Výběr fotoaparátu

Označeno štítky: 

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #5049
      Markéta
      Host

      Dobrý den,
      Ráda bych si pořídila digitální zrcadlovku, ale jsem začátečník, proto nevím, co vybrat. Chtěla bych fotit hlavně krajinu, přírodu, lidi ale také se mi líbí makro fotky. Ve vašem článku jste zmiňoval dvě cenové relace fotoaparátů (nikon 3300 a 5500 od canonu si ty odnože již nepamatuji) a mě by zajímalo, ke které úrovni zrcadlovky byste se přikláňel, když jsem začátečník, přesto bych se v budoucnu tomu ráda více věnovala. Ještě by mě zajímalo, jaké objektivy jsou vhodné k tomu, co bych ráda fotila.
      Předem děkuji za odpověď Markéta

    • #5054
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, pokud tušíte, že se focení opravdu chcete věnovat víc, doporučoval bych se držet té „vyšší kategorie“ začátečnických foťáků, tedy buď Canon 760D (nemá ale zatím rozumné sety), anebo v danou chvíli asi nejrozumnější volby, kterou je Nikon D5500… Koupil bych s dvěma setovými zoomu (18-55 a 55-250, plus minus), případně s pevnou padesátkou (50 mm /1,8) – té dříve či později neutečete… Zdravím, JR

    • #5065
      Tomáš
      Host

      Dobrý den Markéto, koupí vyšší řady fotoaparátu si polepšíte hlavně tím, že se Vám s vním bude mnohem lépe fotit – tělo je o něco větší, lépe se drží, má lepší hledáček, tlačítka a jiné ovládací prvky jsou lépe dosažitelné, nemusíte také tak často nějaké nastavení hledat zanořené kdesi v menu foťáku. Já na rozdíla od Jana double-zoom kity moc nedoporučuji – i když je na nich lákavé to, že pokryjí většinu ohnisek, tak časem začnou převažovat jejich nevýhody. Jednou z nich je třeba pomalejší a hlučné ostření, nebo protáčející se přední člen objektivu. Mí známí se pak chytají za hlavu když zjistí, že kdyby raději koupili jeden univerzální objektiv a k němu pevnou 50ku, ušetřili by. Osobně velmi rád svým kamarádům a známým doporučuji set těla, by´t řeba staršího a lepšího zoom objektivu, s rychlým a tichým ostřením. Třeba set Nikon D5300 18-140 se jednak plně vyrovná původně zvolenému Nikonu D5500 (protože čip je stále stejný, takže i kvalita fotografií bude stejně dobrá) a díky tomu zbyde cenový prostor pro vynikající objektiv Nikon 18-140 – je to stabilizovaný, širokorozsahový zoom, který má velmi rychlé a tiché ostření. Díky němu se pořádně fotograficky „rozkoukáte“, nebudete muset neustále dělat výměnu objektivů (věřte mi, že v praxi to bývá velmi nepříjemné) a posléze si případně dokoupíte takoý objektiv, podle témat, na které se budete chtít soustředit.

      • Odpověď byla upravena před 8 roky a 2 měsíci uživatelem Jan Rybář.
    • #5066
      Jan Rybář
      Správce

      Tomáši, děkuji za názor, respektuji ho, ale nesouhlasím – tente Nikon znám velmi dobře a patří na seznam foťáků, které lidem rozmlouvám… Kvalita fotek je opravdu horší než z těch nových strojů, skoro každý týden to vidím na kurzech, kdy po sobě pokují majité různých foťáků a nejvíc právě trpí ti s Nikony D3200, D5200 a D5300 versus poslední stroje Nikonů i Canonů, tedy je škoda si nekoupit hned něco novějšího/lepšího (případně Nikon D3300)… Onen objektiv neznám, ale i tu radím jít cestou lepší kvality, tedy univerzálním objektivům se spíš vyhnout a pokud to lidem vysloveně nevadí měnit, tak se držet těch základních (i výrazně skladnějších) zoomů… Držím palce, JR

    • #5067
      Markéta
      Host

      Dobrý den,
      děkuji za vaše reakce. Po přečtení vašich komentářům se přikláním k tomu Nikonu D5500. Přesto mám ještě dotaz k objektivům. Můžete mi prosím na nějakých praktických příkladech vysvětlit, který objektiv se používá na co? Myslím teď tyto: 18-55, 55-250 +-, 18-140 a ta pevná padesátka?
      Děkuji

    • #5068
      Jan Rybář
      Správce

      18-55 je univerzální objektiv, s nímž budete (= měla byste) fotit 90 procent všeho v klasickém cestovatelsko/rodiném módu… 55-250 mm je zoom, který použijete na přibližování věcí, např. nosorožce, a hlavně, což se často zapomíná, pro důležitý segment fotek, tedy pro portréty. Pevná padesátka se hodí k tomu, když toužíte při nižších clonách rozmazávat pozadí, a navíc je to mimořádně kvalitní sklo s výborou kresbou… JR

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Téma ‚Výběr fotoaparátu’ nepřijímá nové odpovědi.