Zveřejňování fotografií z veřejných akcí

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Zveřejňování fotografií z veřejných akcí

Označeno štítky: 

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Jan Rybář a poslední změna proběhla před 3 roky, 5 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #6515

  MzM

  Dobrý dnen.
  Jak je to po právní stránce se zveřejňováním fotografií z veřejných akcí? Předpokládám, že i s touto problematikou máte nějaké zkušenosti.

  Občas fotím gymnastické závody (potomka) s tím, že provozovatelé webu mají můj souhlas se zveřejňováním mých fotek. Potud asi OK. (Ne že by fotky byly úplně super, ale mezi slepými….)
  Zajímalo by mě, jak je to třeba v případě nějakého “oficiálnějšího” závodu (konkrétně třeba Grand Prix Brno de Gymnastique)?

  A jak je to v případě, že tyto fotky používají jiné weby? Co vím, tak dle autorského zákona by mě se mě měli minimálně zeptat, jestli můžou. Jako můžou, ale napadlo mě, aby z toho oni neměli nějaké problémy, kdyby někomu vyšlo na um, že by měli prokázat původ (asi to nikdo chtít nebude, takže spíš teoreticky).

 • #6521

  Jan Rybář
  Správce

  Dobrý den,
  tohle je opravdu hodně zapeklitá věc, která já se taky tak trochu “bojím” – existuje o ní velmi dobrá knížka, byť tedy ne na vše dává odpověď… http://neoluxor.cz/odborne-knihy/fotografie-a-pravo–223455

  Pár myšlenek, které berte hodně s rezervou:
  – obecně, jakmile něco vyfotíte, navždy a neodvolatně jste majitelem autorských práv, tedy striktně vzato, když někdo používá fotky, které jste někam nahrál, měl by mít Vaše svolení, ale na stranu druhou, případně problém s použitím je, řekl bych, předevím “na jejich triko”
  – na jedné straně, co by mělo obecně jít po “zpravodajskou licencí” – fotky z veřejně přístupných akcí ilustrujících tu akci ve více méně daném okamžiku… tedy na webu mužete dát fotky kamarádky Vašich dětí v kontextu toho, že v “květnu byl sportovní den tam a tam”…
  – na straně druhé, pokud tu samou fotku dáte ke článku o mladých sportovcích s popiskem “mladí sportovci jsou šikovní”, už to udělat nemůžete. Proto, mimochodem, se nedají ve fototbankách vůbec koupit fotky s lidmi, pokud tam jsou, ti lidé museli podepsat “model release”, že s tím souhlasí…
  – no ale kromě toho existují i další přípustné licence, např. tuším umělecká (teď píšu po paměti), pod níž by se asi dalo schovat mnohé, ale těžko říci, prověří až soud…

  Jak říkám, sám se v tom moc nevyznám, ale jisté je, že je třeba být hodně opatrný…

  JR

Téma ‚Zveřejňování fotografií z veřejných akcí’ nepřijímá nové odpovědi.