Zrcadlovka nebo kompakt pro začátečníka

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Zrcadlovka nebo kompakt pro začátečníka

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Jiří a poslední změna proběhla před 5 roky a 12 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #16779
   Michaela
   Host

   Zdravím.
   Ve fotografování jsem naprostý nováček, a vybírám si svůj první fotoaparát, na kterém bych si ráda osvojila techniky a naučila se s ním pořádně zacházet. Jenže fotoaparátů je tak obrovské množství a já jsem v tom úplně ztracená. Teď nejvíce váhám, zda-li si pořídit zrcadlovku nebo kompakt. Na základě doporučení v článcích pana Rybáře tedy váhám mezi Canonem 200D (případně Nikonem D3400) nebo kompaktem Olympus OM-D E-M1 II.
   Co by jste pro začátečníka doporučili vy?

  • #16787
   Jiří
   Host

   Dobrý den. Pozn. patrně jste měla na mysli Olyho „M-desítku“ Olympus OM-D E-M10 Mark II (ne několikrát dražší profesionální „M-jedničku“). Všechny – canon, Nikon i Olmypus jsou to zdařilé stroje.
   Canon (resp. i Nikon) je víc zrcadlovková klasika s velkou možností rozšiřování o další lepší a levnější objektivy v budoucnu než bezzrcadlovkové kompakty (na druhou stranu, většina normálních „domácích“ fotografů se zrcadlovkou co znám, si pořídí ke dvěma základním nanejvýš ještě třetí objektiv – výtěčnou a levnou pevnou „padesátku“) a na seznámení (i dlouhodobé soužití) a naučení se vše ovládat, velmi dobré.
   Olympus je sice starší, má menší rozlišení na menším snímacím čipu, ale tím je také skladnější (zejména v kombinaci s malou „palačinkou“ objektivem 14-42 mm EZ je opravdu skoro kapesní) a budete ho mít u sebe častěji než větší zrcadlovku. Navíc se trochu relativně lépe ovládá (víc čudlíků=rychlejší změny funkcí) a je hezčí 🙂
   Ani s jedním však chybu neuděláte. Canon či onen Nikon (s Nikonem jsem neměl tu čest) má o fous větší flexibilitu než Olympus. Jděte si určitě osahat a fyzicky porovnat tyto fotoaparáty do obchodu, ať vyzkoušíte, jak se Vám padnou do ruky.
   Hodně zdaru ve výběru.
   PS: Právě probíhá „cashbach“, kdy vám vrátí výrobce nějakou tu tisícovku za zakoupený výrobek zpět. Platí pro onen Canon 200D i Olympus (bohužel neplatí pro Nikon D3400).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Zrcadlovka nebo kompakt pro začátečníka’ nepřijímá nové odpovědi.