Canon R100 – co umí nejlevnější bezzrcadlovka (recenze)

Canon R100 je nejlevnější bezzrcadlovka na současném trhu, a z definice je tedy určena začínajícím fotografům. Co od ní čekat? Co umí a jak fotí? Jak zásadní jsou kompromisy? To vše jsem zkoumal v podrobné recenzi.

Co podstatného říct na úvod? To, že mi osobně představení tohoto foťáku udělalo radost – prostě proto, že z hlediska své pozice na trhu to je velmi “vzácný druh”. Canon se zkrátka rozhodl, že nabídne něco opravdu základního, co by mohlo přilákat i začínající fotografy, kteří chtějí ze světa mobilů vstoupit do “pořádného focení” a nechtějí pro začátek moc investovat.

Canon R100
Canon R100 dává smysl jako foťák pro ty, kteří chtějí opustit svět mobilů a začít s něčím opravdu laciným a přitom slušným.

Že to není zase tak zásadní? Ale je: žádná jiná značka zatím takovýto stroj nenabízí – což bylo a je do značné míry logické: obecná úvaha (s níž v zásadě souhlasím) zní: kdo chce cvakat, stačí mu mobil, kdo se opravdu chce focení věnovat, i do začátku si už pořídí něco pořádnějšího – například o něco dražší, ale opravdu hodně povedený Canon R50 (recenze zde).

Canon R100
Canon R100 může být pro nenáročného uživatele rozumným foťákem pro vstup do světa focení. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Zkrátka: obecně jsem rád, že Canon vypustil do světa tuhle základní řadu, byť čas ukáže, jak moc nakonec zasáhne do světa fotografování. Její “předci” na způsob Canonu 100D, 200D atp. patřili ve své době k modelům naprosto přelomovým – spolu s legendární řadou Nikon D3100, 200, 300 před desetiletím doslova začali dobývat svět: a daly generaci začínajících fotografů překvapivě solidní stroje za skvělé peníze. A i dnes platí: poslední (resp. předposlední) z těch řad Canon 250D a Nikon D3400 pořád nepatří zcela do historie a mají co nabídnout i nyní.

Canon R100
Pokud si tento foťák pořídíte, kupte si k němu rovnou i „pevnou padesátku“, tedy dostupný světelný objektiv, které otevře nové dimenze. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Ale, jak moc dává smysl nový základní model v době mobilní? Pojďme to prozkoumat.

Canon R100 – klíčové parametry

Nejdříve rychlé shrnutí toho, co je dobré vědět o výbavě tohoto foťáku.

Malé rozměry: Tedy: hodně zajímavé jsou jeho rozměry. Je to – jak ostatně můžete zahlédnout z fotek i ve videu, foťák malý a opravu skladný. Váží jen 356 gramů a doslova se vleze do ruky – samotného mě překvapilo, že se mi pro testování vešel do mé miniaturní brašny, v níž normálně nosím mé (též hodně malé) Fujifilmy. A vlezl se tam i s dvěma dalšími objektivy. Zkrátka: velikost, skladnost i váha je opravdu něco, co se počítá.

Solidní obrazová kvalita: Snímač má standardních 24,1 megapixelů, což je přesně ona rozumná hodnota pro tento typ foťáku. A výsledky jsou velmi slušné. Což je vlastně to zcela zásadní: bez ohledu na různé kompromisy ve výbavě je prostě možné s tímto foťákem pořídit velmi dobré fotky (viz dál) – což je vlastně svým způsobem to podstatné shrnutí této recenze.

Video: Co umí Canon R100 – 17 min v 4K


Slušná rychlost pro běžné použití: Foťák zvládne až 6,5 snímků za vteřinu (ale jen 3,5 snímků při použití serva, tedy kontinuálního snímání), což sice není ideální třeba na focení sportu, ale pro běžné situace rodinného a cestovatelského focení se s tím už vcelku vyjít dá.

Slušné video: Video umí až 4K, což je prostě dnes už naprostá povinnost. Pravda, je to jen do 25 fps, což pro běžné použití není problém. Kdo se spokojí “jen” s Full HD, může si hrát i s 60 fps (a dokonce 120 fps v rozlišení 720p).

Solidní ostření a detekce očí: Přiznávám, trochu jsem se bál, že hodně velké kompromisy nastanou v ostření (kde obecně probíhají největších technologické změny těchto let). A ano, kompromisy tam jsou, viz další body, ale pro běžné použití nesporně platí: foťák vás na holičkách rozhodně nenechá. Včetně toho, že umí detekovat u lidí oči, což se nesporně hodí.

Canon R100 test
Foťák zvládl i tuhle situaci: slavnost plnou černých a bílých oděvů, to vše v ostré světle…A výsledky jsou velmi dobré. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Slušná výdrž baterie: Tohle mě vlastně hodně překvapilo, protože jsem u bezzrcadlovek zvyklý neustále bojovat s tím, jak mi baterky “mizí před očima”. To se mi při mém testování nedělo nějak dramaticky: samozřejmě pořád platí, že koupit náhradní akumulátor je dobrý nápad, ale s trochou štěstí foťák vydrží i celý den středně intenzivního focení, což je dobrý výkon.

V celkovém součtu: základní, ale velmi slušný: Canon R100 nesporně navazuje na tradici svých slavných předků, á la Canon 100D. Nabízí výbavu sice relativně “osekanou”, ale pořád udržuje to zcela zásadní: dává začínajícím fotografům prostě možnost “slušně fotit” a začít si hrát. A co je podstatné: jsou to specifikace, které jsou zcela adekvátní vstupní úrovni tohoto foťáku a ostatně i cenovce. A to podstatné – tedy fotky, viz dále – jsou velmi solidní.

Panning ve fotografování
Co třeba zkusit tzv. panning? I to foťák samozřejmě zvládne… Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Nu ano, ale stejně zásadní je tušit, kde jsou ty kompromisy na čem se může a má lámat chleba při rozhodování, zda koupit tento model, nebo třeba právě již zmíněný další “základní model” Canon R50 nebo i nějaký model ještě vyšší.
Reklama

Canon R100 – co chybí ve srovnání s vyššími modely Canonu

Jak už to u nejlevnějších foťáků bývá, ta zásadní otázka bude vždy znít: jak zásadní jsou kompromisy, jak moc je ořezaný ve srovnání s modely vyššími? A jak se to projeví v různých situacích?

Ovládání je hodně zjednodušené: foťák se ovládá vlastně velmi slušně: přes spínač na zadní stěně se dá v kombinaci s otočným rollerem rychle nastavit ISO, korekce expozice nebo režim snímání. Ale samozřejmě, chybějí některé šikovné “čudlíky”. Například multifunkční tlačítko M-Fn, které rychlé ovládání hodně zjednoduší, protože svojí polohou vedle spouště umožňuje rychlé přepínání. A samozřejmě, není tu tzv. multicontroller, tedy takový ten “joystick”, který umožňuje rychlé přepínání funkcí včetně polohy ostřících bodů (což ale nemá ani Canon R50, ale mírně vyšší Canon R10 již ano). Bez obého se dá samozřejmě žít a na fotky to vliv nemá.

Canon R100
Ve složitém světle by se hodila trochu snazší ovladatelnost, ale i zde platí: je to kompromis zvládnutelný. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Rychlost snímání může být omezující u sportu: Canon R50 nabízí až 15 snímků za vteřinu i v kontinuálním ostření, což může být nemalá výhoda například pro sportovní focení – ale pro běžné rodinné fotky to je vcelku jedno a oněch 6,5 u Canonu R100 prostě bude stačit.

Omezená detekce autofokusu: Jak už jsem zmínil, Canon R100 umí to podstatné: detekci očí, což je typ detekce, který se hodí zdaleka nejčastěji. Mírně vyšší modely však nabízejí detekci pokročilejší: zvířat i dopravních prostředků. Samozřejmě, i ty zvládneme cvaknout s R100, ale jisté omezení to je, zejména pro určité specifické typy použití. Plus dlužno říci, že obecně je ostření o něco línější a méně přesné než u modelů vyšších.

Canon R100
Setový objektiv dokáže i hezky „rozmazat pozadí“… Ale kresba je u dražších objektivů (nebo i oné „pevné padesátky“) přece jen lepší… Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Displej není výklopný a není dotykový: Zcela upřímně přiznávám, zrovna tento bod mi je osobně zcela jedno. Jsem zvyklý fungovat bez výklopného displeje a dotykovost mi dost často spíš ovládání komplikuje. Ale je mi jasné, že pro jiné uživatele to může být dost důležité.

A teď to podstatné: jak Canon EOS R100 fotí? Dobře.

Co by nám nemělo zapadnout v popisu plusů i kompromisů, je odpověď na prostou otázku: a jak Canon R100 fotí? Jaké fotky od něj čekat?

Nejlépe to zahlédnete na této stránce i v doprovodném videu na desítkách testovacích fotek. Foťák jsem tradičně zkoušel opravdu poctivě ve zcela běžném provozu: od červnové Prahy až po mé oblíbené Valašsko, kde jsem vyrazil i na mši/slavnost pod širým (více méně poledním) nebem, což – jak známo – je pro jakýkoliv foťák křest ohněm. Ale Canon R100 obstál slušně, stejně jako v dalších situacích – viz fotografie.

Canon R100
Trocha barev podvečerní Prahy. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

K čemuž je možná asi dobré dodat, že jsem používat tři objektivy. 1. ten zcela základní setový, tedy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, což je opravdu nejobyčejnější “seťák-plasťák”, který slouží slušně, leč kresba je opravdu trochu taková “seťáková”. I proto jsem si přibalil (2.) moji oblíbenou pevnou padesátku, která vždy z každého foťáku udělá stroj schopný pořizovat mnohem lepší fotky (Canon RF 50mm f/1.8 STM). A když jsem potřeboval přibližovat, sáhl jsem po (3.) Canonu RF-S 55-210mm f/5-7.1 IS STM, což je též seťák, ale poměrně velmi slušný (rozhodně lepší než 18-45mm).

Dobrovolní hasiči - Štítná nad Vláří
Dobrovolní hasiči ve Štítné nad Vláří – a „pevná padesátka“ v akci… Neupravená, pouze zmenšená fotka.

ISO jde nastavit v běžném provozu do 12 800, ale jde povolit i hodnotu rozšířenou, tedy 25 600, což – pokud byste si tento foťák kupovali – určitě v menu povolte. Šum je stále více méně snesitelné (a hodnoty ISO jsou tu zjevně uměle snížené, tedy to dává smysl se nebát i těch vyšší čísel).

EOS R100 – shrnutí ve dvou větách

Canon R100 je důležitý foťák: umožňuje naprostým začátečníkům za velmi rozumné peníze vstoupit do světa focení, což je v nynější nabídce foťáků naprostá výjimka. Majitelům nabízí slušné výkony pro většinu běžných situací, byť konkurence jen o něco vyšších modelů, a to zejména Canonu R50, je a bude poměrně zásadní.

Canon R100
Složité světlo a hezké fotky. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Canon EOS R100 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS R100 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon EOS R100 Mark na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS R100

Canon R100 je důležitý foťák: umožňuje naprostým začátečníkům za velmi rozumné peníze vstoupit do světa focení, což je v nynější nabídce foťáků naprostá výjimka. Majitelům nabízí slušné výkony pro většinu běžných situací, byť konkurence jen o něco vyšších modelů, a to zejména Canonu R50, je a bude poměrně zásadní.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

 • velmi slušné obrazové výkony
 • opravdu malé rozměry
 • více méně snesitelné “ořezání” funkcí ve srovnání s vyššími modely

Cons

 • hodilo by se trochu pohodlnější ovládání
 • ostření nemá pokročilejší možnosti detekcí a je trochu líné
 • displej není dotykový ani výklopný
Reklama

6 komentářů

 1. MILAN Švec

  DOBRÝDEN PŘEJI. CHCI NAPSAT JEN ŽE JSEM VLASTNÍKEM R 100 A JE TO SUPER STROJ SAMOZREJME ZE ZA CHVÍLI BUDOU ZASE LEPSI A PAK ZASE LEPSI MASINY ALE KDYBYCH SI TEĎ KOUPIL FOTAK ZA 200 000 A OBJEKTIVY ZA MILIONY TAK ZA 10 LET TO BUDE ZAS JEN STARA TECHNIKA CO UMÍ O PROTI NOVEMU STROJI ZA 20 000 TÉMĚŘ TO SAMY. HLAVNĚ OKO A SVĚTLO NIC JINYHO. AHOOOOJ. MILAN

 2. Prezentované fotky uděláte opravdu i s průměrným mobilem. Abychom se o foťáku něco dozvěděli, je třeba jít opravdu na hranu. Jak by třeba vypadala fotka smečaře při halovém volejbalu? To mi řekne to podstatné… Jak si foťák radí s vysokým ISO? Jak rychlé je kontinuální ostření a snímání? Já vím, 6f/s, ale pokud foťák nestíhá zaostřovat, může to být i méně než polovina. Tím spíš ve zhoršených světelných podmínkách. Já vím, není to sportovní specialista, jako R7, ale tím spíš by bylo zajímavé srovnání.
  Prozatím určitě zůstanu u svých věrných 7D, tyhle EVFky s vyměnitelnými objektivy mně prostě nesedí.

  • Jan Rybář

   Zdravím a díky za komentář! Tohle opravdu z definice není stroj pro pokročilejší focení a ani nic takového v textu netvrdím, pokud chcete ugradovat, přemýšlel bych asi o R7, nebo klidně i R10, nebo už spíše po full framu. Rychlosti snímání tam jsou opravdu velmi dobré (i u těch APS-C). A hlavně: ve srovnání se zrcadlovkami je už opravdu zcela někde jinde kontinuální ostření (Servo), tedy byste se posunul dramaticky vpřed. Co se focení smečaře týče, tam to krom rychlosti vždy bude záležet na intenzitě světla – pokud ho bude málo, tak se to snadno posune do zóny, kde ho prostě slušně nevyfotí nic na světě… JR

 3. Jirka z Brna

  Jsem uživatelem Canon EOS M50 Mark II a Canon EOS R a z těchto produktů mám takové smíšené pocity.
  Nový objektiv bude mít myslím velké uplatnění ve fotoaparátech APS-C řady R – ten tam dlouho chyběl – v řadě M je velice příjemný EFM 22 mm, f/2,0 – tak by to mohlo být něco podobného, jen ta cena je už trošku dost – když to srovnám s RF 50 mm, f/1,8. Jenom ještě nevím jestli bude mít plasový bajonet – byla by to opravdu síla – za tu cenu (i EFM 22 má kovový), ale ani by mě to až tak moc nepřekvapilo.
  Pro nový fotoaparát moc pochopení nemám – bez dotykové výklopné obrazovky, jen s displejem, už ani R50 se mi nelíbila vzhledem k ceně – osobně bych určitě doporučoval i pro úplné začátečníky raději R10, která není ve srovnání s těmito fotoaparáty až tak drahá a její funkce by i začátečníkovi během měsíce používání citelně chyběly. No a že je jejich tělo menší než R10? Tak to úplně zabije velikost RF objektivů – nikdy nedosáhnou takové kompaktnosti jako u řady M, takže velikostní rozdíl těla R50 a R100 versus R10, jako nějaké sady, kterou si s sebou vezmu nějak výrazněji nenavýší.
  Nejsem žádný zkušený fotograf, takže výše napsané je pouze můj osobní pohled na nové produkty Canon.

  P.S.: Proč mi zase nepřišlo žádné upozornění, že Fotoguru zveřejnil další článek? O odběry jsem žádal a nové články mě zajímají! Naštěstí mi Canon poslal info, že má nějaké nové produkty, tak hned jak jsem si přečetl oficiální oznámení, tak jsem zašel se sem podívat 🙂

  • Jirka z Brna

   … jen ještě: Když by se zase někdy aktualizovala tabulka v „Nejlepší fotoaparáty“, tak bych asi zvážil, i vzhledem k ceně řadit v rubrice „Nejlepší fotoaparáty do začátků“ model R10 před modely R50 a R100. Jsem v roli ne moc zdatného začátečníka, ale během krátké chvíle by mě asi hodně mrzelo, že jsem si na ten začátek jen trošku nepřiplatil a nemám hodnotnější fotoaparát o jehož funkcích bych si mohl číst nebo nechat zdát 🙂 Jen námět na zvážení, co doporučovat a proč.

  • Canon se vrátil k marketingu „Nokia „model pro každého. Vlastně tvoří odpad. Strojů slepšimi paramety za stejnou cenu jsou plné mpb. Světčí o desivé strvačnosti marketingu.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*