byl foťák určen – veskrze univerzální užití, ale se zaměřením zejména na fotografování přírody a krajinek, rád bych zkusil i trochu zaexperimentovat s videem a časosběry. Rovněž bych rád vyzkoušel i nějakou tu portrétovou fotografii, ale to už asi spíše jen tak bokem (a hlavně by to asi spadalo do běžných schopností, které zvládne každý fotoaparát). Vyzkoušet bych si chtěl i nějaké to „pseudoprofi“ focení – třeba u kamarádů na různých akcích, apod.

   Tak to by bylo zřejmě vše k tomuto sáhodlouhému příspěvku, kdyby mne něco dalšího napadlo, jistě ještě doplním, ale myslím, že to stěžejní bylo vyřčeno ???? .

  • #7891
   Michal S.
   Host

   A přeci jen jsem zapomněl – noční focení by pro přístroj nemělo být nějak extra velkou překážkou, ale to už asi taky jde spíše o objektivy.

  • #7899
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, díky za dotaz! On je opravdu trochu chyták ten cenový limit, ale je to tak, zvažoval bych nějaký rozumný set Nikonu D3300 nebo Canonu 100D, u Sony už bych nebrat model 5000 a ano, Sony 5100 je velmi rozumný stroj, ale ne zcela dobře se ovládá, tedy pokud byste sehnal za rozumnou cenu Sony A6000, určitě byste neprohloupil… Držím palce! JR

  • #7904
   Tadek
   Host

   Michale, neb jsem řešil kdysi podobný problém, třeba Vám pár postřehů pomůže.
   Moc o tom nedumejte, z určitého pohledu je uplně jedno, zda fotíte tím či oním. Máte nějaký rozpočet a především tím vším čtením srovnání atp atd, přicházíte o čas, kdy by jste mohl fotit. A čím víc budete fotit, tím víc budete zjišťovat co vlastně přesně chcete fotit nejvíc a zároveň i limity Vaší stávající techniky. Díky „omezením“ budete muset vymyslet jak to udělat jinak a to je přesně to, co Vaše fotky posune dál a oddělí Vás od jiných fotografů.
   Proč by jste nemohl chodit se zrcadlovkou na nákup, nebo ji mít pořád u sebe? Já nosím Canon 6D sebou všude. Vždyť to neváží ani kilo …
   http://kultura.zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=vytvarne-umeni&foto1=OB17b368_Bez_nazvu.jpg

   Já být Vámi, tak vezmu 11tis, zajdu si do nějakého ověřeného bazaru a za hodinu odcházím s foťákem a už cestou domů fotím. Je uplně jedno jestli má tu nebo jinou funkci. V principu jde jen o to, nastavit správně expozici, udělat krásnou kompozici a cvaknout. To je celé. To první za Vás udělá jakýkoliv foťák, to druhé se budete celý život učit a z desetitisíce fotek, co za za rok vyfotíte, bude 10 skvělejch. Tak to je 🙂 Když si koupíte zrcadlovku Canon nebo Nikon, budete mít výhodu, že napříště můžete jen vyměnit foťák a optika Vám zůstane.
   Dycky, když člověk řeší dotykový display, velikost čipu, rychlost AF atp atd, je dobré si sednout a podívat se na fotky Bressona, Erwitta a nebo na fotky Miroslava Tichého, které se prodávají za tisíce dolarů … Žádnej dotykovej display, rychlost „AF“ ruční … 🙂 O Tichým tedy nemluvě ….
   Investujte do vzdělání. Jděte na nějaký kurz. Třeba zde autora blogu, nebo Roberta Vana, Tondy Kratochvíla. Dejte jim do ruky svůj foťák a budete překvapenej, jak to, co zdánlivě „limituje“, umí krásný fotky.
   Hlavně tedy fotit. Ať Vám to fotí!

   • #7906
    Michal S.
    Host

    Tedy musím uznat, od srdce psaný příspěvek! Vážně mě to i navyklalo se fakt sebrat a skočit si ten foťák koupit. A když tak nad tím přemýšlím, možná to i vážně udělám.
    Ty kurzy beru do budoucna jako samozřejmost, alespoň jeden chci absolvovat, jelikož je škoda, když člověk neví, jak z toho, co má v ruce, vyždímat maximum.

    Jenom ještě doplňující dotaz – co by bylo přeci jen vhodnější na focení nějakých večerních párty, akcí, apod.? Předpokládám, že vzhledem k ostřícím bodům asi ten Sony, že?

  • #7909
   Tadek
   Host

   Michal S – to se musíte zeptat povolanějších. Já osobně se Sony nemám zkušenost. Když vyloženě nechci tahat zrcadlovku, nebo se mi opravdu nevejde „do obleku“, beru si sebou Panasonic LX100, což je nikoli jen podle mě skvělej foťák „do kapsy“.
   Ale víte co? I focení večer je víc o zkušenosti. Na párty máte spoustu různého umělého osvětlení, když si stoupnete chytře, budete moci fotit na nízké ISO a budete mít krásný fotky. Focení je opravdu víc o chytrosti a zkušenosti jak zacházet se světlem, než o technologii. Kupte si ten jeden foťák s jedním objektivem za Váš rozpočet a jděte fotit. Když Vás to bude bavit, stejnak si za rok či dva, koupíte jinej foťák /a nebo taky ne :-)/A když Vám zbyde pár stovek, stavte se v Národní Galerii třeba a koukněte se, jak velcí Mistři chápou kompozici. Výtvarné umění a fotografie mají mnoho společného. Expozici za Vás udělá foťák, případně jí upravíte v počítači. Kompozici za Vás nikdo neudělá. Skvělá fotka může klidně šumět, blbý fotce, technická dokonalost na kráse nepřidá. Spíš naopak. Dobrej a drahej foťák má dneska kdekdo, dobrý fotky jen někdo 🙂

   • #7925
    Michal S.
    Host

    Tadek: Ještě jednou díky za inspirativní slova. V pondělí jdu do megapixelu ošahat si co mi padne do ruky a pak něco drapnu ;-).

  • #7910
   Tadek
   Host

   A dejte vědět jak to dopadlo, protože třeba dneska je konečně příjemně slunečno /na Žižkově/, takže si vezmu foťák a půjdu ten Žižkov trochu nafotit, což je o moc lepší, než si číst o technických parametrech foťáků – jen v dobrém 🙂 Jděte taky fotit, je to strašně zábavný!

  • #7911
   Aleš
   Host

   Zdravím Michale, souhlasím s Tadekem ve všem co ti tu poradil. Kup nějaký fotoaparát a foť,
   časem nasbíráš zkušenosti a zjistíš, kam se dál budeš ubírat a jaká technika a skla ti budou
   vyhovovat v budoucnosti. Canon 100D není špatný do začátků a na zvážení je i Pentax K-50.
   Tak ať vybereš jakýkoli přístroj, tak slouží bez problému a jen ku radosti :-).

  • #7912
   František
   Host

   D.den, opravdu nerad se míchám do diskuze s mým naprosto amatérským dotazem, ale chtěl bych se zeptat, zda i ta zrcadlovka Canon EOS 100D o které tady padla reč má i nějaké automatické nastavení? Jedná se mi o to, že do teď jsem používal jen obyčejné kompakty vždy tak do 5tis ale chtěl bych už konečně kvalitnější snímky a proto uvažuji o té zrcadlovce – tak jen jestli je to velký rozdíl mezi tím spoléhat že vše udělá foťák sám a tím si parametry nastavovat osobně? Zda i ta zrcadlovka má nějaký automatický režim, který bych využíval než se do toho více dostanu….prostě abych neměl strach investovat více jak 10tis. Předem děkuji za nějakou radu. František

  • #7913
   Tadek
   Host

   František: Canon EOS 100D můžete používat ve všech režimech, jako jakoukoliv jinou zrcadlovku. Od plné automatiky, kdy fotoaparát vše nastaví za Vás až po manuální režim, kdy vše nastavujete Vy. Mezi tím jsou klasicky Av – priorita clony a Tv – priorita času. Není čeho se bát. Za 13.910Kč včetně dvou objektivů asi opravdu nenajdete o moc lepší. S tím se dá udělat krásnejch fotek habaděj.

   • #7914
    František
    Host

    Moc děkuji za odpověď…..a ještě bych se tedy s dovolením zeptal zda by jste volil sestavu se dvěma objektivy a nebo tu levnější variantu s jedním objektivem…..tu sem někde viděl okolo 11tis….myslím jaký je váš názor nato co je lepší a dostačující pro začátečníka? Děkuji

  • #7915
   Tadek
   Host

   http://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/ – podívejte se na doporučenou sestavu. Za ty peníze je to nepochybně to nejlepší doporučení přímo od Mistra. Objektivy Vám pokryjí v podstatě vše co Vás napadne fotit.

  • #7916
   Aleš
   Host

   Zdravím Františku, jen bych dodal, že za o něco vyšší cenu než stojí Canon 100D se dvěma setovými objektivy,
   je k mání Pentax K-50, taktéž se dvěma seťáky. Nabídne navíc proti Canonu utěsněné tělo i objektivy, stabilizovaný
   snímač, dva rollery usnadňující ovládání, lepší hranolový hledáček oproti zrcátkovému v Canonu. Výstupem budou
   na tom oba asi stejně. Jen bych asi nebral ty seťáky dva(jeden stačí ažaž) ale raději časem koupil nějaký levný monofokál.

  • #7919
   Tadek
   Host

   Zdravím Aleši, Pentax je určitě skvělej foťák, jen bych v začátcích zvážil dostupnost příslušenství a samozřejmě i informací. Když se podívám např na Megapixel, mají v současné době k dispozici pouze jeden objektiv Pentax, vše ostatní je na objednávku. Přeci jen Canon nebo Nikon mají trochu širší základnu v čechách jak u uživatelů, tak i servisu a prodejců. Tuším, že Pentax nemá v ČR zastoupení, nebo se pletu?
   Canon či Nikon objektivů najdete v každém obchodě či bazaru 40 na vyzkoušení. U Pentaxu si tím tak jistý nejsem. Ale třeba se pletu.
   Pro kohokoli kdo začíná může být komunikace s lidma co mají stejnou nebo podobnou techniku přínosná. Tohle všechno bych při výběru zvážil.
   Nepreferuji značku. Sám mám Panasonic, Fuji a Canon a stejně si myslím, že co se týče kvality a možností, je to v podstatě v každé kategorii jedno.

  • #7920
   Aleš
   Host

   Nazdar Františku, jsem sice fanoušek Pentaxu, ale nikomu ho nevnucuji, jen těm začátečníkům se zrcadly doporučuji
   se podívat i na tuto značku, protože na 99% se poohlížejí jen po Canonech a Nikonech. A přitom za podobný peníz
   nabízí o mnoho více. A co se týče objektivů, tak od Pentaxu jsem jich napočítal asi 34 a to nemluvím o Sigmě, Tamronu,
   Samyangu, Laowě a dostatek kinofilmových skel v bazarech. A druhá věc je, kolik těch objektivů bude potřebovat hobby
   fotograf, já myslím, že většina si vystačí jen s jedním, nebo dvěma. Já osobně používám jen pevnou 50ku a 85ku, a ten
   voděvzdorný seťák, jen když z vrchu padá voda. Také mám malý Panasonic a Fujinu :-). Pentax má u nás zastoupení i servis
   ale naprosto ignorují marketing a tak je o Pentaxu malé podvědomí, což je škoda. A co se týče pentaxí komunity, tak se
   stačí podívat na Pentaxfriends.cz a každému dojde, že na Pentax fotí dost lidí a pokud tam kdokoli vznese jakýkoli dotaz
   na cokoli ohledně Pentaxu, tak se mu dostane odpovědi :-). Přeji ti hezký a pozitivní víkend.

  • #7922
   Tadek
   Host

   Aleš: Ve kterém obchodě si mohu v příštím týdnu vyzkoušet 34 objektivů Pentax?

   • #8009
    Olda S.
    Účastník

    Tadek: třeba u Škody, pro bajonet Pentax K jich mají okolo 60.

    • #8067
     Tadek
     Host

     Ale tak jasně. Mimo hlavní město to ale asi nebude tak horké … a nikoli každý chce či může jezdit zkoušet a nakupovat do Prahy. Ale nic proti ničemu. Já jsem mluvil o objektivech Pentax, nikoli objektivech s bajonetem Pentax. Těch mají v Megapixelu skladem 1 a ano, u Škody 21 … Málokterý začátečník si koupí jako svůj první objektiv Samyang bez AF, nebo Dorr atp atd. Ale to máte fuk. Pantax/Ricoh jsou skvělý foťáky. Stejně jako Canon, Nikon, Fuji, Sony, Olympus a spousta dalších …. 🙂

  • #7924
   Aleš
   Host

   Tadek: jaký máš důvod pro to, si během příštího týdne vyzkoušet 34 objektivů Pentax ? Nebude lepší si vyzkoušet
   raději těch 40 canikon objektivů v každém obchodě ?
   P.S. V mém předchozím příspěvku mělo být oslovení „nazdar Tadeku“ omlouvám se za chybu :-).

  • #7926
   František
   Host

   Aleš a Tadek: Díky za věcné poznámky. Když bych se ale nakonec opravdu rozhodoval jen mezi Canonem a Nikone, tak je nějaký rozdíl v označení: Nikon D3300 + 18-55 AF-P DX nebo Nikon D3300 kit (AF-P 18-55mm VR objektiv) a NIKON D3300 + AF-P 18-55 Non-VR KIT ??? A u Canonu zda je rozdíl v Canon EOS 100D + 18-55 DC III a CANON EOS 100D 18-55 DC + 75-300 DC ( u prvního je DC III ). A neposlední řadě zda by si amatér měl připlatit za druhý objektiv …. ikdyž to tady Aleš už trochu popsal…ale k čemu je dobrý ten druhý u Canonu 75-300 DC ?? Děkuji

   • #7928
    Michal S.
    Host

    Jestli ti stačí rada od rovněž začínajícího, tak u Nikonu jsou objektivy VR s optickou stabilizací, DX ji nemá (tedy ani ten druhý, Non-VR kit). Jestli Nikon D3300, tak určitě kup s VR II objektivem (novější, lepší), v Datartu tuším ho mají za 10990 Kč, což je více než hezká cena.

    • #8002
     František
     Host

     Dobrá rada je dobrá i od „začínajícího“ ¨:-) Díval jsem se na ten Datart….ta cena by byla super ale nenašel jsem tam, že by za tu cenu byl objektiv VR II….bylo tam jen označení VR. Možná jsem ale něco přehlédnul….nebylo by možné mi poslat přímo odkaz ? Předem děkuji….

     • #8003
      Michal S.
      Host

      Tak už to tam koukám asi nemají, respektive spíš měli zmatek v těch popiscích, což se dělo i na Euronicsu, kde taky původně měli označení 18-55 VR II, a teď to změnili na 18-55 II, což je něco jiného…

     • #8005
      František
      Host

      Tak co já sondoval, tak mají opravdu zmatky v tom popisku…..hodně obrázků je s označením VR II ale když jsem dal konkrétní dotaz na označení, tak to změnili na VR a dostupnost VR v setu je většinou neznámá….takže mi zatím zbývá jedině vzít Canon z označení STM….podle toho co jsem načetl…tak by měli být s Nikonem na stejné úrovni…..

     • #8012
      Michal S.
      Host

      Je to bohužel pravda. Jinak pokud je zájem o ten Nikon, doporučuju koukat co den po akcích. Já taky náhodou narazil na Mall.cz na Sony A6000 za 16 990 Kč, což je o 3 tisíce levněji než normálně, tak jsem hned koupil (a udělal jsem dobře, hned den na to to zdražili na původních 19 990 Kč). Takže ono je to o náhodě, člověk musí koukat a ušetří slušné peníze. Hlavně jakmile něco padne do oka za hezkou cenu, hned koupit, zítra už to může být zase jinak 😉 .

  • #8004
   Michal S.
   Host

   Jinak už jsem koupil Sony Alpha A6000, měli na Mallu ve slevě za 16990 i s objektivem 🙂 . Takže teď začíná ta těžší část, naučit se to patřičně ovládat 🙂 .

  • #8021
   Tadek
   Host

   Gratuluju Michale! S tím ovládáním si moc hlavu nedělejte. Přečtěte si návod, tam zjistíte, že 60% funkcí k ničemu nebudete potřebovat, nastavte si nějaký poloautomatický režim, který Vám bude vyhovovat a foťte. A jestli mohu doporučit, více než techniku, snažte se studovat kompozici. Jasně, pochopit vztah mezi časem, clonou a citlivostí ISO je samozřejmě dost podstatné, ale jinak raději investujte peníze a čas do knížek či návštěvy galerií, neb kompozice je i u fotografie to nejdůležitější. Ono totiž teď ještě přijde období, kdy se dočtete, že objektiv co máte je uplně k ničemu a že pořebujete jiný a pak zase jiný a pak zase jiný a „lepší“ … Prošli jsme tím všichni a nakonec tohoto kolečka dospěli k názoru, že jsme si mohli ušetřit spoustu času a peněz, kdybychom to neřešili … Koukněte se na to, jaký je rozdíl mezi zátiším a zákoutím, co je to pravidlo třetin či zlatý řez, proč většina fotek komponovaných na střed nefunguje, ale některé neskutečně dobře a snažte se nastudovat vidění objektivu, který máte. Např Bresson používal v podstatě celý život jen jeden objektiv 50mm …
   Trochu inspirace z toho „nejlepšího“ co asi na světě je a „my“ tam máme „našeho“ pana Koudelku 🙂 https://www.magnumphotos.com

   • #8056
    Michal S.
    Host

    Opět díky za rady. Musí se nechat, že přes ten prvotní šok ze všech těch možností nastavení, tak jsem už po cca dvou hodinách hraní si s foťákem zjistil, že je to i docela intuitivní. A to i přes to, že jsem mnohdy slýchal, že Sony má zrovna menu dost chaotický. Mně to tedy ani moc nepřišlo.
    Jinak co se kompozice týče, tak tam se už jakž takž orientuji – pravidlo třetin či zlatý řez jsem si naštudoval už v době, kdy jsem zjišťoval „proč a jak by mi ten „šnek v rohu“ měl na mobilu dopomoci k lepším fotkám?“.

    Mimochodem náhodou někdo netušíte, kde by se daly sehnat za levný peníz vintage objektivy např. Minolta MD 2,0/50? Tohle je jedna z věcí, co se mi líbila na Sony, možnost tyhle objektivy používat. Na eBay se sice dají sehnat za pár stovek, ale dalších 600 Kč za poštovné. A v ČR jsem na tytéž objektivy narazil v bazarech za téměř trojnásobné ceny, což mi přijde docela přehnaný. Nebyl by nějaký tip? Nebo je to jen vyloženě o náhodě na co člověk kde narazí? Předem díky za odpověď.

  • #8028
   František
   Host

   Zdravím…tak sem se chtěl ještě zapojit do diskuze, když tu byla řeč o Pentaxu, zda se dá říct, jestli tento set Pentax https://www.alfa.cz/product.php?eid=10516000000000037VJ#prettyPhoto by byl lepší než Canon eos d100 a Nikon d3300 s objektivy 18-55 ??

  • #8036
   Tadek
   Host

   To máte těžký Františku, podle mě to není správně položená otázka. Pro někoho je lepší Canon a pro někoho jiného Pentax. Podívejte se na nějaké srovnávací testy na netu. Někde „vyhrává“ ten a onde druhý. Když se podíváte na snímky z jednotlivých fotoaparátů, tak zjistíte, že lidé co fotit umí mají z obou skvělé fotky a lidé co neumí, mají z obou fotky blbé. Dle mě je uplně jedno zda máte Canon, Nikon nebo Pentax nebo Fuji. Lidé budou vždycky řešit v diskuzích, který je „lepší“ a který „horší“ a ty moufřejší to řešit nebudou a budou fotit 🙂
   Takže si spíš zkuste položit otázku: Co chcete fotit? Jasně, že asi všechno 🙂 ale na něco budete přeci jen potřebovat trochu specifické vybavení či parametry. Např macro objektiv na macro atp atd. Jestli chcete fotit na ulici, případně streetfoto, pak jeden z nejlépe hodnocených foťáků je Ricoh GR či GR II. To je např Pentax. Pokud chcete fotit přírodu a krajiny, možná se hodí něco utěsněného. Pokud sport, pak můžete zvážit zrcadlovku nebo nějakou bezzrcadlovku v ceně zrcadlovky, zkrátka cokoli co umí hodně snímků za sekundu, protože se Vám to dost hodí. U krajiny Vám počet snímků za sekundu asi bude uplně jedno a u makra Vám zas bude uplně jedno, jaká je rychlost ostření …
   Kupte si ten, který je Vám tak nějak sympatičtější a uvidíte zda v budoucnu u značky setrváte, nebo přejdete k jiné. Ten zde již mnohokrát zmíněný set z Alzy – Canon + 2 objektivy, je podle mě pro začátečníka skvělá volba, neb oba objektivy pokryjí takřka veškeré Vaše potřeby, co se focení týče. Ale to je můj osobní názor, protože sám Canon, vedle Panasonic a Fuji, používám.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 19 vláken odpovědí
 • Téma ‚Výběr foťáku – začátečník’ nepřijímá nové odpovědi.