Canon Pixma G540 je fototiskárna nové generace: má nadchnout nenáročné uživatele a potěšit (nebo alespoň neurazit) ty náročnější. Což už stálo za test – a hlavně za prozkoumání obecnější otázky, co vše dnes levné domácí tiskárny fotek vlastně umí.
Tohle je poněkud netradiční recenze – všechny (opravdu všechny) ostatní články na tomhle webu se týkají produktů, které testuji mnoho let, od foťáků, přes mobily k různým programům a aplikacím.
Ale tiskárnu fotek jsem si půjčil poprvé. Tedy dopředu říkám: nečekejte ode mne srovnání s jiným modely ani zásadní radu, zda si máte nebo nemáte koupit zrovna Canon Pixma G540.
Šlo mi hlavně o zásadnější otázku, které často padá na mých kurzech fotografování: Má si vůbec smysl pořizovat domácí tiskárnu? Je možné očekávat rozumné výsledky za rozumné náklady?
Což je otázka opravdu hodně důležitá – odpradávna platilo, že to prostě moc smysl nedává: že kdo chce skvělé výsledky, anebo naopak hodně nízkou cenu, zamíří do minilabu. Zkušení borci bývali zklamáni z nevalných výsledků i relativně drahých amatérských tiskáren, nenároční spotřebitelé zase brzy zjistili, že domácí tisk prostě byl poměrně drahý.
A jak to tedy je? Přiznávám, byl jsem touhle tiskárnou opravdu hodně mile překvapený. Až tak překvapený, že jsem si řekl, že se prostě tisku fotografií i dalším modelům musím začít více věnovat.
Protože ano, ta doba už je prostě zjevě tu: tiskárny za pár tisíc dokáží překvapivě dobré věci za rozumné peníze.
K čemuž ještě rychle dodejme: Canon Pixma G540 byla představena ve dvojici s Canon Pixma G640, která nabízí například i možnost skenování. Tu jsem nezkoušel, ale v oblasti tisku fotek by pro ni mělo platit vše stejně jako pro její levnější “sestru”, kterou zde zkoumám.
Video: Jak tiskne fototiskárna Canon Pixma G540 – 8 minut (4K)
Canon Pixma G540 – připojit a tisknout, nic víc
Málokterý obor ve fotografování je tak náročný jako tisk fotek – začátečníky to často překvapí, ale je to tak. Je nesmírně složité dosáhnout prosté věci: vytisknout fotku přesně tak, jak chceme. Každý, kdo někdy poslal fotku k tisku, zná ten pocit bezmoci a následnou řadu otázek: Proč ty barvy vypadají jinak než na monitoru? Proč je fotka tmavší, než jsem ji viděl na displeji počítače nebo mobilu? Proč jsou stíny tmavé?
Zkrátka: kvalitní tisk fotek vyžaduje krom kvalitní tiskárny též řetěz dalších věcí: kvalitní monitor, který je zkalibrován, sofistikovaný software, správu barev, ICC profily, zkrátka všechny složky nezbytné pro to, aby výsledek dopadl přesně tak, jak si fotograf přeje.
A proto je důležité říct: tohle Canon Pixma G540 moc neřeší – s mírnou nadsázkou řečeno: smyslem této fototiskárny je prostě připojit ji přes wi-fi (nebo kabelem) k počítači či mobilu, zmáčknout knoflík a tisknout.
Canon Pixma G540 tedy, na rozdíl od dražších modelů tiskáren fotografií, nemá žádný speciální software, prostě je určená k prosté věci: připojit, tisknout a nic moc složitého neřešit.
Což je skvělé pro běžné uživatele, ale samozřejmě uživatelé pokročilejší to může trochu štvát – byť samozřejmě jde čarovat i s přímým propojením a tiskem z Photoshopu a jiných softwarů, to se ví. Tedy i zkušenější fotograf by si patrně našel svoji cestu.
Reklama
Jak fototiskárna Canon Pixma G540 tiskne?
Jak už jsem zmínil, ona zcela zásadní věta z tohoto článku zní: pokud jste nikdy v poslední době nezkoušeli tisknout na podobné levné tiskárně, budete prostě pozitivně překvapeni. Výsledky překonaly má očekávání – byl jsem si jist, že fotky budou na první pohled nesrovnatelně horší než to, co tisknou profesionální tiskárny v minilabech.
Ale ty vytištěné fotky jsou prostě opravdu hodně solidní – pokud chcete získat nějakou rychlou představu o kvalitě, podívejte se na video, které jsem při tisku natočil, snad vás trochu nasměruje k tomu, co tiskárna umí a dělá.
Vlezl jsem kvůli testování i do archivu svých dávných fotek skenovaných z diáků a negativů a pár jich vytiskl – a prostě to je hodně dobré a měl jsem z toho radost.
Abyste mě nepochopili špatně: neříkám, že si máte tuhle tiskárnu koupit, nemám srovnání s ostatními. Ani neříkám, že bych si ji koupil pro mé potřeby já – přece jen bych asi více méně z principu sáhl po trochu vyšší třídě, které nabízí sofistikovanější možnosti, obslužné programy atp.
Říkám jen, že tohle je prostě zcela jiný vesmír, než jaký jsem znal u levných tiskáren ještě před dvěma lety… A pokud by vám vyhovoval styl “nic neřešit a prostě tisknout”, zklamaní nejspíš nebudete.
Přičemž ale rychle dodávám, že je dobré vědět, viz výše, ono základní pravidlo tisku fotek: dopadne to jinak, než si myslíte, fotka bude jiná, a pocitově nejspíš mírně tmavší, než na displeji vašeho počítače nebo mobilu. Ty jsou prostě zařízené na to, aby svítily. Připravte se na to, případně se naučte klíčové fotky pro tisk mírně upravit.
Kolik tisk fotografií stojí?
Kvalita není jediným parametrem, který nás musí u domácí tiskárny zajímat. Ona dávná teze o nesmyslnosti domácího tisku, viz výše, říká, že to nemá smysl ani ekonomicky. Že cena, kterou doma za tisk fotografií zaplatíme, prostě bude neúměrně vyšší než cena, na níž se dostane minilab jedoucí ve velkých sériích.
Platí to nadále? Do jisté míry nesporně ano. Ale tiskárna Canon Pixma G540 mě přesvědčila, že ekonomický nesmysl to není, a že do budoucna prostě tisk doma dávat smysl bude.
Ale jak draze nebo levně tedy tato Pixma fotky tiskne? Cena výsledných fotek bude mít tři složky: nákup tiskárny jako takové, fotopapíry a inkousty.
Spočítat to není snadné – Canon oficiálně uvádí, že jde o fototiskárnu určenou k vysoko objemovému tisku za nízké náklady. Jedna sada šesti inkoustů stojí kolem 1 800 Kč a vydržet by měla na až 3 800 fotek formátu 10 x 15 cm. Je to reálné, nebo není? Těžko říct, někam poblíž těchto hodnot bychom se ale asi dostat mohli.
Stejně proměnlivou složkou budou papíry – ty nejlevnější stojí někde kolem 4 Kč za 10 x 15 cm a kolem 8 Kč za A4. Tedy opravdu velmi nahrubo by cena mohla být u různých typů papírů mezi 5 – 10 Kč za A5 a 9 – 15 Kč u A4. (Opakuji, jen si hraji s čísly, realita může být jiná)… Každopádně je asi bezpečné říct: smysl to dává.
Skrytý trumf Canonu Pixma G540: tisk fotek z mobilu
Původně jsem si chtěl hrát jen s tiskem z počítače. Otestoval jsem několik různých papírů, od nejlevnějších po dražší, od lesklých po matné a další typy. Ty se, mimochodem, nastavují přímo při tisku, protože každý fotopapír vyžaduje mírně jiné parametry. To je možné nastavit na displeji tiskárny, na němž se dají zvolit parametry papírů, ale také třeba připojení k wi-fi atp. (Nastavit se papír dát též přímo v aplikacích, viz dále.)
Nakonec jsem vyzkoušel i to, co mi přišlo zcela okrajové: mobilní aplikace, a to (v případně iPhonu Canon Print (pro základní úkony) a Canon Easy-PhotoPrint Editor (pro sofistikovanější pokusy s tiskem).
No a okrajové to nebylo, ba naopak – jsem si jist, že jde o nebývale silný trumf této tiskárny (a jakékoliv podobné). A to říkám jako člověk, kterému přijde tisknutí fotek z mobilu prostě jako trochu nesmyslná činnost. Ale tady mě to opravdu bavilo – na pár kliknutí je možné poslat do tiskárny cokoliv, co vás napadne – fotku z úložiště foťáku, z nějakého specializovaného alba, nebo dokonce archivních služeb á la Google Photos, Google Drive, Dropbox nebo třeba Instagramu.
To je prostě nebývale zábavná činnost, které se velmi rychle zalíbila i mým dcerám a nutily mě, abych z pohodlí křesla posílal do tiskárny (připojené přes wifi do domácí sítě), různé jejich fotografické výtvory.
Zkrátka, i pro mobilní fotky platí: když se vytisknou, získají nový život. Navíc, což je též důležité, tisknout se nemusí jen na fotopapír. Tiskárna je nachystaná na tisk na samolepky, magnetický obrázky, ale také třeba nažehlovací grafiky na tričko: prostě vložíte do fototiskárny speciální papír a je to… Opět platí, že jde o činnost relativně návykovou, nejen pro děti.
Canon Pixma G540 – shrnutí recenze
Canon Pixma G540 je cenově dostupná tiskárna, která bude dobře sloužit nenáročným uživatelům, a zároveň neurazí ani uživatele náročnější – i ti z ní dokáží “vytáhnout” velmi solidní výsledky.
Tato tiskárna není z definice postavena pro sofistikovanější využití – prostě se zapojí do počítače či mobilu a bez dalších nastavování je možné tisknout.
Cena za tisk je zřejmě opravdu snesitelná, a tato fototiskárna tak dává smysl v konkurenci s tiskem v minilabech.
Velmi návykový je tisk z mobilu, při němž je na pár kliknutí možné bezdrátově poslat do tiskárny prakticky cokoliv, nejen fotky uložené v mobilu, ale i ty na sociálních sítích.
Canon Pixma G540
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon Pixma G540 na Alza.cz
Shrnutí recenze:
Canon Pixma G540
Canon Pixma G540 je cenově dostupná tiskárna, která bude dobře sloužit nenáročným uživatelům, a zároveň neurazí ani uživatele náročnější – i ti z ní dokáží “vytáhnout” velmi solidní výsledky. Tato tiskárna není z definice postavena pro sofistikovanější využití – prostě se zapojí do počítače či mobilu a bez dalších nastavování je možné tisknout.
7.6
Pros
- velmi solidní kvalita tisku
- rozumná cena tisku
- jednoduché ovládání
Cons
- není vhodná pro náročnější uživatele
- displej není moc čitelný v slabším světle
- tisk bez jakýchkoliv nastavení nemusí být ideální
Díky za recenzi,
uvítal bych ukázku tisku BW fotky. 🙂