Výběr mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Výběr mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mýla a poslední změna proběhla před 6 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #15148
   Bublina
   Host

   Dobrý den,

   vybíráme nový fotoaparát. Dosavadně jsme měli kompakt Canon PowerShot A710 IS . Fotoaparát je už skoro na odpis, proto se rozhodujeme a hledáme novou náhradu. Fotím především památky, přírodu a rodinné fotky, takže běžný uživatel, co „napráská“ maximum fotek.
   Přemýšlíme mezi těmito dvěma Canony: Canon EOS 100D vs. Canon EOS M100. (U 100D se ještě doprodává pár kusů.)

   Dcera studuje uměleckou školu a chtěla by se naučit pořádně fotit a případně natočit nějaká ta videa. Na škole čas na focení skoro není, ale když už se k zrcadlovce dostane, baví ji to. Fotila by jak statické tak pohyblivé věci. Na našem stávajícím fotoaparátu jí především nevyhovovalo ostření. Než přes ovládání složitě nastavila zaostření na požadovaný předmět, pěkně se to natrvalo. Proto by chtěla mít možnost manuálního ostření. Sama za sebe by chtěla zrcadlovku, ale mně osobně by se tak velký stroj na výletech nechtěl nosit, protože preferuji velikost „do kapsy“ (jsem obeznámena, že je 100D malá zrcadlovka), proto jsme našli M100.

   Po přečtení recenzí, veškerého šmejdění kolem ,,jak vybrat fotoaparát“ a projíždění webů apod. jsme ale na vážkách. Cenově s příslušenstvím (objektiv apod.) jsou na stejné úrovni. Canon 100D je již ale starší model. Víme, že vyšel i nástupce 100D a to 200D, ale to je cenově o pár tisíc nahoru. Chápeme, že za kvalitu si člověk musí zaplatit a nejlepší fotoaparáty se právě pohybují v této cenové relaci, ale je to pro nás už moc. Pokud byste ale 200D doporučili, asi bychom se hecli.

   Co byste doporučili vy? Je nám jasné, že 100D nemá to, co M100, a už zaostává. Jak byste vy tyto fotoaparáty porovnali? Do čeho byste investovali?

   Děkujeme za případné odpovědi

  • #15151
   Honza
   Host

   Jestli jsou pro Vás zásadní finance, klidně kupte ještě ten Canon 100D s objektivem EF-S 18-55 IS STM (vyhněte se již starším verzím s označením DC, které se hojně nabízejí) za celkem pěknou doprodejovou cenu . 200D má novější čip, ale ten rozdíl nebude nikterak zásadní. Se 100D se naučíte pořádně fotit a fotky bude dělat pěkné. Navíc ušetřené peníze vrazíte do dalších objektivů, protože časem zjistíte, že k tomu 18-55 se Vám bude hodit i druhý 55-250 (opět volte IS STM) teleobjektiv a na focení detailů a portrétů je skvělá volba EF 50mm STM. A ani ta bezzrcadlovka nebude úplně do kapsy, zejména pokud byste ji doplnili o teleobjektiv. 100Dčko není zase o tolik větší a stejně byste to nosili v brašně nebo batohu … V kapse noste mobil, na který toho dnes už vyfotíte docela hodně …

   • #15160
    Bublina
    Host

    Říkáte tedy, že doporučujete 100D nebo 200D. Osobně byste asi šel do toho 200D, že ano?
    Ještě jsem našla Canony řady G, které se mi také velice líbí, ale dcera na ně kouká s despektem… Mohl byste nám napsat názor i na tyto Canony řady G?

    A ohledně Vaší rady fotit mobilem sděluji, že bych se ráda řídila Vaší radou, ale stále nevlastním mobil s dotykovým dislejem. 😀 😀 😀 Nicméně děkuji za vaše rady. 🙂

  • #15163
   Honza
   Host

   Asi bych se opravdu držel zrcadlovky. Už i třeba pro to, že píšete, že dcera studuje uměleckou školu a tam by mohla, vyučují-li i fotografii a mají-li k dispozici, mít přístup např. ke školnímu ateliéru, kde by mohla zkoušet práci třeba s externím bleskem, který k těm uvedeným bezzrcadlovkám a kompaktům nepřipojíte. Dále p. Rybář z roků zkušeností z kurzů říká, že daleko nejlépe a nejrychleji se naučíte fotografovat právě se zrcadlovkou. Mají roky laděné ovládání a nejčastěji používané funkce mají většinou na tlačítkách na těle, oproti ostatním přístrojům, kde to budete nastavovat přes menu.

   Ty Canony G asi nejsou špatné, v recenzích je tu p. Rybář myslím i docela chválil, ale pro serióznější práci bych asi opravdu doporučil tu zrcadlovku. Tam máte možnost se s časem rozvíjet. Přestanou Vám stačit objektivy, vyměníte je za lepší, případně dokoupíte další a tělo Vám zůstane, opačně v případě že se dostanete do stavu, kdy Vás bude limitovat tělo, vyměníte ho a necháte si objektivy … Na tom kompaktu nevyměníte nic, leda celý za něco jiného. Optická kvalita jeho objektivu bude daleko za objektivy zrcadlovky a navíc s ním nepůjde spousta žánrů fotografovat tak, jako se zrcadlovkou. Jediné, že ten opravdu do té kapsy strčíte 🙂

   Pokrok nezastavíte, 200Dčko je novější přístroj, má o něco lepší čip, procesor, ale ten rozdíl není na tolik zásadní, abyste kvůli tomu měla ze 100Dčka viditelně horší fotky. Snese-li to váš rozpočet, kupte 200Dčko, potřebujete-li někde ušetřit, vemte 100D (raději než ústupek směrem k Canonu G …), půjde ještě chvíli koupit za docela pěkné peníze. A za rozdíl k němu kupte dceři třeba jako druhý objektiv EF 50mm f/1,8 STM, se kterým si může hezky hrát s hloubkou ostrosti a nafotit pěkné portréty 🙂

   Jinak jste psala i o videu, s těmi objektivy STM umí oba (100D i 200D) plynule ostřit při natáčení videa, což je výhoda.

  • #15170
   Aleš
   Host

   Já bych doporučil se také podívat i jinde než jen u Canonu. Třeba U Pentaxu, za zajímavé peníze, zajímavé fotoaparáty…

  • #15176
   Mýla
   Host

   Dobrý den,

   pokud tedy budeme hledat jen ve vodách společnosti Canon, tak Canon 200D je asi nejlepší volba, ale dle mého má i velmi dobrý poměr cena výkon Vámi zmíněný Canon M100. Jen nemá hledáček, na to pozor. Obrazová kvalita Canon M100 a Canon 200D je zcela srovnatelná.

   Vámi zmíněná řada G je taktéž velmi dobrou volbou pro cestovatelskou fotografii, obzvláště pokud hledáte dobrou obrazovou kvalitu v opravdu malém těle.: například Canon PowerShot G7 X Mark II lze rozhodně doporučit.

   Já sám bych mírně zastaralý Canon 100D z výběru už spíše vyřadil… a jiných značek, jak píší kolegové, bych se také nebál 🙂

   Mýla

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Výběr mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou’ nepřijímá nové odpovědi.