výběr zrcadlovky

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6334
   Tereza Sedláčková
   Host

   Dobrý den,

   potřebovala bych radu ohledně výběru fotoaparátu. Jsem teprve začátečník a navíc studentka, takže můj strop je 14 000,- Mám 3 favority a nedokážu se mezi nimi moc rozhodnout. Canon EOS 100D, Nikon D5200 a Nikon D3200. Nejvíc se mi asi zamlouvá Nikon D3200, jelikož je téměř na stejné úrovni jako novější Nikon D5200 a navíc s 2 objektivy. Ale na Nikonu D5200 mě zase láká výklopná a otočná obrazovka.

   Děkuji za radu

  • #6335
   Olda S.
   Účastník

   Oba zmíněné Nikony patří už ke starším modelům, dnes jsou hrubě zastaralé a jejich zakoupení asi nebude tou nejlepší volbou. D3200 používá poměrně nepovedený (opravdu dost šumí už od ISO 400) čip od Sony. D5200 má z hlediska šumu mnohem lepší čip Toshiba. Canon EOS 100D je o něco mladší a tím i modernější. Je hlavní nevýhoda spočívá v jeho velikosti či spíše malosti (pro chlapa je opravdu titěrný a velmi špatně se mi držel, ale dámě to možná vadit nebude).

   Z oněch tří fotoaparátů bych já osobně, i když jsem pravověrný Nikonista, volil raději toho Canona, nebo si přišetřete na Nikon D3300, ten je ve všech směrech o poznání lepší než výše zmíněný D3200.

  • #6336
   Tereza Sedláčková
   Host

   Díky za odpověď. A je lepší teda Nikon 3300 nebo ten Canon? A nebráním se ani jiným návrhům. Zrovna koupi zrcadlovky nechci uspěchat a chci si pořádně promyslet všechny možnosti.

  • #6338
   Olda S.
   Účastník

   Ano, přistupujete k tomu dobře, nákup fotoaparátu se nesmí uspěchat a musí se vše dobře zvážit.

   S Canonem EOS 100D mám jenom letmou zkušenost, z hlediska technické kvality fotek je na tom v porovnání s Nikonem D3300 stejně dobře a nelze mu po této stránce téměř nic vytknout. Výhrady mám pouze subjektivní a to k ergonomii a celkovému provedení. Mě osobně se na něm nelíbí jeho velikost, velmi špatně se mi držel, je to markantní zejména s delším a těžším objektivem. Další výtku mám k typicky Canonovskému řešení umístění hlavního vypínače. Skoro u každého modelu Canonu je hlavní vypínač umístěn jinde, a pokaždé je to špatně. V porovnání s Nikonem má nižší kapacitu baterie. Oproti Nikonu má užitečné tlačítko pro rychlou volbu citlivosti, má důležitý expoziční bracketing, má (pro někoho možná užitečný) dotykový displej.

   Nikon D3300 působí již na první pohled masivněji, lépe se mi drží. Hlavní vypínač je umístěn tam, kde má podle mě být, má vyšší kapacitu baterie, má modernější čip, ze kterého se dá při použití kvalitního objektivu dostat víc detailů. Oproti Canonu nemá důležité tlačítko pro rychlou volbu ISO, nemá neméně důležitý expoziční bracketing, nemá dotykový displej.

   K Canonu existuje řada levných a kvalitních objektivů, např. 50/1,8 za cca 3000 Kč, jeho ekvivalent pro Nikon stojí cca 5500. Relativně slušný širokoúhlý Canon 10-18 se prodává za cca 6500, pro Nikon v této cenové relaci širokoúhlý objektiv neexistuje. Vynikající zoom Canon EF 70-200mm f/4L USM se dá koupit okolo 16 000, Nikon nic takového v této cenové relaci nenabízí.

   Celkové a hodně subjektivní shrnutí:
   kvalita fotek – téměř stejná, Nikon o nepatrný fous lepší
   ergonometrie a provedení – Nikon je o poznání lepší
   funkce – Canon je lepší
   cena – Canon je lepší

  • #6340
   Tereza Sedláčková
   Host

   Ještě jednou moc děkuji za užitečné rady. Nakonec jsem se asi rozhodla pro ten Canon. Té ergonomie se trochu bojím, ale vzhledem k tomu, že mám malé ruce to snad nebude takový problém a zvyknu si. Navíc se mi na něm vážně líbí poměr cena a výkon a hlavně, že se dá za krásných 14 000,- pořídit se dvěma objektivy. Každopádně ještě jednou děkuji za pomoc při rozhodování.

  • #6341
   Jan Rybář
   Správce

   Terezo, zdravím i Vás, Olda to vše hezky shrnul, díky za to, k tomu těžko něco dodat… Při takto položené otázce já spíš doporučuji onen Canon 100D z velmi prozaického důvodu: na Alze (a pokud vím, jen tam) se dá koupit v setu s dvěma objektivy za cca 15 000, nyní tuším ještě za méně kvůli cashbacku, což je cena, za níž podobně rozumný set s oním Nikonem D3300 nekoupíte…
   Držím palce, JR

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚výběr zrcadlovky’ nepřijímá nové odpovědi.