17-40L vs objektivy jen pro APS-C na Canon760

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám 17-40L vs objektivy jen pro APS-C na Canon760

  • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Honza a poslední změna proběhla před 6 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #12377
      Miroslav Jirásek
      Host

      Dobrý den, vlastním Canon 760 a na něm mám objektiv Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM a Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM z dob kdy jsem byl přesvědčen že přejdu na FF. Nyní(i díky vám) vím že tělo je na mé focení naprosto dostačující a zůstanu u něj. 70-200ka je naprosto skvělá, ale u 17-40 přemýšlím jestli neměnit za Canon EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 IS USM nebo Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM . nejde mi o světelnost rozsah a stabilizaci, ale o výstup , kontrast a ostrost po celém spektru. Je 17-40L +- podobná, lepší, nebo se vyplatí pořídit ,,kompatibilnější,, APS-C vs APS-C . Moc předem děkuji za radu a za všechny vaše články

    • #12436
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, já v této otázce obecně radím pořídit si zcela obyčejný 18-55 mm, takový ten plastový seťák, který toho umí opravdu hodně a jeho hlavní výhode je kompaktnost…. Pravda tedy je, že pokud jste zmlsaný těmi „velkými“ skly, přece jen by Vás mohla znervózňovat nižší kvalita v některých situacích, tedy babo raď… Já žel neznám osobně ten 15-85, tedy neumím posoudit. 17-55 mi vždy při zběžných setkáních přišel takový velký, pomalý a nevzrušivý, tedy ten asi ne, ale ani tu neumím říci nějaký jasný verdikt… Tedy se omlouvám! JR

    • #12445
      Honza
      Host

      Objektiv Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM je celkem oblíbený právě jako přechodný na budoucí FF, kde je pak také použitelný. Jeho horší optické vlastnosti, zejména v okrajových částech, jsou na APS-C čipu částečně eliminovány, protože se zde využívá středu optické soustavy. Navíc oplývá přednostmi L-kových skel, jako je robustní konstrukce, utěsnění, … Používá se hodně třeba na krajinky, kde nevadí jeho horší světelnost … Oproti němu pak stojí právě objektiv Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM, který je asi to nejlepší, co můžete na APS-C zrcadlovku pořídit. Po optické stránce je na tom lépe, navíc má světelnost 2,8. Mechanicky ale zase nemá na L-kový objektiv … Důstojnou variantou k němu je pak Sigma 17-50mm f/2,8, které je po optické stránce srovnatelná a po mechanické mi přijde na o něco lepší úrovni … Objektiv Canon EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 IS USM je pak v porovnání s EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM opticky horší (čím větší rozsah ohnisek, tím více „kompromisů“). Osobní zkušenost s ním nemám, žádná tragédie to asi nebude, ale oproti Vašemu objektivu si polepšíte pouze rozsahem ohnisek …

      Takže ano, objektivy Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM, případně Sigma 17-50mm f/2,8, jsou oproti Vašemu objektivu opticky změřitelně lepší. Otázkou je, když píšete, že pro Vás světelnost není důležitá, jestli pak v reálu dosáhnete oproti celkem kvalitnímu Canonu EF 17-40mm f/4,0 L USM, vlivem objektivu, nějak výrazně lepších fotografií, aby se Vám tato investice vyplatila …

      Nic jako „kompatibilita“ APS-C vs APS-C není. EF objektivy jsou navrženy pro velký FF čip a na APS-C Vám půjdou použít vždy, navíc zde ještě využijete jejich nejkvalitnější středové části optické soustavy. Oproti tomu EF-S objektivy jsou menší a levnější z důvodu, že jsou navrženy na menší APS-C čip (nemají proto tak velkou a složitou optickou soustavu) a dále se u nich nepředpokládá profesionální využití, takže nemají ani takové nároky na mechanické zpracování, utěsnění, … jako například EF L-ková skla. V porovnání s EF skly pak mohou být klidně i opticky srovnatelné. Zde není důvod, aby byly horší, jen je jednodušší je navrhnout a vyrobit …

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Téma ‚17-40L vs objektivy jen pro APS-C na Canon760’ nepřijímá nové odpovědi.