Canon Pixma PRO-200: tiskárna fotek za rozumnou cenu (recenze)

Canon Pixma PRO-200 je zajímavý představitel důležité kategorie fototiskáren: je cenově dostupná, ale přitom nabízí velmi dobré výkony pro začínající, ale i náročnější fotografy. A tiskne až do formátu A3+. Pojďme to prozkoumat…

Tohle je trochu netypická recenze – obvykle zda vynáším soudy o foťácích nebo mobilech, tedy věcech, v nichž se po těch letech a desítkách článků opravdu vyznám. Domácí tisk fotek je ovšem pro mě trochu španělská vesnice – což je dobré přiznat hned na začátku. A tento test tedy berte jako popis mé výpravy do oblasti, která mě začíná bavit stále víc.

Proč má smysl zkoumat domácí tisk fotek? Protože se stává stále zásadnější oblastí pro amatérské i ambicióznější fotografy. Dlouhou dobu platilo, že tisknout doma fotky prostě nemá moc smysl: ceny tiskáren i materiálů byly nemalé, kvalita poněkud pochybná. Kdo chtěl opravdu kvalitní výsledky, tiskl ve specializovaných minilabech nebo u “mistrů tiskařů”.

Canon Pixma PRO-200
Tiskárna Canon Pixma PRO-200 umí tisknou na papíry až do velikosti A3+, a je tedy určena pro ambicióznější fotografy. Rychlofotka mobilem.

To se však nyní mění – více méně náhodou jsem nedávno otestoval tiskárnu Canon Pixma G540 (recenze zde). Nečekal jsem od ní moc (stojí kolem 5 500 Kč), ale byl jsem opravdu mile překvapen. Kvalita byla velmi solidní, cena tisku taktéž.

A proto jsem se rozhodl tisku fotek začít trochu víc věnovat – protože, zkrátka, to opravdu začíná dávat stále větší smysl (a samozřejmě, nejen u tiskáren Canon).

Canon Pixma PRO-200: rozumná cena, snadné ovládání

Kam v tomto pomyslném bádání nad smyslem domácího tisku fotek patří Canon Pixma PRO-200? Jak napovídá PRO v názvu, míří již na ambicióznější uživatele, cena je však stále ještě rozumná (kolem 13 000 Kč – jaro 2022).

Podstatné však je, že je opravdu dobrou variantou pro ty, kdo si chtějí domů pořídit sofistikovanou tiskárnu za rozumné peníze. A to jak pro zkušené borce, kteří dokáží velmi rychle vyladit veškeré detaily, tak i pro méně pokročilé (případně línější) uživatele, které potěší rychlé a intuitivní nastavení. Zkrátka, stačí si sednout ke stroji, nastavit pár základních parametrů a tisknout – mohu potvrdit, že to jde opravdu rychle a výsledky stojí za to.

Video: Jak tiskne fototiskárna Canon Pixma PRO-200 – 10 minut (4K)

Zkrátka: je to velmi rozumné univerzální řešení pro domácí tisk fotek. A v čem je pro laika (jako jsem já) klíčový rozdíl vůči nižším řadám a zároveň důvod, proč se posunout “o úroveň výše?”
Nejzjevnější rozdíl je ve velikosti tisku: zatímco obyčejné levné tiskárny umí maximálně A4, Canon Pixma PRO-200 zvládne i A3, přesněji řečeno i o něco větší formát A3+.

Vždy jsem míval pocit, že i A3 už je docela velká fotka, ale když se nyní dívám na ten paklík testovacích fotek na A3, připouštím, že tisk na větší formáty může být poměrně návykový. (Pokud by vás zajímaly podrobnosti o různých typech tisku a tiskáren, doporučuji článek Tisk fotek: Jak vybrat tiskárnu Canon – rozhovor s odborníkem.)

Druhým rozdílem je samozřejmě pokročilejší systém tisku a “více barviček” – PRO-200 používá při tisku osm inkoustů a výsledky jsou tedy samozřejmě lepší než u nižších řad – zejména pokročilejším uživatelům, kteří tuší, jak má co dopadnout, tiskárna dává mnohem lepší a přesnější možnosti reprodukce barev.

Třetí rozdíl byl pro mě osobně při prvních rychlých pokusech nejzásadnější: pro ovládání tiskárny je možné používat speciální program zvaný Professional Print and Layout Software. Ten (viz dále) dává opravdu široké možnosti pro rychlé a nekomplikované tisknutí, stejně jako opravdu podrobné nastavení pro sofistikovanější tisky. (Má i pluginy do Photoshopu a Lightroomu, což je taktéž poměrně důležité).

Canon Pixma PRO-200
Program Professional Print and Layout Software nabízí řadu opravdu šikovných možností – pár kliky je například možné vygenerovat různé varianty fotky a vytisknout kontrolní náhledy.

Tisk fotek v praxi – jak to funguje

Kdo někdy tiskl fotky (nebo si je tisknout nechal), dobře zná onen pocit bezmoci, který se často dostaví při prohlížení výsledku. Co je na papíře, prostě skoro vždy vypadá trochu jinak než ta samá fotka na monitoru: barvy jsou trochu jiné, fotka bývá tmavší, než jsme čekali, prostě není těžké být trochu zklamaný.

Jenže ono to prostě v běžných podmínkách jinak dopadnout nemůže – každý monitor je trochu jinak nastavený, ukazuje vše mírně jinak, než pak vytiskne tiskárna. Plus jsme zvyklí fotky prohlížet na zářících monitorech počítačů i mobilů a onen svit se nemusí nutně projevit při tisku…

Canon Pixma PRO-200
Canon Pixma PRO-200 používá pro tisk osm barev. Rychlofotka mobilem.

Co s tím? Jedním z řešení je mít pořádný monitor, nebo alespoň zkalibrovaný monitor méně sofistikovaný. Jen tak je možné dosáhnout toho, aby z tiskárny vyjelo zcela, nebo alespoň přibližně to, co vidíme na monitoru.

V praxi to bývá ne zcela snadné – při domácím tisku je zkrátka často nezbytné vše provádět tak trochu metodou pokus/omyl. Což právě u této tiskárny jde dělat opravdu snadno a opravdu šikovně.

Jak už jsem zmínil, právě možnost používat pro tisk speciální program Professional Print and Layout Software považuji za zásadní výhodu. Nabízí totiž velmi přehledné nastavení, které trpělivým i uspěchaným fotografům dá bezpočet možností, jak ze stroje vytáhnout co nejlepší výsledky…

Jak to funguje v praxi, to můžete zahlédnout v mém stručném videu, v němž testuji některá zjevné i méně zjevná nastavení. Ta základní jsou jasná – jak už to u tisku bývá, často bude nutné trochu zvednou “jas” – aby ta fotka svítila tak, jako na vašem rozzářeném displeji.

Canon Pixma PRO-200
Vždy je třeba pohlídat správné nastavení papíru, což se možné dělat přímo na tiskárně, nebo přes ovládací program.

Výborná funkce je Pattern Print, který dovolí na pár kliků vygenerovat a pak na jeden list zvoleného fotopapíru vytisknout několik verzí fotky s různými nastaveními. Podle těchto náhledů je pak možné zjistit, která z verzí se nejvíce blíží našim představám (nebo tomu, co vidíme na displeji) – u každého vytisknutého náhledu je napsaná míra barevného/jasového posunu, a proto lze docílit finálního vytisknutí přesně té verze, která se nám líbí nejvíc. Jiným slovy: je to tak trochu cesta, jak vše vyladit metodou pokusů a omylů. Funguje to lépe, než to může znít na první poslech.

Stejně tak se mi líbila možnost užívat nastavení pro černobílý tisk nebo tzv. Contrast Reproduction, které zvýrazní detaily u fotek, kde to má smysl. Tedy: kdo chce rychle tisknout, může. Kdo si chce hrát a ladit, může též, což je velká výhoda.

Samozřejmě, kdo bude mít speciální monitor, nemusí tyhle pokusy a omyly příliš řešit – ale kdo si se speciální technikou nebo kalibrací neví rady, či se mu do ní prostě nechce, tiskárna mu to pomůže vyřešit.

Reklama

Canon Pixma PRO-200: Opravdu solidní výsledky

Vím, že se trochu opakuji, ale opravdu jsem nevěděl, že domácí tiskárna této cenové kategorie dokáže tisknout tak kvalitně… Což je pro mě osobně zásadní zjištění, které se zjevně netýká jen Canonu, ale tisku obecně. Je to zkrátka malá revoluce: 13 000 Kč je ve světě focení cena, za niž se už dá koupit foťák, ale nebude to nic slavného. Pokud se už za podobné peníze dá koupit opravdu solidní tiskárna, je to skvělé.

K čemuž dodejme, ona levná Canon Pixma G540 má ve své definici ještě jednu zásadní vlastnost: je určená k velkokapacitnímu tisku: je z ní možné opravdu chrlit fotky ve velkém a to za velmi rozumné ceny, které dávají smysl i ve srovnání s minilaby (a přestává tak platit, že používat domácí tiskárny nedává moc ekonomicky smysl, protože “v minilabu to vždy vyjde levněji”).

Professional Print and Layout Software
Ovládací program má i speciální nastavení pro tisk černobílých fotek.

Jak to bude s cenou tisku doma vs minilab u Pixmy PRO-200 si netroufnu odhadnout, ale do jisté míry je to jedno: nejde o tiskárnu, z níž by se na večírku chrlily fotky, ale o stroj, který dovolí ambicióznějším fotografům v klidu domova tisknout své obrázky přesně v té podobě, o niž stojí…

Celkově jsem byl opravdu s výsledky hodně spokojený – kvalita mi přišla skvělá (jak letmo můžete zahlédnout ve videu)… K čemuž pro jistotu dodejme, že jsem zatím netestoval tiskárny jiných značek, tedy neumím opravdu porovnat. Na stranu druhou ale opravdu nevím, co více bych po kvalitě v této kategorii měl chtít.

Canon Pixma PRO-200: Na papíru a inkoustech záleží

Trochu objevuji Ameriku, ale je prostě zajímavé sledovat, kolik typů papírů je nyní možné používat – a jak dramaticky se mohou výsledky lišit.

Dříve jsme byli zvyklí, řečeno s mírnou nadsázkou, že je možné tisknout na “lesk” nebo “mat”. To samozřejmě platí i nadále, ale krom toho je možné vybírat z bezpočtu typů papírů, které výrazně ovlivňují, jak bude vše vypadat. Bylo by asi zbytečné zacházet do detailů, je však pravda, že mě opravdu bavilo porovnávat, jak budou různé fotografie vypadat na různých druzích papírů s často mírně vyzývavými názvy á la Pro Platinum…

Právě nastavení papírů je při tisku první a zásadní věc, bez níž to nejde… Pro ty, kteří by chtěli tisknout bez speciálního softwaru (tedy prostě jen obyčejným pokynem “tisknout” z počítače), je možné nastavit druh papíru přímo na tiskárně. Případně ho pak jde vybrat a dodefinovat i v programu jako takovém.

Canon Pixma PRO-200
Když dojde inkoust, chybějící barvy je možné rychle doplnit.

Stejně tak je pohodlná i práce s inkousty – nic se nikam nenalévá, ale v tiskové hlavě se prostě jen vymění celý “tank”, tedy nevelká krabička s příslušnou barvou… Trochu jsem se bál, abych něco nerozbil, ale opravdu se to naštěstí moc pokazit nedá.

Možná jedna podstatná věc by ještě měla zaznít: než si tiskárnu objednáte, nepřehledněte rozměry a rozmyslete si, kam ji ve svém bytě dáte. Je totiž poměrně velká: ve složeném stavu ji ještě někam zasunete (639 x 379 x 200 mm), ale při rozložení všech těch různých držáků papíru dosti nabyde (639 x 837 x 416 mm)… Při váze 14 kg to prostě není tiskárna, kterou tak jako obvykle postavíte někam do rohu stolu… Což samozřejmě není kritika, ale jen konstatování.

Canon Pixma PRO-200 – shrnutí recenze

Canon Pixma PRO-200 nabízí velmi dobré výkony za rozumnou cenu – smysl dává pro začínající fotografy, kteří ocení tisk až do formátu A3+ a snadné ovládání, stejně jako pro pokročilejší uživatele toužící po přesném vyladění všech detailů.

Patří do kategorie tiskáren, které otevírají nové možnosti kvalitního tisku fotek v domácím prostředí – což ještě nedávno nebylo zcela samozřejmé.

Hodně se hodí i speciální ovládací program Professional Print and Layout Software, díky němuž je možné velmi rychle zvládnout i poměrně složité operace.

Canon Pixma PRO-200
Canon Pixma PRO-200 v obležení fotek z mého archivu. Rychlofotka mobilem.

Canon Pixma PRO-200 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon Pixma PRO-200 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

Shrnutí recenze:

Canon Pixma PRO-200

Canon Pixma PRO-200 nabízí velmi dobré výkony za rozumnou cenu – smysl dává pro začínající fotografy, kteří ocení tisk až do formátu A3+ a snadné ovládání, stejně jako pro pokročilejší uživatele toužící po přesném vyladění všech detailů.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • dobrý poměr cena / výkon
  • velmi dobrá kvalita tisku
  • užitečný ovládací software

Cons

  • rozměry jsou poměrně velké (což není chyba, ale je dobré s tím počítat).
Reklama

Je tu jeden komentář

  1. K zamyšlení:
    Náklady na inkoust ?
    Spotřeba inkoustu na určitý počet fotografií určitého formátu ?
    Životnost tiskárny ?
    Na občasný tisk se tk nevyplatí právě kvůli inkoustu, který na tiskových hlavách zasychá a pak taky při zpuštění hlavy kalibruje a odstřikuje přitom dost inkoustu do odpadní nádobky.
    Při častém tisku je zas spotřeba inkoustu a náklady poměrně větší.
    Není to o tom levnější, dražší. Ono to drahé je tak, jako tak.
    Bez kalibrace celého řetězce monitor – software – tiskárna – ICC profil pro daný fotopapír jsou s tim spíš jen starosti.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*