Zonerama jako první na světě zobrazí fotky v AVIF a HEIF včetně HDR

Zonerama, tedy webová galerie od Zoneru, přichází s nenápadnou, ale zásadní revolucí: dokáže nově pracovat s „formáty budoucnosti“, tedy soubory typu AVIF a HEIF.

Zatím jen text tiskové zprávy, vše ale brzy pořádně vyzkouším…

První na světě: Zonerama nasazuje podporu moderních formátů AVIF a HEIF včetně HDR

Neomezená online galerie Zonerama pokračuje v boření hranic a současných zvyklostí fotografů. Počínaje dneškem mohou fotografové po celém světě prezentovat své fotky i v jiných formátech, než v poměrně zastaralém JPEGu.

 

Zonerama Hif
Zonerama nově zobrazí i trochu netypický formát HEIF – zde ve verzi pro Canon, tedy s příponou .hif. Fotka je z mého testování Canonu R50 v Toskánsku.

Podpora nových formátů HEIF a AVIF

Fotografové využívající novější iPhony nebo foťáky umožňující ukládání do HEIFu (někdy také HEIC nebo HIF) mohou snímky prezentovat přímo bez nutnosti je předem se ztrátou kvality konvertovat do jiných formátů.

A zatímco iPhone je jedním z nejrozšířenějších telefonů, foťáky podporující HEIF se na trhu teprve rozšiřují. I na ně už ale Zonerama myslí a nabízí podporu pro 10bitové HEIF soubory s PQ (Canon) a HLG (Sony) charakteristikami, a to včetně podpory HDR.

Fotky lze prezentovat také ve formátu AVIF, který se vyznačuje výborným poměrem kvality a velikosti výsledného snímku. Oba formáty navíc podporuje i Zoner Photo Studio X.

Podpora skutečného 10bitového HDR

Se Zoneramou mohou fotografové konečně ukázat světu své snímky v plných 10 bitech a v HDR zobrazení v podporovaných prohlížečích (v současnosti zejména ty založené na Chrome) a na kompatibilních monitorech.

S postupným rozšiřováním 10bitových monitorů s podporou HDR mají fotografové jedinečnou příležitost plně využít potenciál RAW souborů. Protože typický RAW obsahuje až 14bitovou barevnou hloubku, určitě každý z fotografů najde ve svém archivu nějaký snímek, kterému prezentace v HDR bude slušet.

Jak prohlížet snímky v HDR?

Podpora HDR záleží zejména na hardwarové výbavě. Je dobré zkontrolovat:

  1. Schopnost HDR zobrazování: V nastavení Windows nebo Macu je nutné povolit zobrazování HDR (a v ideálním případě i provést pomocí utility kalibraci).
  2. Podporu prohlížeče: V podpoře moderních formátů je nejdále Chrome a prohlížeče postavené na jeho jádru. U ostatních prohlížečů je zatím podpora HDR buď experimentální nebo chybí zcela.
  3. Prohlížení HDR obrázků: Podporu HDR obrázků lze ověřit v naší ukázkové galerii po otevření plné fotky (ne pouze náhledu). Pokud světlé oblasti fotek svítí jasněji než bílé části rozhraní operačního systému, je fotka zobrazována v HDR.

Sdílení RAW souborů

Fotografové, kteří využívají Zoneramu Premium (tedy mají předplacené Zoner Photo Studio X) nyní mohou veřejně nebo skrytě sdílet také RAW soubory ke svým snímkům. To se hodí například pro výukové účely.

Dostupné už nyní

Nové formáty lze nahrávat na online galerii Zonerama už nyní (jak na placené tak bezplatné účty). Pro umožnění stahování RAW souborů je nutné využívat Zonerama Premium (součástí předplatného Zoner Photo Studia X).

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*