Akumulátor – originál nebo alternativní výrobci?

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Akumulátor – originál nebo alternativní výrobci?

  • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Marek a poslední změna proběhla před 7 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #6646
      Zuzka B.
      Host

      Dobrý den,

      ráda bych si pořídila náhradní akumulátor (pro Canon EOS 100D) a zjistila jsem, že kromě originálního akumulátoru od Canonu jsou k sehnání i alternativní baterie jiných výrobců. Ceny jsou velice rozdílné (originální Akumulátor Canon LP-E12 stojí kolem 1300,- , zatímco MadMan Baterie pro Canon LP-E12 pouhých 390,- nebo PATONA baterie pro foto Canon LPE12 800mAh stojí 480,-), a tak se chci zeptat, zda máte zkušenost s těmito alternativními zdroji? Vyplatí se investovat do originálu nebo stejnou službu vykonají i akumulátory jiných výrobců?

      Předem díky za odpověď a přeji spoustu krásných letních fotek!
      Zuzka

    • #6650
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, bohužel neznám tyhle konkrétní výrobce, tedy neumím zodpovědně poradit, ale obecně je vcelku rozumné podívat se v případě nákupu doplňku k foťákům po nějaké druhovýrobě… Já osobně se dost snažím mít ty klíčové věci (objektivy, blesky) opravdu od Canonu, ale záležitosti typu kabel k blesku též klidně koupít za 400 kč někde od no-name výrobce, protože bude těch pár let sloužit stejně dobře jako originál za 1500 kč… Tedy bych se toho moc nebál, spíš zkuste vygooglovat, jaké jsou dobré konkrétní značky… JR

    • #6654
      Olda S.
      Účastník

      Tyto konkrétní alternativní baterie neznám, ale mé zkušenosti s alternativními bateriemi do Nikona jsou následující: alternativní baterie má zhruba poloviční životnost oproti originálu, ale stojí zhruba třetinu. Takže počty jsou jasné – alternativní baterie se vyplatí.

      Bohužel celá situace je v případě Nikonu komplikována tím, že Nikon začal v poslední době některé své baterie čipovat, neoriginální baterie (bez čipu) lze stále použít, ale na některých foťácích potom nefunguje indikace stavu baterie, což je v praxi velmi nemilé. U Canonu jsem o této zradě neslyšel, tam by to mělo být bez problémů.

    • #6655
      Honza
      Host

      Používám akumulátory PATONA (LP-E6) a jsem s nimi velmi spokojen. Jsou oproti ostatním značkám o něco dražší, což bude asi dáno tím, že je to německý výrobce. V různých diskusích jsem četl, že i u Canonu mají některé neoriginální akumulátory problém s indikací stavu baterie a že nejdou nabíjet v originálních nabíječkách, ale tyto jsem kupoval na doporučení a vše funguje, jak má. Dokonce s nimi na jedno nabití nacvakám víc snímků než na originální akumulátor. A ta úspora 2/3 ceny oproti originálu není k zahození.

      • #6659
        MzM
        Host

        Opět jen dodatek: Do foťáku snad neexistuje akumulátor, který by byl „bez čipu“. I čínské napodobeniny v sobě mají čipy. Např EN-EL3a v sobě má std balanční elektroniku (hlídá balancování nabíjení, přehřívání, nadproudy, vypne při nízkém napětí a pod) + jednočip, který se stará o sledování počtu vyfocených snímků. S tělem to komunikuje sériově.
        Jak tu bylo zmíněno, tak nové Nikony pak požadují správné odezvy od tohoto jednočipu a když je nedostanou, nechtějí s takovými baterkami fungovat.
        Podle mě je buď otázka času, kdy takovou ochranu raději zruší nebo kdy třetí výrobci přizpůsobí ty jednočipy tak, aby s nimi Nikoní těla byla spokojená.

        Jinak taky používám baterie třetích stran a nemůžu říct že by byly v něčem horší (EN-EL3a). Pravda koupil jsem jednu EN-EL4a, která sice vykazuje jakési větší samovybíjení, ale zase byla za 1/5 ceny „originálu“.

    • #6660
      Martin
      Host

      Ve všech foťácích jsem po smrti původní originální baterie vždy bez problémů používal alternativní akumulátory. Mají možná o trochu nižší kapacitu a snesou méně nabíjecích cyklů, ale cena hovoří jasně. Originál cca 1700 Kč, neoriginál 450 Kč.

    • #6667
      MzM
      Host

      Jeden příklad. Neorigo (v podstatě noname) akumulátor asi za 400 Kč, v době akce určitě minimálně rok stará, kterou jsem přes víkend „trápil“ v D700: https://picasaweb.google.com/106835995197228143461/ENEL3e?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNjvgJzC8Z6jWw&feat=directlink

      Výsledek mi vyšel jako uspokojující.

    • #8142
      Marek
      Host

      Sice pozdní odpověď, ale třeba pomůže někomu dalšímu. Mám 2x ten MadMan LP-E12, kupoval jsem před půl rokem rovnou s novým foťákem Canon EOS 100D a v praxi nepozoruji žádný rozdíl oproti originální baterii. Netestoval jsem sice, kolik která vydrží přesně snímků, ale střídám pravidelně všechny tři a nepřijde mi, že by mezi nimi byl nějaký zásadní rozdíl. Možná ta neoriginální vydrží o malinko méně fotek, občas se mi to zdálo, ale nejsem si tím jistý, protože podmínky focení se liší… Každopádně za tu cenu 390,- Kč jsem s ní velmi spokojen a nemá smysl kupovat originál. I když samozřejmě zatím neznám životnost, tak rozhodně nebude o tolik kratší, než je rozdíl v ceně… Mám foťák zatím jen půl roku a nacvakáno skoro 10 tis. záběrů plus nějaká videa.
      Patonu LPE12 neznám, ale osobně bych znovu koupil MadMan. S Patonou mám jednu nepříjemnou zkušenost s baterií do robotického vysavače, kdy již po 2 měsících byl pozorovatelný výrazný úbytek kapacity. Vyměnili mi jí sice na reklamaci, druhá byla lepší, ale také ne o moc. Tam se mi kup moc nevyplatil (hlavně protože rozdíl v ceně byl 1000 Kč Patona a 1500 originál), takže bych jí znovu nekoupil. S fotobateriemi Patona ale zkušenost nemám a může to být jinak. Jen u této pro Canon 100D nevidím zatím vůbec důvod, ji zkoušet 😀

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
  • Téma ‚Akumulátor – originál nebo alternativní výrobci?’ nepřijímá nové odpovědi.