Novinka: Fujifilm GFX100, středoformát s 102 Mpx

Fujifilm GFX100 nabízí středoformátový snímač s obrovským rozlišením 102 Mpx – aneb horká novinka jara 2019.

Zatím jen text tiskové zprávy, snad foťák brzy vyzkouším…

Toto je text tiskové zprávy společnosti Fujifilm, nejde o redakční text a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí.

Představujeme FUJIFILM GFX100

Jde o fotoparát vybavený 100MP+ „55 mm velkoformátovým“ snímačem – rozlišení nejvyšší třídy v historii digitálních CSC fotoaparátů

Rychlý a přesný AF a poprvé i fázová detekce, 4K video a vestavěná stabilizace obrazu.

Praha, 23. května 2019 – FUJIFILM Corporation (President: Kenji Sukeno) představuje fotoaparát GFX100 vybavený nově vyvinutým 102 Mpx velkoformátovým snímačem o velikosti 55 mm (dále jen „55mmLF“). Nový model se stává vlajkovou lodí řady CSC digitálních fotoaparátů FUJIFILM GFX, jejíž fotoaparáty si získaly oblibu u profesionálních i amatérských fotografů díky 55mmLF obrazovému snímači o velikosti 43.8 mm x 32.9 mm, který je zhruba 1,7x širší, než je 35mm full-frame obrazový snímač.

Fujifilm GFX100
Fujifilm GFX100 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

GFX100 je vybavený back-illuminated snímačem pokrytým pixely fázové detekce a je tak prvním svého druhu mezi snímači o velikosti překračující 35mm full-frame formát. Rychlost zaostřování se blíží dvojnásobku rychlosti předchozích GFX modelů (při použití GF63mmF2.8 objektivu) a zároveň nabízí AF Sledování pohyblivých objektů i přesnější Kontinuální AF.

Dalším prvenstvím mezi snímači většími než 35mm full-frame je vestavěná obrazová stabilizace (IBIS), která nabízí stabilizaci v pěti osách dosahující účinnosti až 5,5 EV*1. Díky tomu je možné fotografie s tak vysokým rozlišením pořídit i při focení z ruky. Ve srovnání se současnými GFX 50S a GFX 50R modely byla vylepšená i možnost pořízení videozáznamu a nový model se tak stává prvním digitálním CSC fotoaparátem na světě s obrazovým snímačem této (a větší) velikosti, který nabízí záznam videa ve 4K/30p kvalitě (10bit 4:2:2).

Díky těmito třem světovým prvenstvím se FUJIFILM GFX100 stává nadmíru inovativním a univerzálním fotoaparátem. Zcela tak naplňuje záměr „zachytit a natočit vzácné okamžiky, které se nikdy nebudou opakovat“ v nejvyšší možné kvalitě, jíž lze u CSC fotoaparátů dosáhnout.

Hlavní funkce

102Mpx 55mm LF snímač obrazu

Nový snímač, speciálně vyvinutý pro tento fotoaparát, se pyšní úhlopříčkou 55 mm a přibližně 102 miliony efektivních pixelů. V kombinaci s procesorem čtvrté generace „X-Processor 4“ zajišťuje nejvyšší dostupnou kvalitu fotografie a jedinečnou barevnou reprodukci, kterou disponují pouze fotoaparáty FUJIFILM ve spojení s velmi ostrými objektivy FUJINON GF.

Fujifilm GFX100
Fujifilm GFX100 a zadní strana… Foto: Fujifilm.cz

Celou plochu snímače pokrývá 3,76 milionů pixelů fázové detekce (přibližně 100% pokrytí), které umožňují rychlý a přesný AF, a to bez ohledu na to, kde v záběru se snímaný objekt nachází. Tím nastavují zcela nový standard v dynamice velkoformátových CSC digitálních fotoaparátů.

Nový back-illuminated snímač dokáže pojmout větší množství světla a současně je vylepšená hlasitost jeho provozu – závěrka je méně hlučná, snímač má větší dynamický rozsah a vyšší rychlost čtení i přes vyšší počet pixelů.

5osá optická stabilizace poprvé u fotoaparátu se snímačem o formátu větším než 35 mm

Obecně platí, že se vzrůstajícím počtem pixelů obrazového snímače vzrůstá i pravděpodobnost, že bude fotoaparát náchylný na třes. Aby třes nenarušoval kvalitu obrazu, navrhl FUJIFILM speciálně pro nový 102Mpx 55mmLF snímač systém obrazové stabilizace, který umožňuje stabilizaci obrazu až do 5,5 EV (při použití GF63mmF2.8 R WR).
Mechanismus obrazové stabilizace snímače zajišťuje, aby byl obraz odolný vůči pohybům ve všech pěti osách (yaw, up/down tilt, left/right tilt, shift a roll).

Celá závěrka je usazena na čtyřech pružinách, které minimalizují dopad otřesů. Tím se zásadně rozšiřuje počet situací, v nichž můžete s GFX100 fotit z ruky a stále si užívat výjimečně vysoké rozlišení a posouvat hranice fotografování.

První fotoaparát mezi CSC digitálními fotoaparáty se snímačem obrazu přesahujícím 35mm formát podporující záznam videa v kvalitě 4K30p

Díky kombinaci nového snímače obrazu s vysokou rychlostí čtení a vysoce výkonného X-Processoru 4 čtvrté generace získává fotoaparát schopnost zaznamenávat videa v 4K30p (10bit 4:2.2 externě a 10bit 4:2:0 interně) kvalitě. Jedná se o světové prvenství mezi velkoformátovými CSC digitálními fotoaparáty, které jsou vybavené snímačem přesahujícím 35mm formát.

Pokud je zvolen standardní digitální filmový formát (17:9), GFX100 zaznamenává video částí snímače o velikosti 43,8 mm (šířka) x 23,19 mm (výška) a 49,56 mm (úhlopříčka). To je víc, než mají špičkové video kamery. Díky tomu nikdy nebylo snazší natáčet vysoce kvalitní videa s nízkou hloubkou ostrosti, širokou barevnou škálou a vysokou ISO citlivostí. GFX100 vytváří filmové záznamy s detailnější texturou, reprodukuje trojrozměrnou definici a zachycuje přesnou náladu každé scény.

Fujifilm GFX100
Fujifilm GFX100 s objektivem. Foto: Fujifilm.cz

GFX100 využívá k rendrování viea vzorkování s datovým ekvivalentem do přibližně 50,5 megapixelů. Také podporuje vysoce výkonný H.265/HEVC codec a F-Log s gamma křivkou s širokým dynamickým rozsahem a Hybrid Log Gamma (HLG) pro snadné zaznamenávání HDR videí. GFX100 je prvním modelem v řadě fotoaparátů GFX, který disponuje simulací režimu ETERNA.

Tělo z vysoce odolné hliníkové slitiny s intergovaným vertikálním gripem je lehké a současně odolné vůči nepříznivému počasí a prachu

Přestože je fotoaparát GFX100 vybavený 1,7x větším snímačem, než je 35mm full-frame snímač, má jeho tělo stejné rozměry (šířka 156,2 mm x výška 163,6 mm x hloubka 102,9 mm; nejužší část měří 48,9 mm) i váhu (přibližně 1400 g včetně dvou baterií, paměťové karty a EVF) jako vlajkový 35mm full-frame DSLR fotoaparát.

GFX100 je první mezi FUJIFILM CSC digitálními fotoaparáty, který má integrovaný vertikální grip. Provedení fotoaparátu je tenčí, fotoaparát se pohodlně drží v ruce, a to i přesto, že jsou v jeho těle dvě baterie a IBIS.

Pro zajištění co nejlepšího výkonu 102Mpx snímače obrazu, je snímací jednotka fotoaparátu GFX100 složená z bajonetu objektivu, mechanizmu obrazové stabilizace a snímače obrazu, co nejlépe izolováno od hlavních panelů těla. Tato dvojitá struktura zajišťuje vysokou přesnost a odolnost a současně minimalizuje možné snížení kvality obrazu způsobené externími otřesy těla.

Těsnění, které zajišťuje zvýšenou ochranu proti pronikání prachu a vlhkosti, je na 95 místech po celém těle fotoaparátu. Fotoaparát je tak provozuschopný i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Vylepšené fungování a informace zobrazované na displeji

GFX100 disponuje informačním jedním LCD displejem o velikosti 1,8“ umístěným na horním panelu a druhým 2,05“ informačním displejem na zadním panelu, které zobrazují velký počet informací. Velkým písmem zobrazují EXIF data, histogram a nastavení fotoaparátu. Na každém displeji mohou být zobrazeny různé informace (EVF, LCD displeje na zadním panelu a informační LCD displej na horním panelu) tak, aby byl hledáček co nejčistší a snáze se používal.

Je tak zajištěna jednoznačná viditelnost informací při focení ze stativu nebo pokud je fotoaparát umístěn v pozici, v níž jsou hledáček nebo displej těžko viditelné. Nicméně uživatelům, kteří dávají přednost ovládání operací pomocí kruhových voličů, je k dispozici funkce Virtual Dial Mode, která slouží k zobrazení obrázku stupnice kruhových voličů na informačním LCD displeji horního panelu.

Aby se zachovalo jednoduché a intuitivní ovládání a současně se fotoaparát dobře držel v ruce, zůstal počet tlačítek a joysticků pro ovládání fotoaparátu minimální. Na levé straně fotoaparátu se nachází Drive Mode Dial pro okamžité přepínání mezi focením, natáčením a dalšími režimy expozice. Předvolbu každého režimu fotoaparátu můžete ukládat (nastavení expozice, vyvážení bílé, simulace fotografického režimu atd.). Pokud potřebujete během jednoho focení střídat mezi focením a natáčením, jedním stisknutím tlačítka snadno přepnete mezi vašim oblíbenými předvolbami.

5,76 milionů bodů EVF se 100% pokrytím a sklopný 3,2 palcový LCD display s 2,35 miliony body

GFX100 zdědil po modelu GFX50 oblíbený odnímatelný EVF systém, který lze při použití EVF Titling Adapter EVF-TL1 nastavit do různých úhlů.

EVF jednotka použitá u modelu GFX100 vzešla z OLED displeje s největším rozlišením na světě (5,76 milionů bodů). Zvětšení hledáčku je až 0.86x a skládá se z pěti optických členů, včetně asférických členů. Hledáček byl speciálně navržen pro 102Mpx snímač, který vyžaduje velmi přesné ostření.

EVF může být nastaven do režimu Frame Rate Priority, Resolution Priority nebo AF Speed Priority podle vlastností snímaného objektu a potřeb fotografa.
3,2“ displej na zadním panelu má 2,36 mil. Bodů a naklání se do 3 směrů.

Velmi rychlá a přesná fázová detekce AF, která určila nový standard pro velkoformátové fotoaparáty se snímačem přesahujícím velikost 35mm formátu

V rámci řady fotoaparátů GFX je GFX100 prvním modelem, který využívá AF algoritmus fázové detekce přejatý ze čtvrté generace fotoaparátů FUJIFILM X-Series (X-T3 a X-T30), a který je ceněný pro svou přesnost a rychlost. Algoritmus plně využívá všech 3,76 milionů pixelů fázové detekce, které pokrývají celý snímač, což vedlo k nastavení nového standardu v rychlosti AF a přesnosti pro 55mmLF fotoaparáty a je stejně tak výkonný v režimu Single point AF jako v režimu Zone AF nebo Wide tracking AF. Efekt je pozorovatelný především při použití pevných objektivů se složitou stavbo ostřících optických členů, kdy v porovnání s konvenčním kontrastním AF systémem dochází ke zvýšení rychlosti až o 210 %.

GFX100 se současně pyšní dramatickým zlepšením v přesnosti detekce obličeje a očí AF, která je nepostradatelnou funkcí pro módní a portrétní fotografy. Funkce detekce obličeje nyní funguje při ještě větší vzdálenosti a vykazuje podstatné zlepšení při sledování profilu osoby nebo pokud se osoba neočekávaně pohybuje v záběru, zároveň zůstává zaostřeno na objekt pohybující se za překážkou.

Unikátní technologie reprodukce barev vyvinutá za dobu, po kterou věnujeme pozornost fotografickém filmu, zaručuje ohromující kvalitu stálého obrazu

Díky kombinaci nově vyvinutému obrazovému snímače a X-Processoru 4 čtvrté generace fotoaparát podporuje i 16-bit RAW režim, který vyžaduje spousta profesionálních fotografů. GFX100 také podporuje 16-bit TIFF při konverzi fotografických souborů. Velmi vysoké 100Mpx+ rozlišení, bohaté barvy a reprodukce odstínů, které nabízejí režimy filmové simulace, podstatně zvyšují pružnost fotografických dat při post produkci a současně splňují rozlišné požadavky profesionálních fotografů.

GFX100 rovněž disponuje funkcí Smooth Skin Effect, která automaticky sjednocuje odstíny kůže. Tato funkce je často potřebná při postprodukci portrétového focení.

Další funkce a vybavení

GFX100 pojme dvě NP-T125 baterie, což zvyšuje počet záběrů na jedno nabití na přibližně 800 – za použití zadního LCD.

Fotoaparát může být napájený a nabíjený pomocí USB-C konektoru. Připojení k externí baterii, která podporuje USB Power Delivery prodlužuje možnou dobu fotografování a zároveň umožňuje nabíjení obou baterií ve fotoaparátu.

Jedná se o první model řady GFX, který podporuje Wi-Fi ve standardu IEEE802.11ac 5GHz, což umožňuje rychlejší bezdrátový přenos obrazu.

Podobně jako u předchozích modelů řady GFX je GFX100 kompatibilní s Tether Shooting Plug-in PRO pro Adobe® Photoshop® Lightroom® a Capture One Pro FUJIFILM.

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Tohle prostě člověk chce, aspoň si to zkusit. Na jednom zahraničním webu jsem koukal na první fotky a kvalita je neskutečná. Pro obyčejné lidi nevyužitelná, ale živit se focením, ty peníze bych do toho vrazil. Fuji je pro mě nejsympatičtější značkou současnosti.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*