Samsung Galaxy S23 Ultra a focení – první dojmy z 200 Mpx snímače

Samsung Galaxy S23 Ultra má zase o kousek posunout to, co se dá čekat od focení mobilem. A zde jsou mé první dojmy z rychlého vyzkoušení vlajkové lodi, kterou definuje především zbrusu nový snímač s 200 Mpx.

Samsung Galaxy S23 byl právě představen – ve svých třech podobách (S23, S23+ a S23 Ultra). Spolu s dalšími novináři jsem měl možnost osahat si tento fotomobil předem a vyfotit s ním prvních pár desítek testovacích fotek. Ostré výsledky tu zatím neuvidíte – před oficiální premiérou je možné “hrát si” jen s předprodukčními vzorky, z nichž není možné fotky stahovat – protože prostě ještě nemusí být vše 100% vyladěno. Pro rychlý přehled to však nesporně stačí – a během pár týdnů vše vyzkouším naostro pro podrobnou recenzi.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra na ilustrační fotce z pražského představení. Rychlofotka mobilem.

Nejvíc mě samozřejmě zajímal model nejvyšší, tedy Samsung Galaxy S23 Ultra. Proč ho zkoumat, i když máte třeba (tak jako já) iPhone, nebo fotíte jen pořádnými foťáky? Důvod je pro mě osobně stejný už mnoho let, kdy se snažím poctivě vyzkoušet klíčové, tedy nejvyšší modely mobilů (viz přehled Nejlepší fotomobily – pohled fotografa): je prostě zajímavé mít přehled o tom, kam se fotomobily posouvají, a co v danou chvíli umí.

To opravdu zásadní se však ukáže až v následujících dnech a týdnech, kdy se na novinku vrhnou odborníci i první majitelé a vyzkouší ji v reálných situacích. A bude jasnější v tom, jak významné změny opravdu nastanou oproti předchozím generacím.

Samsung Galaxy S23 Ultra nabízí 200 Mpx – opravdu to pomůže?

Tím nejvýraznějším a nepřehlédnutelným bodem je rozlišení hlavního snímače: 200 Mpx – předchozí model Samsung Galaxy S22 Ultra (recenze zde) měl “jen” 108 Mpx a jedná se tedy o skoro dvojnásobné navýšení.

Onen dávný reklamní trik výrobců foťáků i mobilů, kteří s gustem propagovali tezi, že čím více pixelů, tím lepší fotky, už naštěstí nefunguje. A myslím, že to i Samsung dobře ví – byť asi pořád platí, že význam pro marketing to číslo má. Význam zásadnější však bude spíš v kombinaci toho, co přinese pro zpracování obrazu, tedy toho, “jak dobře mobil fotí”.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Velkým lákadlem bude možnost experimentovat s focením do rozlišení 200 Mpx… Rychlofotka mobilem.

Ale jak zásadní bude reálný dopad? To opravdu ukáží až podrobné testy v reálných situacích – z pár fotek z tiskové konference by nebylo správné dělat závěry. Samozřejmě platí, že v určitých situacích se opravdu bude hodit schopnost zachycovat opravdu nečekané detaily. Osobně si ale myslím, že hlavním (byť vlastně trochu skrytým) významem bude “dodávání dat” pro zpracování obrazu – jinými slovy: nový snímač dokáže v kombinaci s rychlostí procesoru zase o něco dál posunout to vlastně zcela zásadní: jak novinka fotí a jaké budou výsledné fotky.

Jiným slovy: to podstatné (přinejmenším pro mě a ty, kteří zkoumají pokrok v technologiích focení) bude otestovat, kam se posunulo zpracování obrazu. Což může znít trochu nudně, ale právě v tom se dnes odehrávají ty nejvíce revoluční proměny.

Focení s klasickými foťáky je v tomto smyslu stále odlišnější – zásadní roli tam nadále hrají a hrát budou úpravy v počítači. U mobilů se naopak “počítá” hlavně to, co kombinace snímač (resp. snímače) a procesor dokáží vyčarovat v reálném čase.

Plus význam bude mít nový snímač i v často (u mobilů) přehlíženém parametru – rychlosti ostření a případně stabilizaci obrazu. Zkrátka: opravdu se těším, že to vyzkouším v reálném focení – protože jen reklamním trikem ten obří počet pixelů prostě opravdu nebude.

Pro labužníky možná ještě doplňme, že nově bude možné z tohoto snímače “tahat” i rawy v rozlišení 50 Mpx (dříve šly jen menší, s 12 Mpx).

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra zvládne až desetinásobné optické přiblížení, což se může hodit i pro podobné typy záběrů. Rychlofotka mobilem.

Samsung Galaxy S23 Ultra a objektivy

Abychom se v tom neztratili, pro jistotu se pojďme podívat na to, jaké objektivy a snímače tento model má. Což je poměrně důležité: ony “druhotné” snímače bývají u některých modelů tak trochu “odfláklé”, což má například u portrétů nebo ultraširokoúhlých záběrů někdy i dost viditelný dopad na kvalitu…

Samsung Galaxy S23 Ultra
Detail čtveřice foťáků: normální, ultraširokoúhlý a dva „přibližovací“… Pátý „objektiv“ (vpravo nahoře) zabezpečuje laserové ostření. Rychlofotka mobilem.

Tady jsou však parametry – přinejmenším papírově – velmi solidní. Tedy: Samsung Galaxy S23 Ultra má čtyři objektivy/snímače: hlavní, ultraširokoúhlý a dva “přibližovací: jeden pro trojnásobné přiblížení (který se bude hodit hlavně pro portréty) a druhý pro desetinásobné optické přiblížení. S nímž se pak dá čarovat až do přiblížení stonásobného (což už je samozřejmě v praxi skoro nepoužitelné digitální přibližování – tedy alespoň to tak bylo u předchozích modelů).

Plus: pak je tu pochopitelně selfie foťák, který má nově 12 Mpx (u loňského modelu měl 10 Mpx).

Foťák a Samsung Galaxy S23 Ultra – objektivy přehledně

Hlavní: 200 Mpx, světelnost 1.7
Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, světelnost 2.2
Teleobjektiv 3x: 10 Mpx, světelnost 2.4
Teleobjektiv 10x: 10 Mpx, světelnost 4.9
+ přední objektiv 12 Mpx

Samsung Galaxy S23 Ultra
Ultraširokoúhlý objektiv bývá někdy trochu nenápadnou zbraní, ale tady si zaslouží pozornost, protože má velmi slušné parametry. Rychlofotka mobilem.

Další novinky s fotografováním a točením videa

Pojďme si nyní shrnout další body, které se objevily v prezentacích Samsungu a bude zajímavé je vyzkoušet při testech v reálných podmínkách.

Fotografování:

 • lepší výsledky při nočním focení – Samsung v materiálech pro novináře zdůrazňuje mezi hlavními vlastnostmi nového modelu zejména vylepšené noční focení – přispět k lepším nočním fotkám by měl právě nový snímač a “více pixelů”
 • noční portrét na selfie kameře – i kamera pro selfie nově zvládne noční režim, což se může hodit (byť portrét a noční režim jdou trochu proti sobě, no, uvidíme)
 • obecně lepší ostření díky novému snímači i procesoru
 • vylepšení stabilizace obrazu, a to i u nočních záběrů
 • kvalitnější HDR u selfie fotek (Super HDR)
 • Multiple exposure mode pro několikanásobné expozice

Natáčení videa

 • vládne nově 8K v 30 FPS (což, přiznejme si, asi nikdo moc nepoužije)
 • méně šumu u nočních videí díky výkonnějšímu procesoru
 • režim natáčení a focení pohybu hvězd zvaný Astro Hyperlapse
 • lepší stabilizace obrazu a lepší ostření

Tedy: tolik stručné shrnutí a už se těším na ostré testy!

Reklama

Je tu jeden komentář

 1. Víťa Kulíšek

  Mám SG 23 Ultra telefon týden, tak jsem ho celkem zvládl komplexně, nedopídil jsem se pouze jak fotit v širokoúhlém režimu, jak říkají v recenzích „šíro“. Ale jak ho zapnout? Tam je pouze zoom, to je přiblížení, ale který je širokoúhlý objektiv a jak jej zapnout? 

  Děkuji za info. Víťa Kulíšek a hezký den ☕️

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*