iPhone 7 Plus a rozostřené pozadí – šílenost, nebo revoluce?

Nový iPhone 7 Plus umí softwarově “rozmazávat” pozadí fotky, tedy uměle snížit hloubku ostrosti. Fotografy (včetně mě) první informace o tomto „svatokrádežném“ nápadu zvaném Efekt hloubky nejdříve vyděsily. Po krátkém testu této hračky si nadále myslím, že to je více méně šílenost. Ale zároveň, uznávám, to je věc revoluční, kterou čeká masové rozšíření, ať se nám to líbí, nebo ne. Ono to totiž funguje překvapivě (až děsivě) dobře.

Pokud se optáte začínajících fotografů, co by se chtěli naučit co nejrychleji, nejvíce z nich řekne: “Chci umět rozmazat pozadí fotky, aby to bylo takové hezké a zajímavé.”

Na což jim na mých kurzech fotografování často musím říci smutnou pravdu: že to většinou vyžaduje speciální objektivy a s těmi běžnými to moc nejde. A už skoro vůbec se to u portrétů nepodaří s obyčejnými kompakty, neřku-li s mobily. Tam fyzikální zákony prostě tyto hrátky v podstatě znemožňují (malé čipy, malé čočky, málo místa…).

Opravdu to funguje… Pro názornost jsem do jedné animace smontoval obě verze: normální fotografii z portrétního objektivu a verzi s rozmazaným pozadím…
Opravdu to opravu funguje… Pro názornost jsem do jedné animace smontoval obě verze: normální fotografii z portrétního objektivu a verzi s rozmazaným pozadím…

Ve firmě Apple se s fyzikou rozhodli nepárat – a do nejnovějšího iPhonu nacpali softwarovou možnost pozadí rozostřit uměle a nazvali ji Efekt hloubky. Na první poslech to zní opravdu zcela absurdně, a i proto nad tím mnozí (včetně mě) mávli symbolicky rukou s tím, že to přece nemůže moc fungovat, a i kdyby ano, správný fotograf se s tím patlat nebude.

Jenže: během pár dní putování po ukrajinských horách jsem si tuhle novou hračku půjčil od kamaráda – a rozhodl se sepsat tenhle krátký test. Protože ať už si o tom všem budete myslet cokoliv, je to zkrátka zajímavé.

iPhone 7 Plus a Efekt hloubky

A nyní trochu popořádku – milovníci technologií a fotografování sledovali příchod iPhonu 7 Plus se značnou zvědavostí: jako první iPhone (byť ne první mobil, to se ví) má takzvaný duální fotoaparát, tedy dva objektivy vedle sebe.

První má jako jako u ostatních modelů ohniskovou vzdálenost cca 28 mm, a je tedy širokoúhlý – hodí se na mnoho věcí při běžném focení, ale z definice se nehodí na portréty (hlavu zblízka ošklivě zdeformuje) a do situací, kdy chceme něco přiblížit.

Takto fotí "normální" širokoúhlý objektiv na iPhonech - v přepočtu má ohniskovou vzdálenost 28 mm....(Fotka je pro zajímavost v původní velikosti, zobrazíte ji kliknutím.)
Takto fotí „normální“ širokoúhlý objektiv na iPhonech – v přepočtu má ohniskovou vzdálenost 28 mm… (Fotka je pro zajímavost v původní velikosti, zobrazíte ji kliknutím.) Koločava, Ukrajina.

A právě to řeší objektiv druhý, s ohniskovou vzdáleností 56 mm. To samo o sobě je opravdu hodně šikovné – protože to možnosti mobilu posouvá ještě někam dál (a blíže “pořádným” foťákům).

... a takto tu samou scénu "přiblíží" portrétní objektiv na iPhone 7 Plus. Nejde tedy jen o portréty, ale prostě optický zoom. (Zde umělé rozmazání není). Fotka je pro zajímavost v původní velikosti, zobrazíte ji kliknutím.
… a takto tu samou scénu „přiblíží“ portrétní objektiv na iPhone 7 Plus. Nejde tedy jen o portréty, ale prostě o optický zoom. (Zde umělé rozmazání není). Fotka v původní velikosti, zobrazíte ji kliknutím.

Fotografování s oním portrétním objektivem nabízí právě onu zajímavou možnost zvanou Efekt hloubky, což je zkrátka softwarové rozostření pozadí. U normálních foťáků to u focení portrétů vyžaduje lepší než obyčejné objektivy, tady se vše děje automaticky.

Mobil je sám schopen vcelku slušně poznat, kdy má tato funkce smysl, a kdy ne. Pokud ne, na displeji se bude objevovat hláška “Umístěte objekt do vzdálenosti 2,5 m” a když to uděláte, v pravou chvíli se sám aktivuje čudlík “Efekt hloubky” a pozadí se prostě rozostří.

Přičemž uloží obě verze: a pak je v klidu možné vybrat si, která působí lépe (skoro vždy vyhraje ta rozmazaná, to si pište…).

Jak to funguje? Lépe, než čekáte

A jak to celá dopadá? To nejlépe poznáte na ukázkových fotografiích. Řečeno v jedné větě: funguje to opravdu výrazně lépe, než jsem si myslel.

Německá Mokrá, Ukrajina
Přesně v podobných situacích ono rozostření dává asi největší smysl – školák před kostelem v ukrajinské vesnici Německá Mokrá. (Animovaný gif).

Algoritmus je schopen poměrně velmi kvalitně poznat, co je na obrázku a co by s tím tak asi mělo smysl provést – není nutno, abych tu mudroval, jak to vše přesně funguje. Nevím o tom zhola nic. Ale z těch pár desítek pokusů je zřejmé, že iPhone je schopen definovat různá pásma na fotce podle vzdálenosti od objektivu (což samo o sobě je z fotografického hlediska těžší než se může zdát) a pak vzdálenější oblasti v různém stupni rozostří.

Pokud by se vše dělo v online prostředí, předpokládal bych nějakou formu “strojového učení”, kdy algoritmus vyhodnocuje obrovské sety fotek a je schopen stanovit, co by mohlo fungovat na tu kterou situaci.

Ale u iPhonu se tohle děje off-line, tedy o to více klobouk dolů, jak to funguje…. Vůbec nejlepší výsledky iPhone 7 Plus dává v opravdu portrétních situacích – tedy někdo někde stojí před výrazným pozadím.

Německá Mokrá, Ukrajina
A ještě jedna ukázka banální fotky, na které je onen efekt dobře vidět – software se „chytne“ nejbližší postavy, a další v řadě postupně rozostří. Německá Mokrá, Ukrajina (animovaný gif).

Krom toho mi přišly opravdu hodně šikovné i typy obrázků složitějších: například vzdálená postava splývající s pozadím, tedy se opravdu ta schopnost pozadí rozostřit a dát fotce prostorovost opravdu hodí převelice…

Funkci jsem se pokoušel všemožně trápit, abych ji nachytal na švestkách, ale vlastně se mi to dařilo méně, než jsem čekal – iPhone je schopen vcelku se ctí zvládnout i složité situace: například rozpuštěné vlasy proti obloze. Oddělit je od pozadí není banální operace ani v profesionálních programech á la Photoshop, tedy to software iPhonu zvládá opravdu přesvědčivě.

Efekt hloubky iPhone 7 plus
I rozpuštěné vlasy sotware vcelku zvládne, byť konečky někdy prostě „uřízne“… Neupravená fotka v plné velikosti.

Ne vše umí iPhone 7 na 100 %…

Algoritmus si občas neumí poradit se situací, kdy předmět přesahuje několik “vrstev ostrosti”, viz například jakýsi záhadný stín na hraně mobilu na ukázkové fotce.

A vcelku pochopitelně není těžké foťák zmátnout něčím, co je průhledné – při pokusech s focením lahve vodky systém nebyl občas schopen poznat na hranách lahve, kde je vzduch (hodný rozmazání) a kde je sklo lahve (hodné zachování).

Celkově se nicméně dá říct, že to funguje opravdu pozoruhodně (anebo, spíš opravdu děsivě) dobře. Ani vážně podrobné zkoumání hran, kde software stanovil hranici rozmazanosti, nedává moc velkou šanci na spokojené kverulantovo zvolání “hmm, tedy to jste nezvládli!”…. Hledal jsem vcelku podrobně, ale žádné drastické chyby “v maskování” nenašel.

iPhone 7 Plus, Efekt hloubky
Zde se po značném boji povedlo programátory firmy Apple trochu nachytat: mobil v levé části se moc rozostřit nepodařilo a vypadá trochu jako duch… (Jinak to ale opravdu funguje lépe, než se chce věřit…) Fotka v plné velikosti.

iPhone 7 Plus, Efekt hloubky a co bude dál

A co z toho všeho plyne? Jaký osud čeká tohle uměle rozmazané pozadí? Pro mnoho fotografů je to už dopředu daná věc: je to prostě hračka, která může být zajímavá, ale v životě “solidního fotografa” nemá co dělat (ostatně stejně jako mobilní focení jako takové).

Efekt hloubky
U podobných obrázků je „slité“ pozadí prostě otravné, a proměna s Efektem hloubky, viz další fotka, je opravdu zásadní…
Efekt hloubky, Iphone 7 Plus
Vidíte, jak výraznější je tahle fotka, byť ona rozostřená plocha je spíš nenápadná? Prostě dává fotce prostor – v tom je též velká síla Efektu hloubky. (Fotka je v původní velikosti…)
iPhone 7 Efekt hloubky
Ještě jedna ukázka – tato „normální“ fotka je zcela na nic…
iPhone 7 Plus Efekt hloubky
… a zde je hezky vidět, že software opravdu dokáže pozadí vyseparovat pozoruhodně. Ne že by to byla fotka úchvatná, ale je to prostě technicky zajímavé… Fotka v plné velikosti…

Do značné míry bych i já řekl asi něco podobného – drsné softwarové úpravy mi přijdou hodně za hranou u jakéhokoliv focení. Tedy obecně z toho vlastně moc nadšený nejsem.

Ale: pokud se mě nyní optáte, zda – až si tenhle či nějaký podobný mobil koupím – to budu používat pro mobilní cvakání, chvíli budu dumat, pak se budu trochu cukat, ale nakonec se přiznám. A řeknu, že ano, jasně, až tohle v mobilu budu mít, patrně si na to velmi rychle zvyknu, podvod nepodvod. Je to zkrátka příliš velké lákadlo a hračka, která opravdu fotkám dokáže výrazně pomoci…

Efekt hloubky
I bez rozmazávání je onen „druhý, delší“ objektiv významným posunem – fotit se toho dá prostě mnohem více. Kopce nad Koločavou, Ukrajina. (Fotka bez úprav v plné velikosti).

Jsem proto přesvědčený, že ano, jasně, tahle funkcionalita se rozšíří velmi rychle a tipuji, že se brzy stane standardem… Prostě mnohým bude za rok, dva či tři u mobilu divné, proč najednou nemít rozmazané pozadí… A nejen u mobilů: i majitelé “pořádných foťáků” se vědomě i podvědomě budou ptát: proč to nemám z kompaktu nebo obyčejné zrcadlovky rozmazané, když i ten můj iPhone to umí?!

Což už je ale jiný příběh – příběh z mírně hororové debaty na téma “Proč mobily zamávají trhem fotoaparátů mnohem více, než se nyní zdá”….

To ale až zase někdy příště…

[social-bio]

Reklama

15 komentářů

 1. Jan Libich

  Samsung A7 2018 to také podporuje, má vzadu 3 čipy a objektivy a jeden slouží pouze k tomuto efektu, sám má 5 Mpx a fotka se z něj bohužel dělat nedá, fungování je jen v určitých mezích, ale dá se tam nastavit i úroveň té hloubky, na hraní je to fajn, ale kvalitní bokeh a zrcadlovkové prokreslení to nezajistí, takže zatím tolik nehrozí, že by to zrcadlovky nahradilo, ale jeden fakt je jasný, z mobilu už lezou konečně použitelné a hezké fotky a to nejen na monitor a web, ale i na tisk, jen za špatných podmínek, světla a rychlé akce to zatím nezvládá, tam pořád mají drahé foťáky a objektivy velkou výhodu, jenže těch situací, které mobil nezvládne je čím dál méně a věřím, že kombinace mnoha malých čoček do budoucna udělá mnohdy lepší fotku než zrcadlovka a jeden drahý objektiv, jen to patřičně vyladit a možná se zase vrátí popularita 3D fotografie, která na pár let zanikla.

 2. Ach jo. Já hňup jsem vysolil 46 000 Kč za Nikkor 85/1,4, tenhle bazmek rozmazává levněji.

  • Jan Rybář

   Oldo, ještě si užívejte ty dva tři roky, než to začne být jedno i mnoha fotografům, hehe…

 3. Matesklep

  Pro majitele starších zařízení (jako jsem já) je na AppStoru aplikace Patch. Výsledek je super, i když asi pracuje jen s jednou hloubkou. Okraje postavy, která má být ostrá, se dají upravit – dokreslit vrstva a síla rozmazání se dá vybrat z pěti úrovní. Ten „bokeh“ se mi líbí i víc než ze sedmičky. Appka je zdarma, za euro bez vodoznaku. Stojí za vyzkoušení.

 4. Dobrý den, po rozkliknutí do původní velikosti bez úprav se kvalita detailů radikálně zhorší. Vypadá to spíš jako malba než fotka, detaily prakticky žádné. Je to tak i na originálních fotkách?

  • Jan Rybář

   Pokud klikáte do gifů, tak ty jsou zmenšené, ostatní fotky (neanimované) jsou tak, jak vypadly z mobilu… A ano, jakmile začnete cokoliv mobilního zkoumat podrobně, kvalita bude, inu, mobilní… JR

 5. „Jak to ten iPhone dělá…“, napadlo mě, že příčinou dobrých výsledků by mohl být právě ten druhý objektiv. (a skoro bych se vsadil, že to tak je) Při použití obou objektivů umí telefon vytvořit 3D scénu, tedy ví, který bod je v jaké vzdálenosti (funguje do určité vzdálenosti). Pak je jednoduché určit, který bod je blízko (včetně těch rozpuštěných vlasů) a který daleko. Vysvětlovalo by to i „zmatení“ na světlých (přepálených) hranách, kdy není možné určit který bod je jak daleko.

  Jinak rozhodně pěkný efekt. I když za 20 tisíc si raději zajedu na dovolenou.. 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den! No oni to nikde oficiálně nepíšou, ale nejspíš to tak být musí – jinak by „jedno oko“ prostě nemohlo obrázek rozparcelovat do různých hloubek… Tedy si myslím, že téměr jistě máte pravdu. Nu a ano, cena je pekelná, 20 tisíc by žel nestačilo… Je to něco kolem třiceti… JR

 6. Nojo, ale iPhonem fotí převážně lidé, kteří rozostřené pozadí považují za chybu 🙂 I mně se několikrát stalo že mi někdo řekl: Vždyť to máš rozmazaný…

 7. No, hlavne treba ukázať nováčikom, že bezúčelné rozmachlenie pozadia, často videné u portrétov kedy je 70-80 % fotky machula je niekedy aj na škodu. S odpichnutím pozadia treba opatrne ako s každou technikou. Lebo dnes mám z fotiek na nete dojem, že rozmazané pozadie = umenie pre mnohých. Ako dakedy čiernobiela fotka.

 8. Všemu rozumím a jisté nadšení v mobilní obci chápu. Ano, mobil za 30tis umí rozostřit pozadí jako foťák za 20tis. S foťákem se nedá telefonovat, nemá kalendář a nedají se na něm hrát hry. Jedinej problém mám s tím, že iPhone 7 je moc velkej. Když si představím, že se s ním celej den tahám někde po horách … chtělo by to něco menšího a lehčího … 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to má pravdu, pro mě už je to též velikost za hranou – i když, kdo ví, zkoušel jsem, a nakonec se to do kapsy nějak vleze… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*