Zoner Postcards and Jak posílat papírové pohlednice z mobilu

Po jistém váhání jsem vyzkoušel novou aplikaci do brněnské firmy Zoner – věc to je opravdu lákavá: vyfotíte třeba na procházce v lese (nebo při cestě kolem světa) něco zajímavého, přes aplikaci Zoner Postcards (původně jen pro Android, od počátku roku 2015 i pro iOS) v mobilu z ní vyrobíte pohlednici a pošlete třeba babičce či závistivým kamarádům. Funguje to, byť to je třeba ještě vyladit. A také zjistíte, že váš mobil fotí hůř, než jste si mysleli…

(Pozn: Článek jsem mírně aktualizoval v březnu 2015, kdy Zoner vydal i verzi pro iPhone).

Zoner Postcards
Ano, funguje to – dcerky jsem vyfotil mobilem (Samsung ACE 2) v hlubinách Českého Švýcarska, přes aplikaci Zoner Postcards nechal za 39 korun poslat pohled. Dorazil rychle – radost velká, kvalita, pravda, není úchvatná, což ovšem není chyba Zoneru. Může za to prostý fakt: teprve při vytištění se ukáže ,že fotky z mobilu nejsou nic moc…

Nechci filozofovat, ale toto mě štve už dlouho:  99,9 procent z těch tisíců digitální fotek v mém archivu nepřežije příštích patnáct dvacet, neřku-li padesát let. I kdyby se mi náhodou nezhroutily mé záložní harddisky a nezapomenul na mé zálohy v cloudu, digitální fotky se prostě dříve či později nějak zatoulají, zmizí, zapadnou, ztratí se.

Ta divoce barevná pohlednice, kterou jsem minulou sobotu odeslal ze skal Českého Švýcarska, má šance mnohem vyšší – je to prostě fotka na papíře, a založena někde v knížce má šanci přežití ne zcela zanedbatelnou.

Když k tomu připočteme, že babičky už nebaví ty MMS a že dávat fotky z cest na Facebooku není úplně „cool“, aplikace Zoner Postcards prostě vypadá jako výborný nápad.

Zoner Postcards: Vyfotit a poslat 

Fotka mobilem Zoner Postcards
Takto vypadá původní fotka z mobilu – tady ujde, tisk však obecně vyžaduje mnohem vyšší kvalitu.

Její princip je opravdu jednoduchý: na procházce či na cestě kolem světa něco vyfotím, v aplikaci z toho vyrobím pohled (tedy: dodám rámeček dle svého výběru), vyplním adresu a text vzkazu. Za peníz velmi rozumný mi to Zoner v Brně (nebo v USA v případně zámořského posílání) nějak vytiskne a dá na poštu.

Platit se za Zoner Postcards dá buď přímo v prostředí „androidího“ Google Play, stejně, jako když si kupujete nějakou placenou aplikaci. Stojí to rozumných 39 korun. Druhou variantou je platit přes Paypall, což stojí o desetikorunu méně – 29 korun. (A pohlednici z českých luhů a hájů můžete poslat i do ciziny, to pak při platbě přes Paypall stojí 39 korun – ale nezkoušel jsem…).
V druhém kole pokusů mě poslání z iPhonu stálo už více (1,99 EUR), ale to je pořád cena velmi služná.

Pár much to ještě má…

Zoner Postcard
Peníze aplikace stáhla, pak ale prohlásila, že Error. Druhý pokus už vyšel, tedy budiž odpuštěno…

A jak to celé dopadlo?
Řečeno v jedné větě: opravdu mě ta aplikace velmi zaujala a budu si s ní hrát i v budoucnu, protože prostě posílat hezké papírové fotky přímo z místa akce mi přijde opravdu výborné.
Řečeno ve dvou větách: aplikaci bude třeba ještě vyladit, můj první pokus dopadl neslavně – pohlednici jsem sice vytvořil, Zoner si stáhl peníze, ale pak mi aplikace napsala, „sorry error“ a nešlo nic dělat (viz fotka).

Ony vyhozené peníze budiž Zoneru odpuštěny jako poplatek za hraní si s novou aplikací – byť tedy by jistě nebyl problém ze systému poznat, že se něco pokazilo, a peníze vrátit, působilo by to solidně…

Každopádně druhý pokus se už povedl, „sorry error“ se neopakovalo,  a pohlednice opravdu velmi rychle přistála v naší poštovní schránce…

Chyták, který Zoneru může trochu službu zkomplikovat, je nepříliš velké povědomí lidí o reálné kvalitě fotek lezoucích z mobilu. Totiž: ona fotka na monitoru mobilu i obrazovce počítače vypadá vcelku slušně. Ovšem ve chvíli, kdy se vytiskne, nedostatky budou vidět mnohem víc. Zkrátka, v počítači či v mobilu ona fotka bude vždy z definice vypadat mnohem lépe, než pak na papíře (a nic na tom nezmění ani to, že tisk i papír, s nimiž Zoner pracuje, jsou opravdu kvalitní).

Link na aplikaci (pro Android): Zoner Postcards na Google Play.
Link na aplikaci (pro iPhone): Zoner Postcards na iTunes.

Aktualizace: Vyjádření Zoneru k „sorry error“:

„Co se týká chyby strhnutí platby a následovného erroru, často se to stává v případě slabého signálu. Pokud by se Vám to stalo znovu, neváhejte napsat na [email protected] a platbu Vám obratem vrátíme. Této chyby jsme si vědomi, nejste jediný, komu se to přihodilo, a pracujeme na jejím odstranění.“

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Zajímavé, ale nezkoušel jsem.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*