Nikon Z 5 – nová fullframe bezzrcadlovka

Nikon Z 5 přichází a doplní napínavé pole full frame bezzrcadlovek…

Zatím jen text tiskové zprávy, brzy foťák vyzkouším a otestuji…

VSTUPTE MEZI UŽIVATELE FOTOAPARÁTŮ MIRRORLESS FORMÁTU FX S NOVÝM NIKONEM Z 5 A OBJEKTIVEM NIKKOR Z 24–50 mm f/4–6,3

Amsterdam, Nizozemsko, 21. července 2020: Společnost Nikon dnes uvádí nový základní fotoaparát řady Nikon Z s obrazovým snímačem ve formátu FX. Odolný, lehký a snadno ovladatelný Nikon Z 5 je vynikajícím prostředkem pro každého, kdo chce vstoupit do světa plnoformátové mirrorless fotografie. Spolu s fotoaparátem je k dispozici rovněž nový, snadno přenosný objektiv NIKKOR Z 24–50 mm f/4–6,3: Nejkratší a nejlehčí dostupný zoomový objektiv pro FX mirrorless fotoaparáty.¹ Objektiv je perfektním doplňkem k tomuto novému fotoaparátu a vynikající volbou pro libovolného uživatele přístrojů Nikon Z vyžadujícího lehký a skladný zoomový FX objektiv.

Nikon Z5
Nikon Z5 na oficiálním snímku. Foto: Nikon,cz

Nikon Z 5 se v hierarchii nachází pod fotoaparáty Nikon Z 7 a Z 6 a je konstruován pro každého, kdo chce začít zkoumat krásy fotografie pořízené FX fotoaparáty. Bez ohledu na to, jestli uživatel fotografuje nebo zaznamenává videa 4K, uvidí ve výsledcích pozoruhodný nárůst detailů, prostorové hloubky a barev. Brilantních snímků s působivým dynamickým rozsahem lze díky 24,3MP obrazovému snímači CMOS formátu FX, který plně využívá vysokou propustnost světla bajonetu Nikon Z s extrémně velkým průměrem, dosáhnout i při použití vysokých citlivostí ISO. Hybridní 273bodový AF systém Nikon zaostřuje v celém obrazovém poli a stejný elektronický hledáček jako v osvědčených přístrojích Z 6 a Z 7 nabízí extrémně ostré zobrazení.

Dva sloty pro paměťové karty poskytují všestranné úložiště a ovládání fotoaparátu je díky osvědčené ergonomii systému Nikon Z včetně výrazného gripu zcela komfortní. Fotoaparát lze rovněž napájet pomocí rozhraní USB² – ideální vybavení v případě záznamu dlouhých časosběrných sekvencí z okna obývacího pokoje!

Nikon Z 5 je kompatibilní se všemi světelnými a kompaktními objektivy NIKKOR Z od širokoúhlých objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností až po teleobjektivy se zoomem. Součástí základní sady s fotoaparátem je výjimečně snadno přenosný objektiv NIKKOR Z 24–50 mm f/4–6,3. Tento nový malý, ostrý a všestranný základní objektiv se zoomem pokrývá nejpoužívanější ohniskové vzdálenosti a poskytuje vynikající obrazový výkon pro statické snímky i videa. Nikon Z 5 je rovněž plně kompatibilní s adaptérem bajonetu FTZ, který umožňuje beze ztráty kvality obrazu používat objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F.

Jordi Brinkman, Product Manager u společnosti Nikon Europe, říká: „Nikon Z 5 a objektiv NIKKOR Z 24–50 mm jsou fantastickou příležitostí pro zkoumání výhod fotografie v systému Nikon Z s obrazovými snímači ve formátu FX. Získáte působivou kvalitu obrazu systému Nikon Z s bohatšími barvami a limitovanější hloubkou ostrosti ve výjimečně snadno přenosném provedení. Nové vybavení je perfektním prostředkem pro otestování vaší tvořivosti a získání snímků s obrazovým polem ve formátu kinofilmu, po jakých jste vždy toužili“.

Společnost Nikon bude i nadále pokračovat v rozšiřování řady objektivů NIKKOR Z o výkonné objektivy různých typů, které budou podporovat tvůrčí záměry fotografů. Později v tomto roce je plánováno uvedení objektivu NIKKOR Z 14–24 mm f/2,8 S. K dispozici je rovněž nový plán vývoje objektivů NIKKOR Z.

Rozšiřte své tvůrčí možnosti. Nikon Z 5.
Působivá kvalita obrazu systému Nikon Z: Bajonet Nikon Z s extrémně velkým průměrem, výkonný obvod pro zpracování obrazu EXPEED 6 a obrazový snímač CMOS ve formátu kinofilmu s 24,3 MP a rozsahem citlivostí ISO 100–51 200.
Malá sada, velké možnosti: Součástí základní sady fotoaparátu Z 5 a objektivu je výjimečně snadno přenosný objektiv NIKKOR Z 24–50 mm f/4–6,3.
273bodové hybridní automatické zaostřování: Poskytuje plynulé, rychlé a přesné zaostřování v rámci obrazového pole. Zaostřování s detekcí očí zaručuje perfektní portréty osob. Zaostřování s detekcí zvířat zajišťuje to samé u koček a psů.
Redukce vibrací v 5 osách: Záruka ostrých snímků a stabilních videí.
Extrémně ostrý elektronický hledáček s 3 690 000 pixely: Elektronický hledáček s vysokým rozlišením nevynechá nic z obrazového pole. Klíčová nastavení jako expozice, citlivost ISO a vyvážení bílé barvy jsou aplikována v reálném čase.
Ergonomie systému Nikon Z: Rozměrný grip poskytuje pocit jistoty a klíčové ovládací prvky jsou perfektně rozmístěné.
Odolné a zároveň lehké provedení: Tělo fotoaparátu z hořčíkové slitiny je vybavené těsněními proti vnikání prachu a vlhkosti.
Dva sloty pro paměťové karty, napájení pomocí USB: Fotoaparát umožňuje používat paměťové karty SD UHS-II a lze jej nabíjet (ve vypnutém stavu) nebo napájet pomocí USB².
Výklopný dotykový monitor: Umožňuje zaostřit a exponovat dotykem a poklepáním zobrazit obrazové pole ve 100% zvětšení.
Plynulá videa 4K: Plnoformátové objektivy NIKKOR Z přinášejí oku lahodící hloubku ostrosti. Přímo ve fotoaparátu můžete vytvářet poutavá časosběrná videa a zároveň pořizovat statické snímky během filmování.
Vestavěná připojení Wi-Fi® a Bluetooth®. Aplikace Nikon SnapBridge usnadňuje přenášení snímků a videí, resp. přeměňuje chytré zařízení ve vzdálený monitor a dálkový ovladač.

Buďte smělí. Buďte svobodní. NIKKOR Z 24–50 mm f/4–6,3.
Výjimečně přenosný plnoformátový objektiv se zoomem: Objektiv pokrývá ohniskové vzdálenosti 24–50 mm od širokoúhlého objektivu až po základní objektiv a umožňuje použití filtrů o průměru 52 mm.
Zasouvací konstrukce: Stačí jen vysunout nebo zasunout objektiv otáčením zoomového kroužku.
Kvalita obrazu systému Nikon Z: Pořízené snímky mají vynikající ostrost a jsou rovnoměrně osvětlené v celém obrazovém poli.
Bohaté barvy: Optická skla ED a asférické optické členy minimalizují zkreslení obrazu v celém rozsahu zoomu.
Konstantní nejkratší zaostřitelná vzdálenost: Pouhých 0,35 m v celém rozsahu zoomu.
Vynikající pro video: Tiché zaostřování a minimální změna úhlu záběru během přeostřování zaručuje profesionálně působící výsledky.
Přizpůsobitelný příkazový kroužek: Lze jej použít pro nastavení clony, korekce expozice nebo citlivosti ISO.

9 komentářů

 1. Ono se to sklo ještě neprodává, takže je bude mít k dispozici pár Nikon ambasador fotografů a na test si ještě pár dní počkáme. Ale je prostě nutné se k němu stavět jako k cestovnímu pankake zoom objektivu a tak jej přijmout. Pokud bude technická kvalita fotografií OK tak to bude fajn.
  Jinka mimo téma, Nikon D7500 je super apsc fotoaparát a pokud Vám vyhovujete a uvažujete o přechodu na FF tak bych nyní šel do bazarové D750ky, skvělý FF za bezkonkurenční peníze :-). Pokud chcete bezzrcadlovku je to složitější, ale zrovna Nikon Z5, pokud bude, resp. je na focení jako Z6 bude skvělý (mám Nikon Z6 i D750, oba super, ale nyní mám D750 jako zálohu a vše fotím právě Z6).

  • Děkuji za tip na D750. Jít do FF pro mě znamená výměnu všech objektivů aby to mělo smysl. Proti tomu bude tělo FF jen zlomek ceny. D7500 má oproti Z50 čas 1/8000 a to je mechanická závěrka. Z50 pouze 1/4000. Pokud by vývojáři chtěli, neměl by být problém. A co Z5? V létě u moře a na horách je to použitelné. Vyzkoušeno.
   Z6 je výborný stroj. K tomu budou odpovídající skla s f2. 8 ale zadarmo nebudou. Docela by mne zajímalo jak by světelné skla fungovali s filtry od VF foto.
   Kupoval jsem ochranné s UV a polarizační. APS-C skla snesou cokoliv. I ultramizerne Soligory co jsem kdysi dostal.
   DOBRÉ SVĚTLO
   Ladislav

 2. Právě clonové číslo je o světelnosti, kolik světla projde. Můžu tak nastavit kratší expoziční časy a snížit riziko rozmazání výsledné fotografie, je použitelný i večer a za zhoršených světelných podmínek. Pokud dokázali za rozumné peníze udělat f5,6 pro seťáky APS-C, tady by se mohli předvést a udělat pro FF lepší výsledek. Jde to klidně s f4,0 ale to by na skle neměli +25k.
  Světelnost je daná typem a počtem optických členů + kvalita – čistota materiálu(skla). Docela by bylo zajímavé posoudit kvalitu podle kresby, ostrosti a bokehu. Každý upřednosňujeme něco. Já to sklo nemám a nikdy neměl. Podle světelnosti udávané výrobcem vím, že to nebude zázrak. Výsledek bude odpovídat ceně. Ceny jsou už známé.
  https://digineff.cz/nikon-z5/
  Za pár let budou plné bazary kvalitních skel z DSLR éry s F bajonetem. Adapter FtoZ se vyplatí si pořídit. Kvalitou odpovídající objektivy pro Z bajonet budou o poznání vyšší.

  • Není to tak jednoduché. Fyzika ošidit nejde a předvést “lepší výsledek na FF” samozřejmě jde, ale na úkor velikosti. Takže pokud Vám nevadí velikost, světelnější skla již existují (byť na Z musíte pužít adaptér) a dají se koupit skoro za hubičku. Krom toho existuje Z 24-70/4 a a ta také není při porovnání s jinými výrobci drahá. Takže výběr je, sklo mají.
   Znovu píšu, světelnost není známkou kvality. Existeje plno objektivů kdy měně světelná varianta je opticky kvalitnější (nebo na stejné cloně stejně kvalitní) než světelný ekvivalent (osobně beru např. Nikon 50/1.8 g lepší než 1.4 G – je to jen příklad toho, že světelnost není rozhodující).
   Co se týče …dokázali za rozumné peníze udělat f5.6 pro seťáky APS-C… .. no jenže… apsc nepoužívá vůli menšímu čipu nepotřebuje “tak velké” optické členy, resp. sklo pro ff na apcs “nepotřebuje” kraje objektivu, proto se na apsc mohou dělat menší sklá, zároveň je brát třeba v potaz to, že s ohledem na velikost čipu je hloubka ostrosti menší na FF při 6.3 než na apcs 5.6, zároveň i kvalita obrazu bude i při stejných hodnotách času a clonu (a vyšším ISO) lepší. To je zárověň řešení i “mohu nastavit kratší časy”.. na FF zvýším ISO o 1EV, jsem na stejných časech a zároveň mám na FF lepší obraz.
   Když se nad tím zamyslím tak na FF je rozdíl mezi 5.6 a 6.3 je ABOLUTNĚ zanedbatelný .. Jinak ted 6.3 na FF je podstatně lepší než 5.6 na apsc 🙂

   • Asi souhlasím, zní to logicky. Nemůžu srovnávat, nikdy jsem neměl FF od Nikonu ani jiné konkurence. První byl D40, potom D5200 před zdražením jsem koupil D7500. Moje poslední DSLR APS-C. “Z ” FF nejsou všechno, mají tam Z50 tuším má stejné setové sklo. A možná ještě nějaký APS-C model “low end” co by odpovídal D3xxx přijde. Ono by to chtělo mít to sklo v ruce na pár dní a odzkoušet. Potom bychom byli chytřejší. Zatím nikoho neznám, kdo by tohle měl, bylo by také zajímavé vědět, kolik se toho v CZ prodalo. S cenou s f4.0 jsem se příliš nespletl. Je to jen o nějaké 3000,- více.

   • otazka je, jaky vyhody pak z FF jsou ? mne porad prijde pro bezny amatersky foceni APC vhodnejsi – levnejsi, objektivy prave proto ze pokryvaji mensi plochu snimace,mohou byt mensi nebo svetelnejsi a kvalitnejsi pri stejne nebo nizsi cene … Cely ten humbuk s FF je imho hlavne vyvolany tim, ze je to komercne zajimave …

    • Není to jen komerčně zajímavé. Výhody FF jsou jasné – možnost menší hloubky ostrosti (50/1.4 na ff bude vypadat jinak než 35/1.4 na apsc), větší dynamický rozsah, možnost vyššího ISO. To vše na první pohled a při porovnávání v testech vypadá jako zanedbatelné, v reálu je rozdíl markantnější (vyzkoušeno v praxi kdy jsem jednu dobu fotil D4kou a Nikonem D5100, ergonomii samozřejmě neberu v potaz, beru jen výsledné foto)
     Nicméně souhlasím, že pro amatérské nebo rodinné focení je apsc úplně v pohodě.

 3. Nikoni si mizerný černý skla s bídnou světelností na nejdelším rozsahu f6,3 prostě neodpustí ani u FF za 50k. Lépe kdyby snad ani žádné “setové” nedodávali, než takovou “kvalitu”

  • O kvalitě se toho asi moc ještě neví.. Světelnost optickou kvalitu neurčuje a když chce někdo na dovolené fotit krajinky tak stejně bude clonit a ocení velikost (malost). Pokud bude obraz ostrý nic dalšího mi nebude vadit. Canon má také 24-105 s f7.1 na nejdelším ohnisku, byť je to delší sklo tak to není zrovna běžná světelnost – plus je delší ohnisko, mínus větší velikost. Pro mě tohle sklo také není, ale proč by nemohl Nikon nabídnout tento rozsah zoomu o této světelnosti a velikosti pro FF, kdo ho chce ten jej koupí, kdo chce lepší vybere si vyšší (jiný) model. Zajímalo by mě, co to je to černé sklo? Jinak Z5 s ohledem na aktuální cenu Z6 bude určitě i u nás o dost níž než 50k.

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*