Výběr nové zrcadlovky

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Katka a poslední změna proběhla před 6 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #11306
   Katka
   Host

   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc s výběrem nové digitální zrcadlovky (asi do 20.000,-).
   Původně jsme měli Minoltu Dynax 500si, kterou jsme později nahradili malým Panasonicem DMC-TZ3.
   Ten fotil dobře, ale fotografiím ze staré Minolty se to přeci jen nevyrovnalo. Ráda bych si nyní pořídila novou zrcadlovku. Můžete mi poradit? Zůstalo nám několik objektivů, které jsme měli pro Minoltu, dají se ještě použít? (Minolta AF ZOOM 70-210 mm, 1:45(22)-5,6; Minolta AF ZOOM 35-70 mm 1:3,5 (22)-4,5; 0,5m/1,6ft, Cosina 19-35 mm 1:3,5-4,5 MC; a mezikroužky Kenko Mx-AF Uniolus Tube 25 a 12) Už jsou asi hodně staré.
   Poradíte mi prosím případně i s výběrem objektivů.
   Předem moc děkuji. Hezký den, Katka

  • #11338
   David
   Host

   Dobrý den, k těm objektivům, všechny AF objektivy z Dynaxky i mezikroužky budou plně funkční na všech přístrojích Sony s bajonetem A. Tedy pokud se bavíme o nových přístrojích, jsou to přístroje označené dnes jako ILCA , nebo ještě SLT. Dříve DSLR Alpha. Nepasují pouze na bezzrcadlovky ( značené ILCE ) .
   Sám používám někdy stará skla na sony A77, bez problému. Můj nejstarší kousek je Tokina 80-200 f:2,8 z roku myslím 1987, stále plně použitelná. Akorát trochu těžká, tedy spíše hodně těžká 🙂 . Jsou tu i jiné limity starých skel na novém těle, jako třeba mírně pomalejší ostření ve srovnání s nejnovějšímu objektivy s vlastním motorem. Také jsou hlučnější. Ale pokud nefotíte sport, tak to je ještě akceptovatelné. Kresba a barvy starých Minolt jsou naopak stále parádní. Určitě lepší než setová skla dnešní doby, a to Sony ještě ty seťáky má jakžtakž dobré, ve srovnání se Svatou dvojicí 🙂 .
   Aktuálně je na trhu Sony A68 , možná se sežene ještě i A58. Vyšší řada pro daný účel asi nemá smysl, A77II je už cenově výš a neposlouží líp . Nebo bazarovku , kouknout na bazar FotoŠkoda, možná Megapixel, nebo na Paladix.

  • #11340
   Katka
   Host

   Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Ráda bych sice staré objektivy využila, ale nejsem si jistá, jestli je to správná volba. Byla jsem odpoledne v Megapixelu, tam upřednostňují kompakt s výměnným objektivem a nabízeli mi https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-ez-40-150-mm-r
   Výhodou je určitě váha a velikost. Prohlížela jsem i Nicon D5600, ten ale s objektivy vyjde podstatně dráž než uvedený Olympus.
   Teď opravdu nevím, pro co se rozhodnout. Chtěla jsem klasickou zrcadlovku a teď váhám 🙂
   Mám tedy tři možnosti. Sony A68 a mé tři staré objektivy, které by ještě mohly sloužit. Objektivy jsou ale přeci jenom těžší než nově prodávané. A také otázka do budoucna, jestli to je dobrá volba.
   Nebo kompakt Olympus, o kterém jsem původně vůbec neuvažovala. Objektivy k němu jsou v setu a další nejsou tak cenově náročné.
   Nebo trochu přišetřit a hledat v Niconu nebo Canonu? Co?
   Chtěla bych foťák na cesty. Hlavně pro přírodu a architekturu. No asi pro všechno 🙂 Dokoupit časem Zoom a makro … Možná ještě jedna věc. Hůř vidím a nosím brýle nebo čočky a dost často se mi stává, že nedovedu dobře ostřit. Pomohl by mi v tom stabilizátor obrazu?
   Ještě jednou díky za rady a pomoc při rozhodování. Katka

  • #11344
   David
   Host

   Na ten kompakt Vám určitě nejlépe odpoví pan JR, já jen reagoval na ta skla od Minolty. Ale na cesty je pravda, že ta zrcadlovka je prostě velká a těžká a časem by vám stejně ty objektivy začaly překážet. Dnes jsou pěkné kompakty hlavně Fuji, nebo i Sony. Akorát s tím zrakem, to je důležité. Chce to vybírat aby foťák měl hledáček s dioptrickou korekcí, protože přes displej by se vám asi nefotilo dobře.
   Já bych si asi koupil tento set: https://www.megapixel.cz/sony-alpha-a6000-16-50-mm-55-210-mm-cerny Dioptrická korekce hledáčku tam je od -4 do +3 , píšou tady: https://www.sony.cz/electronics/fotoaparaty-s-vymennymi-objektivy-2/ilce-6000-body-kit/specifications

   Ale já kupuju jen Sony, mj. protože je to potomek Minolty, tak to ode mne není úplně korektní doporučení. A už vůbec tu nechci fušovat do řemesla p. Rybářovi, který to má natestované 🙂 .

  • #11345
   Katka
   Host

   Já měla naši starou Minoltu taky moc ráda 🙂 A i tu těžkou brašnu mi tenkrát tolik nevadilo tahat.
   A díky moc za radu ohledně dioptrické korekce. To bude při výběru hodně důležité. Katka

  • #11346
   David
   Host

   JJ, mě nevadilo tahat ani zenita, než jsem pořídil Minoltu kdysi. A každý na Minolty vzpomíná v dobrém. Ale od těch dob je technika jinde. V době Dynaxky 500 se nevyskytovaly skoro žádné použitelné kompakty atd. Zrcadlovka byla z jiné planety než cokoliv jiného. Dnes se dá už často srovnat kompakt se zrcadlovkou.
   Máte ještě možnost si levně zkusit vrátit čas tím, že pořídíte k těm sklům digitální tělo z bazaru a uvidíte jak to půjde. To se dá vyřešit velice levně myslím. Třeba jsem měl A55, ta je malá, šikovná, ale chce to druhou baterku, a hledáček ještě není úplně ideální. Pak je na bazarech i A57, a to bych řekl že je ideál pro takový test. Má větší baterii a snímač 16 MPix, který je na ta stará skla lepší než nové 24 megové. Jen tyto přístroje mají elektronický hledáček, což je na jednu stranu super věc, živý náhled a vše je v hledáčku, displej já osobně ani neotvírám. Na druhou stranu, někdo říká že sklo mu sedí lépe. Na třetí stranu, skleněný hledáček 100% pokrytí u profi stroje, nebo staré minolty je jedna věc a skleněné hledáčky laciných canon/nikon druhá. Takže přesvědčení o tom, že skleněný je lepší většinou vydrží jen než ho nechám kouknout do svého… 🙂 . Za samotné tělo A57 SLT bych dal tak do 6000 za top stav, komplet s příslušenstvím.

  • #11406
   Jan Rybář
   Správce

   Zdravím, ono to vše hodně záleží na tom, co od focení čekáte, pokud takové to – nejběžnější – hezké focení rodina/cesty/dovolená a víte, že se tomu chcete do budoucna věnovat trochu víc, nejrozumnější, ano, je opravdu nějaká zrcadlovka… Mrkněte na můj jarní seznam najrozumnější foťáků, viz … https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/
   Pokud chcete něco nového, ne zcela nejlepvnějšího, šikovného a pod dvacet tisíc, tak se dá pořídit třeba Canon 750D…
   Staré objektivy, inu, jsou v reálném životě až na některé výjimky od Nikonu, de facto nepoužitelné… Menší foťáky á la Olympus zase nemají rozumné objektivy za rozumné peníze… atp atp…
   Držím palce,
   JR

  • #11426
   Katka
   Host

   Děkuji za radu. Bude to nová zrcadlovka 🙂 Staré objektivy uložím zpět do krabice …
   Snad to zvládnu i se svoji oční vadou. Nosím brýle na dálku a začínám s nimi (a i bez nich) špatně vidět na blízko. Hloupá kombinace. To už ale foťák neovlivní a budu se s tím muset naučit pracovat 🙂
   Ještě jednou děkuji za pomoc při rozhodování, Katka

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Téma ‚Výběr nové zrcadlovky’ nepřijímá nové odpovědi.