Sony A7 IV přichází, stát bude 74 900 Kč

Sony A7 IV je tu – společnost Sony právě oficiálně představila jeden z nejočekávanějších foťáků letošního podzimu…

Pokud by se úspěch ve svět fotografování řídil množstvím nejrůznějších dohadů, spekulací a “zaručených” informací z anonymních zdrojů, Sony Alpha 7 IV by patřila k horkým favoritům posledních měsíců: Máloco si v posledních letech vysloužilo tolik pozornosti.

Proč jde o tak velká očekávání? Tahle řada se totiž v minulých letech stala hodně oblíbenou volbou těch, kteří toužili po špičkovém full framu za rozumnou cenu. A model Sony A7 iv byl možná jedním z nejvýraznějších foťáků posledních let… Mé recenze předchozích modelů najdete zde (Sony A7 iii) a zde (Sony A7 ii).

Sony A7 IV
Sony A7 IV na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Sony A7 iv vše posune dál

Čtvrtá generace, model Sony A7IV, by tedy měla vše posunout ještě dále a stát se – případně – ještě vážnější konkurencí bezzrcadlovek od Nikonu i Canonu…

Nový model bude v prodeji od poloviny prosince za doporučenou maloobchodní cenu 74 990 Kč.

Zkrátka, už se těším, až Sony A7 IV vyzkouším!

Níže zatím jen text tiskové zprávy…

Fotoaparát ALPHA 7 IV od společnosti Sony je víc než jen „základní fotoaparát“ díky 33megapixelovému full-frame snímači a vylepšenému ovládání při fotografování a nahrávání videa

Společnost Sony dnes představila tři nové přírůstky do své řady fotoaparátů a příslušenství – fotoaparát s výměnnými objektivy ALPHA 7 IV (model ILCE-7M4) s nově vyvinutým 33megapixelovým (přibližně efektivních) full-frame snímačem a dva nové blesky HVL-F60RM2 a HVL-F46RM.

Model ALPHA 7 IV posouvá pojem „základní“ u full-frame fotoaparátů na novou úroveň díky výjimečné kvalitě obrazu. Nový model je vybaven mnoha nejvyspělejšími zobrazovacími technologiemi od společnosti Sony, včetně nejnovějšího procesoru BIONZ XR™ a pokročilých funkcí ostření (AF), které vycházejí z vlajkového modelu Alpha 1, v kombinaci se zjednodušeným ovládáním a zvýšenou spolehlivostí pro fotografie a filmy.

To z něj dělá dokonale všestranný fotoaparát pro nadšence i profesionály, kteří fotografují v nejrůznějších situacích. Model ALPHA 7 IV se také může pochlubit rozlišením 33 MP, bohatým zaměřím na natáčení videa a různými funkcemi podporujícími rostoucí poptávku po vzdálené komunikaci. Tím přináší nové pojetí toho, co všechno může „základní“ fotoaparát dokázat.

„Představením fotoaparátu Alpha 7 III jsme nastavili základní parametry, které by měly full-frame fotoaparáty nabízet, a nyní nastal čas tyto standardy nově definovat,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Model ALPHA 7 IV v sobě spojuje to nejlepší z obrazových technologií Sony a přináší fantastické zážitky při fotografování i natáčení videa. Uživatelé tak budou moci zachytit obsah přesně podle svých představ, ať už se ocitnou v jakékoli situaci.“

Sony A7 IV: Inovace nikdy nekončí

Nový fotoaparát ALPHA 7 IV je špičkový hybridní fotoaparát s vynikající kvalitou fotografií a vyspělou technologií videa s pokročilým ostřením, vylepšenou ovladatelností a funkcemi pro pracovní procesy. Při vývoji tohoto modelu byl také brán ohled na životní prostředí, proto se při výrobě těla využívá originální recyklovaný plast SORPLAS™ vyvinutý společností Sony. Také na obal byly využity recyklovatelné materiály a méně plastu.

Sony A7 IV
Sony A7 IV na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Sony A7 IV: Výjimečná kvalita obrazu

Díky nově vyvinutému 33MP full-frame obrazovému snímači Exmor R™ CMOS se zadním osvitem dosahuje novinka vynikající kvality obrazu a širokého rozsahu citlivosti ISO s možností rozšíření na ISO 50-204800. Vysoké rozlišení umožňuje fotoaparátu vyjádřit plynulou gradaci, jemné detaily a textury objektu při současném snížení šumu. Dynamický rozsah 15 kroků umožňuje široké možnosti vyjádření, zatímco nastavení Creative Look pomáhá bez námahy vytvářet originální vzhled fotografií i videa.

Nová úroveň výkonu ostření

Nejnovější procesor BIONZ XR™ používaný ve vlajkové lodi Alpha 1 poskytuje vysokorychlostní ostření, nepřerušované sériové snímání rychlostí 10 snímků za sekundu se sledováním AF/AE a velkou vyrovnávací paměť pro plynulé fotografování. ALPHA 7 IV sleduje objekty pomocí funkce Real-Time Tracking a 759 body AF s fázovou detekcí AF s vysokou hustotou ohniskové roviny s fázovou detekcí, který pokrývá přibližně 94 % plochy snímače. Kromě toho nyní poprvé dokáže funkce Real-time Eye AF sledovat kromě člověka také oči ptáků a zvířat, a to jak u statických snímků, tak u natáčení videa. Přesnost detekce lidské tváře a očí je také přibližně o 30 % lepší než u modelu Alpha 7 III.

Sony A7 IV: Špičková filmová technologie

Model ALPHA 7 IV používá technologie převzaté ze skutečné filmové produkce včetně technologie S-Cinetone™ – která byla převzata z vysoce uznávané série kamer Cinema Line společnosti Sony používaných širokou škálou filmařů a tvůrců obsahu – a poskytuje tak bohatý filmový výraz. Vysoce kvalitního filmového záznamu je dosaženo díky záznamu 4K 60p v režimu Super 35mm a záznamu až 4K 30p s převzorkováním 7K v režimu full-frame. Nová kamera je také vybavena 10bitovým vzorkováním barev s hloubkou 4:2:2, které umožňuje přirozenou gradaci, kodek XAVC S-I™ uvnitř snímku pro efektivnější pracovní postupy při úpravách a XAVC HS™ pro dvojnásobnou účinnost komprese.

Aby bylo možné vyjít vstříc rostoucí potřebě přesného výkonu ostření při natáčení videa, jsou při použití fotoaparátu ALPHA 7 IV s objektivem Sony E-mount k dispozici jedinečné funkce ostření, včetně AF Assist, který podporuje přechody zaostření při použití automatického ostření, a funkce Focus Map, která vizualizuje hloubku ostrosti. Vůbec poprvé je nový fotoaparát řady Alpha vybaven funkcí Breathing Compensation, která eliminuje focus breathing a udržuje stálý úhel záběru při změnách zaostření. Funkci lze zapnout nebo vypnout.

Pokročilá funkčnost jako skutečný hybridní model

ALPHA 7 IV je hybridní fotoaparát pro fotografování a natáčení videa s vynikající ovladatelností a spolehlivostí, který uživateli umožňuje snadno přepínat z fotografování na natáčení videa a zpět podle potřeby. Novinkou v řadě fotoaparátů Alpha od společnosti Sony je dvojitý volič režimů, jehož spodní část slouží k volbě focení/natáčení/S&Q a horní část k volbě režimů Auto/P/A/S/M a MR (Memory Recall). To umožňuje uživatelům rychle vybírat a přepínat mezi jednotlivými nastaveními. Fotoaparát je také vybaven pětiosou optickou stabilizací obrazu, která přináší o 5,5 kroku vyšší rychlost závěrky, stejně jako vylepšeným gripem pro větší pohodlí a slotem pro média kompatibilní se standardem CFexpress typu A, jenž podporuje média s rychlejším zápisem a uvolňováním bufferu. OLED Hledáček Quad-VGA s 3,68 milionu bodů (přibližně) má navíc 1,6krát vyšší rozlišení než hledáček modelu Alpha 7 III, takže si uživatelé mohou vychutnat vylepšenou kvalitu obrazu s živým náhledem, která minimalizuje zkreslené barvy a zvyšuje rozlišení.

Tvůrci videí mohou nahrávat videa ve 4K 60p 10bit 4:2:2 nepřetržitě více než hodinu díky konstrukci odvádějící teplo. Režim optické stabilizace ‚Active Mode‘ napomáhá optimálnímu výkonu při nahrávání. Tvůrci mohou rovněž těžit z dotykového zadního LCD panelu typu 3.0 s 1.03 miliony bodů (přibližně), který se vyklápí do strany s možností vyklopení do různých úhlů, z tlačítka REC umístěného na horní straně fotoaparátu či vysokokapacitní baterie typu Z.
Tělo fotoaparátu ALPHA 7 IV je vyrobeno z hořčíkové slitiny, aby bylo robustní s minimální hmotností. Přepracovaná konstrukce a tlačítko zámku objektivu navíc přispívají ke zvýšené odolnosti proti prachu a vlhkosti.

Sony A7 IV: Zdokonalení pracovních procesů

Díky různým možnostem připojení umožňuje model ALPHA 7 IV streamování a sdílení vysoce kvalitního obsahu přímo na místě, čímž splňuje rostoucí potřebu vzdálené komunikace v reálném čase, aniž by přitom utrpěla špičková kvalita obrazu a zvuku. Propojení mezi fotoaparátem a mobilní aplikací Imaging Edge Mobile™ zjednodušuje rozhraní Bluetooth a Wi-Fi 5 GHz/2,4 GHz umožňující rychlý přenos dat.

Fotoaparát má také novou funkci nazvanou „Shot Mark“, která umožňuje snadný přístup k označeným scénám ve videoklipu, a to ve fotoaparátu i v aplikacích Sony Catalyst Browse/Prepare.

Fotoaparát navíc disponuje řadou nových funkcí, které podporují živé streamování a vzdálenou komunikaci bez nutnosti použití specializovaného softwaru. Funkce UVC (USB Video Class) a UAC (USB Audio Class) promění fotoaparát ALPHA 7 IV po připojení k počítači nebo chytrému telefonu ve vysoce výkonnou kameru pro živé vysílání. Vysoká kvalita obrazu, jako je 4K 15p a 1080 FHD 60p, poskytuje realistický obraz pro vzdálené sdílení. Digitální zvukové rozhraní fotoaparátu ALPHA 7 IV lze spárovat s řadou mikrofonů a příslušenství pro zajištění vysoce kvalitního zvuku.

Společnost Sony plánuje nabídnout novou cloudovou službu „AI Video Editing Studio“ pro automatickou editaci pomocí technologie umělé inteligence. Aby se tvůrci mohli soustředit na kreativnější úkoly, „AI Video Editing Studio“ automaticky provede počáteční úpravy v cloudu pomocí umělé inteligence.

Společnost Sony se bude i nadále snažit poskytovat širokou škálu obrazových zážitků a služeb prostřednictvím aktivní integrace a rozvoje fotoaparátů, cloudu a umělé inteligence.

Sony A7 IV: Navrženo s ohledem na životní prostředí

V souladu s úsilím společnosti Sony o ochranu životního prostředí vycházejícím ze strategie „Road to Zero“ bylo životní prostředí důležitým faktorem při vývoji designu, výroby a balení ALPHA 7 IV. Fotoaparát využívá recyklovaný plast SORPLAS™, který není závislý na neobnovitelných zdrojích a vyrábí se v závodech využívajících obnovitelnou energii, například solární energii. Obal výrobku rovněž využívá recyklovatelné materiály se sníženým obsahem plastů.

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Ladislav z Pardubic

    Nejásal bych, dokud nebude k dostání v ČR nebo v EU. Chybí integrované obvody a polovodičové součástky všeho druhu celosvětově, uvidíme, jak se s tím popasuje Sony. Také se bude moci stát, že při objednání přijde email „Sorry, due to……….. you are on the list number 5555 atd…“
    Dobré světlo!
    Ladislav

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*