Novinka: Sony Alpha 9 III – full frame se systémem Global Shutter

Společnost Sony představila nový fotoparát Sony Alpha 9 III, který je vybavený systémem Global Shutter.

Zatím jen text tiskové zprávy, foťák snad brzy vyzkouším… A omlouvám se, že v textu někde zůstaly čísla nebo kódy poznámek pod čarou, jde o systémovou chybu formátu, v němž Sony tiskové zprávy zasílá – poznámky je při zpracování pro web těžké odstranit.

Společnost Sony uvádí na trh fotoaparát Alpha 9 III; první fullframový fotoaparát na světě se systémem Global Shutter

Fotoaparát nové generace, Alpha 9 III, nabízí vysokorychlostní snímání rychlostí až 120 snímků za sekundu, snímky bez zkreslení a black outu, synchronizaci s bleskem při všech rychlostech snímání a mnohem, mnohem více.

8. listopadu 2023 – Společnost Sony dnes představila přelomový nový fotoaparát Alpha 9 III (a9 III), který je jako první na světě i vybaven fullframovým snímačem se systémem Global Shutter.

Sony A9 III
Sony A9 III na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Působivý nový fullframový snímač s technologií Global Shutter umožňuje snímat sériově rychlostí až 120 snímků za sekundu bez zkreslení nebo black outu. Díky kombinaci tohoto inovativního snímače s dosud nejpokročilejším systémem ostření Sony, který se může pochlubit využitím umělé inteligence a přepočtem zaostření AF/AE až 120krát za sekundu, a také schopností synchronizovat blesk při všech rychlostech snímání, otevírá fotoaparát α9 III profesionálním fotografům nový svět možností, jak zachytit rozhodující okamžik.

„Nový fotoaparát Alpha 9 III představuje přelomový úspěch společnosti Sony v oblasti zpracování obrazu,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, vedoucí marketingu IP&S společnosti Sony Europe. „Tento fotoaparát byl navržen s ohledem na potřeby a požadavky profesionálních fotografů a každá jeho inovace – od snímače přes velikost až po rozložení tlačítek a funkcí v menu – byla provedena s ohledem na konkrétní požadavky a zpětnou vazbu od naší komunity fotografů. Naslouchali jsme jim a jsme nadšeni, že jim můžeme přinést nové možnosti fotoaparátu Alpha 9 III. Možnosti, které fotografům umožní zachytit věci, jež dosud zachytit nešly.“

Yann Salmon Legagneur dále uvedl: „Tvůrci po celém světě mohou dosáhnout ještě dynamičtějšího výrazu, když fotoaparát Alpha 9 III zkombinují s naší bohatou řadou objektivů, zejména s novým 300mm objektivem F2,8 G Master – teleobjektivem s velkou světelností, který je nejlehčí na světě ve své kategorii.“

Vlastnosti modelu Sony α9 III

První i obrazový snímač s technologií Global Shutter na světě přináší novou dimenzi výkonu při snímání fotografií:

Nový fotoaparát α9 III je vybaven nově vyvinutým prvním i fullframovým obrazovým snímačem CMOS na světě s technologií Global Shutter a rozlišením přibližně 24,6 efektivních megapixelů iii a vestavěnou pamětí v kombinaci s nejnovějším procesorem pro zpracování obrazu BIONZ XR®. Dosahuje sériového snímání bez black outu se sledováním AF/AE iv rychlostí dosahující přibližně 120 snímků za sekundu iv. Nový model α9 III je vybaven ostřením s fázovou detekcí ohniskové roviny s vysokou hustotou. Speciální jednotka pro zpracování umělé inteligence využívá AF s rozpoznáváním v reálném čase k vysoce přesnému rozpoznávání nejrůznějších objektů. Díky kombinaci vysokorychlostního výkonu až 120 snímků za sekundu a vysoce přesného výkonu rozpoznávání objektů je možné snadno fotografovat rozhodující scény a okamžiky, které nelze zachytit pouhým okem iv. Jednotka AI procesoru modelu α9 III podporuje natáčení videí i pořizování fotografií s přesným rozpoznáním tvaru a pohybu objektu a poskytuje výrazné zlepšení výkonu rozpoznávání lidských očí pomocí funkcí Real-time Recognition AF a Real-time Tracking, které automaticky rozpoznávají, sledují a zaostřují na oči zadaného objektu v. Fotoaparát α9 III je vybaven optickou pětiosou stabilizací obrazu v těle s účinností 8,0 kroků vi, která umožňuje kvalitní vykreslení snímků.

Rychlost závěrky není omezena jako u konvenčních mechanických závěrek obrazových snímačů a dosahuje maximální rychlosti závěrky 1/80000 sekundy (1/16000 sekundy při sériovém snímání) vii. Umožňuje snímat vysokou rychlostí bez jakéhokoli zkreslení. Po nasazení kompatibilního blesku Sony viii, například HVL-F60RM2 a HVL-F46RM (prodává se samostatně), je možné synchronizovat blesk a pořizovat snímky při všech rychlostech závěrky až do 1/80000 sekundy vii. Dříve, když uživatel uvolnil závěrku vyšší rychlostí, než je synchronizační rychlost blesku, klesalo prudce množství světla. Díky funkci synchronizace blesku při nejrychlejším času závěrky (full-speed flash synchronisation) lze nyní fotografovat i scény, které by jinak nebylo možné snadno zachytit běžnou technologií. Také při fotografování nebo natáčení filmů v prostředí s LED osvětlením může funkce Hi Frequency Flicker výrazně omezit problémy s vysokofrekvenčním blikáním tím, že umožňuje jemně nastavit rychlost závěrky tak, aby odpovídala frekvenci blikání při sledování monitoru.

Fotoaparát α9 III je vybaven volitelnými režimy prodlevy uvolnění/release lag, které uživateli umožňují upřednostnit release lag nebo zobrazení v hledáčku/na displeji. Nově instalovaná funkce Pre-Capture umožňuje uživateli vrátit se až o 1 sekundu zpět a zaznamenat okamžik před stisknutím spouště. Funkce Continuous Shooting Speed Boost x posílí seriové snímíní pro spolehlivé zachycení důležitých okamžiků díky velké vyrovnávací paměti a zvýšené celkové rychlosti systému umožňují pořídit až přibližně 390 snímků ve formátu Fine JPEG v jedné sérii rychlostí 30 snímků za sekundu.

Sony A9 III
Sony A9 III, zadní strana. Foto: Sony.cz

Přizpůsobitelné ostřící body byly rozšířeny tak, aby nabídly velikosti XS až XL namísto předchozích velikostí S, M a L. Funkce přednastaveného zaostření/zoomu umožňuje zapamatovat si ve fotoaparátu přednastavená nastavení zaostření a zoomu, takže umožňuje rychlé vyvolání nastavení v případě potřeby xiii. Kromě stávající vlastní velikosti rámečku pro vyvážení bílé barvy může nyní uživatel podle potřeby zvolit i další velikosti, což umožňuje jemné nastavení vyvážení bílé barvy po zkomponování snímku. Fotoaparát α9 III je vybaven vylepšenými funkcemi, jako jsou nejnovější algoritmy automatického ostření, které umožňují dosáhnout vysoké přesnosti ostření až do úrovně osvětlení EV-5 v režimu AF-S (ekvivalent ISO 100, objektiv F2,0), sledování ostření při sériovém snímání při F22xiv a funkce složeného snímání do formátu RAW, která poskytuje možnost spojit více po sobě jdoucích snímků do vysoce kvalitního složeného snímku.

Pokročilý výkon videa bez zkreslení

Obrazový snímač s technologií Global Shutter zajišťuje nezkreslený obrazový projev u videí i fotografií. Uživatel může například snadno pořizovat snímky blízké scenérie z rychle jedoucího vozidla, jako je automobil, nebo rychle se pohybujících objektů. Tento fotoaparát je první v řadě Alpha™, který dokáže zaznamenávat video s vysokou snímkovou frekvencí 4K 120p bez ořezu, což uživateli umožňuje natáčet v požadovaném úhlu záběru. Rovněž je možné natáčet videa ve vysokém rozlišení 4K 60p s převzorkováním 6K.

Model α9 III je vybaven technologií S-Cinetone™, která byla vytvořena během vývoje digitální kinematografické kamery VENICE pro produkci videí a díky níž krásně vynikne lidská pleť a další objekty. Kamera α9 III disponuje špičkovým výkonem videa včetně bohaté gradace a S-Log3 a v režimu snímání Log může zobrazovat oblíbenou importovanou tabulku LUT uživatele. Model α9 III je kompatibilní s mobilní aplikací „Monitor & Control“ určenou pro tvůrce videí.

Ovladatelnost a spolehlivost pro profesionály

Společnost Sony vyslyšela hlasy profesionálních fotografů a vytvořila funkční a spolehlivý fotoaparát, který podporuje jejich potřeby. Tvar gripu je vylepšený a ergonomicky navržený tak, aby jej uživatel mohl snadno držet v dlani a vyhnul se tak namáhání i při používání teleobjektivu nebo při delším snímání.

Vertikální grip VG-C5 (prodává se samostatně) nabízí stejnou ovladatelnost a všestrannost při horizontálním fotografování; poskytuje pohodlnou oporu při dlouhém fotografování. Grip a oblast tlačítka spouště mají stejný design jako hlavní tělo fotoaparátu, což umožňuje pořizovat snímky bez pocitu nepohodlí a se stejnou ovladatelností jako u fotoaparátu. Model α9 III je vybaven LCD monitorem, který lze vyklápět ve 4 osách do různých úhlů. Lze jej ovládat dotykem, což umožňuje intuitivní ovládání pomocí nejnovějšího dotykového menu. Elektronický hledáček využívá Quad XGA OLED s 9,44 miliony bodů a dosahuje vysoké viditelnosti se stejným jasem jako u modelu α7R V a zvětšením přibližně 0,90 x. Na přední straně fotoaparátu je umístěno uživatelské tlačítko, jehož pomocí lze měnit rychlost sériového snímání, přiřadíme-li mu funkci Continuous Shooting Speed Boost. Ovládat lze prstem držícím grip, což umožňuje pohotové použití. Podporuje profesionální fotografy při fotografování ve všech prostředích.

Vysoká rychlost pracovního procesu a široká podpora pro okamžité doručení

Mezi nové funkce fotoaparátu α9 III patří filtr prohlížených snímků, který umožňuje uživateli efektivně vybrat velký počet snímků při vysokorychlostním sériovém snímání, a nabídka funkcí, kterou lze používat i během prohlížení snímků. Obě funkce výrazně podporují profesionální pracovní postupy od fotografování až po doručení snímků.

Menu jednotlivých funkcí lze nyní používat během prohlížení, takže uživatel může efektivně vybírat velké množství snímků při vysokorychlostním sériovém snímání. „Playback Function Menu“ lze předem nastavit, takže uživatel může během prohlížení snímků provádět ochranu, přenos do chytrého telefonu, přenos na FTP atd. Uživatel může zúžit výběr snímků pomocí filtru pro prohlížení a přehrát je prostřednictvím funkčního menu, což umožňuje rychlé předání konkrétních snímků. Fotoaparát je vybaven speciálním mikrofonem pro hlasové poznámky na zadní straně. Vestavěný mikrofon umístěný v blízkosti úst umožňuje čistý záznam zvuku i v hlučném prostředí. Zaznamenaná zvuková data lze přenášet prostřednictvím protokolu FTP spolu se snímky. Fotoaparát umožňuje uživateli nastavit až 20 předvoleb z International Press Telecommunications Council (IPTC), mezinárodního poradního orgánu, jehož členy jsou zpravodajské organizace z různých zemí.

Fotoaparát α9 III dokáže přenášet data až dvakrát rychleji než α9 II. Komunikace na frekvenci 5 GHz nabízí maximální rychlost a stabilitu pro zpravodajské a sportovní fotografy, kteří potřebují okamžitě přenášet data prostřednictvím FTP, a také pro studiové prostředí. Fotoaparát α9 III umožňuje zaznamenávat fotografie a filmy na paměťová média mnoha způsoby včetně dvou slotů pro média, které podporují karty CFexpress typu A a karty SD UHS-I a UHS-II.
Je kompatibilní s profesionální mobilní aplikací „Transfer & Tagging“, která urychluje workflow předávání snímků, a s aplikací „Remote Camera Tool“, která umožňuje vzdálené snímání přes PC pomocí kabelové sítě LAN. Společnost Sony plánuje, že bude podporovat novou verzi Camera Remote SDK, softwarové vývojové sady, která umožňuje vzdálené ovládání fotoaparátu a změnu nastavení snímání.

Kromě toho se plánuje, že fotoaparát α9 III bude prostřednictvím aktualizace softwaru xvii fotoaparátu podporovat funkční vylepšení, jako je funkce FTP, relay playback a podpora formátu C2PA.

Společnost Sony bude v budoucnu u fotoaparátů α1 a α7S III nadále rozšiřovat funkce, jako je korekce dýchání, přehrávání relay a podpora formátu C2PA, aby spolu s fotoaparátem α9 III vyhověla potřebám profesionálů.

Ceny a dostupnost

Fotoaparát α9 III v prodeji od konce ledna 2024 u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou cenu 172 990 Kč.

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*