Úvodní stránka › Fotofórum › Nejrůznější otázky › fotoaparát, objektivy. HDR
- Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Martin R. a poslední změna proběhla před 7 roky.
-
AutorPříspěvky
-
-
3.10.2017 v 6.33 #12332KateřinaHost
Dobrý den,
vážně uvažuji o koupi zradlovky Nikon D3400. K fotografování jsem se dostala přes školu kvůli projektu, ale nemůžu říct, že díky těm pár fotkám jsem všemu porozuměla.
První věc, která mě tíží jsou objektivy. Vlastně vůbec nevím, co jaké písmenka a čísla znamenají a podle čeho vybírat objektivy na focení různých věcí (krajina, lidé, sport, detaily – květiny, včeličky a takové srandy…). Tak by mě zajímalo, dle čeho se můžu při výběru objektivu řídit?
Taky jsem se chtěla zeptat na Bracketing. Ve Vašem návodu na HDR jsem se dočetla, že tuto funkci Nikon D3400 nemá a bojím se, že když si budu s manuální expozicí hrát, tak nebudu vědět, jak na to, abych měla 3 skvělé snímky, a něco pokazím. Proto mě zajímá, zda není nějaký víceméně stejný Nikon s podobnou cenu, který tuto funkci má – i když tato funkce není rozhodující, tak si myslím, že bych ji hodně ocenila, jelikož jsem člověk nešikovný.
Děkuji.
S pozdravem
Kateřina
-
3.10.2017 v 9.18 #12334KateřinaHost
Přemýšlela jsem také nad tímto setem – Nikon D5600 + 18-55 AF-P VR + 55-200 mm VR II.
-
4.10.2017 v 8.05 #12349MzMHost
Jestli vládnete angličtinou, tak se mi moc líbí web http://www.cambridgeincolour.com
Jinak na objektivu je nejdůležitější ohnisková vzdálenost. To je to 18-55 (zoom) 55-200.. čísla jsou v milimetrech
Čím větší ohnisková vzdálenost, tím menší úhel záběru (výřez ze scény). Pro zmíněné fotoaparáty (mají stejně veliký senzor) bude 18mm docela široký záběr (vodorovně píšou 76°), 200mm už je celkem úzkých 8°.Z krajiny budu chtít (většinou) vidět více, použiju širší záběr, labutě na vzdálenějším břehu asi budu chtít mít dost veliké, použiju tedy menší úhel záběru. Nespornou výhodou objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností pak bude možnost si nastavit ten úhel „tak akorát“ nebo „tak jak se mi to líbí“.
Další poměrně důležitý parametr je světelnost. Kromě toho, že ovlivňuje časy (viz web a čas x clona x ISO), ovlivňuje i to, co a jak moc je ostré a jak to, co ostré není je moc rozmazané. (viz web a hloubka ostrosti).
Na objektivu jsou pak tyto parametry popsané + jsou tam další „písmenka“ která informují o dalších „vymoženostech“ objektivu.
Např zmíněný 18-55 AF-P VR znamená, že je to zoom s ohniskovou vzdáleností 18mm až 55mm (clona je tuším 3,5-5,6 – bezrozměrné číslo viz clona na netu), AF-P znamená, že objektiv ostří pomocí krokového motoru, VR znamená, že objektiv je aktivně stabilizovaný.Co na co. Tady asi budou povolanější, nic méně:
krajina – spíš široká ohniska (krátké ohniskové vzdálenosti), menší světelnosti spíš nevadí.
lidé – lidé celí, lidé portréty, lidé … tady se dá použít asi celé spektrum ohnisek. Na portréty spíš delší (50+), nedochází tolik k deformaci obličejů. Ale lidé v prostředí jsou hezcí i širokými záběry, kdy je vidět spousta okolí (což může být žádoucí – rybník, hrad). Užší záběry (delší ohniska) zase způsobí větší rozmazání nezaostřených částí (protože fyzika).
sport – u sportu asi nebudu sportovci chtít zavazet, takže delší ohniska s menším úhlem záběru, aby na fotce nebyly „blechy“ – i když jsem zažil fotografa, co fotil gymnastu tak nešťastně, že se střetli… 🙂 .
detaily – podle vzdálenosti budou asi ohniska různá, z mé praxe tak 50mm +
květinky, včeličky – taky kolem těch 50 ale podle vzdálenosti může být i více. Míň spíš ne.
makro – 50+ -tady asi stačí zmíněný 18-55 + makro kroužky – jsou i speciální objektivy, ale jsou dost drahé a když nakonec poskládáte 18-55 přidáte kroužky a stejně se bude hodně clonit, tak mi extra objektivy příjdou zbytečné.
Takže zmíněná sestava s D5600 a dvěma objektivy + bych na včeličky přikoupil makrokroužky (na rozdíl od speciálního objektivu jsou makrokroužky levné), je ideál.
Problematika je samozřejmě trochu složitější a dalo by se o ní psát hodiny (viz množství webů), ale na prvotní orientaci to snad stačí.
Ostatní mě doufám doplní.
Ještě se koukám, že takový Samsung S8 vidí přibližně jako 18mm na zmíněných fotoaparátech (DX), můj telefon vidí přibližně jako 24mm – tak pro orientaci.
-
4.10.2017 v 14.51 #12352KateřinaHost
Jéé, tak to je vysvětlení přesně pro mě! 😀
Ještě by mě zajímalo, čeho se řídit u AF-XY? Četla jsem si, co by jaké „písmenko“ mělo znamenat, ale nějak netuším, čeho se držet.
Moc děkuji za krásný popis, velmi mi pomohl..:) -
5.10.2017 v 6.17 #12355Martin R.Host
AF-S – po namáčknutí spouště do poloviny zaostří a se zaostřením už nehýbe. Hodí se pro statické objekty.
AF-C – po namáčnutí spouště spustí ostření a zaostřuje kontinuálně. Hodí se pro pohyblivé objekty.
-
-
AutorPříspěvky
- Téma ‚fotoaparát, objektivy. HDR’ nepřijímá nové odpovědi.