Výběr objektivu Canon 100D

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Výběr objektivu Canon 100D

Štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel Zichmenn a poslední změna proběhla 5 let, 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #2829
   Zichmenn
   Účastník

   Dobrý den, rozhodl jsem se pro koupi těla Canon EOS 100D, ve výběru mne utvrdila i Vaše recenze. Děkuji za ni.
   Ještě tápu hodně v objektivech a chtěl bych se Vás prosím zeptat na radu. Pokusím se v tom sám neztratit:
   Budu mít od známého plasťák 50 mm/1,8f, to je vyřešeno.
   Mám ale hokej v tom čeho se držet u dalších dvou objektivů, které bych chtěl….preferuji po hodinách na netu celkem již značku Canon a Sigma..a volbu dvou objektivů (místo 1 ks s celým rozsahem)

   1. dotaz – rozsah objektivů, vybral jsem varianty, které připadají v úvahu
   a) Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM + Canon EF-S 55-250mm F4.0 – 5.6 IS II. Zoom
   b) CANON 17-85 mm f/4-5.6 IS USM + Canon EF 70-300mm f / 4 -5.6 IS USM
   c) Sigma 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM pro Canon + Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS USM
   d) SIGMA 17-50/2.8 EX DC OS HSM pro Canon + Sigma AF 70-300 mm f/4-5,6 APO DG MACRO pro Canon
   Zajímá mne především zda se držet více světelnosti základního objektivu v návaznosti na nižší rozsah do cca 55 mm ( varianta a)
   Nebo světelnost oželet na hodnotu min 4f a volit variantu b) s rozsahem, který na sebe z pohledu laika lépe navazuje a kryje to až do 300 mm ( může mi vyšší rozsah nad 250 mm někdy chybět?)
   Aby to nebylo moc jednoduché, některé objektivy umí i Macro ( netuším jestli je lepší macro u nízkého rozsahu – varianta c) či vyššího – varianta d), zda od takového Macra lze něco očekávat nebo Macro vůbec neřešit a zůstat u objektivů Canonu varianta a).
   Pokud si zvolím variace 17-55 a 70-300 ( např. možnost d), může se mi stát, že u některých obrazů zjistím, že na to nemám použitelný objektiv se středním rozsahem?
   Pokud by jste mi dokázal rozluštit tento zatím neřešitelný rébus, byl bych Vám nesmírně vděčný…. A pokud by jste měl po tom všem ještě čas a chuť vysvětlit základní rozdíl ve značení objektivů ISM, HSM, USM byla by to fantazie.
   Mám malé děti a kromě focení bych jim chtěl někdy natočit i video, pokud to má na volbu objektivů vliv.
   Nejsem příznivcem mrhání peněz za věci lepší o fous, ale rád bych se vyvaroval zbytečné koupě objektivu, který bych pak platil ještě jednou, raději si připlatím hned, když tomu budu rozumět.
   Budu doufat ve vaši brzkou odpověď. Děkuji P.Z.

  • #2831
   Jan Rybář
   Moderátor

   Dobrý den a díky za dotaz – je dlouhý, ale odpověď vlastně může být docela krátká… Já vždy obecně doporučuji držet se základního setového balíčku, tzn. v tomto případě oné sady 18-55 + 55-250mm.
   Není to názor jediný možný, někdo jiný by možná doporučil na základě vlastní zkušenosti něco jiného, ale já to říkám vždy takto, protože:
   – kvalita těch seťáků je obecně vyšší, než se soudí/zdá
   – je lepší se vyhnout univerzálnějším objektivům (tedy typu 17-85mm), cokoliv univerzálnějšího má vždy o něco nižší kvalitu
   – vždy platilo, že obecně je lepší držet se značkových objektivů, nyní už to tak neplatí, ale já ty Sigmy neznám, tedy nemohu říct

   Ad pokrytí:
   – dle mého není třeba mít pokryté celé spektrum, tedy případně “díry” mezi 55 a 70 mm se opravdu nebojte
   – jasně, všechny to objektivy nejsou moc světelné, ale pokud budete mít onen plasťák 50mm/1.8, tak se můžete vesele hrát a “rozmazávat pozadí”… navíc má opravdu skvělou kresbu
   – co se makra týče, férová odpověď zní: nevím, já makro vlastně nikdy pořádně nezkoušel

   Ad zkratky:
   – důležitá je vlastně je jedna: ta STM v názvu objektivu, je to ten poslední model a dle mého přece jen lépe kreslí než ty předchozí (a levnější) a umí mnohem lépe video, tedy pro Vás ideální (zkratka znamená typ motorku)

   USM – UltraSonic Motor, typ ostřícího motorku, u Sigmy HSM
   IS – Image Stabilizer, stabilizace při focení

   Tak snad jsem na nic nezapomněl… zdravím, JR

  • #2833
   Zichmenn
   Účastník

   Děkuji za odpověď. Jen poupravuji pro ostatní že možnost a) měla znít lépe takto:
   Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM + Canon EF-S 55-250mm F4.0 – 5.6 IS STM (tato je údajně novější verze objektivu IS II).
   Tahal jsem rozumy ze stránek, kde nebyl model STM v nabídce, ale jinak je to lehce k dostání a mám tedy jasno. Celkově se lze dostat za EOS 100D + výše upravenou možnost a) do ceny 20 tis Kč., což je dobré… Mohu tedy svůj kompakt Lumix, který mne neustále rozčiluje rozmazanými fotkami i při scénickém rezimu “sport” (nejkratší možný čas závěrky, který umí)věnovat dětem na hraní…
   Děkuji moc za rady.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Výběr objektivu Canon 100D’ nepřijímá nové odpovědi.