Fotograf a dobrodruh Steve McCurry vystavuje v Brně

Afghánská dívka se zeleně zářivýma očima – tento snímek už v 80. letech obletěl svět.  Pořídil ho reportážní fotograf a dokumentátor Steve McCurry v uprchlickém táboře. Jeho výstavu má nyní veřejnost možnost prohlédnout si v Brně.

Steve McCurry výstava Brno
Plakát k brněnské výstavě

Veřejnost tak teď výjimečnou šanci prohlédnout si tvorbu světově uznávaného fotografa. Snímky Steva McCurryho budou na hradě Špilberku k vidění jen šest týdnů – od 12. května do 30. června.

Díky McCurryho fotkám pak svět poprvé uviděl, jak Afghánistán vypadá pod útoky Sovětského svazu. McCurry ale fotil i jinde – v Indii, Číně, Barmě, Kuvajtu, na Srí Lance i v dalších exotických zemích. Na výjimečně barevných fotografiích zachycoval obyčejné lidi, mizející tradice i válečné konflikty.

Steve McCurry fotil často v zemích zmítaných válkou. Proslavily ho snímky Afghánistánu v době sovětské okupace, do země se dostal dobrodružně přes pákistánskou hranici a filmové svitky skrýval všité v oblečení. Pro jeho snímky je typická neobyčejná barevnost. McCurry se zajímá o konkrétní lidi, jejichž příběhy v portrétech vypráví pomocí výrazů ve tváři, krajinou i okolím. Za svou práci získal mnoho cen.

Výstavu doplní také pestrý doprovodný program. Mnoho vystavených McCurryho fotografií pochází z Afghánistánu. Tuto zemi proto představí jeden z nejpovolanějších – generál Petr Pelz, který působil několik let jako velvyslanec v Afghánistánu, ale také jako ředitel vojenského zpravodajství. Beseda s ním se uskuteční 19. května, vyprávět na ní bude i cestovatel Rudolf Švaříček.

Důležitým tématem McCurryho fotografií jsou lidé utíkající před válkou a uprchlické tábory, proto si nelze nevšimnout paralely se současným děním a s migrační krizí. Na Špilberku se proto chystá diskuse o problému migrace – s účastí akademiků, zástupců města i dobrovolníků, kteří pracovali na hraničních přechodech Röszke a Idomeni. Diskuse proběhne 2. června.

O své zkušenosti s focením na krizových místech se podělí také český válečný fotograf Jan Šibík. Jeho práce je totiž srovnatelně nebezpečná jako práce McCurryho. S Janem Šibíkem si lidé budou moci promluvit na besedě dne 14. června.

Více podrobností o výstavě i doprovodném programu je k nalezení na www.spilberk.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Muzea města Brna

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*