vymena objektivov

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  MzM a poslední změna proběhla před 1 měsícem, 3 týdny.

 • Autor
  Příspěvky
 • #36957 odpověď

  Kodym

  Dobry den, chcel by som sa opytat, ci vypinate pri vymene objektivov fotoaparat. Logika mi veli , ze ano, aby sa dovnutra nedostal prach, pritahovany statickou elektrikou. Lenze ked som mal v minulosti zrkadlovku, tak sa mi stalo, ze mi castym vypinanim zblbol kontakt otocneho prstenca a mnohokrat som musel hladat polohu aby sa zrkadlovka zapla. Ako to robite vy?

 • #36970 odpověď

  Jiří

  Zásadně vypínám před výměnou objektivu fotoaparát !

 • #36990 odpověď

  MzM

  Stručně:
  Klidně vyměňovat se zapnutým tělem, ale raději pozor, aby nebyl objektiv “aktivní”.

  Podrobněji (podle mého názoru a měření):
  Snad všechny výměnné objektivy jsou dělané tak, že při nasazování dochází ke kontaktu s napájecím napětím jako poslední. Takže úplně teoreticky by nemělo dojít k ničemu destruktivnímu ani při zapnutém fotoaparátu. Pravděpodobně si každý sám vyzkoušel, když zapomněl tělo vypnout.
  Pak, pokud se zrovna neostří nebo nestabilizuje, tak se napájecí napětí do objektivu vypíná – aspoň u Nikon F-mount, ale předpokládám, že fotoaparáty ostatních výrobců se chovají stejně.

 • #37351 odpověď

  Láďa

  Taktéž vypínám fotoaparát, a sklem zamířeným směrem k zemi vyměním. Samozřejmě se podívám pod nohy, aby jsem nestál po kolena v prachu. Láďa

  • #37499 odpověď

   MzM

   Proč k zemi? Sice se prach hůře dostává do těla fotoaparátu, ale zase se lépe dostává na čočku objektivu. Není lepší vyměňovat objektiv tak, že je osa objektivu vodorovně?

 • #37352 odpověď

  Láďa

  P.S.
  Prach uvnitř ze snímače odstraníte vibracemi (oklepem) a elektrostatickým zachycením. Nikony to tak mívaly, od toho se upustilo u low endů D3xxx aby se zlevnila výroba. Vy nikam nesahejte ani nefoukejte. Odprášení optiky se jinak provádí vysušeným stlačeným vzduchem (lze koupit “ve spreji”)

Odpověď na: vymena objektivov
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">