Sony A6300: nabušený foťák ztracený v čase (recenze)

Sony A6300 je jednou z nejnabušenějších bezzrcadlovek na současném trhu, která má zasadit další ránu  zrcadlovkám a být vlajkovou lodí menších fot’áků. Má šanci tu ambici naplnit? Pojďme to prozkoumat…

Sony A6300 (též Sony α6300) byl jedním z nejočekávanějších foťáků roku 2016, a vlastně i roku předešlého. Proč? Protože předchůdce Sony A6000 byl opravdu foťákem průlomovým – jinými slovy, i dnes patří tento model na špičku tabulky malých a skladných foťáků, které pro běžné rodinné a cestovatelské focení dokáží konkurovat zrcadlovkám jak (více méně) srovnatelnou kvalitou, tak i cenou (v kategorii 15-25 000 Kč).

Manětínská oblast tmavé oblohy
Astronomové z Hvězdárny a planetária Plzeň ukazují veřejnosti tzv. Manětínskou oblast tmavé oblohy. I na ISO 6400 jsou výsledky velmi slušné. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jenže hned v okamžiku představení bylo jasné, že novinka už přední pozice udržet nemůže – a to kvůli ceně, která je, řečeno diplomaticky, poměrně vysoká – při startu kolem 40 000 korun (květen 2016) za tělo plus základní zoom. Postupně jistě o něco klesne, ale i tak je tato cenová relace něčím, co foťáku podtrhuje nohy (a ne vše se dá svést na “drahou” korunu, v zahraničí též cenou zamířila do výrazně vyšších sfér než se čekalo).

Pokud nyní říkáte: ale za kvalitu je třeba platit, máte jistě pravdu. Jenže, jak nyní prozkoumáme, Sony A6300 (navzdory některým mnoha technologickým vylepšením) vypadá v konkurenci jiných foťáků od Sony a dalších výrobců tak trochu strojem ztraceným v časoprostoru.

Sony A6300 umí dobré fotky

Aby ta recenze nevypadala nějak pochmurně: samozřejmě, je to foťák, který umí skvělé fotky – měl jsem ho sice možnost testovat jen dva víkendové dny, ale i z těch pár fotek je možné poznat, že patří k opravdu výborným foťákům plnícím to, co od něj čekáme: tedy schopnost být více méně plnohodnotnou náhradou za začátečnické zrcadlovky…

V dobrém světle jsou výsledky opravdu velmi dobré. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
V dobrém světle jsou výsledky opravdu velmi dobré. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A to se nesporně daří – testoval jsem v mnoha různých tradičních situacích a výsledky byl potěšen. Pro pořádek dodejme, že Sony A6300 je vybaven novým snímačem se zhruba 24 MP, čehož si všimnete třeba i tak, že výsledné fotky v JPG mají někdy až k 20 MB a nedlouhá série snímků tedy může za pár vteřin zaplnit i čtvrt giga karty).

ISO 25800 - to vcelku jde, že? Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Noční záběr na ISO 25800 – to vcelku jde, že? Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda nový čip znamená též lepší kvalitu fotek ve srovnání s minulým modelem – v běžných situacích není dle mého rozdíl zásadní, ale opravdu výborné výsledky dává foťák po setmění, kdy je možné slušně fotit i na ISO 12800 a ani 25 600 nevypadá úplně špatně.

Testoval jsem tělo se setovým objektivem 16-50/3,5-5,6 (tedy v přepočtu na kinofilm 24-75 mm), který je velmi slušný, nikoliv však úchvatný. Prostě ve srovnání se setovými zrcadlovkovými objektivy posledních generací působí trochu nejistě.

Sony A630 a bleskurychlý autofokus

Autofokus je opravdu bleskurychlý a hodí se na sport případně lovení rychlých dcer. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Autofokus je opravdu bleskurychlý a hodí se na sport případně lovení rychlých dcer. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Samozřejmě, asi vůbec nejsilnější stránkou Sony A6300 je bleskurychlé ostření – jedním z hlavních reklamních sloganů Sony bylo u tohoto foťáku “nejrychlejší automatické ostření na světě”. Před dvěma lety, kdy jsem testoval A6000, jsem byl zcela nadšený tím, jak bleskurychle ta mašinek dokáže vše zaostřit (lépe, než většina levnějších zrcadlovek).

I u nového Sony A6300 je vše opravdu fantasticky rychlé – zkoušel jsem na dcerkách běhajících v zámecká zahradě a byl znovu překvapený, co ten foťák dokáže zaostřit. Což je možná jeden z klíčových definičních bodů jinak ne zcela jasné otázky “pro koho ten foťák vlastně je?” – určitě by se totiž hodil pro milovníky rychlých sportů toužících po něčem opravdu bleskurychlém…

Další technologickou vymožeností je schopnost snímat video v 4K a zde zcela otevřeně přiznávám, že si tuhle vlastnost jako video-ignorant netroufám hodnotit.

Ovládání trochu zaspalo

Sony A6300
Sony A6300 na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Je to opravdu ultranadupaný foťák s předlouhým menu plným tajuplných značek a bezpočtu možností připínat různé funkce na různá tlačítka… To jistě mnozí ocení, ale i zde je dle mého dost zásadní “ale” – pokud to řeknu zcela upřímně, foťák se mi moc dobře neovládal.

Totiž: má jen jeden opravdový roller, tedy takové to pořádné kolečko, kterým se dá rychle něco nastavit,  plus poměrně titěrné kolečko na zadní straně, dosti nešikovné pro rychlé akce.

Což je prostě málo a neschopnost mít nad foťákem kontrolu mě občas doháněla ke vzteku – například v situaci, kdy jsem opravdu potřeboval v nějakém poloautomatickém režimu použít kompenzaci expozice. Rychle to prostě nejde – musíte kliknout na dolní část zadního kolečka a pak se pokoušet jím nějak zatočit, což je o nervy… Jistě, případně jde kompenzaci přehodit na hlavní roller, ale, čím pak ovládat třeba čas a clonu?

Shrnutí ve dvou větách

Sony A6300 je fotoaparát naprosto špičkový v některých dílčích aspektech, zejména v ostření, v jiným parametrech je ovšem spíše strojem nevzrušivým. To ho s ohledem na vysokou cenu a dravou konkurenci řadí mezi foťáky s nepříliš jasnou pozicí na trhu.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Sony A6300 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

I fotky z galerie lze zobrazit v plné velikosti, jen je třeba najít v levém rohu jméno fotky (třeba DSCF3266) a v prohlížeči zobrazit ve tvaru http://www.fotoguru.cz/files/DSCF3266.jpg.


 

Shrnutí recenze:

Sony A6300

Sony A6300 je fotoaparát naprosto špičkový v některých dílčích aspektech, zejména v ostření, v jiným parametrech je ovšem spíše strojem nevzrušivým. To ho s ohledem na vysokou cenu a dravou konkurenci řadí mezi foťáky s nepříliš jasnou pozicí na trhu.

Hodnocení redakce:
6.2

Pros

 • dobrá obrazová kvalita srovnatelná se zrcadlovkami
 • fantastická rychlost ostření i snímání
 • pokročilá možnost nastavení různých parametrů

Cons

 • nevzrušivá kvalita setového objektivu
 • nepřívětivé ovládání některých klíčových funkcí
 • nedobrá výdrž baterie (necelý den mírného focení)
 • špatný poměr cena/výkon
Reklama

11 komentářů

 1. Jan Libich

  Trochu mi to připomíná Samsung NX 500, který bohužel už je pohrobek mrtvého systému, ale taky byl velmi rychlý a měl skvělý 28 Mpx čip a 4K video. Sony A6300 má smysl jen s cenou někde okolo 15 000 Kč, jinak je to bohužel moc drahé. Za cenu mezi 15-20 000 Kč se dá koupit plno konkurečních modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek a Sony konkuruje spíše rychlostí než ergonomií. Osobně bych koupil spíše starší 6000 za mnohem nižší cenu nebo rovnou už něco znatelně lepšího i u konkurence.

 2. Dobrý den,
  patřím do kategorie „kluk, který v předchozích letech fotil na kompakt, ten v posledních letech přestává fungovat, a tak je čas na změnu“. Chtěl bych se zeptat na Vaše porovnání sony A6000 a 6300, jestli jsou ty změny u novějšího modelu natolik dobré, že se vyplatí ho koupit (cenu zásadně neřeším, rád si připlatím, přece jen je to nákup na dalších x let)? Případně jestli naopak zvážit jiné bezzrcadlo (canon M50).
  Hezký den,
  V. K.

 3. Dobrý den,
  má smysl uvažovat dnes o 6300 , když cena spadla na nějakých cca 18000,-. Chtěl bych něco menšího než zrcadlovka a zaujala mne.
  Omlouvám se za otravování.

  • Dobrý den Petře, určitě ano!
   Za danou cenu 17990,- neseženete nic lepšího!
   Malé skladné tělo! Výborný 24,2 Mpx APS-C CMOS snímač Sony jako u mnohem dražšího Sony Alpha A6500.
   Autofokus se 425 body fázové detekce a rychlostí zaostření až 0,05. Seriové snímání s rychlostí 11sn./s
   Hledáček s pokrytím 100% scény s 2 359 296 body a zvětšením 0.7× v ekvivalentu kinofilmu jako ve fullframe zrcadlovce. 4K video. Možnost plně tiché (elektronické) závěrky. Celokovové tělo utěsněné proti vodě a prachu.

   Objektivy s pevným ohniskem.
   Sigma 16mm f/1,4 DC DN 10190,-
   Sigma 30mm f/1,4 DC DN 8290,-
   Sigma 56mm f/1,4 DC DN 10990,-

   Zkuste se podívat na net, kolik stojí pevná skla f1,4 s autofokusem u konkurence jako je Canon,Nicon,Pentax a Fuji !
   Díky ceně těla a cenově dostupných vysoce světelných objektivů f1,4 je to nejlepší poměr cena a výkon, který nedokáže nabídnout žádný jiný systém s APS-C snímačem!

   Ještě poznámka, k předraženému, ale funkčně zdaleka ne tak nabušenému Olympusu Penu F, jak tvrdí zde pan J.Vich níže….
   Vysoké hodnocení 8 bodů je na místě, jedná se o fotoaparát s vynikajícím dílenským zpracováním a tím pádem ne pro každého!!! Menší snímač neznamená vždy v určitých situacích horší obrazový výstup.
   Jelikož se jedná o sběratelský premiový fotoaparát s mnoha doplňky na velmi vysoké úrovni, si tak své majitelé, kteří rádi zaplatí za kvalitu a dílenské zpracování určitě najde!

   Jinak zdravím pana Rybáře a přeji mu mnoho dobrého světla a hlavně hodně úspěchů zde v jeho krásné, ale někdy nelehké práci.

 4. Kamenský

  Dobrý den!
  Mám takový dotaz:
  U Sony A6000 a 6300, jde nastavit“tichou závěrku“?
  A zvýraznění obrysů při manuálním ostření?
  Nikde jsem to totiž nenašel.
  Moc děkuji!
  Kamenský

 5. Dobry den, dodatecne musim rici, ze jsem byl vcelku zaskocen nizkym bodovym hodnocenim tohoto sonaku, resp. urcitym nepomerem, kdyz jste podobne predrazenemu, ale funkcne zdaleka ne tak „nabusenemu“ (abych pouzil Vase slovo 🙂 a obrazovym vystupem horsimu Oly Penu F dal celkovou osmicku. V otazce doporuceni hodnosti jsou to obe obdobne predrazene, nemsyslne nabidky (u Sony kvuli castecne zbidacenemu ovladani, u Oly kvuli mensimu snimaci a tomu, ze krome designu v podstate nenabizi vubec nic oproti obdobnym fotoaparatum za polovic, ba naopak toho radu postrada), takze me zrovna od Vas 😉 rozdilnost zhodnoceni vcelku prekvapila. Ale chapu, ze veskere ty bodove / tabulkove scoringy a jejich vzajemna relativnost jsou osemetne …

  • Jan Rybář

   Dobrý den! Máte pravdu, že jakékoliv bodové hodnocení je spíš takovým orientačním číslem, které říká a může říkat jen jediné: jak si stojí v konkrétní kategorii a jak naplňuje očekávání v daném segmentu. Proto nikde na webu nemám a mít nebudu celkovou tabulku, neměla by vůbec smysl… Protože, co má mít více bodů, Canon 5D mark iii za 90 000 Kč, nebo Canon G7 x mark ii za 17? Oba patří úplně někam jinam a oba jsou skvělé. No pravdu máte i v tom, že jsem tomu Olympusu měl dát asi méně, ale už se stalo a pro lidi, kteří mají Olympusy rádi, to je opravdu milá věc, tedy možná přece jen menší úlet než A6300 (K čemuž dodejme, že v mých celkových tabulkách ten Olympus vůbec není, prostě se doporučit s čistým svědomím nikomu nedá)… No a A6300, to je opravdu hrozná škoda – čekal jsem, že to bude opravdu první bezzrcadlovka, které bude srovnatelná (i cenově) se zrcadlovami stejné ceny a že to celé posune někam dál… Což se vůbec nestalo, a přiznávám, moc to nechápu… Mějte se! JR

 6. Nejprve díky za reakci v pozitivním duchu. Trochu jsem se obával, že rozpoutám přestřelku. Obecně nemám rád tyto diskuse a nepamatuji si, že bych psal někdy nějaký příspěvek pod článek. Zde mě vlastně vyprovokoval nadpis a lehká kritika, což mi trochu připomnělo dobu výběru foťáku před rokem, kdy mi v obchodech rozmlouvali Sony a doporučovali Olympus, Fuji, atd. Když jsem si však vzal Sony (a konkurenci) do ruky, tak jsem sám pokládal otázku, co jim Sony provedlo, protože dle mého v té době neměl žádnou vážnou konkurenci, pokud si člověk postaví následující priority:
  – velikost foťáku (menší lepší) – nechci se tahat s velkou brašnou (na tomto vypadl můj první favorit Pentax – zase ta nostalgie ale oni ty jejich zrcadlovky mají vynikající poměr výkon/cena a kdybych mířil na zrcadlovku, tak to bude zřejmě Pentax)
  – grip (ideálně možnost pevně držet v jedné ruce) – pro mě zásadní věc, nedám dopustit a v té době to kromě zrcadlovek a některých ultrazoomů nikdo nenabízel
  – hledáček – opět zásadní věc, která vyřadila favorizované modely Fuji ve stejné cenové kategorii
  – dostatek programovatelných tlačítek – komfort nastavení
  – rychlost ostření
  – dostupné objektivy (portrétní, základní zoom + delší sklo) – zase, ceny objektivů Fuji a Olympus nebyly vůbec levnější, naopak
  – samozřejmě obrazová kvalita na velmi dobré úrovni, možná ne nejlepší v kategorií ale to už je na hranici rozlišitelnosti amatéra
  – cena s objektivy cca do 30t.
  Možná se pletu, ale s tímto zadáním jsem nenašel konkurenceschopný přístroj. Co tím chci hlavně říci: je nutné porovnávat přístroje ve stejné kategorii, tj. srovnávat A6xxx s D5500 mi nepřijde pro praxi správné. Možná by stálo za to, doplnit do recenze nejbližší konkurenty, kteří cílí na stejného zákazníka. To by mi přišlo velmi užitečné.
  Nicméně, nyní jsem se podíval na Vaší pozitivní recenzi A6000 a musím 100% souhlasit i s tím šumem při relativně nízkém ISO. Ale v běžné praxi s tím zatím nemám velký problém, navíc v té době konkurence v testech vycházela podobně a dávat o cca 10-15 tis více se mi nechtělo. Závěrem musím pochválit Váš web, který jsem si trochu prolezl a dám si ho do oblíbených. Jen tak dál. Martin

  • Jan Rybář

   Dobrý den,
   jasně, já se hádám málokdy, ony opravdu všechny tyhle otázky jsou do jisté míry subjektivní (a odpověď záleží často na rovnici o mnoha neznámým typu „co je pro mě důležitější: že je foťák menší, nebo že má hledáček“…
   A ano, máte pravdu, že Sony A6000 neměl konkurenci (kromě mého oblíbeného Fujifilmu E-E2), ale i proto mě mrzelo, že A6300 vlastně o tuhle pozici prostě z definice přijde…
   Jen mírně nesouhlasím s tím, že není možné srovnávat třeba Nikon D5500 a tyhle foťáky – jasně, ne třeba technicky, ale určitě ve chvíli, když si lidé pokládají onu obecnou otázku: „chci si koupit nějaký foťák na focení dětí, výletu na Šumavu a do Barmy“. Pak prostě tyhle foťáky vedle sebe stavět musíte – a zase tu je problém pro Sony: před dvěma lety to bylo srovnané, nyní, žel, jsou ty zrcadlovky o chlup dál… Mějte se, JR

 7. Zdravím,
  po přečtení recenze mě napadlo, že je velmi nebezpečné číst obdobné recenze. To není míněno jako kritika, jen konstatování, že každý recenzent přistupuje k recenzi svým subjektivním způsobem zatížen svými preferencemi a praktickými zkušenostmi. Pokud někdo fotí léta zrcadlovkou, tak rozumím tomu, že ergonomie tohoto drobečka ho neuchvátí a tak by šlo pokračovat dále.
  Nicméně něco konkrétního z pohledu spokojeného uživatele A6000, který upřednostnil kompaktní rozměry před klasikou. Naprosto souhlasím s tím, že cena A6300 je mimo mísu a zadupala mé tajné myšlenky na upgrade těla do země. Nové tělo je jestli se nepletu utěsněné a odolnější, ale už atakuje hranici fullframe přístrojů. Toto dle mého Sony nezvládlo, ale třeba se mýlím a konkurence je na tom cenově obdobně (nevím). Kritizovaná ergonomie (zřejmě bude obdobná jako u A6000 podle obr) mi přijde na takto malý foťák největším tahákem, pokud to srovnám s konkurencí ve stejné kategorii, jako je Fuji, Olympus, atd. Za mě to byl jeden z hlavních rozhodovacích argumentů, když jsem měl v ruce snad veškerou konkurenci v dané kategorií (více jak před rokem) a Sony a6000 mi přišlo o dvě ligy výše (a to mi bylo původně nejsympatičtější Fuji, díky vzpomínce na jejich filmy). Sony má prostě výborný grip, dostatek programovatelných tlačítek, 2 rollely (možná ne tak dokonalé jako u velké zrcadlovky, ale jde jen o zvyk). Dostatek relativně dostupných skel a hlavně poměr cena výkon u A6000 je dle mého názoru vynikající. Co mě velmi těší, že brašna s foťákem a 4-mi objektivy + nějaké drobnosti je v celku kompaktní a lehká a nedělá mi problém ji brát kamkoli sebou. Doporučuji každému, kdo preferuje malý přístroj si vzít A6000 nebo A6300 (pokud nemá problém s cenou) do ruky, nastavit tlačítka na funkce, které využívá a porovnat s konkurencí. Přeji všem pěkné světlo

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky moc za komentář! Nenašel jsem v něm vlastně vůbec nic, s ším bych nesouhlasil a co by bylo v rozporu s tou recenzí – ba naopak jste hezky (jinými slovy a z jiného směru) shrnul některé mí klíčové pochybnosti. A6000 je dlouhodobě na mém pomyslnném žebříčku rozumných malých foťáků a jeden ze dvou (spolu s Fuji X-E2), které doporučuji, když se někdo chce vyhnout zrcadlovce.
   Ale za ty cca dva roky se vše výrazně posunulo vpřed, včetně Fujin, i třeba kapesních kompaktů (od Sony a Canonu), ale především zrcadlovek jako takových, které se též zmenšují a skla mají opravdu citelně lepší… Prostě, což je klíčové, už neplatí, že Sony A6xxx fotí v zásadě stejně dobře jako špičkové stroje začátečnické kategorie (Nikon D5500, Canon 760D)… Je to dost škoda a vlastně to nechápu ani s ohledem na to, že Sony v jiných segmentech foťáků stoupá opravdu raketově…
   Jen bych upřesnil: mně ergonomie nevadí, přijde mi v zásadě dobrá u průkopnického foťáku typu A6000, který opravdu dokázal tvrdě konkurovat všemu kolem, ale u stroje za dvojnásobek ceny (a za současné situace různých opravdu dobře ovladatelených foťáků nižších kategorií) mi to prostě trochu přijde mimo/škoda…
   Držím palce! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*