Zkušenosti s focením mobilem

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Zkušenosti s focením mobilem

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tereza a poslední změna proběhla před 6 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #11111
   pedes
   Host

   Zdravím, měl bych dotaz k focení mobilem. Samozřejmě záleží i v tomto případě v prvé řadě na fotografovi, následně pak na kvalitě a schopnostech daného zařízení.
   Na určitých snímcích je i přes softwarovou kompresi výsledek velice povedený a při pokusu o podobné foto se zrcadlovkou se mnohdy člověk může stavět na hlavu a pořád to není ono. Neřeším teď anitak snímky za slušných světelných podmínek, ale naopak při nedostatku osvětlení nebo nočních snímcích. To, co dám v těchto situacích z ruky z mobilu nejsem schopen pojmout ze zrcadla. Výsledek mě překvapil třeba při focení v „chrámech“ apod. kde jsem kombinoval Huawei P9 a Canon 50D+Tamron 17-50/2,8.
   Jakou máte zkušenost s focením mobily vy?

  • #11119
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, ano ano, to máte pravdu a je to něco, co hodně lidem zamotává hlavu a zároveň něco, co pravověrným fotografům hodně leze na nervy: z mobilu za určitých situací opravdu vypadnou lepší fotky než z pořádné zrcadlovky („lepší fotka“ = taková fotka, která se nám v danou chvíli prostě víc líbí)…
   Sám to dobře znám se svým iPhonem 6 – obecné vysvětlení je dle mého v zásadně jednoduché: mobily jsou konstruovány tak, aby učinily své majitele šťastným, tedy mají už v algoritmech uloženo, že mají dělat divočejší věci než pořádné foťáky: obrázky doostřují, dobarvují, dodávají kontrast, vytahují stíny atp… Z pořádné fotky samozřejmě vytáhnete to samé, ale musíte si s tím hrát (někdy docela dlouho) v nějakém softwaru… Plus prostý fakt: ony ty mobily prostě opravdu fotí dobře.
   Už delší dobu přemýšlím, že o tomto napíšu nějaký článek, uvidím, zda nestihnu přes léto…

   Zdravím, JR

  • #11153
   pedes
   Host

   Mě právě u té Huawei P9 docela překvapily některé fotky, které se mi povedly i za horších podmínek, třeba i jen na černobílý režim. Samozřejmě nemá to výměnné objektivy, nezoomuje…jsou tam určitá omezení, takže třeba ve Ngorongoro bych si nezafotil a nebo by to byla fotka poslední 🙂 ale jinak je super, snad za to může i ta nízká resp. vysoká světelnost. Samozřejmě jinak je u zrcadla výhoda i v tom, že si nastavím manuálně cokoliv., což u mobilu je omezenější.

  • #11275
   Tereza
   Host

   Já teda nemám nejvyšší řadu telefonů, mám střední třídu (ale taky od Huawei – P9 Lite 2017) ale za dobrého světla se fotografie z telefonu klidně dají vytisknout.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Zkušenosti s focením mobilem’ nepřijímá nové odpovědi.