Novinka: Canon R50 otevírá novou řadu bezzrcadlovek pro začátečníky

Canon představil horkou novinku: začátečnickou bezzrcadlovku Canon R50, která by se měla stát začátkem nové a důležité řady a nástupcem slavných zrcadlovkových modelů.

Canon R50 byl představen spolu s cenově dostupným full framem Canon R8 (viz článek), ale byla by škoda, kdyby zůstal zastíněný. Jde totiž opravdu o potenciálně hodně důležitý foták – otevírá zbrusu novou řadu APS-C bezzcadlovek za rozumné peníze.

Navíc potvrzuje to, co se dlouho očekávalo – že Canon “uzavře” řadu M, do níž patřil například oblíbený Canon M50 Mark II. Důvod je prostý: není nutné vyvíjet speciální řadu objektivů M, což vše zjednoduší.

A kolik bude stát? Tělo se začne prodávat za 20 190 Kč, tělo plus RF-S 18-45 IS STM – 23 190 Kč a tělo plus dva objektivy RF-S 18-45 IS STM + RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM za 27 790 Kč.

Což jsou částky, které nevypadají vůbec špatně – tedy se již opravdu těším, až stroj pořádně vyzkouším, zatím jsem měl možnosti si na tiskové konferenci si stroj osahat je velmi zběžně. Proto jen pár poznámek + text tiskové zprávy.

 

Canon EOS R50
Canon EOS R50 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Canon EOS R50 – hlavní funkce a vlastnosti

  • Snímač formátu APS-C o rozlišení 24,2 milionu bodů
  • Nové pokročilé automatické režimy
  • Automatické ostření pomocí technologie Dual Pixel CMOS Auto Focus II
  • Otočný a výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 3 palce
  • Video UHD 4K 30p převzorkované z 6K

Nový objektiv Canon RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM

  • Teleobjektiv typu RF-S s proměnnou ohniskovou vzdáleností (cca 3,8x) pokrývá rozsah 88-336 mm v přepočtu na kinofilm
  • Nová optika využívající asférické čočky PMo
  • Umožňuje fotografování zblízka při maximálním zvětšení 0,28x
  • Optická stabilizace obrazu až o 4,5 EV (standard CIPA) a 7 EV při použití společně se stabilizací v těle přístroje (IBIS)
Canon EOS R50
Canon R50 – detail zadní části z pražského představení. Rychlofotka mobilem.

Canon EOS R50 – první dojmy z oficiálního představení

  • Velikosti foťáku je opravdu velmi sympatická a dle mého bude dávat smysl pro ty, kteří chtějí něco nenáročného, ale přece jen už z kategorie “pořádného foťáku”.
  • Canon R50 se opravdu “vleze do ruky”, tedy bude rozumnou volbou pro obyčejné “rodinné a cestovatelské focení”
  • nový setový objektiv 55-210 mm je dobrým přírůstkem do rodiny RF-S objektivů, protože tomuto i vyšším modelů “přidává” možnost pořádného přibližování (světlenost, pravda, je trochu na hraně)
  • kvalitu fotek je z pár rychlých cvaků těžko soudit, ale zdá se, že půjde o velmi solidní obrazové výkony
  • uvidíme, jak velké budou kompromisy v ovládání ve srovnání s nejbližších “vyšším” příbuzným, tedy Canonem R10. Na první pohled zde ve srovnání s ním chybí opravdu šikovný “joystick”, které se hodí pro rychlé ovládání ostřících bodů.

Toto je text tiskové zprávy společnosti Canon, nejde o redakční článek.

Zkvalitněte svoji produkci obsahu pomocí nejnovějšího bezzrcadlového fotoaparátu Canon systému EOS R

EOS R50 je malý a snadno ovladatelný bezzrcadlový fotoaparát se snímačem APS-C navržený s ohledem na tvůrce obsahu

Praha, 8. února 2023 – Společnost Canon Europe dnes představuje nový fotoaparát EOS R50, který otevírá ideální cestu do rodiny fotoaparátů EOS R zejména tvůrcům obsahu, kteří chtějí pozvednout úroveň produkce nad možnosti chytrého telefonu. Natáčení ve 4K, skvělý zvuk a ostré snímky – to vše tento všestranný fotoaparát zvládne. Jeho uživatelsky přívětivé rozhraní, zjednodušená ergonomie a nové pokročilé automatické režimy zajišťují výsledky srovnatelné s profesionálními přístroji. EOS R50 je ideální pro všechny začínající tvůrce, kteří hledají samostatný fotoaparát, aby zdokonalili svůj filmový i fotografický styl. Společnost Canon zároveň na trh uvádí kompaktní teleobjektiv RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM vyvinutý speciálně pro fotoaparáty APS-C řady EOS R.

Canon EOS R50
Canon EOS R50 v detailním zobrazení. Foto: Canon.cz

Fotografujte s lehkostí

Díky lehké konstrukci a pohodlnému úchopu si mohou aktivní tvůrci obsahu brát svůj EOS R50 kamkoli. S pomocí polohovatelné dotykové obrazovky můžete komponovat záběr z libovolného úhlu – shora, zdola nebo s fotoaparátem otočeným k sobě pro vlogování a autoportréty. Díky dotykové obrazovce, elektronickému hledáčku a zjednodušenému rozložení ovládacích prvků je ovládání fotoaparátu zcela intuitivní.

Kreativní asistent automaticky nabízí ideální nastavení pro různé scény, zatímco funkce kreativního bracketingu umožňuje nasnímat více variant každého snímku s různými parametry. Díky tomu je EOS R50 ideální pro každého, kdo hledá fotoaparát, s nímž by mohl rozvíjet své dovednosti vlastním tempem.

Canon EOS R50
Canon EOS R50 na své pražské premiéře. Rychlofotka mobilem.

Tvořte jako profesionálové

Snímač formátu APS-C s vysokým rozlišením 24,2 milionu bodů nabízí skutečnou kontrolu nad hloubkou ostrosti, pořizuje ostré, detailně prokreslené snímky s příjemně rozostřeným pozadím a zaznamenává video v rozlišení UHD 4K 30p převzorkované z rozlišení 6K. Automatické slučování snímků ve fotoaparátu zaručuje ostrost při fotografování detailů zblízka. Fotoaparát se může také pochlubit sníženým digitálním šumem, omezením světlých přepalů při nočním fotografování a vyšším kontrastem při širokém dynamickém rozsahu.

Dává uživatelům větší možnosti uplatnit kreativitu mimo jiné díky funkci automatického ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS Auto Focus II, která detekuje a sleduje osoby, zvířata a vozidla a umožňuje rychle zaostřit i na objekty v pohybu. K tomu nabízí sekvenční snímání rychlostí 12 sn./s s elektronickou první lamelou nebo 15 sn./s s tichou elektronickou závěrkou.

Nikdy vám tedy neunikne žádný vzácný okamžik

Kompatibilita s objektivy RF a možnost použít objektivy řady EF s adaptérem umožňuje fotografovat skutečně cokoli. EOS R50 zaručuje konzistentní výsledky uměleckých kvalit, ať použijete ultraširokoúhlý objektiv, univerzální zoom, dlouhý teleobjektiv nebo pevné sklo.
Díky multifunkčním sáňkám mohou vloggeři k fotoaparátu snadno připojit externí příslušenství, například mikrofon, který tak bude odolnější vůči okolnímu hluku než při připojení kabelem. Sáňky mohou také sloužit k napájení nového příslušenství z baterie fotoaparátu, takže uživatelé nemusí řešit energii při práci v terénu.

Snadné připojení a sdílení

Fotoaparát dává ambiciózním tvůrcům obsahu možnost překračovat hranice, aniž by museli opustit své zavedené postupy. Bezproblémové připojení přes Wi-Fi® a Bluetooth®1 umožňuje pomocí aplikace Camera Connect přenášet snímky a videa z fotoaparátu a okamžitě je sdílet nebo ovládat přístroj na dálku. Připojení přes Bluetooth je také ideálním řešením pro vlogování nebo skupinové fotografie, protože umožňuje jednoduché ovládání pomocí dálkového ovladače BR-E1 nebo smartphonu, včetně pořizování snímků nebo spuštění a zastavení nahrávání. Fotoaparát EOS R50 je také možné používat jako webovou kameru při připojení přes USB díky technologii UVC/UAC, přičemž není nutný žádný další software.

Společnost Canon také aktualizovala web služby image.canon, kterou nyní může využívat širší okruh uživatelů díky podpoře videa Adobe® Lightroom® a firemního využití, s kompatibilitou s řadou služeb včetně Frame.io a účtů Google PhotoTM 2.

Objektiv Canon RF-S 55-210

RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM je kompaktní všestranný objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností (cca 3,8x) a bajonetem RF, který je ideální pro zachycení vzdálenějších objektů nebo k dosažení lichotivého vzhledu u portrétů, kde objekt vystupuje na měkkém pozadí. Díky stabilizaci obrazu mohou uživatelé pořizovat ostré fotografie i bez stativu.

Canon RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM
Canon RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Systém automatického ostření STM má tichý a hladký chod, takže je ideální pro natáčení videa. Objektiv RF-S 55-210mm F5-7,1 IS STM je ideální pro fotografování na cestách, ale také sportu nebo domácích mazlíčků. Je vhodný pro uživatele, kteří chtějí experimentovat s různým nastavením a prodloužit si dosah. Objektiv je ideálním doplňkem pro uživatele fotoaparátů EOS R50 s objektivem RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM.

 

Reklama

17 komentářů

  1. Nástupce M50, stejné chyby jako u předchůdce, nic moc to neumí, skla mizerná až tragická ve stejném rozsahu 18-150, 55-210, obrazový výstup v konečném důsledku k nerozeznání od M50! Už i základní model u konkurence má stabilizovaný snimač, např Fujifilm X S10 a zajisté za srovnatelnou cenu více funkcí . Snad jako pokrok lze považovat sjednocení bajonetu. Ano, je to úspěch dospět k rozhodnutí mít sjednocený bajonet a prakticky stejné modely R10 a R50. Považujme si toho.

    • Tak RF-S 18-150 mm f/3,5-6,3 IS STM je ještě celkem SOLIDNÍ, R10 je oproti R50 (..za jen o 1,2k více 😉 ) nejen v OVLADATELNOSTI někde JINDE, ale jinak PODEPISUJI + TLESKÁM 🙂

      • ..škoda jen, že X-S10 NENÍ v AF Canon LUMEN a má video OMEZENÉ na obligátních 29:59…
        jj, všude je BOHUŽEL NĚCO k NAS…. 🙁

  2. Ladislav z Pardubic

    RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM
    Opravdu to nejde lépe i za ty peníze??
    Láďa

    • Samože JDE, jenže VYŠŠÍ NÁKLADY => menší zisk 😉

      ..v low-budget sklech je Canon bohužel celkově DRAMATICKY HORŠÍ, jak u EF 🙁

      …ještě, že je tu EF-RF ADAPTÉR 🙂

      • …a to nejen od Canonu 😉

        • Ladislav z Pardubic

          I u Nikonu se po přechodu na CSC ( Z bajonet) zhoršila světelnost v porovnání s ekvivalentním skly pro DSLR s bajonetem F.
          Jisté řešení je adapter FTZ II, otázka dne.
          Je s použitím FTZ a skly F na CSC vzdálenost od snímače jako u CSC a skla s bajonetem Z ??? Ohnisko bude asi jinde a nějaký přepočet? Že by v adapteru byly optické korekční členy??
          Podobně to bude s EF/RF adapterem.

          • ..s Nikonem ( vyjma Z9 🙂 ) ještě někdo dělá? 😉

            Ten EF-RF adapter (pro obdobné FTZ – I a II se liší pouze stativovým “hrbem” – gůgli kupř. video ‘Nikon FTZ Essential Info And Speed Tests’ – link sem dát nemůžu, Honza by ho bohužel “díky” své CITLIVOSTI na Google RATING hned SMAZAL – viz: https://www.fotoguru.cz/canon-eos-r8-recenze/comment-page-1/#comment-37768 – ten je ‘jeho’ , tak ho snad nesmázne 😉 ) – jakožto právě pouhá “díra” bez optočlenů – jen a pouze fyzicky dorovnává vzdálenost od snímače, jinak by neměl valného smyslu.

            ..to, že obsahuje i nějakou tu ‘translator’ elektroniku lze přičíst možná trochu na vrub vývoje řízení skel, leč především zkomplikování života druhovýrobě…

            Btw, OPTICKÝ 0,71x SPEEDBOOSTER pro C70, variantně Canon “APS-C” ( v uvozovkách kvůli 1,6 crop-u ) je samo úplně jiná písnička.

            • Ladislav z Pardubic

              Děkuji za vysvětlení.
              Díval jsem se na Canon a oni mají protokoly pro ostření a řízení skel “open” proto je se dají najít “neznačkové”
              adaptery pro skla. Netvrdím, že neznačkové budou automaticyk špatné.
              Nikon nic takového neudělal, vše si “hlídá” protože prodávat FTZ Ii je kšeft.
              Jsou adaptery pro Nikon F/Z ale nejsou schopny automatického ostření. Bez elektroniky.
              Když se podívám na skla od Zuiko pro 4/3 za přijatelnou cenu jsou kvalitní, světelnější.
              Ale!! je to 4/3 versus APS-C(FF) fyziku neohnu. Tady mě doslova dostává možnost porovnání na DPreview kdy lze srovnávat FF vs. 4/3. Výsledek je jasný.
              Po D5200 jsem šel do Zfc a nebylo šťastné rozhodnutí. Výběr Z skel nic moc, trochu světelnější sklo je “raketa”
              Nikoní Zfc + FTZII + “delší sklo” to je hybrid, který je absolutně neovladatelný, blbě se drží v rukou.
              Souhlasím s tím, co napsal Honza. Kvalita objektivů se zhoršila.
              S přáním Dobrého světla
              Ladislav z Pardubic

    • Jan Rybář

      Přiznávám, že tyhle dlouhodobě horší světelnosti u bezzrcadlovek úplně nechápu (netýká se jen Canonu)… Myslím, že to má nějaký technický důvod, ale škoda to prostě je, to ano.. JR

      • Jde tu – stejně jako u iPhonů – PRVOŘADĚ O PRACHY ( OSVĚDČENÝ koncept je BOHUŽEL stejný = uměle ZKRIPLENÝ základ vede ke ZVÝŠENÝM PRODEJŮM VYŠŠÍ ŘADY ) , stále se ZLEPŠUJÍCÍ + zhusta ZLEVŇUJÍCÍ ( obé vůči tomu PARADOXNĚ 😉 ) TECHNOLOGIE VÝROBY s tím OPRAVDU NEMÁ CO DĚLAT – zeptej se třeba profíků v tomto směru (komerční fotoskla) naprosto nezávislé Meoptě 🙂

        ..trochu TRABL pro Canon & spol. BUDE, že DRUHOVÝROBA ( jíž oborově VYSOCE SPECIFICKÝ Apple nemá v zádech 😉 ) je NAKONEC PŘEDČÍ, což ale zřejmě “vyřeší” nějakým tím “mk II” – zřejmě i to je DŮVOD = mít kam “upgradovat”…

        • A samo, když nám takto nevnutí VYŠŠÍ ŘADU, tak se alespoň VÍCE NAŽVEJKNOU na tom základu – viz. moje odpověď Láďovi.

  3. Čau Honzo, DÍKY Ti MOC za primární bleskovku 🙂
    Nicméně nejen můj VERDIKT je již nyní zcela JASNÝ: Být R50 za max. 15k pak OK, ale za 20+ si z nás Canon DĚLÁ PRDEL 🙁 Každý s alespoň polovinou mozku vezme bez přemýšlení rovnou MNOHEM LEPŠÍ R10 akt. již od 21390,- 😉 Rozdíl v ceně minimální, ve VÝKONU + OVLÁDÁNÍ ZNAČNÝ! Viz. už jen parametrická komparačka:

    • …výše uvedené platí samo i pro VLOGGERY, neb i Ti snad NEVYHAZUJÍ svoje těžce nabyté PRAŠULE zbůhdarma – zejména, když většina jistě min. občas i FOTÍ 🙂

      • SMAZANÝ link na parametrickou komparačku – gůglete: Canon R10 vs Canon R50 Comparison – Camera Decision

        • ..zde zatím akorát BACHA, R50 umí jen (..mimo dalších svých slabin…) max. 60min. video 🙁
          – viz. ofiko Canon specs – poslal jsem jim už report ke korekci

          • …a skutečně NEMÁ (v 2023…) podporu UHS-II SD karet – to ZAS budou “rychlosti” ukládání – BÓŽE to je FUCKT KASTRÁT VORVANEJ až na dřeň……. 3x FUJ s ODPLIVNUTÍM Canone 🙁

            Máte-li alespoň nějaký PUD SEBEZÁCHOVY, berte PROSÍM min. R10.
            R50 pro KAŽDÉHO s byť i jen s bazálním ROZUMEM NEEXISTUJE !!!!!!!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*