Novinka: středoformátový Fujifilm GFX100 II a tři objektivy

Fujifilm představil novinku své středoformátové řady GFX o nový fotoaparát Fufifilm GFX100 II a tři objektivy, konkrétně GF55mmF1.7 R WR, GF30mmF5.6 T/S a GF110mmF5.6 T/S Macro .

Zatím jen text tiskové zprávy, novinky snad brzy vyzkouším…

Společnost Fujifilm uvádí na trh bezzrcadlový digitální fotoaparát Fujifilm GFX100 II

Je vybaven velkoformátovým snímačem, který je 1,7krát větší než full frame snímač a poskytuje nejvyšší výkon při sériovém snímání, automatickém zaostřování a natáčení videa v historii řady GFX, čímž rozšiřuje žánrový záběr.

TOKIO, 12. září 2023 – Společnost FUJIFILM Corporation (prezident a generální ředitel, zástupce ředitele: Teiichi Goto) s potěšením oznamuje uvedení fotoaparátu FUJIFILM GFX100 II (GFX100II) na trh dne 12. září 2023. Jde o nejnovější přírůstek do řady digitálních bezzrcadlovek GFX, která obsahuje velkoformátový obrazový snímač přibližně 1,7krát větší než 35mm fullframe snímač.

Fujifilm GFX100 II
Fujifilm GFX100 II na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

Fotoaparát GFX100 II je vybaven nově vyvinutým 102MP vysokorychlostním obrazovým snímačem „GFX 102MP CMOS II HS“ a vysokorychlostním procesorem pro zpracování obrazu „X-Processor 5“, který poskytuje až dvojnásobnou rychlost čtení signálu ve srovnání se současným modelem. Jedná se o nový vlajkový model řady GFX, který přináší výrazné zlepšení výkonu při sériovém snímání, automatickém zaostřování a nahrávání videa.

Fotoaparát GFX100 II se může pochlubit vynikající kvalitou obrazu díky použití velkoformátového snímače, který poskytuje bohatou tonální reprodukci a výrazné trojrozměrné definice. Nejnovější vysokorychlostní obrazový snímač ve spojení s vysokorychlostním motorem pro zpracování obrazu navíc umožnil poprvé do řady GFX přenést automatické zaostřování s detekcí objektu založené na umělé inteligenci vyvinuté pomocí technologie Deep Learning a také nejnovější algoritmus prediktivního automatického zaostřování vyvinutý u modelu X-H2S. Zlepšil se také výkon sériového snímání ze současných 5,0 snímků za sekundu na 8,0 snímků za sekundu, aby se rozšířil záběr žánrů od kategorií módy, reklamy a krajiny až po sportovní a zpravodajskou fotografii, kde je vysokorychlostní výkon nezbytný.

Použití nového snímače vedlo také k výraznému zvýšení výkonu při záznamu videa. Fotoaparát dokáže interně zaznamenávat 10bitové video 4K/60P 4:2:2 a poprvé v řadě GFX podporuje video 8K/30P. Nabízí také nové režimy „Video Formátu“, které využívají vlastností velkoformátového snímače. Fotoaparát podporuje různé objektivy, včetně série Premista a anamorfních objektivů s redukcí. To umožňuje pořizovat videozáznamy ve všestranné škále situací, které doplňuje také zvýšená rychlost čtení ze snímače a sledovací automatické zaostřování.

Zvýšení výkonu přináší také rozšiřitelnost systému. Tělo fotoaparátu GFX100 II je vybaveno ethernetovým portem a konektory HDMI typu A a USB-C pro další možnosti připojení externích zařízení. Podpora cloudové služby „Frame.io Camera to Cloud“ a možnost synchronizovat time code s ATMOS AirGlu™ BT zefektivňuje pracovní postupy uživatelů.

Kvalita snímků je zvýšena zavedením minimální základní citlivosti ISO80 a režimu nové filmové simulace „REALA ACE“. Mezi hardwarová vylepšení patří až osmi kroková pětiosá stabilizace obrazu (IBIS), zvětšení hledáčku 1,0x a elektronický hledáček s vysokým rozlišením 9,44 milionu bodů. Mezi nové konstrukční prvky těla fotoaparátu patří velký sub-LCD displej a nakloněný horní panel. GFX100 II představuje evoluci oproti současnému modelu ve všech oblastech, tak aby vyhověl potřebám profesionálních fotografů a kameramanů.

Fujifilm GFX100 II
Fujifilm GFX100 II – další pohled na novinku. Foto: Fujifilm.cz

(1) Nejvyšší výkon sériového snímání a automatického ostření v historii řady GFX díky zcela novému vysokorychlostnímu obrazovému snímači „GFX 102MP CMOS II HS“ a vysokorychlostnímu procesoru pro zpracování obrazu „X-Processor 5“.

 • Fotoaparát GFX100 II je vybaven nově vyvinutým 102MP obrazovým snímačem „GFX 102MP CMOS II HS“, který se může pochlubit až dvojnásobnou rychlostí čtení signálu ve srovnání se současným modelem a umožňuje sériové snímání rychlostí až 8,0 snímků za sekundu. Uživatelé si mohou vychutnat sériové snímání v rychlých intervalech zcela bez stresu také díky posílené vyrovnávací paměti. V oblasti sportovní fotografie, která byla dříve u minulých modelů řady GFX obtížná, zachycuje GFX100 II rozhodující fotografické okamžiky při zachování vysokého rozlišení a vysoké kvality obrazu, které jsou synonymem velkoformátového snímače.
 • Vylepšený algoritmus vyvinul automatické zaostřování na obličej a oči a zavedl automatické zaostřování s detekcí objektů na bázi umělé inteligence, vyvinuté pomocí technologie Deep Learning. Díky výkonu umělé inteligence nyní fotoaparát dokáže rozpoznat zvířata, ptáky, auta, motocykly, jízdní kola, letadla, vlaky, hmyz a drony. Detekovaný objekt je automaticky sledován a zároveň je udržováno zaostření, takže se uživatelé mohou soustředit na možnosti závěrky a rámování. Vyvinutý algoritmus prediktivního automatického zaostřování poskytuje uživatelům další usnadnění v žánrech vyžadujících pokročilou schopnost sledování rychle se pohybujících objektů, jako je například fotografování sportu.
 • Fotoaparát je vybaven hledáčkem EVF s velkým zvětšením a vysokým rozlišením 9,44 milionu bodů a zvětšením 1,0x. Potlačuje paralaxu a zkreslení, k nimž obvykle dochází při posunutí polohy očí při používání hledáčku, a poskytuje tak hvězdnou viditelnost. EVF se může pochlubit plynulou frekvencí snímání a to přibližně 120 snímků za sekundu pro přesnou identifikaci rychlých pohybů objektu.
 • Funkci Zone AF fotoaparátu lze nyní přizpůsobit. Tvar oblasti AF lze upravit tak, aby vyhovoval situaci při fotografování a automatické zaostřování bylo přesnější.

(2) Širší rozsah fotografického vyjádření se základní minimální citlivostí ISO80 a novým režimem filmové simulace „REALA ACE“.

 • Vylepšení struktury pixelů zvýšilo nasycení nového snímače elektrony, což umožnilo použít novou standardní citlivost ISO80. Při nastavení citlivosti snímače na ISO80 dokáže fotoaparát pořizovat snímky s větším dynamickým rozsahem a nižším šumem než u předchozího modelu.
 • Mikročočky nového snímače jsou vylepšeny tak, aby se zvýšila účinnost využití světla na okrajích snímače, čímž se oproti předchozímu modelu zlepšila kvalita obrazu na okrajích a přesnost automatického zaostřování.
 • Fotoaparát GFX100 II je vybaven celkem 20 režimy filmové simulace včetně nového režimu „REALA ACE“, který snímkům dodává rozmanitou škálu výrazných tónů. „REALA ACE“ nabízí věrnou reprodukci barev a vysoce kontrastní tonalitu, takže je vhodný pro jakékoli objekty a situace.
 • Fotoaparát je vybaven funkcí Pixel Shift Multi-Shot, která umožňuje 4násobné rozlišení a přesnou reprodukci barev. IBIS je přesně řízen tak, aby posunul obrazový snímač o 0,5 pixelu a pořídil 16 snímků RAW v rychlém sledu. Speciální software „Pixel Shift Combiner“ pak slouží ke spojení 16 souborů RAW a vytvoření 400MP snímku. Jedná se o ideální volbu pro komerční fotografii nebo digitální archivaci kulturních statků.
 • Fotoaparát podporuje formát souborů HEIF, který poskytuje 10bitovou barevnou hloubku při zachování velikosti souboru na 70 % dat JPEG, což umožňuje ukládání snímků s vyšší kvalitou a efektivitou.

(3) Rozsáhlý video výkon, který vyhovuje potřebám profesionální videoprodukce. Použití nového snímače umožnilo interně nahrávat video v rozlišení 4K/60P a dokonce I 8K/30P 4:2:2 v 10bitovém záznamu. Rychlost čtení snímače byla zvýšena pro potlačení efektu rolling shutter pro přirozené natáčení pohybujícího se objektu. V režimu videa je k dispozici také citlivost ISO100 pro natáčení ještě kvalitnějšího obrazu.

  • GFX100 II podporuje tři kodeky Apple ProRes , tj. Apple ProRes 422 HQ, Apple ProRes 422 a Apple ProRes 422 LT. Při natáčení v kodeku Apple ProRes může fotoaparát používat proxy záznam videa, například Apple ProRes 422 Proxy, který snižuje pracovní zátěž při úpravách videa a zefektivňuje tak celkový pracovní postup od natáčení až po postprodukci.
  • Byla přidána funkce sledování AF pro záznam videa. Uživatelé mohou dotykem na obrazovce určit objekt, který má být sledován při natáčení v režimu AF-C + Wide / Tracking AF. To umožňuje fotoaparátu sledovat správný objekt v situacích, kdy je v záběru více objektů.
  • Jedná se o první fotoaparát řady GFX, který je vybaven funkcí F-Log2 s dynamickým rozsahem rozšířeným na více než 14 stupňů. Toto vylepšení umožňuje záznam videa s obohacenou tonalitou, čímž se výrazně rozšiřuje postprodukční potenciál.
  • V kombinaci s kompatibilním zařízením ATOMOS HDMI lze výstup videa RAW z fotoaparátu GFX100 II zaznamenávat jako 12bitový Apple ProRes RAW v rozlišení až 8K a snímkovou frekvencí až 29,97 snímků za sekundu. S technologií Blackmagic Design Video Assist 12G HDR lze výstup videa RAW z fotoaparátu zaznamenat jako Blackmagic RAW v rozlišení až 8K a snímkovou frekvencí až 29,97
   snímků za sekundu.
  • Kamera podporuje synchronizovat time code s ATOMOS AirGlu™ BT. To umožňuje bezproblémovou synchronizaci časového kódu s více kamerami, což vyhovuje požadavkům různých videoprodukcím.
  • Následující funkce nově usnadňují natáčení videa:
   (1) Zobrazení vektorskopu tvaru vlny
   (2) Přidání nové mapy zaostření funkce MF-assist
   (3) Přidání režimu priority rozsahu F-log2 D

4. Rozsáhlá rozšiřitelnost systému

 • Tělo fotoaparátu je vybaveno ethernetovým portem a konektory HDMI typu A a USB-C, které výrazně rozšiřují možnosti připojení k externím zařízením pro různé kombinace periferií.
 • Přes USB-C lze připojit externí SSD disk a nahrávat fotografie a video přímo na externí SDD disk v libovolném režimu nebo formátu včetně 4K/60P a 8K/30P.
 • Kamera podporuje cloudovou službu „Frame.io Camera to Cloud“, takže soubory Apple ProRes Proxy a řadu dalších videosouborů lze nahrávat přímo na Frame.io, což výrazně zjednodušuje pracovní postup od natáčení po střih.
 • Fotoaparát je vybaven dvěma sloty pro karty CFexpressTM typu B a SD. Použití karty CFexpressTM typu B s vysokou rychlostí zápisu přináší plný video výkon fotoaparátu GFX100 II.
 • IPTC metadata lze přidávat ke snímkům v průběhu jejich pořizování. Metadata lze kontrolovat a upravovat v aplikaci „FUJIFILM XApp“.

5. Hardware, který poskytuje výkonost při focení a design, který ztělesňuje funkční krásu.

 • Fotoaparát GFX100 II je vybaven novým mechanismem IBIS, který zvyšuje přesnost stabilizace tím, že využívá informace o obraze k detekci chvění fotoaparátu. Výsledkem je až osmi krorová pětiosá stabilizace, nejlepší mezi fotoaparáty Fujifilm. Uživatelé mohou snadno fotografovat z ruky i v situacích se slabým osvětlením, jako je noční krajina. Tento mechanismus IBIS se také používá k vysoce přesnému posunu obrazového snímače, aby bylo možné vytvářet přibližně 400MP snímky ve funkci Pixel Shift Multi-Shot.
 • Tělo fotoaparátu bylo oproti předchozím modelům několikrát vylepšeno a snaží se být praktické. Nová textura BISHAMON-TEXTM je použita pro maximální přilnavost fotoaparátu při držení v ruce v různých úhlech. Horní panel je mírně nakloněn směrem k uživateli, takže nastavení fotoaparátu lze zkontrolovat velmi rychlým pohledem. Monitor sub-LCD v horní části je větší než u předchozích modelů s aktualizovaným designem grafického uživatelského rozhraní pro lepší viditelnost.
 • Byla zlepšena ovladatelnost různých tlačítek. Tři tlačítka Fn s rozšířenou ovladatelností jsou umístěna v horní části gripu, aby se zajistila bezchybná obsluha fotoaparátu při změně podmínek fotografování.

Volitelné příslušenství

(1) Vertikální bateriový grip „VG-GFX II“ (určený pro GFX100 II)

 • Tento bateriový grip je odolný proti prachu a povětrnostním vlivům a je schopen provozu při teplotách až -10 ℃. Pojme dvě velkokapacitní baterie „NP-W235“
 • Tlačítka jsou umístěna na přístupných místech, abyste mohli fotografovat stejně snadno a pohodlně, jako když fotoaparát držíte vodorovně.

(2) Chladicí ventilátor „FAN-001“ (určený pro fotoaparáty GFX100 II, X-H2S, X-H2 a X-S20) ・Chladicí ventilátor, který pomáhá při natáčení videa po delší dobu nebo v prostředí s vysokou teplotou.

 • Může být připevněn k zadní straně těla kamery a napájen zcela bez kabelů, aby se prodloužila doba nepřetržitého natáčení videa při vysokých teplotách bez obav z poruchy způsobené teplem.
 • Adaptér pro naklápění EVF „EVF-TL1“ (určený pro GFX100 II, GFX100 a GFX 50S) ・Připevněním tohoto příslušenství mezi tělo fotoaparátu a jednotku EVF lze měnit úhel nasazení EVF v rozsahu 0°∼90° při horizontálním snímání a -45°∼+45° při vertikálním snímání. To umožní uživatelům fotografovat z různých úhlů při použití hledáčku, čímž se výrazně zvýší volnost polohy fotoaparátu a rozsah výrazů.
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*