Jaký používáte monitor pro úpravu snímků?

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Jaký používáte monitor pro úpravu snímků?

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 11 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #8113
      Luboš H.
      Host

      K prohlížení, posuzování a úpravu snímků, používám běžný NB. Pro posouzení ostrosti a kompozice snímku to funguje, ale jas a barvy se mění spolu s pohnutím mé hlavy (nebo nakloněním displeje) i jen o několik cm (nahoru nebo dolů) dost zásadně.
      Takže když k tomu sednu druhý den, tak je vše jinak a hlavně nevím co je, nebo bylo správně.
      Určitě to chce stabilní moniror (nejlépe kalibrovaný)…..
      Prosímo radu, co používáte vy a co doporučujete obyčejným amatérům, kteří nepotřebují 100% vyladěné fotky, ale bez zmíněných nedostatků NB.

    • #8115
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, to je častá a logická otázka, ale musím Vás zklamat – já to prakticky neřeším, prostě jsem to vzdal, protože i s vynaložením značné energie vlastně není možné dosáhnout toho, aby člověk něco upravil v počítači, a pak si to samé přinesl vytištěné z minilabu. Ve všech těch několika krocích se prostě rozmělní to, jak by ty barvy mohly a měly vypadat.
      Já tedy upravuji to málo, co dělám, na monitoru mého MacBook Pro, což samo o sobě je poměrně věrné a kvalitní.
      A když chci něco slušně vytisknout, jdu za známým, který má vedle počítače tiskárnu/plotr za stovky tisíc a je opravdu schopný na ní poslat přesně to, co vidíme/doladíme na obrazovce… Tedy se omlouvám, že lépe poradit neumím… JR

    • #8116
      Luboš H.
      Host

      Moc děkuji za odpověď
      Je jasné, že 99% všech snímků asi většině znás zůstává jenom v počítači. Ale když si myslím, že se těch pár snímků za rok „povedlo“ a stálo by za zvěčnění na papír, tak nezbývá ,než to zkusit a podle výsledku případně po další úpravě opakovat 🙂
      Ono v podstatě o nic nejde, žádné světoborné výsledky z mého fotografování neočekávám. Jen jsem chtěl mít pocit, že jsem technicky vše udělal co nejlépe a výsledek je případně jen ovlivněn kvalitou zpracování v tiskárně.

    • #8138
      MzM
      Host

      Poměrně široké téma. Barevně „věrné“ monitory jsou poměrně drahé. Ale prakticky všechny novější monitory se k jakémusi ideálu dost blíží. I co se týče rozdílného úhlu pohledu na něj.

      Po dlouhém výzkumu jsem u sebe dospěl k tomu, že prakticky stačí libovolný novější monitor a trochu ho zkalibrovat, aspoň podle kalibračních obrázků.
      Co se mi dostaly na stůl takové ty běžné kancelářské monitory, tak byly nastaveny na příliš vysoký kontrast a příliš syté barvy, takže fotky tam vypadaly dost příšerně. Ale pokud jsem si chvíli pohrál s nastavením, začaly být fotky koukatelné. Taky hodně záleží na prostředí, kde monitor stojí, co je na stole a jakou barvu má osvětlení v místnosti. Prostě docala šamanina.

      Pokud chci „vidět lépe“, poohlídnu se po monitoru, který má panel s technologíí IPS a deriváty, případně nějaké novější technologické „pecky“. Možná je dobré přečíst nějakou tu recenzi a trochu se zorientovat v technologíích, pozorovacích úhlech, barevných hloubkách, podsvícení, obnovovací frekvenci a dalších věcech, co by mohly mít vliv na zpříjemnění práce s monitorem. Já jsem to vyřešil 24″ monitorem od Dell U2415 (tuším), protože měl slušný panel IPS, poměr stran 16:10, což je na fotky lepší jak 16:9 a byl pěkný, za rozumné peníze. 🙂 Výrobce tvrdí, že je kalibrovaný a je fakt, že barvy fotek jsou na něm hezké, bez ladění.

      Profesionálové, co potřebují všechno dostat na papír a barvy potřebují opravdu vidět tvrdí, že prakticky nic jiného jak Eizo nechtějí.

      Úprava fotky na nějaké „nenáročné“ tisky se i na horším monitoru dá poměrně dobře zvládnout. Pokud vím, že nějaké místo na fotce je bílé/šedé/černé, můžu vyrovnat bílou pomocí tohoto místa, upravit intezity fotky podle histogramu, doladit podle nálady gama křivku a na papíře to pak nevypadá úplně špatně. Samozřejně profíci namítnou, že na výsledném tisku „je ta střední zelená nějaká trochu ujetá“, ale babička bude mít z vnuččiny fotky radost i když bude mírně do fialova.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Jaký používáte monitor pro úpravu snímků?’ nepřijímá nové odpovědi.