CEWE Fotokniha – stručný návod a recenze

CEWE fotokniha patří k největším hráčům v oblasti fotoknih – a navíc má relativně dobrou pověst mezi zkušenými uživateli. Proto jsem se jí rozhodl pořádně otestovat a vyzkoušet.

CEWE fotokniha Fotolab
Prostředí softwaru pro fotoknihu je opravdu propracované – a tím pádem vyžaduje dost tréningu…

Proč tento článek? Hraní si s fotoknihami patří k stále častějším úkolům začínajících a i pokročilých fotografů – no a proto jsem se rozhodl toto zákoutí fotografie prozkoumat a otestovat různé výrobce a různé nástroje.

Obecný úvod k najdete v článku Láká vás fotokniha? 5 tipů, jak začít. V testu stávajících chci napsat pár poznámek k první testované firmě CEWE fotokniha.

A do začátku důležitá věc: pokud máte s tímto nebo i jiným výrobcem fotoknih nějaké zkušenosti, podělte se o ně v komentářích. Budu za ně opravdu vděčný – protože smysl plánovaného seriálu je prostý: shromáždit co nejvíce kvalitních informací… a umožnit tak komukoliv najít přesně to, co hledá právě pro sebe… (Zatím poslední recenzi další výrobců najde v článku Fotokniha Saal Digital – skvělý tisk i z mobilu.)

CEWE fotokniha – šikovný program

CEWE fotokniha Fotolab
Příprava a výběr fotke je to hlavní – kdo to podcení, ani nejlepší program a tiskárna už moc nepomůžou…

Cewe je německá firma, která se na svých stránkách chlubí tím, že vyrobí nejvíce fotoknih v Evropě. To samo o sobě na pokročilejší fotografy může působit spíš jako varování: právě masovost není zrovna v případě zpracování fotek nejžádanější ctností…

Po několika pokusech s stránkami konkurence jsem se nakonec rozhodl začít s testování právě u ní – zdálo se mi, že obslužný software vskutku nabízí relativně “vychytané funkce” a namátkovým dotazování fotografů kolem mě jsem zjistil, že pověst Cewe Fotoknihy pro běžné “rodinné” použití  je v zásadě slušná.

Navzdory značná snaze a zuřivému googlování se mi nepodařilo zjistit, kde tyto fotoknihy fyzicky vznikají: jedna z legend tvrdí, že až v dalekém Německu, kde firma sídlí, jiná teorie soudí, že výrobci jsou čeští partneři – fotolaby. Jak to je, nevím, ale zjistím.

Testoval jsem variantu, v níž si do počítače stáhnete program a v něm poté knihu chystáte (možnost pracovat on-line existuje, ale nechtělo se mi do ní, neuměl jsem si představit, jak by software zvládl ony poměrně velké datové toky…)

Při stahování (verze existuje pro Windows, Mac i Linux) si musíte zvolit právě jednoho z partnerů, já zvolil firmu Fotolab, která mi pak knihu dodala.

Software je jednoznačně silnou i slabou stránkou. Silnou ve chvíli, kdy opravdu chcete s knihou strávit mnoho hodin času (učením se programu i vlastním  chystáním fotoknihy) – nabízí totiž opravdu vše, co si může vaše srdce přát.

Pokud vyrábíte na poslední chvíli vánoční dárek a nejste zrovna pokročilý uživatel, můžete zažít dost horké chvilky. Prostě není úniku před logickým faktem, že pokročilé možnosti vyžadují relativně pokročilé užívání… a tedy docela dost času a energie.

CEWE fotokniha – jak začít

Obslužný software nabízí vcelku intuitivní prostředí, byť občas se pochopitelně nezkušený uživatel ztratí…

CEWE fotokniha Fotolab
V tomto dialogu si vybíráte snímky z adresáře…

1. Výběr formátu – tak jako obvykle je třeba vybrat formát knížky, přičemž výběr je opravdu veliký. Já jsem testoval knihu na šířku o rozměru A4.

2. Start editoru – v dalším kroku se otevře editor, a program nabídne to, zda chcete nechat na programu, aby knihu nahrubo nahodil, nebo zda chcete jít sami krok po kroku a vytvářet stránky.
Co je lepší? To určitě záleží na vás – obecně bych ale řekl, že tak jako ve všech ve fotografování platí: automatika toho nakonec moc nedokáže.

CEWE fotokniha
Šablony vypadají sice lákavě, je však lepší s nimi šetřit – hlavní silou fotoknihky budou vždy hezké fotky, ne divoká grafika…

3. Manuální ladění knihy: následují fáze trvá pár hodin až dní – v ní si můžete hrát s jednotlivými stránkami, přehazovat fotky, zkrátka knihu vyrábět. Je asi zbytečné to nějak zvlášť složitě popisovat – stejně vám nezbyde nic jiného, než se postupně proklikat různými variantami.

Klíčová navigace se odehrává v levé pracovní liště, kde vybíráte hlavní parametry, především rozložení snímků na stránce, barvu pozadí, použití různých grafických prvků a tak dále. Klíčové rozhodování bude v tom, kolik budete chtít mít fotek na stránce a jak je zalomíte..

CEWE fotokniha Fotolab
Nejtěžší je správně zvolik hezké rozvržení fotek na stránce – to ovšem může zabrat hodně času…

4. Automatické funkce – pokud hned na začátku zvolíte onen poloautomatický režim Vytvořit návrh, program vám po natažení fotek a upravení jejich finálního výběru nabídne různé přednastavené možnosti.

Mimo jiné si můžeme zvolit různá více či méně divoká rozložení fotek na stránce včetně vskutku pozoruhodných uspořádání s názvy jako Sněhový vítr nebo Africké umění.

Používat je, či ne? Tož otázka vskutku zásadní a opět – snad ne moc alibisticky – konstatuji, že to je opravdu na konkrétním uživateli. Snad je připomenu jeden z klíčových bodů již zmíněného úvodu k chytákům, jimiž každý fotograf chystající fotoknihu bude čelit: aby kniha byla opravdu dobrá, musíte se chovat jako zkušení designér a grafik. Jinými slovy: s různými kudrlinkami a divokými šablonami to prostě nepřežeňte – spíš knize uškodíte. Anebo ještě jinak: zvažte prostě jít obyčejnou cestou co fotka, to stránka – na tom se nedá moc pokazit.

Třeba též dodat, že je rozhodně lepší vypnout (resp. nezapínat) možnost automatických úprav fotek – neumím si vlastně představit, jak by to opravdu mohlo pomoci. Stroj prostě nemůže umět odhadnout, co vlastně má na fotce být.

5. Odeslání knihy – až bude kniha více či hotová a vám se v navigaci napravo podaří snížit počet stránek (tedy cenu) na psychologicky únosnou hranici, knihu prostě odešlete k výrobě.

Této fáze jsem se dost obával – fotky, které jsem do knížky “natáhl” měly nakonec cca kolem 1GB…
Vše se však – navzdory mému nepříliš rychlému internetu – nahrálo hodně rychle, za zhruba deset minut, což mě vlastně trochu vyděsilo: je jasné, že finální produkt pracuje s pouze velmi zkomprimovanými soubory, přesněji řečeno do “tiskárny” posílá fotky v přesně tiskové kvalitě…

A za pár dní kniha opravdu dorazila…

CEWE fotokniha – výsledek

A jak fotokniha dopadla? Zde je pár nesystematický bodů:

Co mě potěšilo:

Celkově jsem byl vlastně mile překvapen – výsledná kvalita je více než slušná. Anebo řečeno jinak: pro rodinné a cestovatelské použití to je prostě kvalita určitě velmi uspokojivá – jistě, mouchy se dají najít vždy.

Knihařské zpracování bylo vážně velmi dobré, papír kvalitní, vazba hodně poctivá.

Cena i lhůta dodání rozumné (1591 Kč + poštovné za 90 stran A4 v pevných deskách).

CEWE fotokniha Fotolab
Celkově jsem byl s výsledkem velmi spokojený – a do budoucna bude zkoumat, zda je možné vyhnout se některým mouchám…

Jaké to má mouchy:

Každý, kdo v minulosti vydal nějakou knížku, žil ve dnech tisku v hrozném očekávání plném temných snů o tiskařských dělnících. A v době ne zase tak vzdálené bývalo dokonce zvykem na tisk raději v tiskárně osobně dohlížet a hlídat, aby tam tiskaři dobře nemíchali barvy (vážně to tak chodilo).

Což je trochu delší úvod ke konstatování, že v případě mé fotoknihy se “tiskař” trochu netrefil s černou barvou a je jí tam prostě trochu víc, než má být. Některé tmavší obrázky jsou až téměř slité, což je škoda.

Rychle ale dodejme, že tak to prostě je a není vlastně ani možné, aby to bylo jinak – není (téměř) v lidských silách pohlídat, aby podobné poloautomaitcké procesy dopadly zcela na 100 procent.
Taktéž zářivost barev bych si dokázal přestavit přece jen trochu věrnější, k té, jaké mají fotky normálně zpracované v minilabu, měly snímky ve fotoknize místy opravdu dost daleko.

Zajímavé bylo, že nejhůř dopadlo pár obrázků z iPhone 6. Jistě, mobil je mobil, ale stejně si myslím, že někde tam bude nějaký algoritmický chyták – a že prostě při redukování datové objemu ty fotky z mobilu dostájí zabrat nějak víc než snímky třeba ze zrcadlovek. (Aktualizace: jak vyplynulo z recenze fotoknihy Saal Digital, výsledky mohou být skvělé i z mobilu).

A jedna prkotina: myslel jsem, že volím bílé pozadí, lež bílé není – spíš takové béžové… Nevypadá to špatně, ale pokud jste puritáni…

Aby to celé nevyznělo nějak negativně: opakuji, že s výsledkem jsem byl vážně spokojen. Takový je prostě zákon: fotky NIKDY po tisku nevypadají tak, jak by si autor přestavovat.

CEWE Fotokniha – závěr

CEWE fotokniha
A výsledná testovací knížka…

Závěrem se omezím na prosté konstatování, že mě CEWE fotokniha mile překvapila svojí kvalitou a sofistikovanými možnostmi úprav.

Rezervy v konečném výsledku určitě má, ale je dost možné, že to jsou rezervy relativně malé ve srovnání s konkurencí.

Což je klíčová věta místo závěru: v budoucnu chci otestovat další firmy a další postupy výroby fotoknih, a dostat tak CEWE do srovnání s konkurencí… Teprve pak bude čas na vyřčení jasné verdiktu.

Poznámka pro šťouraly: Toto není reklamní text – oněch 1591 Kč (pluš poštovné) jsem zaplatil sám a CEWE fotokniha samozřejmě netušila, že jde o recenzní akcí…

[social-bio]

[schema type=“review“ url=“http://www.fotoguru.cz/cewe-fotokniha/“ name=“Katalogové shrnutí rychlé recenze“ description=“Jak kvalitní je CEWE fotokniha? První testy naznačují, že pro běžné rodinné použití je opravdu velmi dobrá.“  rev_name=“CEWE fotokniha“ rev_body=“CEWE fotokniha patří k lídrům na trhu fotoknih v rámci celé Evropy – a tomu odpovídá propracovaný systém softwaru, nabízející bezpočet možností, i kvalitní zpracování fotoknihy jako takové.“ author=“Jan Rybář“ pubdate=“2015-10-26″ user_review=“8″ min_review=“0″ max_review=“10″]

Katalogové shrnutí recenze

CEWE fotokniha

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: CEWE fotokniha patří k lídrům na trhu fotoknih v rámci celé Evropy - a tomu odpovídá propracovaný systém softwaru, nabízející bezpočet možností, i kvalitní zpracování fotoknihy jako takové. Datum: 26. října 2015

19 komentářů

 1. Dobrý den – v jaké velikosti by měly být fotky které chci použít pro fotoknihu a můžou se použít i staré (černobílé) naskenované fotografie? děkuji za odpověď

 2. Alena Bambasová

  Vyrobila jsem si fotoknihu.Někdy použiji fotky,které jsem stahla z facebooku,nebo někde jinde a ukázal se mi trojúhelník s vykřičníkem.Mohu fotoknihu s tímto zaslat k vám,nebo by se mi to objevilo ve fotoknize.Děkuji
  Bambasová

 3. Manželka tiskne fotoknihy někde na digitální mašině, posílá jim to v PDF a připravuje si to sama v InDesignu. Je to ale piplačka.
  Mě by se líbilo využít jako nástřel i nějaké poloautomatické rozvržení knihy, třeba od CEWE, ať základní votročinu udělá počítač. A pak to použít jako mustr a načisto si knihu vysázet sám v nějakém détépku – InDesign, Scribus, MS Publisher – chce to jen udělat šablonu…
  Firem, které to vytisknou je mnoho, často mívají stroje od Canonu. Nakonec i moje barevná laserovka od Canonu není tak špatná, pohříchu jen A4 volné listy, ale výrobce tvrdí, že RIP-procesor má stejný, jako jejich velké procesní stroje. Na první pohled zase tolik nekecá.

 4. Cewe Fotolab (nebo měl, a předpokládám že jí nezrušil) má velikánskou linku někde v Praze na Jižním Městě. Uměli krásně i výstavní zvětšeniny. Opravdu je tam tiskli, jednou (když mi něco na výstavu zvorali) jsem se tam stavoval osobně.
  Nemohu ale zaručit, že tam dělají i fotoknihy. Vzhledem k tomu, že fotek se už netiskne mnoho, předpokládám že ano.

 5. Katka Krejcova

  Zatim jsem delala jen jednu fotoknihu a to od CEWE u Fotolabu pred 3 lety. Software mi prisel jednoduchy, celou knihu jsem delala manualne. Fotky byly svatebni od fotografa, takze uz jsem dale neupravovala. On fotil mimo svatebcanu i dost fotek kolem, ty jsem pak pouzila jako pozadi. musim rict, ze jsem z vysledku byla nadsena. Skvely design (proc se nepochvalit 😉 i skvely tisk. Ale pravda je, ze fotky byly vsechny hodne jasne.
  A pekne jste me dostal faktem, ze kdo foti jen mobilem, vlastne zadne fotky nema. Clovek kdyz dostane mobil se slusnym fotakem, tim myslim s lepsim rozlisenim nez mel muj kompakt, tak uz nad tim vlastne nepremysli. Proste, nejlepsi fotak je ten, ktery mate sebou. Kdyz ted vydim co mi leze po 3dennim hrani si s novym fotakem v porovnani s iphone 6, chce se mi brecet, ze fakt nemam zadne poradne fotky z prvnich 3,5 let zivota meho syna.

  • Martin Smaha

   Když fotíte mobilem, tak vlasně nefotíte – jenom cvakáte a stroj (algoritmus) se snaží udělat obrázek za Vás. A o tom tedy fotografování není.

 6. Osobní zkušenost s CEWE je dobrá. Editor mně nevadí a výsledný tisk je odpovídající ceně. A tu většinou hlídám díky slevovým akcím na Slevomatech a podobných webech. Oproti Bontie , která má ale podstatně jednodušší editor je foto-tiskařský výsledek lepší. Takže pro nezkušeného a nenáročného fotografa rodinné dovolené -Bontia a pro trochu vícnáročnějšího a na PC zkušenějšího fotografa – CEWe. Ahoj

 7. Dobrý den,
  musím říci, že jsem v poslední době z CEWE fotoknih zklamaná. Vytvářím je již delší dobu. Mám jich celkem 25. Na začátku jsem z nich byla opravdu nadšená. Vzhled fotografií odpovídal mému očekávání. Vady byly pouze v okrajích (fotografie umístěná do středu, přitom vytištěná s rozdílými okraji). To jsem ale přehlížela. V poslední době, ale fotoknihy jsou zklamáním. Nyní právě píši reklamaci na došlou fotoknihu. Vytištěné fotografie jsou tmavé, stíny se slívají do tmavých ploch, světle modrá je modrozelená atd. Fotografie upravuji před vložením do fotoknih v programu Zoner Photo, proto nechci už používat žádné automatické programy. Myslela jsem si, že jakou fotku pošlu takovou vytisknou. Omyl. Reklamaci bohužel nepíši první. Minulý rok na podzim jsem reklamovala fotoknihu kvůli tmavosti. Opravená přišla zase vytištěná nakřivo. Další už byla jakžtakž. Tisknout nechávám fotoknihy na digitální tisk. Myslím, že naposled. Chtěla bych vyzkoušet např. premium mat., jestli kvalita nebude lepší. Potěšil jste mě, že máte podobou zkušenost z tmavostí fotek. Velmi ráda bych zde psala pozitivní reakci, ale bohužel to nejde. S přáním krásných dnů pro všechny.

 8. Dobrý den,
  tmavé fotografie, jak píšete : s příliš velkým množstvím černé barvy – jsou způsobeny tím, že jste nepoužil automatickou korekci obrazu.
  S použitím této funkce budou fotografie krásně projasněné.
  A barvu pozadí si rovněž můžete zvolit z celé barevné paůety, pravděpodobně jste nepouži bílé pozadí ale nějaké tonované. Pokud jste ho na monitoru viděl jako bílé, máte špatně nastavnou barevnost a jas monitoru.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za cenné tipy – přiznávám, že těch automatických úprav se tedy trochu bojím… Příště vyzkouším… JR

 9. Horst Gryger

  Kdykoliv se zajímám o problematiku související s fotografováním, narazím na Vaše jméno – naštěstí – protože Vaše názory a rady mají hlavu a patu. Především fotografování a šíření svých fotografií elektronickou cestou téměř nic nestojí a podle toho také některé obrázky vypadají. Dříve jsem své obrázky tisknul – spočítal jsem, že mne jedna fotografie A4 přijde v průměru na 80 Kč. Při koupi nového fotoaparátu jsem dostal od Fotolabu slevový kupon na fotoknihu CEWE. Výsledek předčil má očekávání. Barevné podání se nelišilo od obrázku vytištěného na fotopapíru. Žádné výrazné rozdíly v kresbě detailů. Za poslední měsíc jsem si nechal zhotovit další čtyři fotoknihy a spokojenost přetrvává. CEWE pořádá on-line kurzy o používání programu pro sestavování fotoknih, absolvoval jsem tři, jsou k dispozici výuková videa a zákaznická podpora je velice dobrá.
  Přesto veškeré úpravy včetně koláží provádím mimo program CEWE, který používám pouze ke vkládání fotografií. Pro archivaci fotografií velice dobrý způsob.

  • Jan Rybář

   Díky za komentář, jsem rád, že Vám má „moudra“ k něčemu jsou… Pravda tedy je, že jsem zatím netestoval další výrobce fotoknih – určitě mezi nimi nějaké skryté poklady budou… Inu, dosti ty fotoknihy žerou čas… Zdravím, JR

 10. Dobrý den, CEWE má, pokud vím, jednu nevýhodu – knihu se nemůžete nijak vyexportovat v pdf format a nosit ji tak s sebou v elektronické podobě…

  • Jan Rybář

   Ano ano, též mám ten dojem – přinejmenším jsem nepřišel na to, jak to udělat a asi to opravdu nejde… JR

   • Martina ROubalová

    Dobrý den, jde prohlížet on-line, pokud máte u fotolabu účet po přihlášení na stránce moje galerie. Mám tam k dispozici fotoknihy od roku 2012.

    Jinak aktuálně jsem poslední 2 fotoknihy tiskla u centrum digitálních služeb mino a musím říct, že v kvalitě digitálního tisku mě knihy vyšly levněji než u fotolabu, nicméně právě fotolab nabízí i kvalitnější tisk který jsem dříve využívala.

   • Martin Smaha

    Ale ano, jde to. Já si obrázky do fotoknihy připravuji ve Photoshopu jako kompletní list (tedy jednu stránku i s případnými texty). Z těch hotových „listů“ si pak udělám zmenšeniny, tak 2 mega, a „vytisknu“ je jako PDF. No a ty pédeefka pak spojím dohromady v programu PDF Combiner a dostanu jedno PDF, kde každý obrázek je jedna strana. Takhle se to dá pak prohlížet v mobilu, tabletu, PC atd.

 11. Dobrý den, chtěla bych Vám pro další testování doporučit Happy Foto, docela by mne zajímalo srovnání s CEWE fotoknihou. Když jsem se dívala na ukázky z grafických úprav v obslužném softwaru CEWE, tak mám pocit, že HF Designer je na ovládání jednodušší. U Happy Foto jsme dělali asi 10 rodinných fotoknih a vždy byly velice kvalitně vyrobené (tisk v Rakousku). Co se týče fotek většinou se povedly, i když u některé knihy ta barevnost taky trošku ujela, třeba byla celá moc do zelena. Ale to bylo spíš výjimečně, celkově jsme hodně spokojení. Ceny mají asi srovnatelné s CEWE fotoknihou, ale často mají výrazné slevové akce, teď například knihy A4 až do 52 stran za 299,- Kč. Těším se na Vaši recenzi. Zdravím Lea

 12. Dobrý den, nevím na jaký papír jste nechal knihu zpracovat, pokud ji uděláte na fotopapír (ten se opravdu tiskne v Německu), tak je kniha myslím nejlepší na trhu, kterou v ČR naleznete. Pokud znáte lepší, ráda se nechám poučit.
  Co se týká Vašeho zjišťování : „Navzdory značná snaze a zuřivému googlování se mi nepodařilo zjistit, kde tyto fotoknihy fyzicky vznikají: jedna z legend tvrdí, že až v dalekém Německu, kde firma sídlí, jiná teorie soudí, že výrobci jsou čeští partneři – fotolaby. Jak to je, nevím, ale zjistím.“- tak zde Vás tedy nechápu, všude se firma prezentuje, že má tiskárny i v Praze na Chodově, kde tiskne všechny fotoknihy mimo těch na fotopír viz.informace výše. Každoročně pořádá dny otevřených dveří, kdy si můžete i prohlédnout provoz a tisk či vazby fotoknih.
  Ta toje pro upřesnění.
  Zdravím Laura

  • Vážená paní Lauro,
   díky moc za komentář a cenné informace… Přesně toto jsem se snažil najít, ale na webu to prostě nikde nemají – anebo to je tak dobře schované, že už se to nepočítá, protože to nikdo neobjeví – právě jsem to znovu vše proklikal a nic z toho nenašel…Což je hrozná škoda, protože tohle je pro zákazníky klíčová informace… Včetně toho, co mi pořád vrtá hlavou, zda je tedy rozdíl mezi knihou s logem Fotolab, nebo třeba Teta…
   No a nenešel jsem ani to o tisku v Německu, ani kvalitu papíru – a to jsem teď málem omylem vše odeslal znovu, ale ani v košíku se to člověk nedočte (prostě jen A4 na šířku)…
   No to za ně asi nevyřešíme, jak píšu v článku, chci jim napsat, ale nemají tam skoro žádné kontakty, o souhrnných informacích pro novináře nemluvě, tak to asi potrvá…
   A díky též za názor, že jsou prostě nejlepší – to jsem slyšel z více stran a chci to porovnat s ostatními.
   Mimochodem, s jakými značkami konkétně jste srovnávala a v čem Vám přišly horší? To bylo též cenné vědět…
   Zdravím a ještě jednou díky,
   JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama