Přichází OM System OM-1: Olympus, co není Olympus

OM Digital Solutions, nový majitel fotografické divize Olympusu, představil nový fotoaparát OM SYSTEM OM-1.

Přichází první „nový Olympus“, který už nevznikl pod křídly této firmy. Jméno nese nové, ale – což možná pár fanoušků zmate – i nadále na svém těla má ono staré dobré „Olympus“ (viz fotografie).

Zatím jen text tiskové zprávy, foťák časem určitě vyzkouším. Dostupný v ČR by měl být v polovině března za 56 990 Kč.

Představujeme OM SYSTEM OM-1, fotoaparát s výměnnými objektivy a s novým vrstveným BSI Live MOS snímačem a zaostřovacím systémem Cross Quad Pixel AF

Nová vlajková loď značky OM SYSTEM využívá nejmodernější technologie v lehkém a přenosném provedení

Praha, 15. února 2022 – OM Digital Solutions GmbH představuje nový fotoaparát OM SYSTEM OM-1 . Tento micro 4/3 fotoaparát s výměnnými objektivy spojuje kompaktní a lehký design s vysokou kvalitou obrazu. Jako vlajková loď řady OM SYSTEM poskytne tento model zákazníkům jedinečný zážitek a podnítí touhu fotografů tvořit. Nový fotoaparát s výměnnými objektivy přináší inspiraci v lehkém provedení, které si uživatelé mohou vzít kamkoli s sebou a pořídit s ním dechberoucí fotografie, o jejichž pořízení dlouho přemýšleli.

OM System OM-1
OM System OM-1 na oficiálním snímku. Foto: OM Digital Solutions

OM SYSTEM OM-1 v sobě skrývá nejmodernějších digitálních technologie, které poskytují vysokou kvalitu obrazu, jež přesahuje očekávání velikosti snímače. Je vybaven automatickým zaostřováním a sekvenčním snímáním, které daleko předčí běžné modely a výrazně zvyšuje základní pracovní výkon. Již v minulosti jsme začali využívat výpočetní fotografické technologie, které umožňují fotografovi používat takové funkce, jako je Live Composite nebo režim pro focení s vysokým rozlišení High Res Shot, bez potřeby speciálních pokročilých fotografických technik nebo zvláštního vybavení či dovedností. OM SYSTEM OM-1 nabízí hned několik funkcí výpočetní fotografie, které usnadňují a umožňují fotografování a pořízení skvělých záběrů za jinak nemyslitelných situací.

OM SYSTEM OM-1 a High Res Shot

Fotografování z ruky s vysokým rozlišením, až 50MP, je funkce využívaná často zejména krajináři. Snímek vzniká automatickým pořízením série záběrů v těsném sledu, které jsou následně spojeny do jednoho výsledného záběru s vysokým rozlišením. Nově se významně zkrátil čas pro zpracování takovéto fotografie a to na max. 5 sekund. Vysoké rozlišení ze stativu pořizuje záběry s rozlišením až 80MP. Technologie skládání snímků snižuje šum přibližně o 2 kroky. Výsledkem jsou tak záběry s ultra vysokým rozlišením a nízkou hladinou šumu. Výchozí nastavení jednoho z funkčních tlačítek slouží právě k zapínání a vypínání funkce High Res Shot, tedy přepínání mezi normálním fotografováním a snímkem s vysokým rozlišením.

OM SYSTEM OM-1 a Live ND

Efektu rozpohybovaných objektů pomocí dlouhých expozičních časů, jako je například tekoucí vodopád, dosáhnete použitím ND filtru. V případě OM-1 stačí zapnout funkci Live ND, která stejný výsledek simuluje složením série záběrů. Zvolit můžete filtry od ND2 po ND64. Když je aktivována funkce simulace LV, je vidět na displeji i v hledáčku simulaci výsledného efektu ještě před vyfocením.

Live Composite

V režimu Live Composite dochází k přičítání pouze světlejších míst do původně tmavého záběru. Díky tomuto skládání nemůže nikdy dojít k přeexpozici stále svítících ploch v záběru, kupříkladu k přeexpozici v noci nasvíceného města. Nově lze tuto funkci pro malování světlem využít i při fotografování z ruky spolu se zapnutým stabilizátorem.

Focus Stacking

Tato funkce umožňuje pořídit sérii kompozičně stejných snímků s postupně se měnící rovinou zaostření. Výsledkem je pak složený záběr s velikou hloubkou ostrosti. Využívá se při fotografování makro záběrů, ale i větších subjektů, architektury, krajiny apod. Nově se dramaticky zkrátila doba zpracování finálního záběru ve fotoaparátu.

HDR Shooting

Více snímků s různou expozicí se spojí dohromady do jednoho s vysokým dynamickým rozsahem.

OM System OM-1

Super rychlé zaostřování s nově vyvinutým zaostřovacím systémem a výrazně zvýšený výkon sekvenčního snímání s kontinuálním přeostřováním – až 50sn./s.

Systém čtyřdílné fotodiody (foto pixel rozdělený na snímači na 4 samostatné menší pixely) umožňuje fázovou detekci na čipu ve vertikálním i horizontálním směru. Tzv. Cross Quad Pixel AF s 1053 zaostřovacími body křížového typu se používá k zaostřování rozličných tvarů subjektů napříč všemi pixely a po celém obrazovém poli. Extrémně vysoká rychlost nového procesoru TruePic X spolu s novým zaostřovacím algoritmem AF umožňují vysokorychlostní a zejména přesné zaostření na objekt bez ohledu na to, nachází. Navíc je tento model vybaven systémem AI Detection AF (automatické nalezení, zaostřování a sledování konkrétních subjektů). Kromě rychlejšího a přesnějšího rozpoznání a sledování subjektů, než kdykoliv předtím, dokáže tento model rozeznat automobily, motorky, letadla, vrtulníky, vlaky a ptáky. Nově pak přibyl režim pro rozpoznávání zvířat (např. psi a kočky). Kromě kontinuálního C-AF je tato funkce podporována také v režimu single S-AF. Výrazně se zlepšila také přesnost detekce, výkon sledování a odezva AF s prioritou obličeje/prioritou očí.

Došlo také k exponenciálnímu vylepšení výkonu sekvenčního snímání, kdy je dosaženo až 50 snímků za sekundu s průběžným přeostřováním a změnou expozice s rozlišením 20,37 megapixelů. S uzamčeným ostřením pak fotoaparát dokáže snímat sekvencí až 120 snímků za sekundu v plném rozlišení v RAW formátu. Při použití funkce Pro Capture, která je navržena pro zachycení velmi rychlých okamžiků, které není možné zachytit běžnými způsoby, si můžete užít sekvenční snímání také s rychlostí až 50 snímků za sekundu (s přeostřováním) a až 120 snímků za sekundu (s aretací ostření).

Fotoaparát je konstruován jako spolehlivý nástroj, dokonale odolný proti prachu, vodě a mrazu. Nový je i vestavěný hledáček s ultra vysokým rozlišením.

Prachotěsnost a odolnost proti stříkající vodě zaručuje použití těsnících materiálů na mnoha místech robustního těla vyrobeného z hořčíkové slitiny. Celkově je tak zajištěna odolnost proti prachu a stříkající vodě třídy6 IP53 a mrazuvzdornost do -10 °C. Protože je tento model kompaktní, lehký a vyznačuje se prachotěsností a odolností proti stříkající vodě, je vynikajícím společníkem při fotografování v náročných prostředích.

Při volbě hledáčku nám šlo především o zajištění jeho optimálního výkonu, protože jeho kvalita významně ovlivňuje komfort při fotografování. Tento vysoce výkonný EVF hledáček je vybaven rozlišením 5,76 milionu bodů, nabízí zvětšení až 1,65x, zpoždění jen 0,005 sekundy7 a obnovovací frekvenci až 120 sn./s. Nejenže poskytuje všechny nejlepší aspekty optického hledáčku, ale nabízí také výhody digitálního hledáčku, díky kterému je možné sledovat objekty a kontrolovat expozici i v tmavém prostředí.
Menu fotoaparátu OM SYSTEM OM-1 bylo zcela přepracováno. Jednotlivé položky byly sloučeny do tematických celků, překlasifikovány zjednodušily se i jejich popisy. Celkové ovládání menu je nyní rychlejší, přehlednější a pohodlnější.

OM SYSTEM OM-1 a vylepšené video funkce (10bit 4K 60p, Full HD 240p)
Plynulé, neroztřesené video záběry jsou možné díky kompaktnímu, lehkému tělu a špičkové vestavěné stabilizaci obrazu. Nově lze zaznamenávat 4K frekvencí 60p nebo vysokorychlostní záběry ve Full HD s maximální frekvencí 240p. Kamera také podporuje H.264 (8bit), H.265 (10bit) a Multi Frame Rate pro nahrávání videoklipů delších než 30 minut. Kromě výstupu ProRes RAW až do 12 bitů 4:4:4 na externí zařízení pro pokročilé postprodukční úlohy podporuje OM SYSTEM OM-1 také OM-Log pro větší svobodu při color gradingu, který umožňuje uživatelům zachytit širokou škálu tónů bez přeexponovaných nebo podexponovaných míst. Pro snadnější záznam HDR videa byl přidán nový obrazový režim videa HLG (Hybrid Log Gamma) 8.

OM SYSTEM OM-1 a další funkce

 • Spolehlivý systém redukce prachu SSWF (Supersonic Wave Filter), vibruje rychlostí více než 30.000krát za sekundu, a dokonale odstraňuje nečistoty a prach z obrazového snímače
 • Vysoce odolná mechanická závěrka, testovaná na 400.000 cyklů (podle interního testování)
 • Samostatné, vedle sebe uložené, UHS-II kompatibilní sloty pro dvě SD karty usnadňují vyjímání záznamového media
 • Pět hvězdiček pro hodnocení snímků v rámci systému hodnocení přímo ve fotoaparátu
 • Režim nočního zobrazení umožňuje sledovat objekty i ve velmi tmavém prostředí
  S režimem Starry Sky AF je nyní zaostřování na hvězdy snadnější
 • Zaznamenávejte informace o místě fotografování s minimálním odběrem energie (připojení chytrého telefonu)
 • Vybaven samostatnými tlačítky AEL a AF-ON
Reklama

Je tu jeden komentář

 1. Jiří Praha

  Díky za tu rychlost v informování! Doufám budete mít možnost udělat recenzi, bude zajímavé zjistit, kam se Olympus pod novým vlastníkem vydává a jak to dopadá v praxi. E-P7 ještě vařila z vývoje pod starým majitelem. Pěkný den Vám a všem.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*