výběr fotoaparátu

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Nováková a poslední změna proběhla před 8 roky a 2 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5943
   Nováková
   Host

   Dobrý večer, budu si s největší pravděpodobností pořizovat Nikon D5500 nebo Nikon D7200. Váš názor na oba fotoaparáty již z mnoha diskuzí znám. Ráda bych využila Vašeho super fóra a zeptala se ještě na pár otázek. Nejkratší expoziční čas je u jednoho foťáku 1/4000 a u druhého 1/8000, u jednoho stabilizace obrazu ano, u druhého ne, ovlivňují tyto dva parametry hodně výslednou fotografii? Jinak já fotím prakticky všechno. Můžete mi prosím ještě poradit jaké objektivy (předpokládám, že na oba foťáky půjdou stejné) byste mi poradil pokud chci fotit a) všechno možný (když člověk jeden např. na výlet a neví na co narazí a chce táhnout jen 1 objektiv:-), b) krajinu, c) portrét, d) makro? Děkuji, Nováková

  • #5944
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, onon je to opravdu vcelku jedno – samozřejmě, jednou za rok se Vám třeba opravdu bude hodina ona osmitisícina (byť spíš ne) a stabilizace je záležostí objektivů, nikoliv foťáku, čili tím bych se též netrápil… Ono to, jaké fotky přinesete z výletu, na foťáku závisí jen poměrně málo (a v případně těch dvou zmíněných prakticky vůbec), i proto lidem ty střední řady dost rozmlouvám – neumí de facto nic navíc, jen jsou těžší složitější na ovládání. S objektivy to je též dosti subjektivní – nic skvělého univerzálního neexistuje, byť samozřejmě v zásadě nic nepokazíte takovým tím univerzálním 18-105, ale na výlety tedy zrovna moc není… Držím palce, JR

  • #5961
   Olda S.
   Účastník

   K výběru fotoaparátu se vyjadřovat nebudu. Pokud máte dva horké kandidáty, stálo by za úvahu si je v obchodě oba důkladně osahat a seznáte sama, který Vám bude lépe vyhovovat. Fotit budou oba stejně dobře, ale diametrální rozdíl je v mechanickém provedení a zejména v ovládání.

   Nyní stručně k objektivům:
   a) všechno možný – bohužel, univerzální objektiv neexistuje. Z dílny Nikonu by se sem daly zařadit objektivy typu 18 -105/3,5-5,6 nebo 18-140/3,5-5,6, dále poněkud dražší, ale opticky i mechanicky podstatně lepší 16-85/3,5-5,6 nebo ještě kvalitnější, ale nesmyslně drahý 16-80/2,8-4.
   b) krajina – zde najde uplatnění kromě objektivů ze skupiny „a“ i něco kratšího. Slušný poměr cena/výkon nabízejí širokoúhlé zoomy značek Tamron nebo Sigma. Poněkud dražší, ale i kvalitnější jsou širokáče Tokina. Širokoúhlé zoomy Nikon jsou předražené a oproti Tokině nenabízejí vyšší optickou kvalitu.
   c) portrét – skvělý a levný 50/1,8, pro portrét reportážního stylu a snímky celé postavy se může využít i levný 35/1,8. Pro vážnější práci připadá do úvahy dražší 85/1,8.
   d) makro – zde je jedinou volbou speciální makro objektiv. Nejlepší poměr cena/výkon nabízí Tamron SP 90/2,8 Di Macro 1:1 VC USD. Ten Vám navíc velice dobře poslouží i jako objektiv portrétní. Makro objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností, např. levný Nikon 40/2,8, nejsou díky velmi malé zaostřovací vzdálenosti příliš vhodné (vrhají stín, brouka vyplašíte).

  • #5972
   MzM
   Host

   Z mého pohledu:
   senzor a procesor stejný => opticky z toho polezou stejné fotky

   Co se může hodit u D5500
   – výklopný displej, o 200g lehčí.

   Co se může hodit u D7200
   – více ovládacích prvků, takže rychlejší nastavení v situacích, kdy není moc času – třeba dvě kolečka (vpředu vzadu) jsou šikovná věc
   – možnost spolupráce se staršími objektivy (bez motoru i MF s přenosem clony) – může výrazně slevnit nákup objektivů
   – lepší AutoFocus modul
   – horní displej

   další rozdíly jsou spíš okrajové nebo hodně specializované.

  • #6092
   Nováková
   Host

   Moc děkuji všem za příspěvky:-)

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚výběr fotoaparátu’ nepřijímá nové odpovědi.