Nikon Z50 – velká premiéra malé bezzrcadlovky

Nikon představil jeden z nejočekávanějších foťáků roku: Nikon Z50, svoji vůbec první bezzrcadlovku s “velkým” APS-C čipem. Předpokládá se, že tato řada postupně nahradí mimořádně oblíbené zrcadlovkové řady končí modele D5600.

Cena těla plus setového objektivu 16-50 bude na českém trhu 26 990 Kč.

Zatím jen text tiskové zprávy společnosti Nikon.

Plus také jedna má fotka z oficiálního představení foťáku v Praze.

Na pražském představení foťáku jsem měl možnost si na pár vteřin foťák vyzkoušet a otestovat výkony na vyšší ISO, zde 6400. (V plné velikosti bez úprav).

SOUČÁSTÍ RODINY NIKON Z SE STÁVÁ FOTOAPARÁT MIRRORLESS Z 50 FORMÁTU DX A PRVNÍ OBJEKTIVY NIKKOR Z DX

Amsterdam, Nizozemsko, 10. října 2019: Společnost Nikon dnes představuje Nikon Z 50, první fotoaparát mirrorless formátu DX v řadě Z, a první dva objektivy se zoomem NIKKOR Z DX, NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR a NIKKOR Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR. Zcela nový Nikon Z 50 nabízí vynikající kvalitu obrazu a umožňuje pořizovat dokonale zaostřené snímky a videosekvence ve formátu 4K bohaté na detaily, prostorovou hloubku i barvy.

Reklama
Nikon Z50 na oficiálním snímku. Foto: Nikon.cz

Nový systém mirrorless formátu DX, kombinující fotoaparát Z 50 s novými objektivy NIKKOR Z DX umožňuje pořizovat ohromující snímky – od širokoúhlých záběrů až po záběry pořízené teleobjektivy.

Díky obrazovému snímači formátu DX s 20,9 miliony pixelů nabízí model Z 50 optické výhody systému Nikon mirrorless v pevném a kompaktním těle DX. Mezi vlastnosti převzaté z osvědčených fotoaparátů Nikon Z 7 a Z 6 patří bajonet Nikon Z s velkým průměrem a rychlý systém hybridního automatického zaostřování.

Fotoaparát Z 50 je vybavený také ostrým elektronickým hledáčkem, výklopným dotykovým monitorem a hlubokým gripem, díky kterému se fotoaparáty Nikon mirrorless tak pohodlně drží. Inteligentní zaostřování s detekcí očí dává fotoaparátu Z 50 skvělé možnosti pro fotografování portrétů, o akční snímky se pak postará sériové snímání frekvencí až 11 sn./s (s automatickým zaostřováním a řízením expozice).

Model Z 50 je plně kompatibilní s adaptérem bajonetu Nikon FTZ, který umožňuje používat na fotoaparátu objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F pro digitální jednooké zrcadlovky.

Oba objektivy DX s bajonetem Z jsou optimalizovány tak, aby maximálně využily možnosti bajonetu Nikon Z s velkým průměrem výborně. Tyto objektivy se zoomem zaostřují rychle, tiše a stabilně. Při snímání videosekvencí pracují stejně skvěle jako při fotografování.

Mimořádně kompaktní objektiv NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR je plochý objektiv se zoomem, který umožňuje nádherně fotografovat vše od širokoúhlých motivů až po portréty. NIKKOR Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR je kompaktní teleobjektiv se zoomem: díky němu mohou uživatelé přecházet mezi fotografováním jedinečných portrétů k hladkému a přesnému zachycení vzdálených akcí.

Jordi Brinkman, Product Manager u společnosti Nikon Europe, říká: „Bez ohledu na to, zda se zajímáte o fotografování nebo natáčení videosekvencí, nový fotoaparát mirrorless Nikon Z 50 vám nabídne vzrušující kombinaci kreativity a výkonu. Kromě nových objektivů NIKKOR Z DX máte k dispozici také bezproblémovou kompatibilitu se všemi objektivy pro bajonet Nikon Z.

A pokud máte v brašně objektivy a příslušenství s bajonetem Nikon F, můžete používat i je. Nezáleží na tom, jestli jste majitelem digitální jednooké zrcadlovky Nikon nebo máte Nikon poprvé: systém mirrorless Nikon formátu DX vám dává prostor k růstu.“

Nikon Z50

 • Vynikající kvalita obrazu: bajonet Nikon Z s velkým průměrem, velký obrazový snímač CMOS ve formátu DX s 20,9 milionu pixelů (APS-C) a rychlý obrazový procesor EXPEED 6.
 • Ostrý obraz v celém obrazovém poli: Systém hybridního automatického zaostřování. 209 zaostřovacích polí na obrazovém snímači pokrývá přibližně 90 % obrazového pole ve vodorovném i svislém směru. Zajišťují vynikající ostrost až do krajů obrazového pole.
 • Brilantní výsledky za nízké hladiny osvětlení: široký rozsah citlivostí ISO 100–51 200 a automatické zaostřování při nízké hladině osvětlení až do –4 EV.
 • Inteligentní automatické zaostřování s detekcí očí: automaticky zaostřuje na oči objektu bez ohledu na to, jestli stojí osamoceně nebo je jen jednou z tváří v davu.
 • Rychlé sériové snímání: až 11 sn./s s automatickým zaostřováním a řízením expozice.
 • Bezhlučný provoz: Nikon Z 50 zaostřuje tiše a nabízí režim bezhlučného fotografování.
 • Videosekvence 4K: uživatelé mohou zaznamenávat videosekvence ve formátu 4K/UHD s frekvencí 30p a pořizovat zpomalenou stopáž v rozlišení Full HD bez omezení výřezem a prodlužovacím faktorem. Fotoaparát umožňuje vytvářet časosběrné videosekvence ve formátu 4K.
 • Plynulý elektronický hledáček: velmi ostrý elektronický hledáček (2 360 000 pixelů) zobrazuje přirozený obraz, podobný optickému hledáčku digitálních jednookých zrcadlovek. Můžete si také prohlížet, jak budou snímky vypadat při použitém nastavení.
 • Velký výklopný dotykový monitor: monitor LCD s vysokým rozlišením (1 040 000 pixelů) s dotykovým ovládáním ve stylu chytrých telefonů. Vyklopení nahoru nebo dolů nabízí flexibilitu při záznamu videosekvencí nebo fotografování autoportrétů.
 • Kreativní efekty: 20 efektů pro snímky i videosekvence vestavěných ve fotoaparátu. Intenzitu lze nastavit za současné kontroly účinků efektu.
 • Tělo fotoaparátu mirrorless formátu DX s výklopným bleskem: snadné přenášení díky pevné horní a přední části z hořčíkové slitiny.
 • Ergonomie společnosti Nikon: hluboký grip umožňující pohodlnou manipulaci a promyšlené umístění tlačítek, voličů a ovládacích prvků na dotykovém displeji.
 • Jednoduché menu ve stylu digitálních jednookých zrcadlovek: dobře známé aktuálním uživatelům digitálních jednookých zrcadlovek Nikon a za okamžik zvládnutelné pro ty, kteří využívají fotoaparáty Nikon poprvé.
 • Rychlé připojení: Připojení Wi-Fi® a Bluetooth® a aplikace Nikon SnapBridge usnadňují posílání snímků a videosekvencí na libovolné zařízení pro sdílení i ukládání.
 • Systém, který si zamilujete: kompatibilní s adaptérem bajonetu FTZ a příslušenstvím pro digitální jednooké zrcadlovky Nikon, včetně dálkového ovládání, blesků pro digitální jednooké zrcadlovky, mikrofonů a dalších prvků.

NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR

 • Extrémně přenosný širokoúhlý objektiv se zoomem: rychle zaostřující objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 16–50 mm – od širokoúhlé po normální (ekvivalent u formátu FX / kinofilmu: 24–75 mm).
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouze 0,2 m: umožňuje zaostřovat na blízké detaily.
 • Vestavěná redukce vibrací: umožňuje fotografovat s časy závěrky delšími až o 4,5 EV, než by bylo jinak možné.² Pořídíte jasnější snímky za nízké hladiny osvětlení a zaznamenáte stabilní videosekvence, i když budete filmovat za chůze.
 • Bezhlučný příkazový kroužek: ovládá klíčové funkce včetně manuálního zaostřování, ovládání clony a korekce expozice.
 • Objektiv do kapsy: váží pouhých 135 gramů a po zasunutí je zcela plochý.

NIKKOR Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR

 • Kompaktní teleobjektiv se zoomem: rychle zaostřující objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 50–250 mm – od normální po teleobjektiv (ekvivalent u formátu FX / kinofilmu: 75–375 mm).
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouze 0,5 m: umožňuje zaostřit na objekty, které jsou blíže.
 • Vestavěná redukce vibrací: umožňuje fotografovat s časy závěrky delšími až o 5 EV, než by bylo jinak možné.
 • Bezhlučný ovládací kroužek: ovládá klíčové funkce včetně manuálního zaostřování, ovládání clony a korekce expozice.
Reklama

9 komentářů

 1. Zdravím mám Nikon d 7500+ 18-105 a 35mm.potrebujem niečo na fotenie deti s podobným výkonom.Nechce sa mi vláčiť nikon na krku+chcel by som rýchlejšie ostrenie.ked predam zrkadlovku s tým zoomom a kúpim set s 16-50 a adapterom na ktorý dám 35 mm urobim velku chybu vzhľadom na účely na ktoré momentálne fotak potrebujem.skratka chcem rovnaku obrazovú kvalitu s lepším ostrenim v menšom tele

 2. Na bezzrcadlovku s APS snimačem od Nikonu jsem čekal a věřil jsem, že to bude kvalitní tělo, ekvivalent Z6ky s menším snímačem, se stejnou velikostí těla pro zachování ergonomie a že k ní udělají aspoň podobně kvalitní základní seťák jako je 24-70 pro FF. O to větší je zklamání jak to skončilo a jaký je výhled do budoucna. Je zjevné, že Nikon si nechce odčerpat potenciální kupce dražších FF aparátů a objektivů a tak se stejně jako Canon rozhodl APS formát potopis a odsoudit do role ořezaného a ošizeného spotřebního zboží 🙁

  Pro amatéry jako já, kterým APS formát naprosto vyhovoval je to smutná zpráva. Zdá se, že nám zbyde Sony nebo Fuji, případně se spokojit s 4/3 snímačem. Ani pak to ale s výberem kvalitního základního zoom objektivu není jednoduchý 🙁

 3. Ladislav z Pardubic

  Skutečně to vypadá dobře, samá pozitiva. :-))) nikdy jsem bezzrcátko neměl. Uvidíme po reálných testech, kdy budou ke stažení i snímky pořízené Z50. Skla snad dobré, až na tu světelnost. To seťáky k APS-C DSLR na tom jsou lépe. Snad bude časem větší nabídka skel i od jiných výrobců a různých filtrů.
  Otázkou je, zda budou k mání adaptéry na skla z mé APS-C DSLR D5200. To bych docela ocenil.
  Děkuji za dobrý tip na dobrý vánoční dárek ….

  • Jan Rybář

   Ano, uvidíme, snad se k tomu brzy dostanu… A adaptér bude, resp. už je, tedy žádné obavy, jen tedy bude potom foťák takový nějaký bachratý… JR

 4. Nadějné, velmi nadějné. Doufám, že budete mít brzy šanci mašinu otestovat a říct nám svůj názor. Fotka z premiéry má na první pohled nulový (?) šum, ale víc mě bude zajímat, jestli foťák předvede nějaké své specifické „tajemné kouzlo“ co do iluze prostoru, barevných tónů a kresby. Že bude jako celek kvalitní, o tom nepochybuji, to by si u Nikonu těžce podřízli větev…

  • Jan Rybář

   Jiří, zdravím, ano, budu se snažit uchvátit ho co nejdříve, ale dříve než za pár týdnů to nebude… Šum tam je, to se ví, ale čip by opravdu měl být velmi šikovný, tedy uvidím! Zdravím, h

 5. Ohniskový rozsah nového základního objektivu 16-50 je velmi šikovný, rozhodně bude užitečnější než standardních 18-55. Ale ta světelnost 6,3? Vím, že v praxi je rozdíl 1/3 zanedbatelný, ale nevypadá to “hezky”.

  • Jan Rybář

   Martine, zdravím, ano, souhlasím, ta větší než obvyklá 28-mm širokost je opravdu šikovná, znám z Fuji… A s tou světelností to otrava trochu je, sám to vidím na lidech při večerním focení, kdy je cítit i “zanedbatelný” rozdíl u canonových seťáků mezi 18-55 3.5 a 4… Na té patnáctině je těch 4 prostě bolestných… Ale vše je, jak známo, kompromis… H

  • Také tomu nerozumím. Nemít objektivy na Nikon tak si Nikon už asi nekoupím a jdu ke konkurenci. Takto tmavé objektivy jsou v mých očích úplně na nic. Jsem velice zvědav kolik těch setových objektivů prodají. Každý nový fanda focení asi hned na začátku uteče k SONY nebo FUJI.

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*