Novinka: NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena

Nikon představil nový objektiv NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena, který má být revoluční svým bokehem, tedy kvalitou zobrazení neostrých částí.

Prodávat se začně 12. října, předpokládané ceny v Česku a na Slovensku jsou 75.990 Kč, resp. 2.999 €.

Zatím sem dávám jen text tiskový zprávy, objektiv snad časem vyzkouším.

UVÁDÍME NIKKOR Z 135MM f/1.8 S PLENA: OBJEKTIV S PERFEKTNÍ REPRODUKCÍ NEOSTRÝCH MÍST

Amsterdam, Nizozemsko, 27. září 2023: Společnost Nikon dnes posouvá excelentní optiku řady S do nových výšin s objektivem NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena. Tento vysoce kvalitní střední teleobjektiv s obrazovým polem formátu FX poskytuje nejdokonalejší možnou reprodukci neostrých míst obrazu (bokeh). Od ryze tvůrčí fotografie až po portréty, módu, přírodu a další žánry mohou pořizovat nároční fotografové snímky s působivou hloubkou a uměleckými kvalitami.

NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena
NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena na oficiálním snímku. Foto: Nikon.cz

Stěžejní charakteristickou vlastností objektivu Plena je jeho celkově perfektní optický výkon. Bajonet Nikon Z s velkým průměrem otevřel nové možnosti v oblasti konstrukce objektivů a objektiv Plena je všechny využívá k tomu, aby poskytoval kruhovou reprodukci neostrých bodových jasů až do rohů obrazového pole. V kombinaci s kompresí perspektivy díky ohniskové vzdálenosti 135 mm je separace objektu od pozadí vskutku působivá. I při fotografování s plně otevřenou clonou proti komplexnímu pozadí nebo zblízka lze izolovat ty nejjemnější detaily s brilantní ostrostí na pozadí éterické reprodukce neostrých míst obrazu (bokeh).

Objektiv Plena poskytuje nejvyšší komplexní obrazový výkon ze všech objektivů řady S, stejně jako úroveň periferního jasu překonávající všechny ostatní objektivy řady S se světelností f/1,8. V kombinaci s 11lamelovou kruhovou clonou a složitou optickou konstrukcí jsou pečlivě korigovány všechny vady zobrazení: rovněž není třeba clonit pro odstranění vinětace. I při fotografování s plně otevřenou clonou jsou bodové zdroje světla, jako jsou hvězdy a pouliční osvětlení, reprodukovány kruhově, ostře a čistě, a reprodukce neostrých bodových jasů v protisvětle je prostá sagitální komy a závoje.

Navíc je zde rychlé a přesné automatické zaostřování objektivu Plena, které nabízí s tímto objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností řady S uměleckých kvalit výjimečně plynulou práci. Zaostření je rychlé při libovolné zaostřitelné vzdálenosti i při použití plně otevřené clony, kdy je hloubka ostrosti nejmenší. S hmotností necelý kilogram a přizpůsobitelnými ovládacími prvky je objektiv Plena krásně zvládnutelný rovněž při fotografování z ruky nebo při použití v kamerovém rámu.

Dirk Jasper, Product Manager u společnosti Nikon Europe, říká: „Inženýři společnosti Nikon v případě objektivu Plena překonali sami sebe. Fotografové, kteří chtějí dosáhnout zcela dokonalé reprodukce neostrých míst obrazu, mají nyní k dispozici perfektní objektiv. Po objektivu Noct jde o teprve druhý objektiv v historii firmy Nikon, který má své zvláštní jméno, což ukazuje na to, o jak speciální objektiv se jedná. Jméno objektivu vychází z latinského slova „plenus“, které znamená „kompletní“ nebo „úplný“, a je tak perfektní v případě objektivu s tak výjimečnou reprodukcí neostrých míst, jako je tento.“

Souhrn klíčových vlastností: NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena

  • Bezchybná reprodukce neostrých míst obrazu (bokeh): perfektně kruhová reprodukce neostrých bodových jasů až do rohů obrazového pole. Neostré jasy nejsou zatíženy dvojími obrysy a zkreslením ve tvaru kočičího oka, ani nevykazují žádné barevné obrysy či oříznutí v důsledku vinětace.
  • Mistrovská optická konstrukce: 11lamelová kruhová clona a optická konstrukce zahrnující 16 čoček ve 14 členech společně minimalizují projevy ohybu světla, sagitální komy a otvorové vady. Špičková optika zahrnuje optické sklo Nikon SR a asférický optický člen.
  • Vynikající kresba: bez ohledu na to, jestli fotografujete při cloně f/1,8 nebo se zacloněným objektivem, snímky vykazují perfektně ostré detaily s jemně odstupňovanou neostrostí v pozadí a popředí. Barvy a kontrast jsou výjimečné i v oblasti vysoce kontrastních obrysů.
  • Dostatečné periferní osvětlení i při cloně f/1,8: jas záběru je perfektně vyrovnaný v rámci celého obrazového pole bez jakýchkoli patrných úbytků osvětlení směrem k okrajům obrazového pole, a o i při fotografování s plně otevřenou clonou.
  • Vynikající antireflexní vrstvy a kontrola protisvětla: exkluzivní antireflexní vrstvy Nikon Meso Amorphous Coat a ARNEO potlačují výskyt reflexů a závoje dopadajícího parazitního světla z libovolného směru.
  • Rychlé a přesné automatické zaostřování: objektiv Plena zaostřuje rychle a tiše ve všech zaostřitelných vzdálenostech: od blízkých objektů až po nekonečno. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je pouze 0,82 m.
  • Vysoce kvalitní konstrukce řady S: design objektivu zaručuje jeho perfektní vyvážení a objektiv je kompletně zhotoven z odolného a současně lehkého kovu s vygravírovaným názvem Plena.
  • Snadné ovládání: dvě tlačítka L-fn jsou perfektně umístěna pro fotografování na šířku a na výšku. Velký vroubkovaný zaostřovací kroužek má optimální odpor pro komfortní manipulaci.
  • Provedení vhodné do terénu: rozsáhlá sada těsnění okolo spojů a tlačítek plus gumový těsnicí kroužek okolo upevňovacího bajonetu udržují prach, nečistoty a vlhkost mimo vnitřní části objektivu.
  • Filtrový závit o průměru 82 mm: objektiv NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena umožňuje použití stejných šroubovacích filtrů se závitem 82 mm jako objektivy řady S se světelností f/1,2.
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*