Canon R50 – podrobná recenze z Toskánska: co umí, jak fotí (+ video)

Canon EOS R50 je důležitý foťák: otevírá zcela novou řadu cenově dostupných bezzrcadlovek mířících na začínající a mírně pokročilé fotografy. Vzal jsem ho na pár dní to Toskánska a testoval to podstatné: jak se osvědčí ve své klíčové roli univerzálního foťáku pro využití v rodinném a cestovatelském focení.

Je snadné v recenzích mírně zneužívat sousloví “důležitý foťák” – naposledy jsem ho použil před pár týdny u recenze Canonu R8, “nejlevnějšího full framu” pro ambiciózní fotografy.

Ale i u Canonu R50 tahle nálepka prostě platí, protože navazuje na tradici nejslavnějších a nejprodávanějších řad foťáků posledních let: začátečnických, ale pořád dobře vybavených zrcadlovek cenového pásma kolem 20 – 30 000 Kč (nejen od Canonu, rychle dodejme). Zkrátka strojů, které nabízejí velmi dobré výkony za rozumné peníze, potěší začátečníky a neurazí pokročilejší uživatele.

Novinka: můj online kurz věnovaný Canonu R50

Aktualizace květen 2023: Článek i záběry „zevnitř“ (viz video níže) vyvolal poměrně velký ohlas, tedy jsem připravil speciální online kurz „rychlého startu“, má dvě a půl hodiny a shrnuje vše podstatné o ovládání, nastavení a klíčových funkcích. A také v něm najdete podrobnou výpravu do menu spojenou s hledání skrytých pokladů. Pokud by se to hodilo, zde je speciální „tajná“ čtenářská sleva 20 %. Stačí v košíku zadat kód fotoguru-20%. Kurz je zde, na mém tréninkovém webu iFotografovani.cz: Canon EOS R50 – rychlý start: manuál, tipy a triky (2,5 h).

 

Canon EOS R50 - recenze
Canon R50 opravdu dává smysl jako skladný rodinný a cestovatelský foťák, zde na výletě v Toskánsku. Ano, to v pozadí je šikmá věž v Pise (splývá s bazilikou, ale jinak to cvaknout pár minut před západem slunce prostě nešlo)… Rychlofotka mobilem.

Jenže samozřejmě platí, že doba je dnes zcela jiná a bude napínavé sledovat, jak se bude vyvíjet odpověď na zdánlivě banální otázku, pro koho tento a podobné foťáky vlastně budou. Drtivou část cílové skupiny rodinných foťáků pro běžné použití převzaly mobily plus konkurence je vlastně nemalá i v rodině Canonů: o trochu lépe vybavený (i rychlejší) Canon R10 stojí nyní (jaro 2023) přece jen o trochu více. Ale dá se počítat, že cena samozřejmě půjde trochu dolů a rozdíl se zvětší.

K čemuž ještě dodejme, že příchod tohoto modelu potvrzuje to, co se dlouho očekávalo – že Canon “uzavře” řadu M, do níž patřil například oblíbený Canon M50 Mark II (recenze zde). Důvod je prostý: není nutné vyvíjet speciální řadu objektivů M, což vše zjednoduší. Až za rok nebo dva “Mka” zmizí, Canon R50 převezme naplno onu klíčovou roli startovního foťáku.

Toskánsko
Typický pohled na jarní toskánskou krajinu. A také typický příklad využití Canonu R50, který je pohozen někde v autě a slouží jako univerzální rodinný a cestovatelský foťák. Všechny fotky v této recenzi jsou foceny objektivem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. A také: všechny fotky na této stránce jsou bez úprav přímo z foťáku, pouze jsem je zmenšil.

Jinými slovy: sám jsem vlastně zvědavý, jaký typ uživatelů budeme v příštích letech vídat s tímhle foťákem v rukách. Tohle mudrování ovšem nic nemění na podstatném faktu: je to foťák opravdu šikovný a nezklame ani zkušené borce – pojďme to rozebrat na příkladu jeho typického využití, kdy jsem ho vzal na pár dní to do jarního Toskánska.

​​Video: Canon EOS R50 – podrobná recenze + ukázkové fotky (22 min v 4K)

S sebou jsem si vzal jeden jediný setový univerzální objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, který – jak je vidět z testovacích fotek – si s tělem opravdu dobře rozuměl. A nesporně je jednou z rozumných voleb pro tento foťák (a určitě patří k těm spíše nadprůměrným seťákům).

Pes
Jeden netoskánský pes a hezký příklad toho, že objektiv 18-150mm kreslí velmi dobře, což u univerzálních zoomu nebývá pravidlem. Neupravená zmenšená fotka.

Reklama

Canon EOS R50 – hlavní parametry

Co nás tedy má zajímat z technických parametrů? Jde samozřejmě o foťák s menším, APS-C snímačem. Má rozlišení 24,2 Mpx, což je pro tuto třídu číslo dle mého optimální (nižší vypadá “blbě”, vyšší by znamenalo vyšší šum, což by byla škoda, a na kvalitě fotek by přidalo spíše symbolicky).

Canon EOS R50
Canon EOS R50 na své pražské premiéře. Rychlofotka mobilem.

Zásadní parametr je samozřejmě rychlost, kterou též můžeme označit za solidní: Canon R50 zvládne 12 snímků za vteřinu s elektronickou závěrkou, nebo až 15 snímků se závěrkou elektronickou – což je dle mého opravdu číslo dostačující i pro poměrně náročné použití při focení sportu nebo jiných rychlých sekvencí.

ISO se dá nastavit až do hodnot 51 200, což už je ale hodnota H, která je v defaultních nastaveních vypnutá – a pokud patříte k majitelům tohoto foťáku, opravdu doporučuji v menu “povolit” i tuto maximální hodnotu, je prostě škoda to neudělat. Samozřejmě, šumu už tam bude hodně, ale jednou za čas se to prostě může hodit – dle známého a nesmrtelného pravidla, že “lepší fotka šumící než žádná”.

Canon R50
Ne, já kafe opravdu nefotím, ale když už zkouším, co umí kombinace tělo + objektiv, tak proč vlastně ne.

A když už se dotýkáme šumu: obecně se dá konstatovat, že není třeba se bát používání i poměrně vyšších hodnot, foťák je vcelku slušně zvládá (příklady vyšších hodnot si můžete prohlédnout ve videu).

Plus za zmínku stojí i to, že foťák je opravdu kompaktní: bez problémů jsem ho nacpal do mé opravdu malé brašny, či spíše pouzdra, kde tradičně nosím nejmenší z obecně malých modelů značky Fujifilm. Což se počítá, zejména při podobných cestách, kdy se nikomu větší zavazadla nechce tahat.

Canon R50 recenze
Canon R50 velmi solidně zvládá i noční focení. Obecně jde nastavit ISO až do hodnot 51 200, kdy už je samozřejmě šum výrazně viditelný. Zde je ISO „jen“ 6400, což pro běžné focení není problém.

A pokud se ptáte, což byste měli, jak je na tom výdrž baterie, tak dobrá zpráva zní: dobře. V žádném z poměrně intenzivních fotografických dní se mi ji nepodařilo zcela vybít, tedy pro běžné použití nejspíš bude stačit jedna (což neplatí například pro výše zmíněný full frame Canon R8).

To ovšem zcela zásadní jsem si nechal na samostatných pár odstavců: a to je prostý fakt, že ostření tu šlape opravdu skvěle. Což je zcela zásadní, ba možná vůbec nejdůležitější.

Canon R50 recenze
Při podobných scénách se prostě hodí to zásadní: přesné a rychlé ostření – aneb zkoumání vína v legendárním Montepulcianu.

Co se opravdu počítá: rychlé a pohotové ostření

Jednu větu opakuji vlastně v každé recenzi v posledním roce: naprosto zásadní pokrok ve fotografování v nedávné době nastal vlastně v jedné jediné věci, a to je ostření. I dnes toho vlastně moc nepokazíte, pokud si koupíte nějakou starou dobrou levnou zrcadlovku á la Canon 250D. V obrazových výkonech zvládne více méně to samé a skok v kvalitě fotek jako takových tam moc nezahlédnete. Co ale nezvládne ve srovnání s novějším příbuzným (a všemi možných bezzrcadlovkami napříč třídami a značkami), bude rychlé a přesné ostření.

Canon M50 recenze
Hra světel a stínů v jednom ze starých kamenných měst Toskánska. Tady je pohotové ostření prostě klíčové…

Tedy: Canon R50 dává i začátečníků do rukou opravdu šikovný, rychlý a pohotový ostřící systém, který při rodinném a cestovatelském focení zvládne prakticky vše, co se může hodit. Z čehož jsem měl radost, protože jsem se trochu bál, zda právě ostření nebude trochu ošizené. A není – byť samozřejmě občas ustřelí, občas se ztratí a přece jen u dražších strojů funguje o něco spolehlivěji. Ale opravdu platí, že celkově to funguje překvapivě dobře.

Canon R50 recenze
Pohled do hledáčku na jednu z klíčových složek nastavení Canonu R50: detekce pro ostření, kde je možné dávat prioritu lidem, zvířatům nebo dopravním prostředkům. Co dříve byla spíše hračka, nyní funguje opravdu skvěle. Viz praktické ukázky v doprovodném videu.

Můžete tedy počítat s tím, že i zde jsou přítomny klíčové tři složky pohotového ostření: 1. bohatý výběr ostřících bodů a jejich různých kombinací (kde já, přiznávám, moc neexperimentuji a většinou mi stačí bod jeden). 2. Detekce různých subjektů: tedy zejména lidí, zvířat, dopravních prostředků. A také očí, což se hodí opravdu hodně. 3. Opravdu velmi dobře funkční Servo, tedy kontinuální ostření.

A právě kombinace detekce a Serva je velmi silnou zbraní, která dříve chyběla. Zkrátka: při troše cviku je možné úspěšně zaostřit vše a všude (byť se hodí trocha vynalézavosti, protože – viz dále – těch ovládacích prvků je přece jen méně než u konkurence z vyšších řad).

Canon R50 recenze
Setový objektiv 18-150mm si s tělem dobře rozumím – výsledky jsou velmi solidní.

Zkrátka, toto je ta velká revoluce ve focení posledních let: zapomeň na staré metody ostření, skoro vše jde už nyní nechat na detekci a kontinuálním ostření. Já vím, že tohle píšu už po několikáté u různých foťáků, a budu to psát i v budoucnosti, ale je prostě zásadní si toho všimnout. A důležité zde konkrétně je, že vše funguje i u tohoto poměrně levného modelu.

Canon R50 recenze
Pro podobné cestovatelské fotky je klíčový rychlý autokus, tedy především a přesná spolupráce kontinuálního ostření a detekce sledující vybraný objekt.

V čem jsou kompromisy: trochu těžkopádné ovládání

A v čem jsou tedy slabiny tohoto foťáku? Zkušenější uživatelé, zvyklí na různé sofistikované ovládací prvky, zde budou trochu bojovat s ovládáním, což je cítit zejména při ovládání autofokusu.

Na rozdíl od vyšších modelů (včetně i blízkého příbuzného Canonu R10), zde zejména chybí samostatný prvek ovládání ostřících bodů – takový ten “joystick” nebo multiovladač na zadní straně, s nímž se dá dělat poměrně hodně věcí a hlavně rychle přesouvat ostřící body.

Canon EOS R50
Canon R50 – detail zadní části. Ovládání není tak sofistikované jako u pokročilejších modelů. Rychlofotka mobilem.

Na jednu stranu by se hodil opravdu zásadně, na straně druhé pořád platí, že tato kategorie foťáků nikdy v minulosti opravdu pohotové ovládání neměla a chybět bude asi spíš náročnějším uživatelům (na které nicméně tento model nemíří). Tedy asi budiž odpuštěno.

Navíc, viz předchozí pasáž, opravdu skvěle tu funguje spolupráce různých částí autofokusu, od detekce po Servo, tedy se pohotově dá nakonec zaostřit opravdu skoro vše.

Canon R50 recenze
Ovládání je sice trochu těžkopádné, ale u podobných čistě turistických fotek to opravdu nevadí.

Stejně tak není zcela přímočaré ovládání korekce expozice, kterou v běžném provozu “sdílí” nastavovací čudlík s ovládáním (například clony). Ale opět platí, není to problém zásadní. K čemuž možná jeden tip: korekce expozice se dá v menu přepnout na ovládací kroužek na objektivu, tedy pokud moc nevyužijete manuální ostření, určitě to udělejte: je to nesporně nejpohotovější metoda, jak korekci přenastavovat bez zbytečného přetlačování se s jinými prvky.

Canon R50 vs Canon M10

Jen ve stručnosti se pojďme dotknout srovnání s modely, které cenově i výkonově stojí Canonu R50 nejblíž. Tím prvním je jeho blízký příbuzný, Canon M50 (recenze zde). Zde není tolik důležité porovnávat parametry, vše je možné shrnout do jedné věty: Canon M50 je opravdu velmi dobrý foťák, který se nyní prodává za skvělou cenu, má však zásadní nevýhodu: nemá budoucnost.

Canon EOS R50
Canon EOS R50 na oficiálním snímku. Klíčové je, že jde opravdu o skladný foťák. Foto: Canon.cz

Totiž: Jak už jsem zmínil, s Canonem R50 se také završuje důležitý odklon od objektivů řady M – již dlouho je jasné, že Canon učinil zásadní strategické rozhodnutí: mít jen jeden bajonet napříč všemi svými modely. A to je bajonet pro bezzrcadlovky řad R.

Což znamená, že další modely a další objektivy k řadě M už nepřijdou. Což je prostě dobré vzít v potaz – nesporně nicméně platí, že jako startovací foťák je i M50 velmi dobrou volbou, ale volbou zastíněnou tím, že už další pokračování prostě nebude.

HDR a Canon
Po léta platilo, že zkoušet u foťáků automatické HDR, je ztráta času. Pořád je třeba být ostražitý, ale je pravda, že tady Canon R50 odvedl slušnou práci: „zlikvidoval“ černé stíny v slavné Etruské bráně ve městě Volterra.

Canon R50 vs Canon R10

Hodně napínavé bude sledovat, jak spolu budou soutěžit dva další blízcí příbuzní: Canon R50 a R10, který byl představený loni na jaře. A svojí rolí startovacího foťáku je zde zkoumané novince hodně podobný.

V čem jsou rozdíly mezi Canonem R50 a R10?

  • Canon R50 je trochu menší a skladnější než Canon R10
  • Canon R50, jak jsme už zmínili, má trochu horší ovládání: ostřící body u R10 můžeme řídit pomocí šikovného “joysticku”, ten zde chybí
  • Canon R50 je trochu pomalejší, zvládne “jen” 12 snímků za vteřinu s mechanickou a 15 s elektronickou závěrkou, zatímco u Canonu R10 je to citelně více: 15 a 23 (což už je poměrně významný rozdíl pro určité scénáře použití)

Rozdíl je samozřejmě i v ceně, ale v danou chvíli není dramatický, což nahrává spíše modelu R10 – což se však patrně změní: je pravděpodobné, že časem se rozdíl zvětší a R50 bude prostě výrazně levnější volbou.

Canon EOS R50
Horní část Canonu R50 v detailním zobrazení. Knoflík ISO jde případně použít i pro jiné funkce, jen to je nutné přenastavit v menu. Foto: Canon.cz

A který z těchto dvou zvolit? To bude záležet na konkrétním uživateli – pro někoho může v prospěch Canonu R50 hovořit cena a skladnost, jiný dá přednost R10 kvůli parametrům a rychlosti. Zkrátka: Uvidíme.

Jak Canon R50 fotí

A nyní tedy vlastně to opravdu podstatné: jak Canon R50 fotí? Co se při jeho používání bude honit hlavou zkušenějším i začínajícím fotografům?

To podstatné jste již mohli zahlédnout z ukázkových fotek na této stránce, případně v doprovodném videu, kde pracuji s fotkami v plném rozlišení. V jedné větě řečeno: je to prostě velmi důstojný pokračovatel slavných řad zrcadlovek pro začínající i mírně pokročilejší fotografy.

Toskánsko a Canon R50
Toskánské Sorano, jedno z mnoha magických kamenných měst. Tedy se prostě zoom hodí a snímač odvádí dobrou práci. Zkrátka, je to turistický foťák.

A je to pokračovatel i následník, protože – jak už jsem podrobně popsal – opravdu výborně používá i nejnovější technologie ostření, o nichž se fotografům v těchto cenových relacích mohlo jen zdát.

Zkrátka: jak je možné vidět z testovacích fotek, z “typicky turistické” cesty do Toskánska je možné přivést přesně tu kvalitu, kterou čekáme od těla za rozumnou cenu a univerzálního setového objektivu, v tomto případně Canonu RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Foťák jsem testoval v bezpočtu situacích, od nočních kamenných měst, přes jarní vinice až po západ slunce nad Pisou. A osobně jsem byl s výsledky hodně spokojený, prostě taková ta stará dobrá APS-C klasika v novém hávu kontinuálního fokusu a detekcí lidí, očí, psů, koček, všeho možného. A fotky byly prostě hezké, o což jde především.

Šikmá věž v Pise
Přiznávám, já k té věži původně vůbec nechtěl. Ale uznávám, že je hezčí, než si lidé myslí.

Jak už jsem zmínil, občas jsem trochu zápasil s ovládáním, zejména při krocení ostřících bodů a přepínáním mezi korekcí expozice a clony v prioritě clony. Ale je dost možné, že jsem trochu rozmazlený a opakuji, že tyhle kompromisy jsou prostě řešitelné a začátečníkům vadit nebudou.

Stejně tak je možné více méně pochválit onen univerzální objektiv 18 – 150mm, což je rozsah, který u většiny zkušených fotografů vyvolá spíše strach – vždy platilo, že čím větší rozsah, tím horší výsledky. Ale tady to vlastně nijak dramatické není – kresba je poctivá, detaily ostré, zejména při mírně vyšších clonách. Abych použil mou oblíbenou větu: ten objektiv je výrazně lepší, než jakou má a bude mít pověst. Na podobné akce a k podobnému tělu se prostě hodí.

Pisa a Canon R50
Když je šikmá věž za zády, scéna vypadá prostě lépe – aneb slunce zapadá na Pisou.

 

Za zmínku samozřejmě stojí i video, které dle očekávání dobře zvládá i 4K, ale protože se ve videu moc nevyznám, zdráhám se ho nějak výrazněji hodnotit (ukázky záběrů zahlédnete v doprovodném videu).

Samozřejmě, pokud bych s sebou vzal full frame a nějaká nesetová pevná skla, výsledky by byly ještě výrazně lepší, ale tak by to bylo s každým foťákem v jakékoliv době. Zajímavé nicméně bude sledovat, kam se vlastně ono amatérské focení posune – můj osobní tip, či spíše spekulace, zní: vzhledem ke klesajícím cenám full framů se postupně budou stávat častější volbou i začínajících fotografů.

Canon R50
Toskánsko v jedné fotce…

Na stranu druhou, osobně budu hodně rád, pokud se bude dařit kategorii foťáku (nejen od Canonu), který reprezentuje právě Canon R50: je to malé, velmi dobře to fotí, dobře se ovládá a kolekce fotek z dovolené je i u naprostého začátečníka dramaticky lepší než z mobilu. Což je to, oč tu běží.

Zkrátka: nechci aby to znělo kýčovitě, ale snad mi porozumíte: čistě nostalgicky držím “entry-level” foťákům palce, ať obhájí své místo na slunci i v příštích letech. Byť vím, že o jejich osudu nostalgie určitě nerozhodne.

Canon R50
A ještě jedno kafe a prázdné náměstí Montepulciana.

Canon EOS R50 – shrnutí ve dvou větách

Canon EOS R50 je velmi důstojným pokračovatelem nejprodávanějších foťáků všech dob: cenově dostupných zrcadlovek pro začátečníky i mírně pokročilé. Uživatelům nabízí velmi dobré obrazové výkony, pokročilé ostřící systémy i solidní rychlost, to vše za rozumnou cenu.

Novinka: můj online kurz věnovaný Canonu R50, nyní s 20% slevou pro čtenáře

Pokud  byste si tento foťák koupili, připravil jsem speciální online kurz „rychlého startu“, má dvě a půl hodiny a shrnuje vše podstatné o ovládání, nastavení a klíčových funkcích. A také v něm najdete podrobnou výpravu do menu spojenou s hledání „skrytých pokladů“.

Canon R50 ovládání online kurz
Přehled lekcí mého online kurzu Canon EOS R50 – rychlý start: manuál, tipy a triky na mém webu iFotografování.cz

Online kurz je natočený v unikátním formátu, v němž zaznamenávám přímo dění v hledáčku a menu (viz též videorecenze výše). Spolu s ním jsem připravil i stejný návod pro „začátečnický full frame“ Canon R8, protože i to je zkrátka důležitý foťák.

Pokud by se to hodilo, zde je speciální „tajná“ čtenářská sleva 20 %. Stačí v košíku zadat kód fotoguru-20%. Kurz je zde, na mém tréninkovém webu iFotografovani.cz: Canon EOS R50 – rychlý start: manuál, tipy a triky (2,5 h).

Canon EOS R50 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS R50 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon EOS R50 Mark na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS R50

Canon EOS R50 je velmi důstojným pokračovatelem nejprodávanějších foťáků všech dob: cenově dostupných zrcadlovek pro začátečníky i mírně pokročilé. Uživatelům nabízí velmi dobré obrazové výkony, pokročilé ostřící systémy i solidní rychlost, to vše za rozumnou cenu.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • velmi solidní obrazové výkony
  • pokročilé ostřící systémy
  • nevelké rozměry

Cons

  • ovládání je někdy trochu těžkopádné
  • výběr cenově dostupných objektivů není velký
  • konkurence o něco dražších foťáků je nemalá
Reklama

22 komentářů

  1. Luděk Sboboda

    Dobrý den, je to problém, když R50 nemá čištění snímače ?

  2. Působí to tak, že co předváděl Canon a Nikon s modely nižších řad DSLR různě „očesaných“, bude se dít i u CSC. Vydrží to výrobcům zase léta. Lidi, co nechtějí jen foto v mobilu to budou kupovat dál. Většina lidí se o to moc nezajímá, klidně si naběhnou a berou co trh nabídne.

  3. Monika Š.

    Nerozumím tomu, proč je pod dubnovým článkem únorová diskuze vážící se k „Bleskovce“ a ne k „Recenzi“?

    • Jan Rybář

      Moniko, zdravím a díky za připomenutí toho, že jsem to sem měl napsat. Tedy: já vždy narychlo sepíšu pár prvních dojmů a dám sem základní informace z tiskové zprávy, Když udělám pořádnou recenzi, texty vyměním, dává to větší smysl, než dávat zcela nový článek. Uznávám, ty komentáře pak vypadají trochu podivně… JR

      • Monika Š

        V recenzi píšete, že mu chybí joystick pro změnu ostřícího bodu. A dotykem na displeji to nejde? Mají to tak třeba Panasonic, Oly nebo Sony (s dotykovým displejem), a taky umožňují ďubnutím na displeji sledování objektu. Je to docela návykové, i když si tak kolikrát nechtěně tváří nebo při nesení v ruce prstem nechtěně přesunu bod do některého rohu.

  4. Nástupce M50, stejné chyby jako u předchůdce, nic moc to neumí, skla mizerná až tragická ve stejném rozsahu 18-150, 55-210, obrazový výstup v konečném důsledku k nerozeznání od M50! Už i základní model u konkurence má stabilizovaný snimač, např Fujifilm X S10 a zajisté za srovnatelnou cenu více funkcí . Snad jako pokrok lze považovat sjednocení bajonetu. Ano, je to úspěch dospět k rozhodnutí mít sjednocený bajonet a prakticky stejné modely R10 a R50. Považujme si toho.

    • Tak RF-S 18-150 mm f/3,5-6,3 IS STM je ještě celkem SOLIDNÍ, R10 je oproti R50 (..za jen o 1,2k více 😉 ) nejen v OVLADATELNOSTI někde JINDE, ale jinak PODEPISUJI + TLESKÁM 🙂

      • ..škoda jen, že X-S10 NENÍ v AF Canon LUMEN a má video OMEZENÉ na obligátních 29:59…
        jj, všude je BOHUŽEL NĚCO k NAS…. 🙁

  5. Ladislav z Pardubic

    RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM
    Opravdu to nejde lépe i za ty peníze??
    Láďa

    • Samože JDE, jenže VYŠŠÍ NÁKLADY => menší zisk 😉

      ..v low-budget sklech je Canon bohužel celkově DRAMATICKY HORŠÍ, jak u EF 🙁

      …ještě, že je tu EF-RF ADAPTÉR 🙂

      • …a to nejen od Canonu 😉

        • Ladislav z Pardubic

          I u Nikonu se po přechodu na CSC ( Z bajonet) zhoršila světelnost v porovnání s ekvivalentním skly pro DSLR s bajonetem F.
          Jisté řešení je adapter FTZ II, otázka dne.
          Je s použitím FTZ a skly F na CSC vzdálenost od snímače jako u CSC a skla s bajonetem Z ??? Ohnisko bude asi jinde a nějaký přepočet? Že by v adapteru byly optické korekční členy??
          Podobně to bude s EF/RF adapterem.

          • ..s Nikonem ( vyjma Z9 🙂 ) ještě někdo dělá? 😉

            Ten EF-RF adapter (pro obdobné FTZ – I a II se liší pouze stativovým „hrbem“ – gůgli kupř. video ‚Nikon FTZ Essential Info And Speed Tests‘ – link sem dát nemůžu, Honza by ho bohužel „díky“ své CITLIVOSTI na Google RATING hned SMAZAL – viz: https://www.fotoguru.cz/canon-eos-r8-recenze/comment-page-1/#comment-37768 – ten je ‚jeho‘ , tak ho snad nesmázne 😉 ) – jakožto právě pouhá „díra“ bez optočlenů – jen a pouze fyzicky dorovnává vzdálenost od snímače, jinak by neměl valného smyslu.

            ..to, že obsahuje i nějakou tu ‚translator‘ elektroniku lze přičíst možná trochu na vrub vývoje řízení skel, leč především zkomplikování života druhovýrobě…

            Btw, OPTICKÝ 0,71x SPEEDBOOSTER pro C70, variantně Canon „APS-C“ ( v uvozovkách kvůli 1,6 crop-u ) je samo úplně jiná písnička.

            • Ladislav z Pardubic

              Děkuji za vysvětlení.
              Díval jsem se na Canon a oni mají protokoly pro ostření a řízení skel „open“ proto je se dají najít „neznačkové“
              adaptery pro skla. Netvrdím, že neznačkové budou automaticyk špatné.
              Nikon nic takového neudělal, vše si „hlídá“ protože prodávat FTZ Ii je kšeft.
              Jsou adaptery pro Nikon F/Z ale nejsou schopny automatického ostření. Bez elektroniky.
              Když se podívám na skla od Zuiko pro 4/3 za přijatelnou cenu jsou kvalitní, světelnější.
              Ale!! je to 4/3 versus APS-C(FF) fyziku neohnu. Tady mě doslova dostává možnost porovnání na DPreview kdy lze srovnávat FF vs. 4/3. Výsledek je jasný.
              Po D5200 jsem šel do Zfc a nebylo šťastné rozhodnutí. Výběr Z skel nic moc, trochu světelnější sklo je „raketa“
              Nikoní Zfc + FTZII + „delší sklo“ to je hybrid, který je absolutně neovladatelný, blbě se drží v rukou.
              Souhlasím s tím, co napsal Honza. Kvalita objektivů se zhoršila.
              S přáním Dobrého světla
              Ladislav z Pardubic

    • Jan Rybář

      Přiznávám, že tyhle dlouhodobě horší světelnosti u bezzrcadlovek úplně nechápu (netýká se jen Canonu)… Myslím, že to má nějaký technický důvod, ale škoda to prostě je, to ano.. JR

      • Jde tu – stejně jako u iPhonů – PRVOŘADĚ O PRACHY ( OSVĚDČENÝ koncept je BOHUŽEL stejný = uměle ZKRIPLENÝ základ vede ke ZVÝŠENÝM PRODEJŮM VYŠŠÍ ŘADY ) , stále se ZLEPŠUJÍCÍ + zhusta ZLEVŇUJÍCÍ ( obé vůči tomu PARADOXNĚ 😉 ) TECHNOLOGIE VÝROBY s tím OPRAVDU NEMÁ CO DĚLAT – zeptej se třeba profíků v tomto směru (komerční fotoskla) naprosto nezávislé Meoptě 🙂

        ..trochu TRABL pro Canon & spol. BUDE, že DRUHOVÝROBA ( jíž oborově VYSOCE SPECIFICKÝ Apple nemá v zádech 😉 ) je NAKONEC PŘEDČÍ, což ale zřejmě „vyřeší“ nějakým tím „mk II“ – zřejmě i to je DŮVOD = mít kam „upgradovat“…

        • A samo, když nám takto nevnutí VYŠŠÍ ŘADU, tak se alespoň VÍCE NAŽVEJKNOU na tom základu – viz. moje odpověď Láďovi.

  6. Čau Honzo, DÍKY Ti MOC za primární bleskovku 🙂
    Nicméně nejen můj VERDIKT je již nyní zcela JASNÝ: Být R50 za max. 15k pak OK, ale za 20+ si z nás Canon DĚLÁ PRDEL 🙁 Každý s alespoň polovinou mozku vezme bez přemýšlení rovnou MNOHEM LEPŠÍ R10 akt. již od 21390,- 😉 Rozdíl v ceně minimální, ve VÝKONU + OVLÁDÁNÍ ZNAČNÝ! Viz. už jen parametrická komparačka:

    • …výše uvedené platí samo i pro VLOGGERY, neb i Ti snad NEVYHAZUJÍ svoje těžce nabyté PRAŠULE zbůhdarma – zejména, když většina jistě min. občas i FOTÍ 🙂

      • SMAZANÝ link na parametrickou komparačku – gůglete: Canon R10 vs Canon R50 Comparison – Camera Decision

        • ..zde zatím akorát BACHA, R50 umí jen (..mimo dalších svých slabin…) max. 60min. video 🙁
          – viz. ofiko Canon specs – poslal jsem jim už report ke korekci

          • …a skutečně NEMÁ (v 2023…) podporu UHS-II SD karet – to ZAS budou „rychlosti“ ukládání – BÓŽE to je FUCKT KASTRÁT VORVANEJ až na dřeň……. 3x FUJ s ODPLIVNUTÍM Canone 🙁

            Máte-li alespoň nějaký PUD SEBEZÁCHOVY, berte PROSÍM min. R10.
            R50 pro KAŽDÉHO s byť i jen s bazálním ROZUMEM NEEXISTUJE !!!!!!!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*