Canon Selphy CP1500 – fototiskárna nejen k mobilu (recenze)

Canon Selphy CP1500 je malá fototiskárna určená hlavně pro tisk fotek z mobilu. Ale nejen z něj – zvládne i tisk “pořádných” fotek přímo z SD karty, flešky nebo datového úložiště. Proto jsem si ji půjčil a začal zkoumat, zda mají podobné stroje smysl pro běžné rodinné použití.

Proč vznikla tahle recenze? Důvodů je několik: tím prvním je fakt, že před zhruba rokem jsem krom foťáků začal zkoumat i tiskárny: přiznávám, mnoho let jsem žil v představě, že domácí tisk fotek prostě nedává smysl a byl jsem si jist, že to je relativně drahé a relativně nekvalitní. No a byl jsem vlastně překvapený, že domácí tisk fotografií udělal obrovský skok vpřed a zkrátka to má smysl cenově i výkonově – viz rubrika Tisk fotografií.

Canon Selphy CP1500
Canon Selphy CP1500 bude především rodinnou tiskárnou, kterou je snadné přenášet z místa na místo. Je opravdu skladná, viz srovnání s mobilem na snímku. A výsledky jsou velmi dobré.

Druhým důvodem byla snaha vyzkoumat, zda přece jen tahle kategorie tiskáren není cesta, jak zachránit přívaly mobilních fotek, které leží někde ve virtuálním prostoru. A rovnou napovím, že nesporně ano – protože soudě dle mých dcer, které si testovanou fototiskárnu rychle oblíbily, tisknout fotky z mobilu je prostě rozhodně in.

A důvod třetí: prostě mě zajímalo, zda má smysl kupovat za pár tisíc opravdu miniaturní tiskárnu tisknoucí maximálně do velikosti 10×15 cm, když za ceny velmi podobné už jdou koupit tiskárny “pořádnější”.

Video: Co vše umí Canon Selphy CP1500 – 9 minut v 4K

 

Canon Selphy CP1500 – fototiskárna k mobilu

Rychle možná dodejme, že striktně vzato, fototiskárna Canon Selphy CP1500 není jen pro mobily – je možné přímo do ní vložit kartu z foťáku a tisknout. Stejně tak je možné napojit flešku a rychle tisknout fotky z ní. Ale opravdu naplno bude fungovat při propojení s mobilem – k čemuž rychle dodejme, že to nutně neznamená tisknout jen fotky mobilem pořízené. Aplikaci je možné připojit třeba na Google Photos nebo jiná úložiště, a tisknout tedy jde opravdu ledacos.

Přesto si myslím, že právě tisk fotek z mobilu bude tím hlavním úkolem – mimo jiné proto, že mobilní aplikace je opravdu mimořádně povedená a opravdu funguje velmi dobře. Což tedy v minulých letech rozhodně nebylo u Canonů, ani u jiných výrobců foťáků, pravidlem. Propojit foťák s nějakou aplikací bývalo zejména pro majitele iPhonů zcela o nervy a já to na mnoho let zcela vzdal.

Reklama

Ale aplikace zvaná Selphy Photo Layout funguje vážně zcela spolehlivě a pro mě osobně byla opravdu velmi milým překvapením, protože toho zvládne vážně hodně, a to i v kategorii věcí, které se opravdu hodí (nejen používání zdivočelých filtrů, což tedy umí tady). Do detailů aplikaci rozebereme za chvíli, podrobně ji ukazuji též ve speciálním videu. V danou chvíli podstatná informace zní: funguje velmi dobře a je klíčovým vstupním bodem celého systému.

Selphy Photo Layout
Ovládací aplikace Selphy Photo Layout toho umí opravdu dost: kromě základního tisku zvládne například vytvářet i různé koláže. A hlavně: v minulosti bývaly podobné „propojovací“ aplikace extrémně nespolehlivé. Tahle funguje bezchybně, sláva!

A za vypíchnutí stojí dvě zásadní drobnosti: zaprvé – aplikace si je schopna propojit se s tiskárnou i mimo wifi, můžeme se tedy opravdu vydat do vzdáleného koutu zahrady nebo domu (bez elektrické energie se tam nicméně tiskárna neobejde, baterii nemá).

Druhou opravdu šikovnou vlastností je, že k tiskárně se může připojit několik mobilů najednou, což se právě hodně hodí pro situaci typu “tiskneme fotky na večírku”, nebo “chceme domácí tiskárnu fotek pohodit někde v koutě, nic moc neřešit a tisknout všichni včetně náhodných návštěv”. Propojení je opravdu jednoduché a funkční (vyzkoušeno na dcerách), stačí stáhnout aplikaci, naskenovat QR kód a začít tisknout.

Canon Selphy CP1500
Aplikace dokáže „tahat“ fotky nejen z mobilu, ale třeba z Instagramu nebo Google Photos. A vytvářet z nich koláže… Zde pár instagramových fotek z letošního léta…

Canon Selphy CP1500 se vleze do batůžku

Co bychom tedy měli vědět o tiskárně jako takové? To zásadní je, že je opravdu skladná. Její základní rozměry jsou zhruba 13 x 18 cm, tedy jen o něco více než fotky, které z ní lezou (10 x 15 cm), to vše při výšce necelých 6 cm. Což je prostě velikost, která se dá bez problémů nacpat do batůžku nebo větší kabelky. Plus je třeba vzít i držák papírů (nevelký) a napáječku, ale to už na skladnosti nijak moc neubere.

Proč jsou malé rozměry tak důležité? Protože fototiskárny mají jednu poměrně zásadní a nepříliš nápadnou vlastnost: opravdu dokáží pekelně překážet, a to i ty relativně malé (tisknoucí do formátu A4). Zkrátka se všemi těmi držáky na papír, náhradními inkousty atp vždy tiskárna ukousne v bytě více místa, než se v prvopočátku zdá.

Canon Selphy CP1500
Má žena narychlo schovává tiskárnu před deštěm – a je hezky vidět, že ve srovnání s mobilem i rukou je Selphy CP1500  opravdu nevelká.

Proto mi přijde tahle skladná hračka opravdu sympatická Samozřejmě, limit je velikost výsledných fotek – již jsme zmínili, že Selphy CP1500 umí maximálně tisknout formát 10 x 15 cm. Což nicméně pro běžný provoz stačí.

Samozřejmě, mírně náročnější fotografové nejspíš sáhnout po něčem větším, protože i ta A4 se hodí. Za velmi podobnou, či o trochu vyšší cenu kolem 5 000 Kč se už dá koupit velmi solidní kategorie domácích tiskáren pro běžné použití á la Canon Pixma G540 (recenze zde) a samozřejmě i další značky.

Když už se bavíme o ceně: tiskárna jako taková stojí v době uvedení na trh (podzim 2022) kolem 3 500 Kč, ale ke startu je třeba koupit i náplň a papíry. Já jsem testoval balení, v něm je 108 papírů a tři náplně (Canon KP-108IN) za zhruba 800 Kč. Což nám dává startovní cenu kolem 4 300 Kč.

Canon Selphy CP1500
Tiskárna se chystá do akce: napravo je zásobník papírů, nalevo a dole jsou papíry a náplně, které je třeba koupit zvlášť.

Selphy Photo Layout – co umí aplikace a fototiskárna

Už jsem zmínil, že opravdu výrazným plusem je speciální aplikace Selphy Photo Layout, která vše řídí a je branou k tisku fotografií. A chválím ji i proto, že všechny fotografické firmy bez výjimky mají za sebou mnoho let aplikací zcela příšerných a obecně pramálo funkčních. Takhle prostě funguje spolehlivě a je uživatelsky přívětivá (viz též video).

A jak to tedy celé funguje? Nejprve je potřeba se k tiskárně připojit, což je prosté: na tiskárně se zobrazí QR kód a mobil si začne s tiskárnou povídat. A připojit je možné i několik mobilů najednou.

V několika přehledných sekcích je možné si vybrat, co přesně chceme tisknout – variant je mnoho: dají se tisknout fotky jako takové, případně vytvářet jejich různé koláže a kombinace.

Canon Selphy CP1500
Canon Selphy CP1500 nejspíš najde místo i u živnostníků – jedním dotykem je možné vložit do fotky třeba QR kód, zde vedoucí na stránku mých fotokurzů. (Kvalita je nevalná, protože jde o fotku „přetavenou“ Instagramem.)

Sám nejsem moc velkým příznivcem tisknutí více malých fotek pospolu, ale musím uznat, že právě v tomhle případně mě to docela bavilo – na pár kliknutí je možné vybrat třeba fotky původně publikované na Instragramu a vytvořit z nich hezkou kombinovanou grafiku, koláž, záložku do knihy. Přičemž layout je možné používat buď přednastavený, nebo se dá vše nechat na aplikaci, aby postupně nabídla řadu různých variant kombinací a uspořádání (funguje to hezky, dlužno říct).

Ve všech fázích přípravy je samozřejmě možné fotku upravovat, “vylepšovat” různými filtry, ale také třeba dodávat černé nebo bílé okraje. Dcerám se líbila možnost dodat (například) k fotce morčete srdíčko, což mě tedy nechávalo chladným. Ale líbila se mi třeba možnost pár kliky dodat do fotky vlastní QR kód, třeba pro zobrazení mých kurzů fotografování.

Tisk fotografií jde i z karty a flešky

Upřímně: myslím si, v 80-90 procentech budou tyhle tiskárny používány pro tisk přes zmíněnou aplikaci, protože je prostě mírně návyková. Ale, jak už jsem zmínil, stejně tak jde tisknout přímo z tiskárny – je možné do ní vložit SD kartu z foťáku a na displeji vybírat a pak připravit k tisku. Stejným postupem je možné připojit flešku. Přiznávám, přišlo mi to trochu těžkopádné, ale existují určitě možnosti, kdy by se i tohle hodilo: třeba na svatbě, kdy by svatebčan nebo fotograf chtěl rychle z karty vytisknout výběr nejlepší fotek.

V souvislosti s různými scénáři využití se ještě jednou vraťme do aplikace: nečekaně šikovná mi přišla možnost tisku pasových fotek přes sekci ID Photo – stačí cvaknout mobilem něčí portrét, nebo samozřejmě nějak do mobilu dopravit dříve pořízenou fotku. Speciální šablona v aplikaci fotky uspořádá, namnoží a dá vybrat z několika variant velikosti.

Canon Selphy CP1500
Canon Selphy CP1500 se nejlépe ovládá z mobilu, tak to prostě je. Ale stejně tak je možné přímo do tiskárny vložit kartu a tisknout.

Čímž se dostáváme k “nemobilním” módům využití této tiskárničky – právě třeba tento tisk pasových fotek může být docela hezkým lákadlem pro, dejme tomu, majitele papírnictví na malém městě, v němž se prostě nedají rychle pořídit pasové fotky. Tiskárnička za pár tisíc a šikovná aplikace to dokáže velmi rychle vyřešit.

Zkrátka: pro určitou skupinu uživatelů mezi živnostníky nebo fotografy akcí může mít takhle tiskárna opravdu velký půvab. Ale i tak jsem přesvědčený, že nejčastěji bude vše používáno pro nenáročné domácí focení a elegantní rychlotisk fotek na večírcích a akcích. To prostě dává smysl. Pro fografy trochu náročnější bude nejspíš limit maximální velikost. Ta alespoň A4 se občas hodí.

Šikovná je též možnost připojit se k fotkám z externích zdrojů – například z Instagramu nebo Google Photos. To je vážně cenné, například i pro rychlé nahrání “pořádných fotek z foťáků”.

Jak Canon Selphy CP1500 tiskne

Dobrá tedy, jak to celé dopadá, je tisk dostatečně kvalitní? Kvalitu tisku nejlépe zahlédnete z videa, které jsem při svém testování natočil – a můj obecný verdikt zapadá do zásadního pocitu o tisku fotek obecně, pocitu, který mám z čehokoliv, co jsem v posledních měsících testoval: prostě to tiskne výrazně lépe, než jsem čekal.

Samozřejmě, není možné očekávat tisk stejné kvality jako u násobně dražších fototiskáren. Ale na to, že jde tak trochu o hračku opravdu určenou pro tisk z mobilu, výsledky jsou opravdu velmi dobré. A rozhodně srovnatelné s výsledky obyčejných minilabů nebo “pouličních stánků” na tisk fotek.

Canon SELPHY CP1500
Canon SELPHY CP1500 na oficiálním snímku. Existují tři barevná provedení: černá, bílá a růžová. Foto: Canon.cz

Naschvál se vyhýbám různým oficiálním specifikacím, protože často nemají moc velkou vypovídací hodnotu. Za zmínku ale stojí, že doba tisku je opravdu rychlá: od zmáčknutí knoflíku po dotištění snímku uběhne zhruba 41 vteřin.

Podle oficiální tiskové zprávy jde o termosublimační tisk na 300 DPI, přičemž tiskárna “umí” 16,7 milionu barev. Za zmínku stojí též konstatování Canonu, že zcela na konci tisku dostane fotka speciální ochranou povrchovou úpravu, díky čemuž “vydrží až 100 let”… No, to asi nevyzkouším, ale faktem je, že fotky opravdu působí bytelně a není třeba se bát, že na nich zůstane otisk prstů, nebo že nepřežijí dotyky rukou ovíněných hostů večírku.

Canon Selphy CP1500
Canon Selphy CP1500 na zahradní slavnosti. Velká výhoda je, že se k ní snadno připojí i několik mobilů najednou. Což prostě lidi baví.

Canon Selphy CP1500 – stručné shrnutí

Canon Selphy CP1500 je překvapivě výkonná tiskárna, která dokáže nabídnout velmi kvalitní tisk fotek až do velikosti 10×15 cm, a to při opravdu malých rozměrech – bez nadsázky je možné ji přihodit do batohu nebo větší kabelky, což je velká výhoda. Zásadním plusem je velmi dobrá aplikace pro mobil, díky níž je možné fotky upravovat, tisknout i jednoduše organizovat. Téměř jistě bude především sloužit pro tisk fotek z mobilu, ale může fungovat i jako šikovná tiskárna “pořádných fotek” pro nenáročné rodinné použití. A to buď opět přes mobil, při vložení SD karty nebo připojení flešky. Velkým hitem bude nesporně na různých večírcích, kde se k ní může připojit několik uživatelů najednou.

Canon Selphy CP1500 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon Selphy CP-1500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon Selphy CP1500 na Alza.cz

 

Shrnutí recenze:

Canon Selphy CP1500

Canon Selphy CP1500 je překvapivě výkonná tiskárna, která dokáže nabídnout velmi kvalitní tisk fotek až do velikosti 10×15 cm, a to při opravdu malých rozměrech – bez nadsázky je možné ji přihodit do batohu nebo větší kabelky, což je velká výhoda.

Hodnocení redakce:
7.9

Pros

 • opravdu solidní kvalita tisku
 • velmi dobrá aplikace
 • malé rozměry

Cons

 • tisk pouze do rozměrů 10x15 cm
 • konkurence podobně drahých “větších” fototiskáren
 • tisk přímo z karty je trochu nepraktický
Reklama

3 komentářů

 1. Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat, zda je možné k tiskárně připojit nějaký externí zdroj nabíjení ,třeba přes powerbanky nebo je připojitelná nějaká baterie přímo od výrobce? Jde mi o to tisknout v terénu bez nutnosti mít po ruce zásuvku. Děkuji za informaci.

 2. Zdravím, mám Canon Selphy CP1300, oproti tomu není za ty roky žádný posun, pouze jiný vzhled, mobilní aplikace je nepoužitelná – otřesné nemoderní rozhraní i funkčnost, na tiskárně ani v aplikaci se nedá téměř nic nastavit, co se týká výsledné kvality foto výstupu a hlavně tiskárna nemá BT a tisknout z cloudových disků fotky přes direct Wifi spojení nejde, venku tedy nepoužitelná, kvalita fotografií celkem ujde, ale musíte tisknout pouze na vivid, jinak jsou takové mdlé, do studena laděné… škoda, že Canon nemá moc konkurenci, musel by se snažit jinak, na Canon je tato řada dosti odfláknutá a slabá

  • Jan Rybář

   Zdravím a díky za komentář! Já tu dřívější verzi netestoval, tedy neumím posoudit, ale možná téhle novější dejte šanci – tady už je právě aplikace hodně odladěná a funguje opravdu překvapivě dobře, barvy se (co jsem slyšel) právě vůči té minulé verzi zlepšily. Samozřejmě, supertiskárna to není, ale výsledky jsou srovnatelné s běžným fotolabem (pro běžné použití)… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*