výběr fotoaparátu

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel Tomáš a poslední změna proběhla 4 roky, 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4558
   Klára
   Host

   Dobrý den,
   chtěla bych se zeptat jestlii je lepší koupit starší Canon 5D Mark 2 se základním objektivem, bez ostatního příslušenství, nebo nový fotoaparát do 20tis. jsem začátečník.
   děkuji

  • #4562
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, pokud jste začátečník, moc bych ten Canon 5D2 moc nedoporučoval, je to skvělý stroj, ale musíte už přece jen něco umět, abyste ho využila naplno… Pokud “základním objektivem” myslíte tzv. pevnou padesátku, tak to není moc rozumná kombinace, je třeba mít i něco širokoúhlého…
   Tedy bych pro začátek (a první rok až tři) doporučil spíš něco nového… Zdravím, JR

  • #4818
   MzM
   Host

   Proč si nepořídit rovnou 5D i pokud jsem začátečník?
   I 5D má režim P, který tak nějak nastaví všecho sám – i pro začátek, když nevím, co by…
   Nemusím hned používat všechno, co mi umožní a nebude mě ničím omezovat (kromě hmotnosti).

  • #4824
   Jan Rybář
   Správce

   Jasně, to máte pravdu, ale obecně tu variantu (skvělý starší profesionální foťák, nebo i “středotřídový” foťák typu Nikon D7100) začátečníkům rozmlouvám, a to ze dvou (pravda subjektivních) důvodů:
   1. výsledky nebudou v drtivé většině případů lepší než z nominálně horších špiček “entry-level”, Canon 760D prostě pro běžné použití “dá” začátečníkům přinejmenším stejně hezké fotky jako 5DM2 (pokud mluvíme o fotkách typu “dítě, Karlštejn, pes, moře, pláž”), navíc bez závazku kupovat opravdu drahou full frame výbavu
   2. začátečníci často opravdu hodně válčí s nastavením složitějších foťáků, každý druhý týden vidím na kurzech, jak zoufele majitelé “střední třídy” loví všechny ta nastavení, která se jim nechce studovat v manuálu (a z nichž některá jsou spíš jen marketingový tahem…), pak to vzdají a zapnout plnou automatiku, hehe…

   JR

  • #4826
   Tomáš
   Host

   Dovolím si nesouhlasit s Janem. Jestli je k tomu 5D MarkII přidáván seťák 24-105, pak není vůbec o čem uvažovat. To je koupě roku!! Oproti entry-level zrcadlovkám se mnohem lépe ovládá (má 2 bytelné rolery), mnohem více ovládacích prvků přímo na těle (nemusíte kvůli všemu lézt do menu), optický hledáček je prostě zcela jiná liga (u entry level zrcadlovek budete koukat do dlouhého černého tunelu a na jeho konci bude takový pidi obrázek, tady u 5D budete mít nádherný obrovský hledáček, byť nepokrývá 100%) a v nespolední řadě Vás nebude moc trápit koupě nového objektivu – u začátečnických DSLR musíte mít tak trochu štěstí na kus, nebo se smíříte s tím, že koupě objektivu = zanesení do servisu a seřízení autofocusu. U 5D MarkII si objektiv seštelujete sama. Obrazová kvalita je pak úplně někde jinde – prostě full-frame je full-frame.

  • #4827
   MzM
   Host

   Myslím, že jak já, tak pan Tomáš to bereme ze svého pohledu s jakýmisi zkušenostmi a věřím, že jsou lidi, co by si hned mohli koupit FF, ale v tomto ohledu bych věřil spíš osbobní zkušenosti pana Rybáře, že to nebude většina.

   Rozdíl obrazové kvality FF vs DX bych u dnešních nových strojů neoznačil jako “úplně někde jinde”. A DX mají i své výhody. Třeba na letecký den si raději vezmu DX.

  • #4877
   Janek
   Host

   Mám dotaz k výběru přístroje pro amatérské focení, malý kompakt na slušné úrovni, na cesty po světe. Nejraději jen tak mačkám spoušť, ale manuální nastavení a různé priority mi nejsou cizí. Důležité asi ovládání, velikost a výdrž baterie. Tak nějak mi utkvěly stroje Canon pwr shot G5X, Sony rx100 III, nebo cnn G7X ?? co byste kdo doporučil – nějaké zkušenosti… Děkuji

  • #4883
   Tomáš
   Host

   Janku, Váš výběr není vůbec špatný. V zásadě si myslím že stroje jsou vyrovnané, protože mají stejně velký snímací čip, SONY a G5x mají navíc hledáček, SONY má menší rozsah ohnisek. Jinak opticky je to asi stejně dobré. Výdrž baterií je opět obdobná. Já bych nicméně do Vašeho výběr zařadil jetě mého oblíbeného černého koně, který vždy hodně zamotá výsledným pořadím – tím je Panasonic LX100.  Cenově je to stejné jak SONY a G5x, ale vnitřek je už o něčem jiném – má výrazně větší snímací čip (až o 40% větší plocha) a má i méně pixelů – to je v horších světelných podmínkáh velká výhoda, protože na fotografiích je méně šumu. Je to “prcek” k pohledání, který má výkonou optiku, která nabízí o (něco málo) větší rozsah jak SONY RX100 III. Jako vítaný bonus oproti ostatním je zde pak v základu 4K video, takže si můžete některé nezapomenutlené momentky z cest nahrát i jako video ve vynikající kvalitě. Díky vysokému rozlišení se z takového videa dají později “vytáhnout” některé statické snímky, jejich rozlišení bude dostačující jak k tisku fotografií, tak i k pochlubení se na FB, nebo nějaké fotogalerii. Už vám tak nikdy neunikne nic zajímavého.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Téma ‚výběr fotoaparátu’ nepřijímá nové odpovědi.