Bryan Peterson: Naučte se fotografovat dobře (recenze)

Kniha Bryana Petersona Naučte se fotografovat dobře patří k stálicím české scény knih o fotografování. Mírně pokročilému a trpělivému adeptu fotografování dokáže nabídnou mnoho inspirace, pro úplného začátečníka – navzdory své pověsti – však není.

Autor recenze: Jan Rybář

peterson-naucte-se-fotografovat-dobreNaučte se fotografovat dobře nesporně patří k velmi dobře sestaveným knihám – a pokud budete pátrat po něco komplexním na samém začátku, téměř jistě z knihkupectví odejdete právě s ní.

Rozmlouvat vám to nebudu – obsáhlý titul opravdu pokrývá široké spektrum všeho možných oblastí, k nimiž se může novopečený adept fotografování dostat. Její typografické zpracování je výborné, fotografie lákavé, popisy dílčích chytáků velmi dobré.

Přesto trpí jednou zásadní chybou na kráse – není tím, po čem touží srdce začátečníkovo – neumožňuje totiž rychlý start, čtenáři nedává moc šancí rychle se zorientovat v tom, co je pro něj opravdu podstatné, a co je naopak možné pro začátek opominout. V čemž naopak exceluje jiná, mnohem útlejší kniha od Zoner Pressu Henry Carroll: Čtěte! (Pokud chcete fotografovat lépe).

Jeden z vůbec prvních bodů knihy je například ilustrace, jak v Adobe Camera Raw “zresetovat” soubor RAW… Což je věc, kterou nikdy nepoužije 99 procent majitelů pokročilejších foťáků, a spíše tedy u čtenářů vyvolá zděšení a obvyklý pocit “tohle nezvládnu, přepínám zpět na plný automat”.

Samozřejmě, pokud bude čtenářem člověk obeznámený s klíčovými principy, najde v knížce mnoho cenné inspirace, ač i tu platí, že ve srovnání s jinými autory (zejména se skvělými foto a photoshopo-knihami pro pokročilé od Scotta Kelbyho) to trochu drhne…

Důvod recenze: Recenzní výtisk.

Základní informace: Bryan Peterson: Naučte se fotografovat dobře, Rok vydání 2011, Počet stran: 400, Typ vazby: brožovaná, ISBN: 978-80-7413-086-1, Vydavatel: Zoner Press

 

Shrnutí recenze:

Bryan Peterson: Naučte se fotografovat dobře

Kniha Bryana Petersona Naučte se fotografovat dobře patří k stálicím české scény knih o fotografování. Mírně pokročilému a trpělivému adeptu fotografování dokáže nabídnou mnoho inspirace, pro úplného začátečníka – navzdory své pověsti – však není.

Hodnocení redakce:
6.1

Pros

  • poctivá a rozsáhlá publikace zahrnující všechny klíčové aspekty fotografování
  • kvalitní zpracování knihy, která je plná inspirativních fotografií
  • jedna z mála komplexních knih na trhu

Cons

  • nebude moc fungovat pro začátečníky, kteří touží za dva večery odhalit alespoň základní principy fotografování
  • místy působí trochu těžkopádně, laik obtížně pozná, co je klíčové, a bez čeho se dá žít
  • téměř chybí provázanost na fotoaparáty, poměrně běžná v jiných příručkách (typu: “tahle funkce je obvykle na tom a tom kolečku, nebo v menu vypadá obvykle tak a tak”)
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*