Bezzrcadlovka či světelný kompakt

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Radek a poslední změna proběhla před 8 roky a 1 měsícem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5564
   Radek
   Host

   Dobrý den, váhám mezi pořízením bezzrcadlovky Olympus PEN E-PL6 (ve zvýhodněné sadě se 2 setovými objektivy 14-42 mm II R + 40-150 mm R ) a kompaktu typu Canon PowerShot G7 X (popř. obdobného Sony RX100 II). Po posledních slevách jsou všechny tyto fotoaparáty ve srovnatelné kategorii pod 15 tis. Kč (můj limit), je tomu však stejně i v kvalitě snímků? O zrcadlovce neuvažuji – pěšky i na kole se dost pronese. Považuji se za jen mírně pokročilého amatéra a kromě běžných rodinných fotografií z výletů se občas snažím o hezkou krajinku či zajímavé street foto. Celkem si vystačím s ohniskem 28-100 mm (kinofilm), což pokrývají i výše uvedené kompakty. Olympus má sice o něco větší snímač, ale zase horší světelnost obou setových objektivů (f:3,5-5,6) i větší rozměry. Na druhou stranu jsem z publikovaných fotografií nabyl dojem, že setové objektivy Olympusu mají za tu cenu velmi slušnou kresbu. Bez hledáčku se obejdu, stejně už na něj nejsem zvyklý. V případě srovnatelné kvality fotografií bych šel spíše do kompaktu – hlavně kvůli rozměrům. V opačném případě bych však volil bezzrcadlovku, přestože o dokupování dalších objektivů k ní zatím neuvažuji (lepší objektiv znásobí její cenu víc než na dvojnásobek).
   Poradíte? Děkuji.

  • #5565
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, to je dost těžké rozhodování – opravdu hodně záleží na tom, co od toho čekáte a co je pro vás hlavní parametr – Canon G7 X i Sony RX (tam tedy znám osobně jen verzi iii a iv) jsou opravdu kapesní, což je poměrně zásadní výhoda a běžné cestovatelské i rodinné fotky zvládnou překvapivě slušně až výborně… U těch malých, ale nekapesních se obecně Olympusů trochu bojím, teď za hlavy neznám ceny, ale možná bych spíš zvážil Olympus OM-D E-M10… Ale jak píšete, obé má menší čip a je to občas nahraně (plus lepší objektivy jsou nesmyslně drahé)… Možná bych do výběru zařadil ještě dva malé (byť nekapesní) stroje, a to Sony 5100 a Fujifilm X-A2… viz linky níže…Držím palce…
   JR

   Sony Alpha A5100 – Levná a malá bezzrcadlovka (recenze)

   Fujifilm X-A2 – velký čip, dobrá cena (recenze)

  • #5576
   Radek
   Host

   Dobrý den pane Rybáři,

   děkuji za promtní odpověď. Olympus PEN E-PL6 se dle informací výrobce liší od Olympus OM-D E-M10 (se kterým máte zkušenosti) snad pouze tím, že nemá hledáček a pouze externí blesk, jenž je však součástí příslušenství. Jinak jsou funkce i čip shodné (micro 4/3, tj. větší než u obou uvažovaných kompaktů) – cena je však oproti E-PL6 ve stejné sadě skoro o 1/3 vyšší.
   Díky i za další tipy. O Fujifilm X-A2 jsem taky uvažoval (měl jsem již kompakt Fujifilm, se kterým jsem byl v rámci jeho kategorie velmi spokojen), má velký APS-C snímač, ale sada se 2 setovými objektivy obdobnými, jako u Olympusu, už je mimo můj limit :(. Ale i s jedním základním objektivem bych o něm pouvažoval, pokud je kvalitou snímků výrazně nad oběma kompakty. Bezzrcadlovku Sony 5100 si ještě ověřím dle recenzí na netu..

   Radek

  • #6119
   Radek
   Host

   Dobrý den, se zájmem jsem si dnes přečetl vaši recenzi na kompakt Canon G7 X Mark II a zařadil jsem ho hned mezi adepty na nákup nového rodinného fotoaparátu určeného i pro cesty pěšky a na kole (tj. skladnost je důležitá) . V mém výhledu tento nová Canon nahradil starší Sony RX100 III. Ještě mi tam zbývají bezzrcadlovky Olympus O-MD E-M10 (Mark I či Mark II) a Sony A5100. Stroj Sony asi s těžkým srdcem vyřadím – snímky z něj vypadají sice velmi krásně, fázové ostření je taky super, jenže minimum ovládacích prvků, ale hlavně malý výběr velmi drahých dalších objektivů ho dost znevýhodňují.
   A vůbec, zjistil jsem, že kromě systému Micro 4/3 je s dalšími objektivy na bezzrcadlovky stejný problém – není jich moc a jsou dost drahé. A tím pro značnou část amatérů možná degradují i dobrou bezzrcadlovku na kompakt s jedním setovým objektivem (obvykle nepříliš světelným). Ještě jsem zvědav testy Nikonu DL24-85, taky by se mohl stát vážným kandidátem. Sám jsem zvědav, pro co se nakonec rozhodnu :).
   Radek

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Bezzrcadlovka či světelný kompakt’ nepřijímá nové odpovědi.