Čech vyhrál „fotografického Oskara“ za snímky psího krematoria

Český fotograf Tomáš Vocelka zvítězil v jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů. Vítězem se stal mezi profesionály v kategorii Architektura. Porotu zaujal jeho soubor Věčná loviště, který vznikl pro on-line deník Aktuálně.cz.

Je to zcela bezesporu jeden z nejvýznamnější úspěchů, který může fotograf v globálním měřítku dosáhnout, tedy Tomášovi upřímně blahopřeji! Známe se dlouhou dobu a – mimochodem – napsal pár článků tento web, tedy Fotoguru.cz. Několikrát jsem ho zařadil do přehledu Fotoguru roku, přehledu toho nejlepšího, co se daný rok na fotografické scéně odehrálo. Což mu tedy neunikne ani v tomto roce…

Jeden z oceněných snímků. Foto: Tomáš Vocelka – publikováno se svolením autora

Krematorium pro domácí mazlíčky

Soubor zachycuje krematorium pro domácí mazlíčky ve Středočeském Drnově, poblíž Slaného. Jde o bývalé vojenské zařízení, které bylo sedmnáct let opuštěné a pak ho dva přátelé, Michal Šeba a Martin Chum, s pomocí architekta Petra Hájka přestavěli a nazvali ho Věčná loviště.

„Už při fotografování jsem si uvědomil, že to místo vypovídá o změnách ve vztahu lidí ke zvířatům, o samotě lidí ve městech, pro které je často nejbližší bytostí domácí mazlíček, i o světě, kde jsme si mohli dovolit přeměnit původně vojenský objekt v zajímavé architektonické dílo. Právě tyto významové přesahy pak rozhodly, že jsem fotografie vybral a posla do soutěže,“ uvádí Vocelka.

„Vítězství v tak renomované soutěži, jako je Sony World Photography Awards považuji za ohromný úspěch. Splnil se mi tím sen a mám z toho opravdu velkou radost, protože této soutěže se účastní ti nejlepší fotografové z celého světa, a to nejen fotožurnalisté, ale i ti, kteří fotí jiné žánry,“ dodává.

Tomáš Vocelka Krematorium pro mazlíčky
Krematorium pro domácí mazlíčky zaujalo mezinárodní porotu v kategorii Architektura. Foto: Tomáš Vocelka – publikováno se svolením autora

„Je docela zábavné, že původně se mi do fotografování zvířecího krematoria moc nechtělo. S tématem přišla moje kolegyně, novinářka Magdalena Medková a poprosila, jestli bych jí nenafotil obrázky k její reportáži. Připadalo mi to takové pesimistické a smutné. Ale za pár chvil jsem si uvědomil, že je to velmi zajímavé místo se silným příběhem a už jsem se na focení těšil. Musím Magdě poděkovat, bez ní by ty snímky nevznikly.“

České úspěchy v soutěži

Tomáš Vocelka je historicky první český fotograf, který vyhrál některou kategorii v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards. Do té doby bylo největším úspěchem druhé místo Stanislava Krupaře v roce 2014. V otevřené části soutěže (je označována Open) už Česko vítěze má, v roce 2016 se jím stala Michaela Šmídová (v kategorii Nature & Wildlife) a v roce 2019 Martin Stranka (v kategorii Creative).

Celou vítěznou kolekci je možné prohlédnout si zde: https://www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/winners-galleries/2021/professional/finalist-eternal-hunting-grounds

Kdo je Tomáš Vocelka:

Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka na snímku Vojtěcha Vlka (publikováno se svolením autora)
  • Tomáš Vocelka (* 1965, Krnov)
  • Novinář a fotograf, v médiích pracuje od roku 1990.
  • Fotografii se učil nejprve od otce a pak od československého fotodokumentaristy Gustava Aulehly.
  • Začínal jako fotograf a redaktor, později prošel mnoha funkcemi až po šéfeditora a zástupce šéfredaktora MF DNES.
  • Od roku 2016 fotografuje a píše v redakci Aktuálně.cz.
  • V roce 2018 vyhrál Czech Press Photo v kategorii Proměny Prahy, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž.
  • Je dvojnásobným finalistou mezinárodní soutěže Travel Photographer of the Year a jeho snímky byly publikovány například na obálce španělského National Geographic Viajes.
  • Web: www.tomasvocelka.cz / Instragram: @tomvocelka

Sepsáno s využitím podkladů od Tomáše Vocelky.

 

 

————

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*