výběr zrcadlovky/ profikompaktu Canon pro rodinné foto a aranžované snímky

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? výběr zrcadlovky/ profikompaktu Canon pro rodinné foto a aranžované snímky

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Honza a poslední změna proběhla před 7 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6530
   Tereza Veselá
   Host

   Dobrý den, prosím o radu s výběrem zrcadlovky.

   Doposud jsem fotila s Canonem G1X, ale chtěla bych snímky vylepšit na lepší úroveň – abych z nich mohla pořizovat i fotoobrazy. Fotím především akční děti doma za zhoršených světelných podmínek (aranžované snimky i fotky během hry apod.), méně často v exteriéru. Rozpočet mám asi 50000 včetně objektivu. Nevím, zda si vybrat nějaký set, pořídit portrétový objektiv, pevnou padesátku, nebo rovnou dva objektivy. Pročítala jsem různé recenze, ale když už jsem našla nějakého favorita, pak jsem narazila na nějakou negativní recenzi. Preferuji Canon, fotoaparát by měl být rychlý a pořizovat ostré kvalitní snímky, důležitá je pro mě dobrá světelnost. Původně jsem uvažovala jsem o Canon EOS 6D, Canon EOS 80D, Canon EOS 70D Mark II, ale po přečtení Vašich recenzí jsem začala přemýšlet, zda by mi nestačil Canon G7X Mark II nebo Canon G1X Mark II.

   Ale možná mi poradíte jiné modely -aktuálně se ke mně dostala informace, že Nikony mají momentálně lepší čipy. Také jsem se v recenzích dočetla, že Canony jsou na tom o něco hůře se šumem, ale nejsem odborník, abych mohla posoudit, zda je ten šum tak velký, že by mi vadil. Hlavně aby nefotil hůř jak ten můj G1X – ten totiž za dobrých světelných podmínek předčí i fotky z některých zrcadlovek od profíků – sestřiny svatební fotky a některé fotky z ateliéru za vydařenými fotkami z G1X dost pokulhávají. Na běžné focení, momentky a na výlety bych používala stále G1X, jde mi o vylepšení aranžovaných snímků – fotek za rámeček a na zeď. Budu ráda za každou radu, názor a tip.

   Předem děkuji,

   Tereza

  • #6536
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, to je dost těžké vše rozmotat, klíčové je to trochu banální: že dobrá fotka záleží na foťácích výrazně méně, než se zdá, tedy pokud to umíte, zvládáte lovit světlo a chápete základy kompozice, pro takovéto běžné focení stačí i úplně obyčejná zrcadlovka za pár tisí. Tedy z druhé strany: pokud se do focení neponoříte, může i nadále platit, že např. iPhone udělá lepší fotky, než zrcadlovka za 50 000 Kč… Od toho se tedy vše odvíjí.
   Co se stroje týče, Canon 6D je už full frame, tedy foťák s větším čipem, který je samozřejmě dobrý, ale vyžaduje už kupovat příslušné objektivy, a investice je obvykle nejméně 100 000, spíš více…
   Naopak G7 X je kapesní věc, která umí skvělé věci, ale není to rodinný foťák na fotoobrazy… Tedy bych se držel špičkové kategorie začátečnických zrcadlovek (Canon 760D, Nikon 5500D ) v setu s dvěma objektivy, plus, ano, pevnou padesátkou. Výše nemá smysl moc chodit..
   Držím palce, JR

  • #6609
   Tereza Veselá
   Host

   Díky moc za odpověď a za názor,
   o pořízení nového foťáku uvažuji už bezmála půl roku, ale čím více informací shromažďuji, tím více tápu. Váš web mi však v mnohém napověděl – recenze jsou velmi čtivé a srozumitelné i pro amatéry jako jsem já 🙂 Přesto bych měla ještě jednu otázku: i když jste mi doporučil Canon 760D a po přečtení Vaší recenze se zařadil mezi horké favority, přecejen mě napadlo, jestli by Canon 80D nebyl lepší co se rychlosti ostření týče – moje děti jsou opravdu „jak z divokých vajec “ a vteřinu neposedí, takže mnoho krásných záběrů díky tomu, že jsou máznuté nebo neostré, zůstává nevyužito. Kdyby to stálo za to, určitě si těch deset tisíc navíc (které stojí Canon EOS 80D) ráda připlatím. Ale na druhé straně pokud by byl rozdíl zanedbatelný, věděla bych, jak s ušetřenými korunkami naložit- bylo by to opět fotografické vybavení.

   Kdybych měla možnost oba foťáky vyzkoušet doma za stejných podmínek a pak dojmy, postřehy a výsledné fotografie vyhodnotit, bylo by to rozhodnování určitě mnohem jednodušší 🙂

   Měla bych ještě jednu prosbu – mohl byste mi ke Canonu 760D doporučit konkrétní objektivy včetně pevné padesátky tak, abych se vlezla do limitu 50 000 (s tělem) a aby to byly objektivy kvalitní – budu je pořizovat poprvé a v této problematice se ještě moc neorientuju, tak abych nešlápla vedle …
   A pokud bych se snad rozhodla pro Canon 80D, kromě Vámi zmiňovaného objektivu Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, který by bylo ještě vhodné pořídit?

   Předem děkuji,

   Tereza

  • #6620
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den,
   pokud opravdu do toho chcete dát poměrně velkou sumu, tak Canon 80D Vám samozřejmě rozmlouvat nebudu – papírově má samozřejmě i lepší ostřící parametry a zejména s tím novým 18-135 to je bleskurychlé. Ale: pokud fotit teprve začínáte, jsem si na 95 procent jist, že ten rozdíl není zase tak zásadní, přesněji řečeno, myslím, že byste ho nepoznala a tedy ani moc neocenila… U Canonu 80D je trochu výhoda, že má mnoho různých setů, zatím 760tka skoro žádné (vlastně nevím proč, ale asi proto, aby Canon „nutil“ lidi kupovat spíš ten dražší stroj)… Buď byste mohla koupit tělo + dva objektivy, což je skladnější verze, anebo něco univerzáního, typu 18-135, pokud tušíte, že nebudete objektivy mít chuť měnit… Plus pevnou padesétku, tedy 50 mm/1.8… Zdravím, JR

  • #6623
   Honza
   Host

   Na focení dětí doma asi rozdíl mezi 760D a 80D nepoznáte. Ušetřené peníze by se pak daly investovat do světelnějšího objektivu a stativu, případně externího blesku (pokud máte bílý a ne barevný strop 🙂 ), které byste naopak mohla využít velmi. U 80D také počítejte s tím, že to není žádný drobek a pronese se. V kombinaci např. s EF-S 18-135 už je to celkem solidní posilovna 🙂

   Pokud byste chtěla natáčet i video, což se u dětí může hodit, tak je asi nejvhodnější základní zoom EF-S 18-55 IS STM + k němu teleobjektiv např. EF-S 55-250 IS STM a tu pevnou padesátku 50mm f/1.8 STM. Pokud by pro Vás byla stěžejní kvalita fotografií, tak v interiéru byste určitě ocenila světelnější objektiv, kde máte možnost koupit buďto od Canonu EF-S 17-55 f/2.8 (nic lepšího se v tomto rozsahu ohnisek na APS-C zrcadlovku Canon koupit nedá), případně levnější (zhruba o polovinu) a srovnatelně kvalitní variantu od Sigmy nebo Tamronu 17-50 f/2.8. Sigmu mám a je to opravdu výborný a kvalitní objektiv. Jen u něho počítejte s tím, že ho pravděpodobně budete muset dát spolu s fotoaparátem do pražského servisu AWH na seřízení ostření přímo na tělo fotoaparátu, což trvá cca. týden (podle momentálního vytížení servisu) a je to zdarma v rámci záruky. Tyto objektivy jsou opravdu výborné na focení, ale při natáčení videa neostří tak rychle, plynule a tiše, jako objektivy s označením STM od Canonu, které jsou k tomu speciálně uzpůsobeny. A k nim pak samozřejmě dokoupit ještě teleobjektiv (55-250 IS STM, …) a pevnou padesátku 50mm f/1.8 STM.

  • #6734
   Aleš
   Host

   Zdravím Terezo,
   já jsem doporučil dvěma maminkám na focení dětí Fujifilm X30 a jsou s nimi hodně spokojené.
   Víme, že snímání dětí je náročná disciplína(mám pět vnuček) a tak vím o čem to je :-). Viděl jsem
   s X30ky tisky A4 i A3 a výsledek byl dobrý. Ale na velkoformátové fotoobrazy to už nebude. Pokud
   trváte na zrcadlovce, tak si myslím, že vhodnou alternativou by mohl být i Canon 100D, je malý a
   lehký a se základním setovým objektivem příjde na necelých 13,000kč. Za ušetřené finance dvě
   světelné pevné skla, např, 50mm a 85mm , stativ, jedno, dvě leddiodová světla a to vám pro
   začátek bude stačit. Přeji šťastnou ruku při výběru(pokud již nemáte vybráno).

  • #7069
   Tereza Veselá
   Host

   Dobrý den, všem účastníkům diskuze k mojí otázce děkuji za rady. Po dlouhatánském váhání jsem se nakonec rozhodla pro Canon 80D, a to hlavně kvůli rychlému ostření. S foťákem se teprve seznamuji, některé fotky jsou parádní, ale vyfotit více dětí naráz tak, aby nebyl někdo romazaný, je velký problém. I když jsem studovala ty režimy AF, nejsem z toho moc moudrá a ani manžel, který je technicky mnohem zdatnější než já, výkladu moc nerozuměl. Pokud by mi někdo dokázal poradit, jak na to ostření, moc by mi to pomohlo. Mám objektivy Canon EF-S 17-55mm F2.8 IS USM a Canon EF 50mm F1.4 USM. Nejčastěji fotím s prioritou clony, zkoušela jsem nastavit i režim „děti“, ale to mi většinu snímků vyskakoval blesk, což samozřejmě není úplně ono.

   Moje další otázka je směřována na objektivy. S objektivem Canon EF-S 17-55mm F2.8 IS USM jsem spokojena, ale z Canonu EF 50mm F1.4 USM mám rozporuplné pocity – se světelností 1,4 jsem čekala lepší výsledky, fotky se mi zdají takové zastřené a mohly by být ostřejší – a to jsem ho zkoušela v různých prostředích a při různém světle. Nevím, zda je to jen špatným nastavením foťáku, nebo si objektiv nesedl s foťákem a je pořeba nějakou korekci, také mě ještě napadlo, zda jsem nemohla ten objektiv poškodit, když jsem ho hned napoprvé špatně nasadila (= málo, nebyl úplně dotažený a já se divila, proč fotí tak rozmazaně). Přemýšlím, že ten objektiv vrátím a vyměním ho za jiný, ale váhám, který si vybrat, abych si ještě nepohoršila.
   Měla bych lepší výsledky s Canonem EF 50mm f/1.8 STM., nebo by byla vhodnější nějaká pětatřicítka, popřípadě jiné pevné sklo? Objektiv bych využívala na portréty a focení dětí hlavně doma, občas v přírodě – fotky typu děti a kousek přírody (ne naopak – hodně přírody a někde jen tak mimochodem děti).

   Předem děkuji za případné rady a tipy,

   Tereza.

  • #7070
   Honza
   Host

   Záleží na důvodu neostrosti. Buď se Vám při focení děti pohybují a pak to bude chtít nastavit větší hodnotu ISO, abyste dosáhla co nejkratšího času závěrky, aby už děti nebyly rozmazané vlivem pohybu, nebo může být problém v tom, že jsou výrazně různě daleko od Vás / objektivu a pokud fotíte v místnosti na nízkou hodnotu clony, tak mohou být již vlivem malé hloubky ostrosti některé děti mimo ostrou oblast. Pak by to chtělo přiclonit, čímž si hloubku ostrosti zvětšíte, ale v místnosti na to budete patrně opět potřebovat zvýšit hodnotu ISO.

   Ohledně objektivů 50mm f/1.4 USM a f/1.8 STM, ony jsou po optické stránce +- velmi podobné. Výhoda toho f/1.4 USM je v lepším mechanickém provedení a možnosti použít menší hodnotu clony pro například větší rozmazání pozadí při focení portrétu. Ale na druhou stranu zase vlivem menší hloubky ostrosti musíte ostřit výrazně přesněji, abyste měla ostré to, co potřebujete. Při vyšších hodnotách clony se ale budou oba objektivy chovat prakticky stejně. 50mm je na APS-C snímači ideální právě na ty portréty, 35mm ohniskem bych ho asi nenahrazoval. Velmi dobrý, možná o něco lepší, než ten Vás, je pak ještě EF 85mm f/1.8 USM, ale budete na něj potřebovat větší odstup a na focení v místnosti už není moc vhodný. Myslím, že ten 50mm objektiv je opravdu nejlepší volba.

   A jestli jste ho mohla poškodit, to těžko odhadnout. Spíš bych si myslel, že při nedocvaknutí bajonetu to bez spojených kontaktů nebude fotit vůbec a že v případě křivě nasazeného objektivu poškodíte spíš fotoaparát (zrcátko) než objektiv, ale nevím.

   Ještě můžete vyzkoušet vyfotit několik fotek ze vzdáleností např. 0,5m a pak 1m, pod úhlem 45 stupňů, na clonu 1.4, nějaký text, obrázek, nebo se dají na internetu najít speciální obrazce, kde budete za použití středového ostřícího bodu ostřit na jedno konkrétní místo a pak se podívat, jestli máte fotky zaostřené +- na to místo a nebo jsou všechny zaostřené před nebo za toto místo. Pak by to mohlo chtít seřídit (80D to umí – Mikronastavení AF – na internetu se dají najít postupy, jak na to). Ale u Canon objektivu to nebývá moc častý problém a ty Vámi popisované neostré fotky při cloně 1.4 mohou být klidně jen právě ty neostré / rozmazané objekty mimo hloubku ostrosti, která je v tomto případě jen několik málo centimetrů (v závislosti na vzdálenosti). Všechno před a za rovinou ostrosti se pak „rozmazává“.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Téma ‚výběr zrcadlovky/ profikompaktu Canon pro rodinné foto a aranžované snímky’ nepřijímá nové odpovědi.