Focení mobilem a panning – jak na to? (Android / iPhone)

Panning je oblíbený efekt, díky němuž je možné pořídit zajímavě “rozmazané” fotky v pohybu. Možná vás překvapí, že se dá snadno zvládnout i při focení mobilem. Zkrátka, škoda nezkusit. Tu je návod.

Existuje mnoho různých módních efektů, které se rychle objeví, ale pak se omrzí a navždy zmizí v propadlišti fotografických dějin. Panning k nim však rozhodně nepatří, patří k těm “kouzlům”, která sice použijeme jednou dvakrát za rok, ale fotografové je s gustem používají po desítky let. Protože to je opravdu skvělá věc.

Panning a Xiaomi 13 Pro
Právě pro podobné fotky je panning ideální, kolo má „ostré hrany a cyklista zrovna nešlapal, tedy vše vypadá efektně a ostře… Jasně, kdyby za ním byl zelený les, bylo by to ještě lepší… (Tvář byla zcela čitelná, tedy jsem skryl). Xiaomi 13 Pro. Fotka zcela bez úprav.

Zároveň jde bez větších problémů (byť s určitým omezením) provádět i s mobilem, tedy si to pojďme ukázat. A to na mém osobním iPhonu 13 Pro a také na Xiaomi 13 Pro, který jsem dlouhodobě testoval, protože do focení zavádí jednopalcové snímače (a tedy potenciálně výrazně vyšší kvalitu fotek) – viz též Xiaomi 13 Pro v rukách fotografa – podrobná recenze.

Mimochodem, fotky jsem pořídil během mého kurzu Fotokouzla s iPhonem, kde si právě s tímto trikem hodně hrajeme. A reakce jsou vždy stejné: účastníci mi říkají:  to je ale velká škoda, že jsme to nevěděli dříve!

Co to je panning ve fotografování

Pojmem panning se ve focení označuje oblíbený typ focení/fotky, kdy je ostrý předmět v pohybu, ale je rozmazané pozadí. Tedy třeba auto, motorka nebo cyklista se řítí mořem efektně máznutého pozadí.

“Fyzikální” podstata je prostá, při focení dokážeme přesně sladit pohyb objektivu s foceným předmětem. Jinými slovy: přesně sledujeme to, co se má zůstat ostré – a zbytek se už stane sám: rozmaže se pozadí.

Stejně tak je vlastně jednoduché, jak to nastavit při focení: tzv. rychlost závěrky (čas) musí být dostatečně dlouhá, aby se pozadí rozmazalo, ale zase natolik krátká, abychom dokázali udržet ostrý focený předmět v pohybu. Konkrétní čas záleží na konkrétní situaci, ale obvykle je ideální hrát si někde v rozmezí 1/30 až až 1/60 vteřiny.

A toto, ptáte se, opravdu jde na mobilu? Samozřejmě, velmi snadno.

Panning a Xiaomi 13 Pro
Panning a Xiaomi 13 Pro – podstata tohoto kouzla je jednoduchá: srovnám rychlost s autem, které je pak „nehybné“ a dokonale ostré vůči mobilu. Tvář řidiče byla též zcela ostrá a čitelná, tak jsem ji s ohledem na soukromí skryl. Fotka zcela bez úprav.

Jak na panning při focení mobilem (iPhone / Android)

Postup je vlastně zcela stejný jako u normálního foťáku, tedy:

1. musíme mobil přinutit, aby při focení používal poměrně dlouhý čas, pokud budete ve městě, já obvykle radím začít si hrát s časem 1/30 vteřiny (jak to nastavit, viz další bod)

2. vybereme si vhodný objekt: ideální jsou “předměty”, které mají ostré hrany a tudíž se nerozmažou jako celek – tedy motorka, auto, cyklista. Na těch je dobré začít, protože třeba běžící kamarád už spíš skončí jako rozmazaných chuchvalec

3. vybereme si vhodné místo: důležité je, abychom nebyli focenému předmětu moc blízko. Proč? Protože pokud například cyklista projede těsně kolem nás, je skoro nemožné dosáhnout onoho “sladění pohybu”. Dobré tedy je začít třeba trénovat na autech na protější půlce silnice, viz fotky. Tam to spíš trefíme.

4. pozor, u mobilu se nám to bude dařit jen a pouze, když bude relativně málo světla, protože jinak prostě nezvládneme použít dlouhý čas. U pořádného foťáku můžeme zvednout clonu a ve slunném dni dosáhnout poměrně dlouhého času. To u mobilů nejde. Zkrátka, počítejte s tím, že toto kouzlo bude fungovat více méně jen v podvečer, když nebude svítit slunce. Anebo z druhé strany řečeno: pokud tam nebude čas alespoň 1/60 (a delší), nebude to moc fungovat. Byť striktně vzato, zahlédnout se to dá i při časech kratších, ale obvykle to dopadá nepříliš hezky.

Panning a Xiaomi 13 Pro
Ideální situace pro první pokusy: stojím na opačné straně silnice, tedy s autem snadno sladím pohyb. Navíc: hodně pomáhá i barva auta, je to prostě hezky výrazné. Xiaomi 13 Pro. Fotka zcela bez úprav.

Jak na mobilu nastavit dlouhý čas

Aby nám vše fungovalo, od mobilu potřebujeme jedno jediné, aby dokázal fotit poměrně dlouhým časem. Což mobily s Androidem umí samy od sebe, u iPhonů si musíme pomoci aplikací.

Mobily s Androidem: každý (nebo skoro každý) mobil s Androidem má ve své fotoaplikaci režim PRO (nebo nějakou podobně znějící přihrádku). V té, věřte nebo ne, najdete možnost ovládat klasické fotografické pojmy jako čas a ISO. Ty se nám hodí zejména tehdy, kdy chceme přibrzdit rozmazaný pohyb, což si popíšeme někdy jindy. Teď to bude jednoduché: když se dotkneme času (u Xiaomi 13 Pro viz obrázek – to bude písmeno S – Shutter), někde se objeví šoupátko nebo nějaká stupnice a stane se to klíčové: začneme měnit čas. Což poznáme podle měnících se zlomků na způsob 1/500 atp. My se potřebujeme trefit někam kolem 1/30.

Xiaomi 13 Pro - Pro režim
Takto vypadá nastavení času u Xiaomi 13 Pro, ale velmi podobné to bude u jakéhokoliv Androidu. Je třeba jít do režimu PRO, najít ovládání času (zde to bude písmeno S – Shutter) a nastavit čas na poměrně „dlouhou“ hodnotu, ideálně kolem 1/30.

iPhony: Jak už to u iPhonů bývá, my jako jejich majitelé máme jen mačkat a nestarat se o nic jiného. Což je ale hrozná škoda, protože to prostě nefunguje. iPhone nicméně – na rozdíl od Androidů – čas nastavovat neumí, a musíme si tedy pomoci aplikací. Ovládat čas umí prakticky všechny fotoaplikace, osobně používám mnoho let (a z mnoha důvodů) tu s názvem ProCamera. Ta je ale placená a její kouzlo pomalu mizí (což je na dlouhé povídání), tedy bych doporučil hrát si s nejlepší free fotoaplikací, a tou je Lightroom. V něm je potřeba spustit manuální ovládání – tedy vedle spouště kliknout na AUTO a přepnout se do módu Professional. Tam zahlédnete možnost ovládat čas – stačí se dotknout nastavení Sec AUTO, objeví se šoupátko, přes které ovládáme čas. A i zde je třeba trefit se do té zhruba 1/30. Jak prosté.

Panning na iPhonu
iPhone sám od sebe neumožňuje nastavení času, tedy je třeba použít aplikaci, například Lightroom, zde je tedy má oblíbená (placená) ProCamera. Vlevo je vidět čas 1/30, který nastavíme šoupátkem napravo.

A teď už prostě fotíme a fotíme

A to je celé. Pokud se vám podařilo přinutit foťák, aby pořizoval fotky dlouhým časem (cca 1/30-1-60 vteřiny), kolem vás proudí zajímavé objekty v pohybu a světla je poměrně málo, aby to mobil vůbec zvládl, začněte fotit, je to snadné.

Zkrátka: 1. vyhlédněte si objekt a a slaďte úhlovou rychlost 2. chvíli auto/kolo sledujte a spoušť zmáčkněte ve chvíli, kdy bude pohyb “srovnaný” 3. pak zmáčkněte spoušť

Pár poznámek:

  • jak už zaznělo, je dobré být v určité vzdálenosti, aby bylo možné “srovnat” rychlost, zkoušet je to dobré začít třeba s auty na druhé straně silnice
  • pamatujte, že je potřeba poměrně málo světla, v slunném dni to nejde
  • pokud je rozmazané vše, pohyb jste prostě nesrovnali, tedy znovu
  • chce to trochu cviku, nečekejte, že se to povede hned, ale desátý nebo patnáctý pokus už se povede, slibuji!

Tedy držím palce, až se vám to povede, vstoupíte do exkluzivního klubu, v němž (mým odhadem) je asi tak 0,001 procent uživatelů mobilů, tedy těch, kteří umí fotit panning… Proč je to tak málo, netuším – vždyť to je tak snadné!

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*