Fujifilm X-H1, novinka s 5-osou stabilizací

Fujifilm představil novou řadu a s ní model Fujifilm X-H1, který oproti předchozímu modelu X-T2 disponuje i 5-osou stabilizací.

O Fujifilmu X-H1 se spekuluje již mnoho měsíců jako o nástupce (poprávu) X-T2. Zatím jen text tiskové zprávy, brzy fotoparát vyzkouším a otestuje….

Toto je text tiskové zprávy společnosti Fujifilm, nejde o radakční text a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí.

FUJIFILM uvádí X-H1 – nejvýkonnější fotoaparát řady X

Kombinace robustního a odolného fotoaparátu s nejvyšší kvalitou obrazu a jednoduchou obsluhou.

FUJIFILM X-H1 je prvním fotoaparátem řady X, jež obsahuje 5-osou, 5,5 EV vestavěnou obrazovou stabilizací (IBIS) a novou simulací filmu Eterna, která slouží k vynikající video reprodukci.

Fujifilm X-H1
Fujifilm X-H1 na oficiálním snímku. Zdroj: Fujifilm.cz

FUJIFILM Corporation uvádí na trh nový fotoaparát FUJIFILM X-H1, nejvýkonnější CSC digitální fotoaparát řady X, jež poskytuje vynikající kvalitu snímků a unikátní barevnou reprodukci barev.

X-H1 má nový design, robustní, odolné tělo přidává řadu potřebných funkcí a vlastností, jež byly vyžadovány profesionálními fotografy a kameramany. X-H1 je prvním modelem řady X, který obsahuje 5-osou vestavěnou stabilizaci (IBIS) s účinností 5,5 EV (*1) a dále také redukci otřesů, jež zvyšuje kvalitu snímků např. při sportovní fotografii.

V kombinaci s řadou objektivů FUJINON XF umožňuje fotoaparát použití 5-osé obrazové stabilizace přesahující 5 EV, s výjimkou některých objektivů.

Fotoaparát je také kompatibilní s řadou výměnných objektivů řady MK, které budou uvedeny na trh v průběhu tohoto roku. To se vztahuje na profesionální filmové objektivy MKX18-55mmT2.9 a MKX50-135mmT2.9, které nově nabízí X Mount bajonet (plánované uvedení na trh je květen 2018), XF200mmF2 R LM OIS WR – světelný teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, navrženou speciálně pro potřeby krajinářských fotografů, který bude na trh uveden do konce roku 2018. Kombinace fotoaparátu FUJIFILM X-H1 a objektivu řady XF bude poskytovat nadstandartní produkci snímků a bude ideální pro sportovní fotografy snímající rychlou akci.

Nadprůměrné vlastnosti fotoaparátu

5,5 kroková vestavěná obrazová stabilizace (IBIS) – nová funkce rozšiřující již tak vysoce kvalitní fotoaparáty řady X.

První vestavěný systém obrazové stabilizace (IBIS) obsažený ve fotoaparátech řady X, jež obsahuje 3-osé akcelometry, 3-osé gyroskopické sensory a speciálně vyvinutý duální procesor. Díky tomu dosahuje vysoké rychlosti přibližně deset tisíc kalkulací za sekundu.

Fujifilm X-H1
Fujifilm X-H1, zadní strana. Zdroj: Fujifilm.cz

Následující technické inovace byly vyvinuty pro podporu vysoce přesného výkonu:

 • V procesu výroby obrazové stabilizace je používáno laserové měřící zařízení, které kontroluje plochost a pozici komponentu s dvakrát větší přesností než u standartních komponentů.
 • Každý fotoaparát je také v rámci montážního procesu zkontrolován a nastaven tak, aby bylo zajištěno, že i s použitím obrazové stabilizace zůstává obrazový senzor na svém místě s naprostou přesností, jako je tomu u předchozích modelů řady X.
 • K redukci mikro-vibrací způsobených chodem mechanické závěrky byl použit nový pružinový mechanismus.

Fotograf si může také vybrat mezi použitím elektronické první lamely závěrky nebo standardní elektronické závěrky, které prakticky zamezí vibracím a využívají maximálního benefitu obrazové stabilizace.

X-H1 používá APS-C X-Trans™ CMOS III (*3) senzor (24,30 milionů pixelů bez optického Low-Pass filtru) a pohání ho vysokorychlostní procesor X-Processor Pro. Tato patentovaná technologie byla poprvé představena v modelu X-Pro2 a následně v X-T2 a oba modely získaly mnoho ocenění po celém světě. Pokud je FUJIFILM X-H1 používán v kombinaci s vysoce kvalitními FUJINON objektivy, a ve spojení s unikátní technologií reprodukce barev, jež byla vyvinuta značkou FUJIFILM před více než osmi desetiletími, produkuje X-H1 nadstandartní snímky v bezkonkurenční kvalitě, zachycující ty nejjemnější detaily foceného objektu.

(Kromě prachu a vodě odolných vlastností a schopnosti operovat v nízkých teplotách až do -10 °C, fotoaparát také využívá v porovnání s X-T2 o 25 % silnější magnéziové slitiny. FUJIFILM modifikoval systém pro uchycení objektivu, díky čemuž nabídne X-H1 kompaktní velikost a lehčí tělo fotoaparátu, které dokáže zajistit vysokou přesnost a velkou odolnost vůči nárazům a jiným způsobům deformace. Zvětšení částic pokrývající povrch fotoaparátu zajišťuje vysoce kvalitní oděru odolný povrch s tvrdostí 8H.

Elektronicky hledáček má vysoké zvětšení a je velice přesný. Koeficient zvětšení je 0.75x a rozlišení hledáčku je 3,69 milionů obrazových bodů, což z X-H1 činí leadera na trhu CSC digitálních fotoaparátů. Displej hledáčku je extrémně jemný se zpožděním zobrazení pouze 0,005 sekundy a obnovovací frekvencí 100 Hz. To dovoluje fotografovi sledovat focený objekt a ostřit s obrovskou přesností.

Zadní 3“ LCD displej je možné naklonit do třech různých směrů a má rozlišení 1,04 milionu obrazových bodů. Navíc je na fotoaparátu umístěn další 1,28“ LCD displej, a to na horní části fotoaparátu. Toto je prvek převzatý ze středoformátového fotoaparátu FUJIFILM GFX 50S, jež dovoluje okamžitý náhled informací o nastavení snímání.

Vylepšené ovládání s devatenácti modifikacemi založené na zpětné vazbě od profesionálních fotografů:

 • Fotoaparát využívá designu s velkým gripem a novým tvarem tlačítka spouště, aby bylo dosaženo stabilního pocitu při držení fotoaparátu.
 • Fotoaparát má nejtišší zvuk závěrky ze všech fotoaparátů řady X, což z něj dělá ideálního společníka pro focení do stiuací jako je focení zvířat v přírodě nebo svatební obřady.
 • Na zadná část fotoaparátu bylo nově přidáno tlačítko AF-ON. To umožňuje jednodušší obsluhu autofokusu palcem, což dovoluje fotografovi soustředit se a používat ukazováček pouze na stlačení spouště. Další modifikace byly přidány, aby se zlepšila ovladatenost fotoaparátu, jako například zvětšení tlačítek na zadní část fotoaparátu a také vylepšení povrchu předních a zadních otočných ovladačů.
 • X-H1 má také joystick, jež usnadňuje rychlý a přesný přesun zaostřovacímu bodu.

 Komplexní nabídka video funkcí, která splňuje potřeby filmové produkce

X-H1 je prvním fotoaparátem řady X, který obsahuje novou filmovou simulaci ideální pro točení filmů ETERNA. Tento mód napodobuje kinematografické filmy a tvoří tak decentní barvy a pronikavé stínové tóny, jež výborně vylepšují kreativní svobodu během post-produkčních prací.

Fujifilm X-H1 nové umožňuje nahrávat 4K video ve vysokém datovém toku 200 Mbps. Fotoaparát má dohromady dvacet vylepšení, co se funkcionality a výkonu týče, mezi ně patří například 1080/120p vysokorychlostní video mód (1/2, 1/4 a 1/5 rychlost) pro nahrávání působivého zpomaleného záběru, dále pak nahrávání F-log*4 na SD, DCI 4K mód nahrávání (4096×2160), 400% dynamické nastavení rozsahu (přibližně 12 expozičních kroků), 200 Mbps datový tok videa a vysoká kvalita zvuku díky zabudovanému mikrofonu (24 bit/48 kHz).

Módy redukce světelného blikání jsou nezbytné pro halovou sportovní fotografii. X-H1 tak umožňuje stabilní expozici při sériovém snímání, a to i při fluorescenčním nebo rtuťovém světle.

Vylepšením AF algoritmu bylo navíc dosaženo následujících zlepšení výkonu:

 • Světelný limit pro fázovou detekci autofokusu byl vylepšen přibližně o 1,5 expozičních kroků z 0.5EV do -1.0EV, tím se zvedla přesnost a rychlost autofokusu v prostředích, kde je málo světla.
 • Limit minimální clony pro fázovou detekci byl zvýšen z F8 na F11.
 • Například i při použití objektivu XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR s telekonvertorem XF2X TC může být použita fázová detekce autofokusu.
 • Zásadní zvyšení výkonu AF-C při používání zoomu přináší výhody hlavně při focení sportů, anebo tam, kde se focené objekty nepředvídatelně pohybují.
 • Objekty, jako například detailní povrchové struktury, divocí ptáci a divoká zvířata, které se dříve daly jen obtížně zachytit s fázovou detekcí autofokusu, se teď dají zachytit ve vysoké rychlosti a s velkou dávkou přesnosti.

Samostatné příslušenství

1. Prachu odolný a voděodolný, fungující až do teploty -10°C. Navržen pro dvě baterie a se třetí baterií přímo ve fotoaparátu zvyšuje počet vyfocených snímků v normálním módu až na přibližně 900. Mód zvýšeného výkonu se může využít několik baterií najednou, což zlepšuje výkon v módu sériového snímání a zmenšuje interval mezi fotografiemi, zpoždění závěrky a snižuje i blackout interval závěrky.

Navíc bateriový grip zvyšuje maximální dobu pro natáčení filmů ve 4K na cca 30 minut, to z VPB-XH1 dělá nezbytný doplněk k maximalizaci výkonu X-H1.

2. Ovládání bateriového gripu obsahuje tlačítko spouště, joystick, tlačítko AE-L, tlačítko AF-ON, otočný ovladač, tlačítko Q a Fn, umožňující lehké ovládání jak ve vertikální, tak v horizontální poloze.

3. VPB-XH1 je vybaven konektorem pro sluchátka, což dovoluje kameramanovi monitorovat zvuk při natáčení videa.

4. Přiložený AC adaptér (AC-9VS) může dobíjet dvě baterie zároveň, a to zhruba přes dvě hodiny.

Široká očnice pokrývá širokou zónu okolo oka, snižuje tak rušivé světlo a zvyšuje koncentraci při delších záběrech. Očnice může být také otočena o 90°, čímž lépe sedí buď na levé nebo na pravé oko a může být použita ve vertikální nebo horizontální poloze. Očnice má antistatickou vrstvu, čímž snižuje ulpívání prachu.

5. Parametry FUJIFILM X-H1

 

Jméno modelu FUJIFILM X-H1
Efektivní počet pixelů 24,3 milionů pixelů
Typ snímače 23,5mm×15,6mm (APS-C) X-Trans CMOS III s primárním barevným filtrem.     
Systém čištění snímače Ultra Sonic Vibration
Paměťová média SD Card (~2GB) / SDHC Card (~32GB) / SDXC Card (~256GB) UHS-I / UHS-II*1
Bajonet objektivu FUJIFILM X Mount
Stabilizátor obrazu Mechanismus Obrazový senzor mechanizmu řazení s 5-ti osou kompenzací
Kompenzační efekt 5,5 EV (na základě CIPA standard). Optická stabilizace: V ose pitch/yaw pouze s kompenzací otřesů. S XF35mmF1.4 R objektivem.
Citlivost Standartní   AUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (up to ISO12800) / ISO200~12800 (1/3 step)
Rozšířená ISO100/125/160/25600/51200
Hledáček 0,5“, cca 3,69 milionů bodů OLED Color Viewfinder

Pokrytí oblasti zobrazení vs. oblast zachycení: cca 100%

Pozice oka: 23 mm (ze zadního konce očnice) Dioptrická korekce: -4~+2m-1

Zvětšení: 0.75* s 50 mm objektivem (35 mm ekvivalent) na nekonečnu a nastavení dioptrické korekce na -1.0m-1

Diagonální úhel pohledu: 38° (Horizontální úhel pohledu: přibližně 30°)

Zabudovaný senzor oka

LCD displej 3,0“, poměr stran (š:v) 3:2, 1,04 milionů obrazových bodů barevný dotykový LCD monitor (100% pokrytí)
Kontinuální snímání („burst mode“) 14,0 fps (s elektronickou závěrkou), 8.0 fps (s mechanickou závěrkou)

11,0 fps (s mechanickou závěrkou a když je spojeno s VPB-XH1)

Nahrávání videí [4K (4096×2160)] 24P / 23,98P až do cca 15 min.

[4K (3840×2160)] 29.97P / 25P / 24P / 23.98P až do cca 15 min.

[Full HD (1920×1080)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23,98P až do cca 20 min.

[HD (1280×720)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23,98P až do cca 30 min.

* Pro nahrávání videí, použijte kartu s UHS Speed Class 3 nebo vyšší

* S použitím Vertikálního bateriového gripu se nahrávání videí prodlužuje až na cca 30 minut, a to na obou módech – 4K i Full HD.

Bezdrátový přenos Standardy: IEEE 802.11b / g / n [standardní bezdrátový protokol]

Access mode (Přístupový mód): Infrastructure

Šifrování: WEP / WPA / WPA2 smíšený režim

Bluetooth® Standardní: Bluetooth Ver. 4.0 (Bluetooth® low energy)

Operační frekvence (Center frekvence): 2402~2480MHz

Napájení NP-W126S Li-ion battery (součást balení)
Rozměry / Váha (Š) 139.8mm × (V) 97.3mm × (H) 85.5mm (minimální hloubka 39.5mm) 

Cca 673 g (včetně baterie a paměťové karty)

Cca 623 g (bez baterie a paměťové karty)

Živostnost baterie *2 Přibližně 310 snímků (v normálním módu a nasazeném objektivu XF35mmF1.4 R)
Příslušenství Li-ion baterie NP-W126S, Nabíječka BC-W126, Shoe-mount blesk EF-X8, Ramenní popruh, Krytka pro tělo fotoaparátu, Popruh s klipem, Pouzdro na fotoaparát, Klip na fotoaparát, Krytka sáněk blesku, Krytka vertikálního bateriového gripu, krytka Sync terminálu, Ochrana kabelu, Produktový manuál

Toto je text tiskové zprávy společnosti Fujifilm, nejde o radakční text a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí.

 

Reklama

2 komentářů

 1. Dobrý den, budete někdy testovat tento fotoaparát?
  Hrdlička

 2. Gustáv Szabó

  Fotografujem prírodu, vtáci, zver …. a už sa mi nechce nosiť ťažký fotoaparát. Mam CANON 5D Mk.II s výbavou. Chcem niečo menšie, ale s vymeniteľnymi oblektávmi. Rozhodujem sa medzi Olympus E-M1 Mk.II alebo Fujifilm X-H1. Aká by bola Vaša voľba. Ďakujem za odpoveď. Gustáv Szabó

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*