Zoner-vymazání nastavení rawu z fotoaparátu

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Zoner-vymazání nastavení rawu z fotoaparátu

Označeno štítky: ,

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 2 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #9714
   Petr
   Host

   Ahoj, potřeboval bych poradit, nafotil jsem si normálně fotky do rawu jako vždycky, nějaké to nastavení ve fotoaparátu jako je saturace, kontrast atd. Ale když ty fotky otevřu v Zoneru 18, a kliknu na liště vyvolat, začne se něco počítat a fotky mi z hezkých barev, které jsem vyfotil a chtěl jsem si je nechat, vyblednou a vymaže se nastavení z fotoaparátu, nevíte někdo co stím?

  • #9738
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, ano, tak to je a tak to je normální – RAW je původní velký soubor, přesně ten, jak ho „vyrobí“ čip… To, co Vám pak vypadne v JPG je už upravené foťákem a jen tento JPG bere v potaz řadu nastavení právě jako jsou Picture style nebo vyvážení bílé… To je pak třeba znovu upravit v editoru… Zdravím, JR

  • #9740
   Martin R.
   Host

   Ano, tak je to správné a tak to má být. Všeliká nastavení „kvality“ obrazu na foťáku se promítají toliko do JPEGu. Pokud fotíte do RAWu, uvidíte na displeji náhledový JPEG s úpravami, ale zdrojový RAW zůstane naštěstí nezměněn. Pokud budete fotit do JPEGu, tak se obraz uloží i s těmi změnami.

  • #9744
   MzM
   Host

   Budu trochu nesouhlasit. U toho RAWu jsou všechna ta nastavení, které se pak „přetavily“ ve vzhled toho jpg. Takže když si vyrobím nějaké „divoké“ nastavení ve foťáku, tak RAW data skutečně obsahují to, co leze ze senzoru, ale pokud na to kouknu něčím, co umí přečíst i ta nastavení z foťáku a aplikovat je na RAW data, tak tento prostředek mi z RAWu „vyprodukuje“ vzhledově stejný (nebo hodně podobný) výstup, jaký jsem dostal v tom Jepgu.
   Pokud je to produkt „obecný“ nebo nezná/nečte nastavení, které v tom rawu jsou, leze z toho pak výše zmíněná změna…

   Osobní zkušenost je s NEF a Capture NX-D.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Zoner-vymazání nastavení rawu z fotoaparátu’ nepřijímá nové odpovědi.