Canon R8 – podrobná recenze: rychlý a dostupný full frame (+ video)

Canon R8 nabízí velmi dobré parametry za dobrou cenu, to vše ve skladném full frame těle. Pojďme ho pořádně prozkoumat v podrobné recenzi – a probrat to vlastně nejpodstatnější: jak tento “nejlevnější full frame” obstojí v konkurenci dražších i levnějších modelů. A pro koho má, a nemá smysl.

Sousloví “dlouho očekávaný” nebo “netrpělivě očekávaný” fotoaparát tu používám relativně často – v tomto případně to však opravdu sedí mimořádně. Už rok dva bylo jasné, že na obzoru se rýsuje cenově dostupný, přesněji řečeno “levný” full frame, a fotografové i experti byli opravdu napnutí, jak to celé dopadne.

 

Canon EOS R8
Canon EOS R8 při testování v ulicích Prahy (zde se „setovým“ objektivem 24-50mm)… Rychlofotka mobilem.

Proč napnutí? Protože jde opravdu o mimořádně důležitý foťák nabízející výhody full framu – tedy především “vyšší třídu” obrazových výkonů – za více či méně rozumnou cenu.

V tomto smyslu svým způsobem Canon EOS R8 překonal očekávání: v těch opravdu zásadních parametrech nabízí velmi podobné funkce jako jeho příbuzný z vyšší třídy Canon R6 Mark II. Včetně snímání až rychlostí 40 snímků za vteřinu, rychlého autofokusu a detekce mnoha objektů (což se opravdu při ostření hodí).

I cena bude slušná – tělo se začne prodávat za 43 990 Kč, set s objektivem Canon RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS STM za 48 790 Kč. (Tento nový objektiv byl, mimochodem, představený též.) Přičemž k ceně rovnou dodejme, že hodně zajímavé bude sledovat, jak se bude hýbat v čase a za kolik se bude prodávat za rok nebo dva.

Canon R8
Malostranský masopust (únor 2023) byl ideální na testování toho, jak bude Canon R8 fungovat při cestovatelském focení. Zde v kombinaci s pevnou padesátkou – tedy Canonem RF 50mm F1.8 STM. Všechny ukázkové fotky na této stránce jsou JPG přímo z foťáku a jsou bez úprav, pouze zmenšené.

Proč je ta cena tak zásadní? Protože Canon R8 logicky navazuje na Canon RP (recenze zde), který opravdu “vstoupil do dějin” svojí cenou kolem 25 000 Kč (tělo) a 30 000 Kč (tělo + objektiv). A dá se očekávat, že i zde cena půjde alespoň trochu dolů – což prostě z Canonu R8 udělá důležitý foťák.

Reklama

Podobně jako cena je ovšem klíčové to, k čemu se už stihli (s nadsázkou řečeno) vyjádřit všichni majitelé Canonů na světě – jak moc zásadní jsou kompromisy, tedy to, co tomuto foťáku chybí ve srovnání s pokročilejšími modely (chybí IBIS, ovládání je horší, baterie slabší…). A právě tohle i mě zajímalo opravdu hodně.

Pojďme to prozkoumat – tedy zodpovědět otázku, jaký tento foťák je a pro koho bude dávat smysl.

Canon R8
Canon R8 a „pevná padesátka“ nabízejí opravdu skladnou a nesporně „šikovnou“ kombinaci. Rychlofotka mobilem.

Novinka: můj online kurz věnovaný Canonu R8

Aktualizace květen 2023: Článek i záběry „zevnitř“ (viz video níže) vyvolal poměrně velký ohlas, tedy jsem připravil speciální online kurz „rychlého startu“, má přes dvě hodiny a shrnuje vše podstatné o ovládání, nastavení a klíčových funkcích. A také v něm najdete podrobnou výpravu do menu spojenou s hledání skrytých pokladů. Pokud by se to hodilo, zde je speciální „tajná“ čtenářská sleva 20 %. Stačí v košíku zadat kód fotoguru-20%. Kurz je zde, na mém tréninkovém webu iFotografovani.cz: Canon EOS R8: rychlý start: manuál, tipy a triky (2 h).

Canon R8: 40 snímků za vteřinu a rychlé ostření

Canon si dal při představení nového foťáku záležet na tom, aby opakovaně zaznělo, že přebírá klíčové parametry z modelu Canon R6 mark II (recenze zde), který byl představený na podzim. Marketing je samozřejmě třeba brát s rezervou, ale z mého pohledu to opravdu sedí v tom zásadním.

Video: Canon R8 – podrobná recenze (17 minut v 4K)

Tedy, co je na Canonu R8 podstatné:

Snímač: Canon R8 má podle všeho stejný nebo podobný snímač jako Canon R6 mark II (24,2 Mpx) – a jak vyplývá z testovacích fotek, obrazové výkony jsou opravdu podobně dobré (byť vždy platí, že každý foťák má vždy svůj vlastní “nový” snímač). Pro mě osobně je tohle vlastně zcela zásadní, protože od levného fullframu budu chtít hlavně to, aby dokázal prostě dobře fotit. Přičemž to “pro mě osobně” je zde zásadní – každý fotograf toto může mít jinak.

Rychlost snímání až 40 snímků za vteřinu – tohle číslo rychlosti snímání s elektronickou závěrkou je opravdu skvělé a je dle mého jedním z “definičních bodů” tohoto foťáku. Není to pro každodenní použití, to se ví, ale prostě ona jistota, že to foťák zvládne, je zásadní.

Canon R8
Masky, Hrad, setový objektiv.

Ostřící systémy jsou rychlé a přesné – tohle je pro mě třetí nejzásadnějších vlastnost Canonu R8. Prostě ostří rychle a přesně a navzdory nejvýznamnějšímu kompromisu (nevalné ovládání, viz dále) prostě zkušený fotograf dokáže s trochou snahy zaostřit více méně vše, co potřebuje, a to i v poměrně složitých podmínkách. Zkrátka: zapněte si Servo (kontinuální ostření), aktivujte detekci (lidí, očí, zvířat, dopravních prostředků) a výsledky budou překvapivě dobré.

Canon R8
Pro podobné fotky je zcela klíčové, že autokus je opravdu rychlý a detekce lidí i očí funguje pohotově. Pevná padesátka.

Nechybí drobnosti á la Raw Burst – vývojáři v Canonu nevyšrkrtli některé podstatné, byť nenápadné funkce, například můj oblíbený Raw Burst (viz článek a video), který umožňuje pořizovat dlouhé raw sekvence do jediného souboru a vybírat z něj

Tělo je opravdu skladné a kompaktní – s hmotností 461 g je Canon EOS R8 dosud nejlehčí full frame řady R, což se též hodí a podporuje můj názor, že tohle prostě může být velmi šikovný cestovatelsko-rodinný foťák.

Video umí až 4K v 60 fps – video osobně moc vyhodnotit neumím, ale vnímám, že prostě “pořádné 4K” už je spíš povinností, než okrasou.

Zkrátka, přiznávám, osobně jsem čekal, že Canon přijde u svého “nejlevnějšího full framu” s mnohem ošizenější výbavou (byť ke kompromisům se ještě dostaneme).

Jak moc je Canon R8 “ošizený”?

Dobrá tedy, ale teď to svým způsobem nejzásadnější: když je něco “nejlevnějšího”, někde musí něco chybět. Tedy: co chybí a jak moc to je zásadní? Jinými slovy: jak klíčové budou kompromisy?

Hlavní kompromisy:

Horší ovládání – chybí “joystick” pro nastavení autokofusu – pokud se mě optáte, co mě při reálném focení nejvíce chybělo, řeknu bez zaváhání: pořádné ovládání ostřících bodů. I u výrazně levnějších modelů á la “startovací” Canon R10 je prostě šikovné kolečko a “joystick” (oficiálně zvaný multiovladač), kterým je možné velmi rychle měnit polohu bodů, “ukázat” do místa pro ostření a tak podobně. To u Canonu R8 jde mnohem těžkopádněji – tak trochu podobně, jako u dávných levných zrcadlovek: zmáčknutím jednoho tlačítka a následným posouváním tlačítky dalšími.

Na druhou stranu: na rozdíl od levných zrcadlovek to zde vadí mnohem méně – opravdu velmi dobře funguje detekce objektů (včetně očí) i Servo (tedy kontinuální autofokus). A i ve složitých situacích jsem nakonec našel cestu jak rychle a přesně zaostřit – “ukázat” středem na to, kde chci mít zaostřeno, namáčknout a zamknout servo a pak už nechat autofokus, aby vše pohlídal, a to i v pohybu. Zní to komplikovaně, ale funguje to překvapivě dobře. Ale kompromis to je, to ano.

Canon EOS R8
Canon EOS R8 – zadní část, multiovladač tu není. Rychlofotka mobilem.

Slabší baterie – chcete-li kompromis do očí bijící, je to výdrž akumulátoru. Je zde výrazně menší a tedy méně kapacitní než například u Canonu R6 Mark II a je to poměrně cítit. Při mém testovacím focení jsem za den “vymlátil” dva plně nabité, a pro opravdu plné nasazení bych nejspíš potřeboval nejméně tři. Na druhou stranu: je to kompromis řešitelný, prostě je potřeba mít po kapsách náhradní kusy, podobně jako třeba u mých oblíbených Fujifilmů. Ale je dobré to vědět.

Chybí IBIS, tedy stabilizace v těle foťáku – na rozdíl od vyšších modelů (včetně třeba Canonu R7, který – viz jméno – staví Canon výš navzdory APS-C snímači) neumí stabilizovat “tělem”. O to, jak zásadní to je, se fotografové vždy rádi pohádají – pro mě osobně to obvykle nehraje moc velkou roli – snažím se fotit pevnými světelnými objektivy. Ale při použití objektivů méně světelných se to samozřejmě počítá. (Byť při běžném focení, viz testovací fotky, mě to nijak moc nechybělo).

Další rozdíly: další rozdíly už pro mě osobně nehrají tak zásadní roli, Canon R8 má jen jeden slot na kartu (jde to přežít), o něco menší rozlišení hledáčku (nepřišlo mi zásadní) a obecně i trochu jinou konstrukci závěrky. Ale pro “obyčejné” focení jde – dle mého – o snesitelné kompromisy.

Canon R8
Praha a „modrá hodinka“ těsně po západu slunce. Setový objektiv.

Jak Canon EOS R8 fotí se setovými objektivy

Novinku jsem jako obvykle testoval zhruba deset dní v bezpočtu situací běžného dne – to vše v půlce února, tedy ve městě patrně nejprotivnějšího a nejméně fotogenického měsíce. Testovací fotky můžete zahlédnout zde na stránce a také ve videu – vůbec první akcí, kam jsem ho vzal, by zároveň tak trochu křest ohněm: fotil jsem s ním malostranský masopust.

Počasí a světlo bylo při masopustu mizerné, ale akce byla pochopitelně fotogenická – tedy ideální na testování. K čemuž dodejme, že jsem se rozhodl otestovat ho s též nově představeným objektivem Canon RF 24-50mm F4,5-6,3 IS STM, tedy takovým tím klasickým “seťákem plasťákem”, který se bude s tělem prodávat v setu.

Canon R8
Setový objektiv zvládne ledascos, jako třeba zde, ale logické bude si k full framu pořídit spíš nějaké „pořádnější“ objektivy.

Plus jsem ho doplnil pevnou padesátkou Canon RF 50mm F1.8 STM a v brašně jsem měl taktéž další levný seťák Canon RF 24-105mm f4-7.1 IS STM.

Což je důležité zmínit – prostě jsem se rozhodl otestovat novinku s těmi opravdu nejlevnějšími objektivy, což zapadá do jednoho z možných scénářů použití pro mírně pokročilé fotografy, pro které bude foťák vstupenkou do světa full framů..

S čímž se pojí klíčová otázka: jaký je ten setový objektiv 24-50 mm? Přiznávám, opravdu jsem od něj nic moc nečekal (přesněji řečeno: dost jsem se ho bál). A i proto vzal “pevnou padesátku” se světelností 1.8, která prostě vždy zachrání situaci. Ale nakonec jsem byl vlastně mile překvapený. A můj dojem z pár dní focení zní: je vlastně lepší, než budou fotografové čekat – a svou službu nesporně vykoná (jak ostatně můžete zahlédnout z testovacích fotek).

Canon RF 24-50mm F4,5-6,3 IS STM
Canon RF 24-50mm F4,5-6,3 IS STM dokáže i „rozmazávat pozadí“ jako třeba zde, ale světelnější objektivy ho samozřejmě hravě porazí.

A jaké tedy byly mé celkové dojmy z testování? To klíčové už vlastně vyplývá z předchozího textu. Foťák mě opravdu mile překvapil – hlavně tím, že v těch zásadních parametrech není ošizený a s trochou snahy se dá opravdu zvládnout i hlavní “kompromis”, tedy nevalné ovládání ostření – protože zkrátka automatické systémy dokáží opravdu pohlídat překvapivě hodně.

Plus v kombinaci s “pevnou padesátkou” se prostě tělo změní v to, co přesně čekáme: ve full frame pořizující fotky, které jsou prostě opravdu “někde jinde” než z nejlepších APS-C. Přesněji řečeno ve foťák, který nikoho nenechá zapochybovat, že je full frame – o což zkrátka jde.

Canon R8
Malostranský masopust 2023 a oficiální „starostenská“ slivovice pevnou padesátkou…

Co se konkrétních situací týče, 24,2 Mpx znamená, že šum je opravdu velmi snesitelný i při vyšších hodnotách ISO (to se dá zvednou až do H1, tedy 204 800, což už je opravdu extrémní)…

Jak jsem již zmínil, osobně jsem měl velmi solidní dojem z “křestu ohněm”, tedy focení masopustu – kdy byl foťák nucen v nevalném světle neustále ostřit ve velmi proměnlivých scénách. A dopadalo to dobře.

Pro koho Canon R8 vlastně je

Přiznávám, na tento foťák jsem zvědavý i kvůli tomu, že zapadá do mé představy o budoucnosti amatérského fotografování. Myslím, že cenově dostupné full framy v něm mohou hrát zcela zásadní roli… Tedy uvidíme!

Na to, že jde o relativně cenově dostupný model, působí foťák opravdu sympaticky a nesporně se může hodit třeba mírně konzervativním fotografům, kteří chtějí špičkové obrazové výkony full framu, nevadí jim některé kompromisy (viz výše), a prostě chtějí mít ke skladnému tělu dva tři špičkové (a patrně pevné) objektivy. Pak může tento stroj opravdu hodně dávat smysl.

Stejně tak může být tělem, které přes adaptér “prodlouží život” starým dobrým objektivům ze zrcadlovek, kterých se prostě fotografované nebudou chtít zbavit.

Canon R8
A ještě jeden detail… Setový objektiv.

Co je zároveň třeba říct: jen kombinace tělo + setový objektiv je dle mého zatím na hraně, přinejmenším za dané ceny. Jak jsem zmínil, objektiv to rozhodně není špatný, ale zároveň prostě s tělem není vstupenkou do “pravého světa” full framů. Ale, jak je ostatně vidět z testovacích fotek, mnohem větší smysl už by dávalo tento set upgradovat třeba onou pevnou padesátkou, s níž se (tak jako vždy v historii) prostě dají za pár korun (přesněji za zhruba 5 000 Kč) dělat divy.

Tedy: jsem si jist, že Canon R8 může opravdu být oním foťákem dávajícím smysl pro ambicióznější začátečníky, kteří jsou ochotni zaplatit trochu víc než stojí nižší APS-C stroje.

I ty ale bude zajímavé sledovat: spolu s Canonem R8 byl představený i další hodně zásadní model, Canon R50, který by měl být pokračovatelem slavných a zcela zásadních řad zrcadlovek á la Canon 750D (tedy strojů s menším APS-C snímačem).

Canon R8
Vodník, Hrad a setový objektiv.

Mimochodem, tempo představování nových bezzrcadlovek Canonu je opravdu zcela objektivně pozoruhodné – za zhruba 9 měsíců bylo představeno, pokud dobře počítám, pět novinek: Canon R10 (APS-C pro začátečníky), Canon R7 (APS-C pro pokročilé) a Canon R6 Mark II (full frame pro náročnější). Plus dvě zmíněné novinky.

Za rok za dva se uvidí, kam se to celé posune – osobně si ale opravdu myslím, že levné full framy budou hrát stále větší roli.

Canon R8
Kombinace Canon R8 a pevná padesátka může být pro mnohé prvním zásadním krokem do světa full framů…

Canon EOS R8 – shrnutí ve dvou větách

Canon EOS R8 úspěšně míchá tři nesnadno slučitelné parametry: rozumnou cenu, malé rozměry a velmi dobré parametry, zejména v oblasti rychlosti snímání, pohotovosti ostření i obrazových výkonů. Nejvýraznějším kompromisem je ne zcela ideální ovládání ostřících bodů, což je však do jisté míry kompenzováno pohotovostí autofokusu.

Novinka: můj online kurz věnovaný Canonu R8, nyní s 20% slevou pro čtenáře

Pokud  byste si tento foťák koupili, připravil jsem speciální online kurz „rychlého startu“, má přes dvě hodiny a shrnuje vše podstatné o ovládání, nastavení a klíčových funkcích. A také v něm najdete podrobnou výpravu do menu spojenou s hledání „skrytých pokladů“.

Canon R8 ovládání - online kurz
Přehled lekcí mého online kurzu Canon EOS R8 – rychlý start: manuál, tipy a triky na mém webu iFotografování.cz

Online kurz je natočený v unikátním formátu, v němž zaznamenávám přímo dění v hledáčku a menu (viz též videorecenze výše). Spolu s ním jsem připravil i stejný návod pro „začátečnickou bezzrcadlovku“ Canon R50, protože i to je zkrátka důležitý foťák.

Pokud by se to hodilo, zde je speciální „tajná“ čtenářská sleva 20 %. Stačí v košíku zadat kód fotoguru-20%. Kurz je zde, na mém tréninkovém webu iFotografovani.cz: Canon EOS R8: rychlý start: manuál, tipy a triky (2 h).

Canon EOS R8 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS R8 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon R8 na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v lepší kvalitě – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS R8

Canon EOS R8 úspěšně míchá tři nesnadno slučitelné parametry: rozumnou cenu, malé rozměry a velmi dobré parametry, zejména v oblasti rychlosti snímání, pohotovosti ostření i obrazových výkonů.

Hodnocení redakce:
8

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony
  • skvělá rychlost snímání a ostření
  • dobrý poměr cena/výkon

Cons

  • chybí pohotový ovladač ostřících bodů
  • výdrž baterie je nevelká
  • chytí IBIS

29 komentářů

  1. Vzhledem k aktuálnímu snížení ceny R6 (I) mi přijde jako lepší volba R6 v setu s 24-105 než R8 s 24-50.

  2. CO jsem se v Průběhu Času DOZVĚDĚL o BOHUŽEL Dalších NEGATIVECH R8:

    – Absence Komplet Mechanické Závěrky tj. přítomnost jen té POFIDÉRNÍ s tzv. 1. „lamelou“ elektronickou (EFCS) ZVYŠUJE ŠUM oproti R6 Mk II – gůglete na DPREVIEW (..ZAPLAŤBŮH zatím nechcípli 🙂 článek Canon EOS R8 studio scene: EOS R6 II-like results look competitive against peers

    – Ta samá EFCS OJEBÁVKA „umí“ NEPĚKNĚ PRZNIT BOKEH při Kratších Časech u skel s Velkou Světelností – gůglete na DPREVIEW: Canon EOS R8 initial review

    – R8 má oproti R6 Mk II CHLADNĚJŠÍ BARVY a co HŮŘ >>>
    >>> NIŽŠÍ VIDEO BITRATE:
    Max. ve 4K: 232 Mbps vs 341 Mbps
    Min. ve 4K: 123 Mbps vs 173 Mbps
    . gůglete: Canon R8 vs R6 Mk II RTINGS

    • ..ještě jeden SUPER ZDROJ ( nejen 🙂 ) ohledně FUJTAJBL EFCS – gůglete:
      MILUJEME FOTOGRAFII: Mechanická, nebo elektronická závěrka? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kterou vybrat

    • ..ještě k těm PODIVNĚ NÍZKÝM VIDEO BITRATŮM:
      Dle ofiko Canon SPECS, by i R8 měla ZVLÁDAT TY VYŠŠÍ DATOVÉ TOKY, tedy možná při testu R8 jen DOŠLO k CHYBĚ v NASTAVENÍ, kdy nebyl zapnut kodek H.265 / HEVC + Canon Log: ON nebo HDR PQ: ON – tedy jelo se jen v základním H.264 + Canon Log: OFF, HDR PQ: OFF – UVEDENÁ ČÍSLA by pak ± SEDĚLA…

  3. Škoda, že došlo ke SMAZÁNÍ odkazů na komparačky jak zde – R8 vs R6 mk II – , tak v článku k R50 – R50 vs R10 – obě CameraDecision a u S5 mk II linku na YT video recenzi DPReview 🙁

    ..fakt NECHÁPU Honzo, proč je NUTNO MAZAT tyto jak naprosto NEVINNÉ, tak celkem PODSTATNÉ INFO a zcela zbytečně tak KRIPLIT veskrze POZITIVNÍ DISKUSI…

    • Jan Rybář

      Jirko, zdravím – to je bohužel trochu mimo moji kontrolu – jak jsem psal před pár měsíci, Google obecně nemá rád odkazování v komentářích, více méně automaticky to bere s podezřením, že to je spam a snižuje pak pozice ve vyhledávání celému článku… Tedy se omlouvám, ale je možné prostě psát třeba jména článku, lidé si to dohledají… Díky za pochopení! h

      • Nejsem v tom Google BORDELU úplně kovaný profík, ale řekl bych, že si to MOC bereš Honzo.

        Mnoha nejen CZ nejen tech-serverům RELEVANTNÍ linky naopak vůbec NEVADÍ, protože CHÁPOU, že to KVALITATIVNĚ SKOKOVĚ POSOUVÁ + URYCHLUJE DISKUSI, čímž logicky postupně přibývají její účastníci a tak se PŘIROZENĚ ZVYŠUJE jak RATING dané stránky 🙂 , tak počet zobrazení REKLAMY – je-li přítomna 😉

        ..ale je to samo Tvůj server, Tvůj – tímto směrem tak „trochu“ MARNÝ – BOJ o místo na e-Slunci…

        • …jinak Google AI bych NEPODCEŇOVAL, je MRCHA STÁLE CHYTŘEJŠÍ a to NEJEN V TOMTO SMĚRU – aneb ZPROPADENÝ „SKYNET“ je FURT RYCHLEJI BLÍŽE a BLÍŽEJI… 🙁

          • NEPODCEŇOVAL zde samo primárně ve smyslu: OBSAHOVĚ RELEVANTNÍ LINKY UMÍ DNES JIŽ PRAKTICKY 100% JEDNOZNAČNĚ ODLIŠIT OD PRACHSPROSTÉHO ( nejen PORNO 😉 SPAMU

  4. Jirka z Brna

    Dobrý den Honzo!

    Mohl bych Vás požádat v rámci vašeho „pořádného vyzkoušení“, kdyby jste se podíval na možnosti HDR, zejména jeho nastavení (jaké parametry mi fotoaparát dovolí nastavit v rámci fotografování v HDR), trošku nakouknout pod pokličku formátu HEIF a něco málo k tomu napsat. Bude to pravděpodobně podobné, jako u Canon R10, ale co jsem se snažil Googlit, tak jsem nic moc nenašel.

    Osobně krátkou dobu používám vstupní fotoaparát Canon M50 Mark II, nějak jsem si na něj zvykl, snažím se fotit, jsem se sebou spokojený, ale s jinými přístroji nemám prakticky žádné zkušenosti. HDR snímky si nějaký čas ručně skládám z telefoních záběrů v GIMPu – celkem mi to jde, expoziční bracketing jsem objevil i na M50 a jsem také spokojený. S HDR výstupem z telefonu jsem většinou také spokojený.

    Jen co mě zaráží, tak telefon Motorola EDGE 20 mohu v rámci automatického HDR korigovat alespoň v expozici, kdežto Canon M50 a jeho scénický HDR režim si dělá striktně svoje a nemohu to nějak ovlivnit, čímž ale nechci říct, že to dělá vždy špatně, ale většinou si použije ISO 6400, či hodně vysoké, což pořízenou statickou fotografii silně degraduje úplně zbytečným, celkem silným šumem. Je na tom nová éra fotoaparátů řady R podobně jako M50, nebo je možno HDR snímky fotoaparátu nějak korigovat?

    Zkoušel jsem si přečíst návod R10, ale je psaný stejným stylem jako jiné návody fotoaparátů, takže jsem z něj dostatečně nepochopil, jak jeho HDR či HDR PQ vlastně funguje a co mi všechno dovolí. Celkem by mě to zajímalo a byl bych rád, kdyby jste obětoval kousek svého času i prozkoumáním této myslím celkem nové funkce a podělil se o zkušenosti v recenzi.

  5. Já bych jrn poupravil, že R10 není vyloženě model pro začátečníky. Tu roli přebírá právě R50.
    R10 sice nabízí rady, typy a automatické režimy pro začátečníky, ale co možnosti ovládání a nastavení je to spíš řada xxD, na které se trochu šetřilo a dostala kompaktní rozměry (ergonomie a grip z mé strany stále ok)

    • R10 je PRÁVĚ (NEJEN) pro Začátečníky, kteří nechtějí JEN obligátně Cvakat… R50 je její NOTNĚ O(B)ŘEZANOU verzí za PŘEMRŠTĚNÉ PRACHY – viz. můj post v Honzově článku k ní https://www.fotoguru.cz/canon-r50/

      • Ale už. Scroluju diskusí a každé druhé scrollnutí se mi otevře okénko na napsání odpovědi a celá doskuse odskočí jinam. To je tak nah..strašně otravné. Opravte si to.

        • Jan Rybář

          Honzo, díky za upozornění! Jen prosím, na jakém zařízení se Vám to dělej? Na desktopu, nebo na mobilu? A v jakém prohlížeči? A co přesně to dělá? Na mých strojích vše funguje, jak má, tedy potřebuji navést, abych tušil, jak na to…

          • Problem je na mobilech, v chromu, pri scrolovani se velice lechko omylem staci dotknout tlacitka „Odpovedet“ a okamzite se rozbali okno na odpoved. Je to naozaj dost otravne. Chtelo by to nejaku prodlevu at rozpozna zda stale scroluji nebo chci naozaj odpovedet.

  6. Čau Honzo, DÍKY Ti MOC za primární bleskovku 🙂

    Bohužel se potvrdilo, že RP mk II nepřijde (..a R mk II zřejmě rovněž hned tak ne, pokud kdy ještě vůbec…), neb místo něj je tu právě R8 aneb RP „navoněné“ základem z R6 mk II, BOHUŽEL takto za DVOJNÁSOBEK 🙁 Za ty PRACHY = 44(!)k mě primárně DĚSÍ jen 6fps mechanicky + max. 1/4000s + pouze 2360k EVF a samo všechny DALŠÍ SLABINY původního RP, jenž si s sebou R8 TÁHNE jako pověstnou KOULI NA NOZE :/ Každý, kdo to jak s FOTEM, tak s VIDEEM myslí alespoň trochu VÁŽNĚ / SERIÓZNĚ si na každý pád VELMI RÁD PŘIPLATÍ za R6 mk II – viz. parametrická komparačka (pozn: u EVF R8 mají zatím chybně 3690k – už jsem jim poslal report ke korekci).
    Pro ty, co mají hlouběji do žlabu a/nebo požadují lehkou FF v základu je tu zaplaťbůh stále původní RP akt. za pěkných 21990,- – či eRko za ještě lepších 33884,- v poměru cena/VÝKON 🙂

    Dost dobře vlastnosti i pozici R8 shrnuli kluci z DPReview TV – pusťte si jejich R8 Review na YT.

    • ..též NOTNĚ OŘEZANÝ počet OSTŘÍCÍCH BODŮ na 1053 vs 4897 u R6 mk II nezní příliš povzbudivě + lákavě – zejména, když původní RP jich mělo 4779…

      • Jirka z Brna

        Osobně děkuji za vaše komentáře, se zájmem jsem si je přečetl (i komentáře k R50), je vidět, že máte celkem přehled a dovedete nasměrovat k relevantním informacím. Já si jen všiml základního objektivu s plastovým bajonetem a papírově nic moc parametry – více by mi seděl ten straší základní 24-105 f/4-7,1 – připadá mi použitelnější a precizněji zpracovaný. Co se mi ale zalíbilo tak použití fotoaparátu jako web kamery bez obslužného softwaru – to se mi líbí.

        P.S.: Proč mi nepřišlo upozornění na tuto bleskovou zprávu na email a tato blesková zpráva se neobjevuje na uvodní stránce fotoguru.cz – jsou to zajímavé informace.

        • DÍKES Jirko z Brna, POTĚŠILO 🙂

          Hlavní TRABL R8 je, že v zájmu co největších nákladových úspor + co možná nejmenší kanibalizace R6 mk II vychází právě z eRPéčka, s nímž se pojí mimo již výše uvedených NECTNOSTÍ i malá a tedy SLABÁ BATERKA, pro video tím HŮŘE… O horším = subtilnějším GRIPU a vůbec ovládání BEZ JOYSTICKU, jenž paradoxně MÁ i R10 a též pouze jednom SD slotu RADĚJI NEMLUVIT… Škoda, že se nevyšlo z eRka, byť též jen jedno-slotového, jenže to by pak zřejmě příliš padaly prodeje R6 mk II… Za mě při té NEMALÉ CENOVCE prodeje R8 nejvíce ZABIJE především ta MINI BAT, jenž díky své jak „kapacitě“, tak nekompatibilitě s vyššími modely zamezí jeho rozšíření i jako záložního těla a to i mezi semi-profíky či enthusiasty… Rovněž těch JEN 6fps mechanicky + pouze max. 1/4000s je pro MNOHÉ za ty PRACHY DEAL-BREAKER jako HROM… To se Canonu VŮBEC NEPOVEDLO, což záhy sezná na prodejích nejen u nás aneb co funguje za 20+, NEFUNGUJE ANI OMYLEM – byť s lepším jádrem – za 40+…

          Co se týká nového RF 24-50mm se startem při tom „rozsahu“ na ubohých F4,5(!) a jen PLASTOVÝM bajonetem = FUJTAJBL, tak ten – pokud mohu – radím NEBRAT ANI OMYLEM, neb jsou to v podstatě VYHOZENÉ LOVE, tím spíše, když v setu za 4800,- a v retailu dokonce 9 690,- !!! :(((
          Vámi uvedený RF 24-105mm F4-7.1 IS STM v retailu již za 8990,- VYKONÁ 100% DALEKO VĚTŠÍ SLUŽBU 🙂

          • Když to vezmu KOMPLEXNĚ, tak R8 je vhodná prakticky jen jako B-roll či záložní pro VIDEO k R6 mk II a pro 4K 60fps bez cropu za nejmenší prachy, tedy JEN smíříme-li se s TÍM PRACHMIZERNÝM AKU… Dost DOBRÁ je díky své malé hmotnosti na GIMBAL, jenže s VELKOU NEVÝHODOU toho jen JEDNOHO SLOTU – pamatujme na ZÁKONY SCHVÁLNOSTI…

            ..na FOTO asi jen pro OTRLÉ POMALOBĚŽNÍKY, jimž neva AMATÉRSKÉ OVLÁDÁNÍ či ještě lépe pro MOVITĚJŠÍ STATIKY, kteří nevyužijí jak IBIS, tak jim nečiní potíž jak horší ovladatelnost + jen 6fps mechanicky + max. 1/4000s + jen 2360k EVF, tak ona mini-bat…

            Jako univerzál HYBRID-SHOOTER má PŘÍLIŠ MNOHO NEVÝHOD, aby mohla být za 44(!)k DOPORUČENÍHODNÁ… Nevím jak Vy, ale já JI CÍTÍM jako předem ZMAŘENOU INVESTICI, z níž NEMOHU MÍT RADOST 🙁

            • …to už snad RADŠI – NEVĚŘIL bych, že to kdy ŘEKNU 😉 – S5 mk II – zde NUTNO Panasonicu po ZÁSLUZE ZATLESKAT 🙂

            • SMAZANÝ link na SUPR video o S5 mk II – gůglete: Panasonic Lumix S5 II Review (from Tokyo!)

          • Ten objektiv se zdá mizerný i opticky. Nejen plastové provedení, mizerná světelnost současně s malým rozsahem, ale hlavně bokeh patrný na fotkách v testu mně naprosto odrazuje. Pro amatérské cvakání v exteriéru udělá lepší službu R7 s 18-150.

            • SOUHLAS, s tím ROZŠÍŘENÍM, že celkem povedený RF-S 18-150 mm f/3,5-6,3 IS STM odvede svou PRÁCI snad ještě LÉPE a RADOSTNĚJI v případě R10, s níž jako JEDINÝ dosud dostupný „seťák“ DÁVÁ SMYSL 🙂

              …R50 FUCKT NEBRAT, zvlášť za 20+ – viz. můj koment v Honzově článku o ní https://www.fotoguru.cz/canon-r50/

            • …co se týče „bokeh“ toho NUTNO říci ODPAD-STŘEPU, tak při „minimu“ F4,5(!) fakt nelze čekat ZÁZRAK-Y, tím spíše VÝŠE 😉

            • …ještě poslední douška:
              To, že takový 24-50mm F4,5(!!)-6,3(!!!) ZMETEK nám ZPOU jako SEŤÁK právě k R8 jasně UKAZUJE, jak svůj POHŘÍCHU nejnovější „počin“ Canon jak POZICUJE, tak o něm i SMÝŠLÍ – tedy za 44(!!!)k sic R6 mk II základem „navoněné“, leč stále pouze m.j. (..a že TĚCH MÍNUSŮ J E !!! ) jedno-slotové RP „mk II“ FAKT NE, NE a KURVA ANI OMYLEM N E ! ! ! ! ! ! !

            • …ex post: na R9 – pokud kdy přijde – jsem vážně VELMI ZVĚDAV, protože nástupce eRka to NEBUDE z LOGIKY LineUp-u – tedy pokud se JÍ budou DRŽET, že 😉

    • SMAZANÝ link na parametrickou komparačku – gůglete: Canon R8 vs Canon R6 II Comparison – Camera Decision
      (pozn: rozlišení EVF R8 již opravili na korektních – a pro Canon v dané CENOVCE BOHUŽEL VELICE OSTUDNÝCH – 2360k…)

    • Ahoj, cakal som na R8 v myslienke, ze to bude dobry nastupca RP. No som sklamany. Chcel som si ho kupit ako „prvy skutocny fotak“ (teraz mam iba Lumix FZ72). Precital som si recenzie na R50, R10, R7, R8 a samozrejme tvoje vsetky komentare k tomu. A pride mi ze ziaden z nich nie je „dokonaly“ a vobec netusim aky si vybrat. Ci kupit len nejake telo a radsej zvolit iny objedktiv, pripadne combo R7 18-150 a ktomu 50mm 1,8? Bavi ma fotit vsetko, nemam vyhradeny styl, ktoru z tychto noviniek Rkovych by si mi odporucil na hobby fotenie? Vdaka za radu.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*