Novinka: Canon EOS R100 – nejlevnější bezzrcadlovka

Canon představil svoji nejlevnější bezzrcadlovku Canon R100, která bude určena především začínajícím fotografům.

Canon trochu překvapil své fanoušky i odbornou veřejnost – nedlouho po uvedení modelu Canon R50 přichází s ještě dostupnějším modelem a počet bezzrcadlovek Canon za posledních 12 měsíců se tak dostává na (pokud dobře počítám) číslo 6. Novinka se začne prodávat za 16 900 Kč.

Zatím jen text tiskové zprávy, foťák brzy vyzkouším.

Canon R100
Canon R100 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Zachyťte vzácné vzpomínky na cestách s Canon EOS R100 a RF 28mm F2.8 STM

Nejnovější základní bezzrcadlovka systému Canon EOS R byla navržena tak, aby snadno zachytila výjimečné okamžiky ve vynikající kvalitě. Je také dostatečně malá na to, aby vás mohla provázet při každém rodinném dobrodružství. Canon rovněž potvrzuje závazek rozšiřovat řadu dostupných objektivů RF s pevnou ohniskovou vzdáleností uvedením RF 28mm F2,8 STM – zatím nejmenšího a nejlehčího objektivu RF.

Praha, Česká republika 24. května 2023 – Společnost Canon Europe dnes oznamuje uvedení fotoaparátu EOS R100, šitého na míru všem, kdo chtějí zaznamenat čas strávený s rodinou a přáteli. Je to ideální přístroj pro zachycení zvláštních příležitostí a pro trvalé vzpomínky. Díky snímači APS-C s rozlišením 24,1 megapixelu a Dual Pixel CMOS AF v kompaktním a lehkém těle nabízí EOS R100 ohromující a snadno dosažitelnou kvalitu obrazu, ideální pro fotografování na cestách. Společně s fotoaparátem je na trh uveden objektiv RF 28mm F2.8 STM, nejmenší a nejlehčí v řadě Canon RF, a také nový kabel pro připojení příslušenství mimo patici fotoaparátu OC-E4A.

Zachytit okamžik

EOS R100 je vybaven 24,1megapixelovým APS-C snímačem, plochou několikrát větší než plocha snímačů špičkových smartphonů, a poskytuje znatelný posun v kvalitě obrazu a videa. To přináší nejen dokonalé barvy a neuvěřitelné detaily, ale také dává uživatelům možnost fotografovat za špatných světelných podmínek a dosáhnout krásného, autentického bokehu, kde je pozadí jemně změkčeno, což umožňuje objektu vyniknout.

Díky inteligentnímu automatickému zaostřování řady EOS R je EOS R100 vybaven systémem Dual Pixel CMOS AF s rychlou a přesnou detekcí objektu, sleduje oči lidí při použití hledáčku nebo LCD displeje, drží krok s akcí a zaostřuje na to, co je skutečně důležité. S možností kontinuálního snímání rychlostí až 6,5 fps s One Shot AF a 3,5 fps s Continuous AF pomáhá EOS R100 zachytit každý výjimečný okamžik.

Canon R100
Canon R100 – pohled ze strany. Foto: Canon.cz

EOS R100 produkuje oproti smartphonu či digitální zrcadlovce lepší videozáznam v kvalitě 4K 25p, což přináší další výhody systému EOS R do tohoto snadno použitelného fotoaparátu základní úrovně. Lze s ním natáčet i video Full HD při 60 fps a 120 fps v rozlišení 720p, což je ideální pro kreativní plynulá zpomalená videa např. z dovolené. Spolehlivý Dual Pixel CMOS AF také umožňuje detekci obličeje a sledování očí při záznamu ve Full HD.

Odemkněte svůj potenciál

Přenosný design fotoaparátu EOS R100 – váží pouhých 356 g , takže je menší a lehčí než tradiční digitální zrcadlovka, je ideální pro ty, kteří chtějí fotografovat na cestách. Jeho pohodlný úchop, elektronický hledáček, intuitivní ovládání a asistované uživatelské rozhraní poskytují uživatelům nástroje na to, aby se mohli stát rodinnými fotografy, aniž by museli být profesionálové. Navíc je zde režim Creative Assist usnadňující nastavení rozostření pozadí, jasu, kontrastu a vyvážení barev.

Uživatelé mají také možnost experimentovat s řadou všestranného příslušenství, jako jsou inovativní RF objektivy, mikrofony a blesky Speedlite, díky čemuž jsou kreativní možnosti prakticky neomezené. Zejména kompatibilita s objektivy Canon RF a RF-S znamená, že uživatelé mohou rozšiřovat své pole působnosti a kreativně pracovat díky objektivům s vysokou světelností.

Bezproblémové připojení a sdílení

Wi-Fi® a trvale zapnuté připojení Bluetooth® umožňují uživatelům bezproblémový přenos snímků a videí do smartphonu pomocí aplikace Canon Camera Connect pro okamžité sdílení. S aplikací lze také ovládat fotoaparát na dálku, zatímco připojení Bluetooth umožňuje jednoduché ovládání pomocí dálkového ovladače BR-E1 nebo smartphonu, což je ideální pro skupinové fotografie a videa.

Canon R100 – Klíčové vlastnosti

 • 24,1MP snímač APS-C
 • Dual Pixel CMOS AF s detekcí objektu
 • 4K video (oříznutí, 25p)
 • Full HD 60 fps a 120 fps 720p
 • Elektronický hledáček
 • Kompaktní a lehké tělo

Představujeme nejmenší a nejlehčí RF objektiv Canon s pevnou ohniskovou vzdáleností

RF 28mm F2.8 STM je extrémně kompaktní a lehký RF objektiv typu pancake s pevnou ohniskovou vzdáleností. Byl pečlivě navržen tak, aby byl dokonalou kombinací pro fotoaparáty, jako je nedávno uvedený EOS R8. Snadno se vejde do každé brašny a poslouží i jako kryt těla. Je ideální na cestování nebo street fotografii.

Díky všestranné ohniskové vzdálenosti 28 mm a velké maximální světelnosti F2,8 je vhodný pro různé fotografické situace. Vysoká světelnost umožňuje fotografování za slabého osvětlení a s malou hloubkou ostrosti, čímž lze dosáhnout rozmazaného pozadí, aby objekt vynikl. RF 28mm F2.8 STM obsahuje kombinovaný ovládací a zaostřovací kroužek, který uživatelům umožňuje snadno upravit nastavení a v případě potřeby rychle přepnout na ruční zaostřování. A co víc, motor STM zajišťuje tiché automatické ostření a plynulé přechody mezi objekty.

Kombinace těla Canon EOS R a objektivu RF umožňuje využívat řadu korekčních funkcí, které pomohou začínajícím fotografům a tvůrcům videa, nabízejí lepší kvalitu obrazu s objektivem menších rozměrů. Efektivní umístění tří vysoce přesných plastových lisovaných asférických prvků produkuje vynikající kresbu při kompaktních rozměrech a s minimálním počtem optických členů.

Jako superkompaktní, lehká a cenově dostupná volba rozšiřuje RF 28mm F2.8 STM nabídku pokročilých objektivů Canon s pevnou ohniskovou vzdáleností pro uživatele systému EOS R, která dále zahrnuje:
– RF 16mm F2,8 STM
– RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
– RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
– RF 50mm F1.8 STM
–  RF 85mm F2 MACRO IS STM

Větší flexibilita s novým kabelem Canon OC-E4A

OC-E4A je nový kabel Canon pro multifunkční patici, který je součástí několika fotoaparátů systému EOS R, a umožňuje použití nové pokročilé řady příslušenství mimo integrovanou patici. Umožňuje použití multifunkčního příslušenství, jako jsou blesky Speedlite, mimo fotoaparát pro správné osvětlení při fotografování na výšku, aby se zabránilo vzniku stínů a omezil efekt červených očí. OC-E4A může také napájet zařízení, jako jsou mikrofony, a byl navržen tak, aby umožňoval použití s objektivem RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE.

 

Klíčové vlastnosti RF 28mm F2.8 STM:

 • Tenký a lehký
 • Cenově dostupný širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností
 • Všestranná ohnisková vzdálenost 28 mm
 • Rychlá maximální světelnost F2,8
 • Optická kvalita a chytré korekce

Cena a dostupnost

Cena EOS R100 je 16 990 Kč Přístroj bude dostupný od konce června.
RF 28mm F2.8 STM stojí 8 790 Kč a bude dostupný od července.
OC-E4A stojí 5 090 Kč a je kompatibilní s Canon EOS R3, EOS R6 Mark II, EOS R7, EOS R8, EOS R10, EOS R50 a EOS R5 C.

Reklama

2 komentářů

 1. Jirka z Brna

  Jsem uživatelem Canon EOS M50 Mark II a Canon EOS R a z těchto produktů mám takové smíšené pocity.
  Nový objektiv bude mít myslím velké uplatnění ve fotoaparátech APS-C řady R – ten tam dlouho chyběl – v řadě M je velice příjemný EFM 22 mm, f/2,0 – tak by to mohlo být něco podobného, jen ta cena je už trošku dost – když to srovnám s RF 50 mm, f/1,8. Jenom ještě nevím jestli bude mít plasový bajonet – byla by to opravdu síla – za tu cenu (i EFM 22 má kovový), ale ani by mě to až tak moc nepřekvapilo.
  Pro nový fotoaparát moc pochopení nemám – bez dotykové výklopné obrazovky, jen s displejem, už ani R50 se mi nelíbila vzhledem k ceně – osobně bych určitě doporučoval i pro úplné začátečníky raději R10, která není ve srovnání s těmito fotoaparáty až tak drahá a její funkce by i začátečníkovi během měsíce používání citelně chyběly. No a že je jejich tělo menší než R10? Tak to úplně zabije velikost RF objektivů – nikdy nedosáhnou takové kompaktnosti jako u řady M, takže velikostní rozdíl těla R50 a R100 versus R10, jako nějaké sady, kterou si s sebou vezmu nějak výrazněji nenavýší.
  Nejsem žádný zkušený fotograf, takže výše napsané je pouze můj osobní pohled na nové produkty Canon.

  P.S.: Proč mi zase nepřišlo žádné upozornění, že Fotoguru zveřejnil další článek? O odběry jsem žádal a nové články mě zajímají! Naštěstí mi Canon poslal info, že má nějaké nové produkty, tak hned jak jsem si přečetl oficiální oznámení, tak jsem zašel se sem podívat 🙂

  • Jirka z Brna

   … jen ještě: Když by se zase někdy aktualizovala tabulka v “Nejlepší fotoaparáty”, tak bych asi zvážil, i vzhledem k ceně řadit v rubrice “Nejlepší fotoaparáty do začátků” model R10 před modely R50 a R100. Jsem v roli ne moc zdatného začátečníka, ale během krátké chvíle by mě asi hodně mrzelo, že jsem si na ten začátek jen trošku nepřiplatil a nemám hodnotnější fotoaparát o jehož funkcích bych si mohl číst nebo nechat zdát 🙂 Jen námět na zvážení, co doporučovat a proč.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*