Zoner X a podzimní novinky 2017: retušovací štětec a lepší vrstvy

Zoner představil novinky podzimu 2017, zde je oficiální tisková zpráva s jejich přehledem…

Zoner Photo Studio X slaví první rok a přináší světově unikátní retušovací štětec

6. září 2017 – Brno Český program pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio X přichází s podzimní aktualizací, kterou završuje rok od svého vydání. Nedestruktivní modul Vyvolat získává retušovací nástroje, jež svými možnostmi nemají u jiných editorů konkurenci. Vrstvy úprav v modulu Editor uživatelům zjednoduší experimenty s expozicí, křivkami či úrovněmi. ZPS X už také umožňuje plnohodnotný střih videa, které lze volně kombinovat s fotkami i hudbou.

Zoner X 2017
Nová verze Zoneru v akci na oficiálním snímku. Foto: Zoner.cz

„Máme za sebou první rok fungování předplatného, a tak můžeme hodnotit. Možnost soustředit se na jeden program nám uvolnila ruce a vývojáři tak vydávají nemalé aktualizace každé tři měsíce. Celkový objem novinek, které jsme za poslední rok představili, by dříve vydal na téměř dva roky vývoje. Hrdě můžu za celý vývojový tým prohlásit, že jsme dostáli slibům spojeným s předplatným a rozhodně nehodláme zpomalovat,” shrnuje uplynulý rok produktový manažer Jan Kupčík.

Každý tah má fotograf pod kontrolou

Přelomovou novinkou podzimní aktualizace je unikátní retušovací štětec v nedestruktivním modulu Vyvolat. Štětec vůbec jako první na světě dovoluje kombinaci více masek a zároveň více tahů v rámci jedné masky. Každý jednotlivý tah lze přitom kdykoli upravit či smazat, aniž by snímek ztratil kvalitu. Automatické dohledávání zdrojové oblasti pro retuši navíc výrazně přispívá k urychlení práce.

„Plná kontrola nad tahem štětce umožňuje takovou volnost práce, že přeskakujeme i ty největší velikány na poli nedestruktivních úprav jako Adobe Lightroom a Capture One. Přičtete-li k tomu ještě podporu přítlaku pera tabletu v modulu Vyvolat, která konkurenci chybí úplně, pak vám retušování v jiných programech bude připadat přinejmenším omezené,” zdůrazňuje jedinečnost nástroje Jan Kupčík. Příchod retušovacích nástrojů tak dělá z modulu Vyvolat komplexní prostor, kde fotograf zvládne celý editační proces.

Snadnější experimenty s vrstvami úprav

Také modul Editor získává nové funkce. Základní úpravy expozice, barev, úrovní či křivek může teď uživatel aplikovat do samostatné vrstvy úprav, kterou je možné kdykoliv editovat. Jednotlivé vrstvy tak nemusí opakovaně duplikovat a různé varianty úprav vyzkouší rychleji a pohodlněji.

Editor videoklipů s podporou videa i fotek

Tvorba prezentace z dovolené či střih videa z oslavy budou hračkou s novým nástrojem Video v modulu Vytvořit. Videa je v něm možné stříhat, ovládat jejich hlasitost a kombinovat je s fotkami a hudbou.

Ovládání tabletem i nedestruktivně

Podpora přítlaku u grafických tabletů je zpět v ZPS. A díky postavení na čerstvé technologii Windows Ink je v mnohem lepší kondici. Grafici nyní mohou pomocí přítlaku ovlivňovat průměr, krytí, hustotu, rozmazání a u štětců i rozestup. Funkce je dostupná nejen v modulu Editor, ale také ve Vyvolat. A právě s možností ovládat přítlakem tolik parametrů nedestruktivně je ZPS X vůbec první na světě.

Snadnější tisk dokumentačních fotek

Hlavně firemní zákazníky potěší návrat indexových tisků do ZPS. Tisk portfolia, dokumentačních fotografií či prostě náhledů fotek s popisky na jednu stránku je teď záležitostí několika kliknutí. Menu indexových tisků se usídlilo v modulu Vytvořit a nabízí více možností formátování než kdy dříve. Uživatel si může vybrat ze šablon či sám nastavit rozložení obrázků, vzhled papíru a vytvořit doplňující text.
Mezi další novinky podzimní aktualizace patří rychlejší načítání složek s větším množstvím obrázků, podpora online-only souborů v úložišti OneDrive či lepší ilustrace hranic rozmazání štětců.

Přibyly také klávesové zkratky pro rychlé povolení a zakázání masek, či pro zobrazení pouze masky. ZPS X si nově rozumí s tracklogy bez výškových informací a s RAWy z nových fotoaparátů včetně Nikonu D7500 a Canonu 6D Mark II.

Novinky jsou zdarma k vyzkoušení

Zoner Photo Studio X lze pořídit v podobě předplacené roční licence za 1188 Kč. Během předplatného mají uživatelé nárok na průběžné aktualizace programu, exkluzivní návody či jiné materiály a také na přednostní technickou podporu zdarma.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz. Uživatelé, kterým již vypršela zkušební verze a ZPS X si nezakoupili, si mohou novou aktualizaci vyzkoušet bezplatně na 10 dní. Více detailů o podzimní aktualizaci si můžete přečíst v sekci Prozkoumat na stránkách www.zoner.cz.

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*