Zoner X – podzim 2021: Vylepšení modulu Vyvolat + další novinky

Zoner Photo Studio X představilo své podzimní novinky, tak jako vždy touto dobou. A na co se mohou uživatelé těšit? Mimo jiné na výrazně vylepšený modul Vyvolat a tedy zrychlení celého procesu úprav.

Tak jako každý rok jsem měl možnost prohlédnout si díky ochotě Zoneru tyto novinky dříve a právě nové možnosti modulu Vyvolat mě opravdu zaujaly. A to hlavně jemnější rozdělení základních úprav mezi úpravy expozice a dynamického rozsahu, což se může hodit jak pro rychlé úpravy, tak pro sofistikovanější retuše. Zkrátka tehdy, kdy je šikovné pracovat odděleně s Černím a Bílým bodem na straně jedné, a položkami Dynamického rozsahu na straně druhé (viz ilustrace)…

Krom toho vývojáři vylepšili práci s redukcí šumu a texturou snímků. Mnoho klíčových úprav však zůstalo „pod kapotou“ a redesign procesů i ovládání se projeví právě na již zmíněné rychlosti zpracování fotek.

Tip: Zoner Photo Studio nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Zoner x Vyvolat
Nová verze programu nabízí zásadně přepracovaný modul Vyvolat, který umožní mimo jiné přesnější a jemnější práci s dynamickým rozsahem. Zdroj: Zoner.cz

Podrobnosti najdete níže v tiskové zprávě společnosti Zoner.

Podzimní Zoner Photo Studio X: Největší změny v modulu Vyvolat od uvedení ZPS X

(14. září 2021 v Brně)Všestranný program pro správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci přináší zatím nejrychlejší zpracování fotek, pohodlnější úpravu videí a také videa ve vyšší kvalitě na Zoneramě.

Výrazně rychlejší Vyvolat

Modul Vyvolat se dočkal největšího vylepšení od vzniku ZPS X. Vyvinuli jsme nový engine, díky kterému uživatelé upraví fotky rychleji než kdy dřív. Se složitějšími úpravami si přepracovaný modul poradí ještě lépe – čím víc parametrů uživatel upraví, tím patrnější bude změna v rychlosti.

Kvalitnější úpravy a úplně nové parametry

Uživatelům se bude lépe pracovat se všemi nejpoužívanějšími funkcemi ve Vyvolat. Díky rozšířeným možnostem a novým parametrům Expozice dosáhnou fotografové výrazně lepších výsledků.

Nové parametry Bílé a Černé pracují s nejsvětlejšími a nejtmavšími tóny na fotce. Uživatel tak precizněji upraví třeba příliš tmavé pozadí, aniž by ovlivnil jiné tmavé plochy. Nová funkce Textura zvýrazní i ty nejjemnější detaily přidáním kontrastu. Skvěle se hodí třeba pro zdůraznění stébel trávy, ptačího peří nebo vzoru tkaniny.

Vylepšení se s podzimní aktualizací dočkaly také Světla a Stíny, které nyní uživatelé upraví s daleko lepším výsledkem. Ze stínů tak dostanou víc detailů, aniž by hrozilo nepěkné vyblednutí barev. Fotograf se nemusí obávat ani výraznějších úprav, zapracovali jsme na odstranění nežádoucích obrazových artefaktů. Jednotlivé parametry navíc nyní daleko lépe spolupracují. Světla a Stíny při použití například s Expozicí podávají výrazně lepší výsledky než konkurenční programy.

Vyslyšeli jsme přání uživatelů a kompletně přepracovali Redukci šumu. Funkce je nyní snáz ovladatelná a zaručuje kvalitnější odšumění fotek, navíc o tolik rychleji, že jsme lehké odšumění přidali rovnou do výchozího zpracování RAW formátů.

Zoner x šum
Vylepšení se dotklo také procesů odstraňování šumu. Zdroj: Zoner.cz

Lepší práce s videem

Zoner Photo Studio X neopomíjí ani tvorbu videa. Zakládáme si na všestrannosti našeho programu, proto mají uživatelé v modulu Vytvořit k dispozici také video editor, který je s podzimní aktualizací zase o něco propracovanější.

Při přesouvání klipů na časové ose nově uživatel uvidí v reálném čase, jaký důsledek bude mít právě prováděná operace. Daleko snáz tak přeskládá větší počet stop. Novinkou je také možnost změnit výšku obrazové stopy nebo si určit pravidla vkládání pro každou stopu zvlášť. Čas ušetří hromadná změna parametrů u přechodových efektů.

V modulu Správce se přímo v pravém panelu uživatel dozví základní údaje o videu, odliší ho na první pohled od fotek a na miniatuře uvidí i stopáž. Video jde také jednoduše otočit na jedno kliknutí bez ztráty kvality.

Podpora formátu AVIF

Zoner Photo Studio X s podzimní aktualizací podporuje obrazový formát budoucnosti AVIF, za kterým stojí technologičtí giganti jako je Google, Netflix nebo Microsoft. Tento formát vyniká především svou vysokou kvalitou a zároveň nižší datovou náročností než třeba rozšířený JPEG. AVIF už podporují mnohé prohlížeče a Zoner Photo Studio X je teď připravené na jeho další rozšíření.

Zoner x textura
Nová verze nabídne vylepšenou práci s detaily, včetně textury. Zdroj: Zoner.cz

Videorevoluce na Zoneramě

Na Zoneramě nyní uživatelé přehrají videa ve vyšší kvalitě než na YouTube a do galerie je nahrají až do formátu 4K. Zonerama také jako vůbec první online galerie na světě zařazuje experimentální podporu formátu AV1.

V albech na Zoneramě si může uživatel nově změnit velikost zobrazených fotek, vybere si z nových variant rozložení na řádky nebo zvolí odsazení. Fotografové ušetří čas při zakládání nové galerie, protože nyní snadno zkopírují nastavení z již existující galerie.

Tip: Zoner Photo Studio nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*