Canon Selphy Square QX10 – co umí tiskárna k mobilu? (recenze + video)

Proč zkoumat tuhle malou tiskárnu k mobilu? Protože i “fotky z večírků” si prostě zaslouží kvalitní tisk. A navíc mě prostě tenhle model zajímal v rámci mého mapování toho, s čím se vlastně dnes dá tisknout… Tu je tedy stručná recenze a video o tiskárně Canon Selphy Square QX10.

Tištění fotek je fascinující disciplína – s mírným cynismem řečeno, šanci přežít do dalších generací mají jen fotky, které budou vytištěné. Digitální soubory dříve či později zmizí v propadlišti poškozených harddisků a zapomenutých cloudů.

Canon Selphy Square QX10
Canon Selphy Square QX10 v akci. Rychlofotka mobilem.

V minulých letech jsem otestoval všechny možné kategorie tiskáren od Canonu i jiných výrobců (viz dál), a přiznávám, že s touhle více méně kapesní tiskárničkou jsem trochu váhal. Přece jen, zcela upřímně, pro tisk čtvercových fotek 7 x 7 cm nejsem zcela cílová skupina. Ani nejde o model zcela nový.

Jenže pak jsem se náhodou bavil se známým, který se v tisku opravdu vyzná, s hrůzou v očích zmínil různé typy a metody tisku “večírkových” fotek, a pravil onu klíčovou větu: “Když už chce někdo tisknout malé fotky, ať to dělá na něčem slušném!”

A proto jsem si tiskárnu půjčil a otestoval. A ona věta je opravdu vlastně tak trochu shrnutím této tiskárny. Pokud vás tahle disciplína rychlého “mobilního” tisku láká, je to opravdu rozumná volba. Canon, mimochodem, ve svých technických specifikacích uvádí, že fotky by měly být barevně stabilní až 100 let.

Inu, sto let tyhle fotky asi nevydrží, ale na druhou stranu, kdo ví. A každopádně je hodně zásadní úvahu o kvalitě tisku brát v potaz.

Canon Selphy Square QX10
Tiskárna se ovládá jen a pouze přes aplikaci v mobilu, která nabízí i dílčí možnosti úprav. A tisknout jde, pokud opravdu budete chtít, také obdélníkové formáty.

Canon Selphy Square QX10 – základní technické údaje

Co je tedy dobré o této tiskárně vědět? Nejlépe a nejrychleji to vše asi zahlédnete z mého videa, ale pár faktů se určitě hodí… Tím klíčovým je, že jde – jak název napovídá – o tiskárnu určenou primárně k tisku čtvercových fotek zhruba 7 x 7 cm – pokud máte rádi přesná čísla, je to striktně vzato 68 na 68 mm, přičemž papír má velikost 72 na 85 milimetrů. A je to papír, který je zároveň samolepkou, což otevírá významné pole pro různé nalepování fotek do alb a podobné kratochvíle.

Canon Selphy Square QX10
Canon Selphy Square QX10 na oficiálním snímku. Pro úplnost dodejme, že existují i jiné barevné varianty. Foto: Canon.cz

Jak už jsem zmínil, já malé fotky z mobilu asi už nikdy nikam lepit nebudu, ale zcela upřímně vím, jak velmi to baví opravdu velmi mnoho lidí, včetně mých dcer. Které, mimochodem, byly z tiskárny nadšeny a velmi rychle začaly plánovat, k čemu všemu by se hodila: od tisku kamarádek na večírku, přes kreativní zpracování morčat ve výběhu, až právě po ono lepení a popisování zážitků z dovolených…
Reklama

Tiskárna váží necelého půl kila a rozměry jsou více méně kapesní, do kapsy u bundy by se rozhodně vlezla, nemluvě o batůžku – rozměry má zhruba 10 x 14 x 3 cm. A co je důležité, na rozdíl třeba od “pořádnější Selphy CP1500”, viz dále, má i integrovanou baterii, tedy je opravdu možné vyrazit na lesní palouk a tisknout. Moc dlouho to tedy asi nevydrží, tedy bych přibalil i powerbanku, ale důležité to je.

Stejně tak je dobré zmínit, že není potřeba wi-fi, ani mobilní sítě, kdyby opravdu někdo chtěl tisknout na tom palouku hluboko v lese. Bez mobilu to ale nejde, to je primární nástroj na ovládání – kartu z foťáku do tohoto stroje nevložíte.

Video: Co umí Canon Selphy Square QX10 – 11 minut v 4K

Na co tisknout a kolik to stojí

U tiskáren dost často padá logický dotaz, kolik je možné vytisknout fotek na jedno balení papírů. Tady nicméně odpadá: papíry se prodávají v krabičce, v níž je i inkoustová náplň. S tiskárnou dostanete v základní verzi i nabíjecí i USB kabel a také tři kusy zkušebního papíru a testovací inkoustovou kazetu, což na rychlé rozkoukání stačí. Přičemž se prodávají i balíčky tiskárna + krabička s 20 papíry.

Mimochodem, to balení po dvaceti papírech (+ inkousty) stojí v danou chvíli něco mezi 350 a 400 Kč, což znamená, že jedna fotka vyjde na něco pod dvacet korun. Což, ano, vlastně není zase tak málo – pokud nyní dumáte, zda to v nějakém minilabu nevyjde levněji, tak samozřejmě, minilab vyhraje (ale to skoro vždy).

Canon Selphy Square QX10
Balíček 20 papírů do tiskárny obsahuje i náplň s inkousty. Rychlofotka mobilem

Což je o důvod více si jasně říct, k čemu tento stroj je: jde opravdu o tiskárnu, kde ve většině případů bude dávat smysl ono kouzlo, že prostě tiskneme právě tady a právě teď. A navíc v kvalitě, která vydrží poměrně dlouho. (Tisknout budete ze tří inkoustů, na které ještě tiskárna přidá ochrannou vrstvu, což se též počítá.)

Čímž se dostáváme k logické otázce, jak dobře či špatně tahle tiskárně tiskne. Tedy: jde to opravdu asi to nejkvalitnější, k čemu je možné se v této velikosti a při tomto účelu dostat – a platí to zmíněné na začátku článku: když už chcete tisknout malé čtverce z mobilu, tahle tiskárna vám dovolí dělat to elegantně a v kvalitě, která opravdu vydrží déle než fotky z různých “polaroidů”, ale asi i tisků z různých masových minilabů.

Aplikace Canon Selphy Photo Layout – rychlý přehled

A jak to při tisku vlastně probíhá? O vše se stará jen a pouze aplikace v mobilu. Stačí tedy stáhnout Canon Selphy Photo Layout a spárováním propojit mobil a tiskárnu – což se dělá přes QR kód schovaný ve dvířkách prostoru pro inkoustovou náplň.

Mobil a tiskárna si dokáží povídat i mimo wi-fi a mobilní síť, což je dobré zmínit, stejně jako to podstatné: že vše je opravdu hodně intuitivní a přímočaré. Zkrátka, vše zvládne i nepříliš technicky zdatný uživatel mobilů, tedy žádné obavy.

Canon Selphy Photo Layout
Aplikace Canon Selphy Photo Layout umožňuje přímý tisk fotek z mobilu, různé úpravy i tištění do kombinovaných layoutů (uprostřed).

Jako zdroj je možné použít samozřejmě fotky v mobilu, ale také různé další “přihrádky” – tedy včetně “Oblíbených” (platí pro můj iPhone) nebo fotek z Instagramu, s nimiž jsem si hrál ve videu.

Ale: krom toho je možné přes aplikaci otevřít i další systémy, včetně třeba Google Photos, což se opravdu hodí pro různé pokročilejší výběry. I když uznávám, že nejvíce uživatelů asi opravdu zůstane u toho přímočarého, tedy výběru fotek z mobilu nebo jeho alb.

Jak zahlédnete z prinscreenů této aplikace, můžeme si zde hrát s přidáváním různých hranic, nálepek, nápisů a tak podobně. A také jsou zde základní úpravy – přičemž je důležité zmínit, že jedné z nich je dobré věnovat velkou pozornost, a to zcela banálnímu zesvětlení.

Canon Selphy Photo Layout
Kdo chce, může si v rámci aplikace hrát i s filtry.

Totiž: tipl bych si, že 90 procent lidí, kteří kdy tiskli něco z mobilu (a nejen z něj), bylo trochu zklamáno, že “je to takové nějaké tmavé”. Ano, jsme totiž zhýčkaní věčně a intenzivně svítícími obrazovkami mobilů, které – řečeno trochu s nadsázkou – prostě vše zesvětlují. Zkrátka: pokud si právě začínáte hrá s tiskem, s úpravami směrem k vyšší “světlosti” je prostě dobré experimentovat.

Plus důležitá poznámka. Pokud byste trochu trpěli tím, že vše musí být čtvercové, možné je tisknout i klasické formáty na šířku, jen pak budou výrazně užší, což mnohé asi bavit nebude.

Canon Selphy Square QX10 – kam patří mezi tiskárnami

A na závěr pár poznámek a linků na “pořádnější” tiskárny – i když je třeba říct, že Canon Selphy Square QX10 si prostě na nic nehraje, je to zkrátka tiskárna malých čtvercových fotek z mobilu. Tečka. (Mimochodem, testoval jsem nedávno podobný model od Xiaomi, tu je pro zajímavost recenze Xiaomi Instant Photo Printer 1S.)

V minulosti jsem testoval všechny možné kategorie tiskáren: nejblíž modelu dnes zkoumanému je u Canonu nesporně tiskárna Canon Selphy CP1500 (recenze zde), která zvládne i pořádnější formáty papíru, skvěle se ovládá, umí načíst fotky i z karty a obecně je to prostě opravdu hodně šikovná “hračka” s výtazně univerzálnějším využitím, kterou prostě rozhodně nic nepokazíte.

Stejně tak do kategorie tak trochu hraček patří Canon Pixma G540 (recenze zde), což už je tiskárna větší, ale pořád v rozumných cenových relacích, která neurazí při domácím tisku ani zkušenější fotografy.

Canon Selphy Square QX10
Možností je více, ale to hlavní je prosté a přímočaré: tisk samolepících fotek ve formátu zhruba 7 na 7 cm.

No a z tohoto základu pak můžeme stoupat výš a výš – pro stále domácí, ale pokročilejší tisky je možné používat třeba i Canon Pixma PRO-200 (recenze zde), což už ale vyžaduje určité zkušenosti…

A samozřejmě, vše si ukazujeme na produktové řadě Canonu, ale variant je mnohem více od dalších výrobců.

Mimochodem, videa ke všem zmíněným modelům najdete na mém YouTube kanálu.

Canon Selphy Square QX10 – shrnutí ve dvou větách

Canon Selphy Square QX10 je zajímavá “hračka”, která nabízí kvalitní a stabilní výstup těm, kteří z různých důvodů touží tisknout primárně čtverce 7 na 7 cm. Využití najde na různých akcích, ale třeba i pro domácí tisk třeba cestovních deníků z mobilu.

Canon Selphy Square QX10 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon Selphy Square QX10 bílá KIT lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon Selphy Square QX10 na Alza.cz

 

Shrnutí recenze:

Canon Selphy Square QX10

Canon Selphy Square QX10 je zajímavá “hračka”, která nabízí kvalitní a stabilní výstup těm, kteří z různých důvodů touží tisknout primárně čtverce 7 na 7 cm. Využití najde na různých akcích, ale třeba i pro domácí tisk třeba cestovních deníků z mobilu.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • solidní kvalita výstupů
  • nebývalá barevná stálost
  • malé rozměry a snadné ovládání

Cons

  • zaměření je opravdu specializované
  • konkurence například modelu CP1500 je velká
  • tisknout se dá jen z mobilu
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*