Gimp a Lightroom

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Gimp a Lightroom

  • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 4 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
  • Autor
    Příspěvky
    • #32889
      Terka
      Host

      Ahoj, chci se zeptat… Na retuše (hlavně body reshaping apod.) používám program Gimp, a na úpravy fotek jako takových (jas, kontrast, split toning apod.), používám Lightroom. Chci se zeptat, v jaké posloupnosti je to nejlepší dělat? Jde mi o to, že z foťáku nahraju sobour Raw, který otevřu buď v Lightroomu nebo Gimpu, nicméně každý další výstup už bude buď jpeg, png apod. To mám posléze upravovat už soubor png, až ho ve druhém programu otevřu? Nebo existuje způsob, že bych fotku mohla upravit v tom či onom v surovém stavu- ale aby se při převodu na png připsaly změny? Nevím, zda to dobře vysvětluji. Jde mi jenom o to, jak co nejvice zachránit kvalitu fotky, kdyz mám dva programy pro úpravu a jaké máte vy zkušenosti, doporučení. Díky za info! Terka

    • #32912
      MzM
      Host

      Lightroom nezvládne retuše? Vlastně takový ten „free“ ve win10 ne…
      Podle mě (a co používám) je optimální použít produkt výrobce fotoaparátu. Jen ten ví, jak nejlépe naložit s RAW daty a nastaveními z foťáku. Úpravy, které takový produkt nezvládne je pak potřeba dělat po převedení do něčeho, co daný produkt zvládne.
      U převádění na jiné formáty je dobré vědět, že RAWy poskytují spoustu barevných informací (36-42 bin na pixel), zatímco třeba jpeg jen 24bin/pixel. Provede se tedy ztrátový převod, který na obrazovce není vidět (protože většina monitorů víc jak 24bit/pixel stejně neumí), ale dalšími úpravami mohou být ztracené informace „zviditelněny“ (typicky snaha o korekci bílé na jpegu nemusí dopadnout hezky). Taky je třeba pamatovat na to, že jpeg je navíc ztrátová komprese. Tzn, z obrazu dostanu něco, co původní obraz „kopíruje“, ale při podrobném šťourání se zjistí, že některé prvky jsou „zaokrouhleny“ kvůli velikosti dat (viz jpeg, dvourozměrná Fourierova transformace). Samozřejmě záleží na stupni toho „zaokrouhlení“.

      Takže například já, který byl polapen Nikonem, používám jejich volně dostupný Capture NX-D, který zvládne základní úpravy typu korekce expozice, srovnání, ořez, ostření, odšumění, korekce objektivu, v posledních verzích dokonce i ty retuše a lokální úpravy jasu, kontrastu, sytosti barev a pod. Když pak chci dělat nějaká větší kouzla, tak zkouším Zoner nebo Gimp.

      Ono je to poměrně rozsáhlé téma a něco malého vykousnout může být zmatečné a zavádějící, nic méně pokud to jde, tak použít produkt výrobce foťáku a následně formáty obrázku, které v sobě nesou co nejvíc obrazových informací originálu. Jaké se používají lze určitě najít na webu.
      Na začátku určitě RAW (i jpeg, pokud vím, co dělám), na konci nejspíš ten jpeg. Mezi tím se může vyskytnout nějaký ten TIFF, DNG, …

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
  • Téma ‚Gimp a Lightroom’ nepřijímá nové odpovědi.