kompakt s hledáčkem

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel Ivana a poslední změna proběhla 4 roky, 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4556
   Ivana
   Host

   Dobrý den, kvůli rozměrům ustupuji od zrcadlovky a rozhoduji se pro koupi “pokročilého” kompaktu (s hledáčkem). Po zhodnocení světelnosti objektivu a velikosti snímacího čipu jsem vytypovala Canon PowerShot G16 nebo o level výš Panasonic Lumix DMC – LX100, ke kterému nějaké výhrady máte. Váš názor na Canon PowerShot G16 jsem však nenašla. Děkuji Vám za případné vyjádření.

  • #4560
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, máte pravdu, já systematicky ten G16 netestoval, byť zběžně ho znám a je to určitě vcelku dobrý stroj – srovna ho s tímto Panasonikem si ale s čistým svědomím netroufám… Co se Panasonic LX100 týče, je to foťák určitě šikovný, byť pořád platí: je to kompakt a má své limity… Nejpokročilejší kompakt s opravdu funčkním hledáčkem (tedy takovým, aby vázně fungoval a byl použitelný) je novinka, kterou jsem testoval před pár dny: Canon G5 X https://www.fotoguru.cz/canon-g5-x-recenze/, hledáček, byť trochu hůře použitelný má třeba i můj oblíbenec Sony RX100 iii https://www.fotoguru.cz/sony-rx100-iii-recenze/ nebo Sony RX100 iV https://www.fotoguru.cz/sony-rx100-iv-recenze/ (nesmyslně drahé)… Zdravím, JR

  • #4576
   Ivana
   Host

   Děkuji za odpověď. Vámi zmiňované Canon G5 X a Sony RX100 iii jsem rovněž zvažovala. Na Panasonicu LX100 mě zaujal snímač Micro 4/3”, zatímco G5X a Sony RX100 iii mají snímače 1″. Hledáček je nejlepší u G5X. Panasonic LX100 je o trochu větší (což mi přijde lepší do ruky). Kompakty jsou to všechny, takže i ty limity jsou zřejmě všude.. Tyhle 3 foťáky jsou cenově srovnatelné 18 – 20 tis. Kč.
   No a Canon PowerShot G16 stojí 10 tis. Menší snímač (CMOS 1/1,7), ale jinak objektiv s dost vysokou světelností f/1.8 až f/2.8.
   Tak uvažuji, jak je to .. za málo peněz hodně muziky .. , abych se nerozhodla právě opačně.
   Pěkný večer, Ivana

  • #4577
   Jan Rybář
   Správce

   No jo, není to úplně jednoduché – jak jsem psal, bohužel si netroufnu srovnat s nimi tu G16… Velikost čipu u Panasoniku bych moc nepřeceňoval, v kvalitě obrázků není moc velký rozdíl (či spíš žádný) ve srovnání s čipy v Sony RX100 nebo těmi Canony… Zdravím, JR

  • #4579
   Ivana
   Host

   Aha, tak to jsem netušila. Myslela jsem, že číselná hodnota je vypovídající. Zaujala mě ve vaší recenzi Canonu G5 X snadná ovladatelnost. I u G16 jsem se s tímto názorem setkala a není pro mě zanedbatelný.
   A ještě otázka: vaše kurzy je možné abslovovat i s kompakty typu, které jsme spolu konzultovali, nebo jen se zrcadlovkami?
   Děkuji za váš názor, se zájmem pročítám i vaše rubriky a rady na Amaze.cz.

  • #4580
   Jan Rybář
   Správce

   Obecně, ale opravdu jen obecně, platí, že čím větší čip, tím lepší fotky ten foťák zvládne (a v složitějších podmínkách zvlášť). K tomu však přistupují různé další faktory, tak na to nejde moc spoléhat – speciálně ty “jednoplacové” kompakty jsou opravdu dobré…Ostatně, i iPhone 6 toho zvládne překvapivě (až děsivě) moc a to má čip malý…
   A jasně, na kurz nic zvláštního netřeba… Zdravím, JR

  • #4658
   Ivana
   Host

   Dobrý den, tak po dlouhém rozhodování a rovněž přihlédnutí k vašemu názoru už mám doma Canon G5 X. Děkuji, doufám, že tu spoustu techniky zvládnu. Dle vašich rad se snažím v manuálu hledat jen to podstatné, ale stejně je toho hodně a musím protřídit, co vlastně budu potřebovat.
   Zdravím Vás, Ivana

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚kompakt s hledáčkem’ nepřijímá nové odpovědi.